Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Zákon o odpustení nájmov mešká. Čo zatiaľ vieme o chystaných zmenách? (otázky a odpovede)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Už je to týždeň, odkedy vláda oznámila, že poskytne príspevok na nájom nájomcom, ktorí mali zatvorené prevádzky. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) vtedy povedal, že na rokovanie vlády by riešenie mohlo byť predložené ešte v máji. Na stredajšiu schôdzu ho však nik nepredložil.

Ponúkame preto aspoň sumár toho, čo je o nájmoch známe:

V akom stave je príprava zákona a z čoho sa to má platiť?

Na zákone pracuje ministerstvo spravodlivosti, samotné platenie by malo organizovať ministerstvo hospodárstva. Do vlády by mal návrh predložiť minister hospodárstva. Zatiaľ platí, že parlament by mal kompenzácie nájmov schváliť na schôdzi, ktorá sa začína 3. júna. Potom musí zákon podpísať prezidentka a musí byť zverejnený v Zbierke zákonov.

Minister hospodárstva Sulík minulý týždeň avizoval, že odo dňa zverejnenia legislatívy v Zbierke zákonov bude možné žiadosti podať na ministerstvo hospodárstva, ktoré ich bude môcť začať vybavovať.

Príspevok na nájom by nemal ísť z eurofondov. Tým by sa mal štát vyhnúť byrokracii, ktorá predĺžila poskytovanie prvej pomoci pre zamestnávateľov a SZČO, ktorú rozdeľuje ministerstvo práce cez úrady práce.

Ak sa pomoc nebude platiť z eurofondov, žiadateľ nebude musieť spĺňať podmienky, ktoré sa vyžadovali napríklad pri žiadostiach o príspevky na podporu zamestnanosti (uhradené záväzky voči štátu, nebyť takzvaný podnik v ťažkostiach).

Nie je isté, či napriek tomu Slovensko nebude musieť čakať na vyjadrenie Európskej komisie tak ako v Česku, kde musí Komisia schváliť verejnú podporu súkromným subjektom.

Ako bude fungovať pomoc pre nájomcov?

V prípade, že prenajímateľ poskytne nájomcovi 50-percentnú zľavu na nájom, zvyšných 50 % doplatí štát.

Ak prenajímateľ poskytne napríklad len 20-percentnú zľavu, rovnakým podielom prispeje aj štát a zvyšných 60 % zaplatí nájomca v splátkach rozložených na 48 mesiacov.

Ak prenajímateľ neodpustí nájomcovi nič, nájomca bude môcť splatiť nájomné počas nasledujúcich 48 mesiacov.

Počas splátok nebude môcť prenajímateľ nájom zvyšovať ani dať nájomcovi výpoveď. Ak bude prenajímateľ trvať na tom, že mu musí nájomca zaplatiť celé nájomné, ten ho môže splácať 48 mesiacov.

Kto a kedy sa dostane k peniazom?

Podporu by mohli čerpať maloobchodníci, ktorí museli zatvoriť svoje prevádzky. Nevedno, či na príspevok dosiahnu tí, ktorí mali obmedzenú prevádzku, predávali napríklad cez výdajné okienka.

Nie je známe ani to, ako sa budú riešiť nájmy vtedy, ak je prenajímateľom štát alebo obec, či mesto. V Česku napríklad zľavu na nájme poskytne štát v takýchto prípadoch automaticky.

V Česku sa k podpore nedostane podnikateľ, ktorý je s prenajímateľom priestorov spriaznenou osobou, napríklad cez štatutárne orgány obidvoch firiem, alebo ide o sesterské spoločnosti. A príspevok nedostane ani v prípade, že si podnikateľ prenajíma nehnuteľnosť na podnikanie od niekoho z rodiny alebo sám sebe.

Ministerstvo hospodárstva sľubuje, že pomoc sa k nájomcom dostane rýchlo.

O príspevok by mali žiadať nájomcovia elektronicky cez jednoduchý formulár na webe, peniaze by však mali ísť na účet prenajímateľa. Predtým by sa mal nájomca s prenajímateľom dohodnúť na úhrade nájmu. Na túto dohodu by mali mať dva mesiace. Môže byť súčasťou elektronického formulára. Dokumenty by sa mali podpisovať elektronicky, teda nemalo by sa diať to, čo pri prvej pomoci, keď podnikatelia museli chodiť podpisovať dohody priamo na úrady práce, hoci mnohí majú elektronické schránky a elektronické podpisy.

Pre koho je takéto riešenie lepšie?

Príspevky na nájom vychádzajú z návrhu Iniciatívy slovenských maloobchodníkov.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Dobytkár je čoraz výživnejší, NAKA už identifikovala sto vydieraných firiem
 • Slovensko: Najvyšší súd poslal do väzby Norberta Bödöra
 • Slovensko: Parlament schválil Sulíkovo kilečko aj zrušenie bankového odvodu
 • Slovensko: Prepad exportu sa v máji stlmil, stále bol však medziročne nižší o 34 %
 • Automobilky: Spotrebitelia môžu žalovať VW pre manipulácie emisií vo vlastnej krajine
 • USA: Počet nových žiadostí o podporu klesá, no už vyše tri mesiace prekračuje milión týždenne
 • EÚ: YouTube a ďalší nemusia zverejňovať úplné údaje o pirátskych šíriteľoch filmov
 • Financie: Ako od júla funguje prvá pomoc pre podnikateľov
 • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
 • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Schválené podnikateľské kilečko nie je všeliek, ale je v ňom veľa dobrých nápadov

Richard Sulík po schválení kilečka. Foto - TASR
Richard Sulík po schválení kilečka. Foto – TASR

Poslanci Smeru či okolo Pellegriniho neuspeli s návrhmi, aby zrušenie výberu bankového odvodu vypadlo z podnikateľského kilečka. Neprešiel ani návrh, aby súčasťou dohody o jeho zrušení bolo podstatné zníženie poplatkov pre klientov bánk.

Minúta po minúte

Zdieľať

Členom energetickej regulačnej rady sa stane Miroslav Dudlák z advokátskej kancelárie Legate alebo šéf Bukózy Holding Vladimír Jacko. Kandidátov zvolil parlament. Vybrať jedného z nich by mala prezidentka Zuzana Čaputová.

Predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Bukózy Holding navrhol poslanec Sme rodina Ľuboš Krajčír, Dudláka zas Tomáš Lehotský zo strany Za ľudí.

Neprešli Silvia Čuntalová a Ignác Havran, ktorých navrhol šéf hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽaNO). Ten nedávno kritizoval výberový proces šéfa telekomunikačného a poštového úradu, ktorý organizuje ministerstvo dopravy ovládané Sme rodina.

Regulačná rada rozhoduje okrem iného o odvolaniach voči verdiktom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Štandardne má mať šesť členov, troch vyberá prezidentka z kandidátov zvolených parlamentom a troch spomedzi kandidátov vlády. (n, tasr)

Zdieľať

V dôsledku falšovania a „pirátstva“ prišlo Slovensko za rok 2019 na štátnych príjmoch asi o 456 miliónov eur. Podľa úradu priemyselného vlastníctva zostávajú problémom hlavne odevy, obuv či kozmetika.

„Podľa analýzy celková hodnota ušlého zisku na Slovensku zodpovedá 84 eurám na občana ročne,“ uviedla Erika Presperínová z ÚPV SR v Banskej Bystrici.

Podľa nej objem ušlého zisku klesá vo všetkých sledovaných oblastiach, problémové však zostávajú odvetvia odevov, obuvi, doplnkov, kozmetických prípravkov vrátane tých pre osobnú starostlivosť.

V posledných rokoch sa aj trhy sociálnych médií javia ako kľúčová platforma, v ktorej sa falšovatelia snažia osloviť vysoký počet spotrebiteľov s nízkym rizikom odhalenia. Z dôvodu falšovania v odvetví kozmetiky a výrobkov osobnej hygieny sa konkrétne straty z predaja údajne neustále zvyšujú.

„Prítomnosť falšovaných výrobkov na trhu EÚ znamená ročnú stratu na tržbách z predaja v odvetví kozmetiky a výrobkov osobnej hygieny. Pre Slovensko je tento údaj 16,7 %, čo sa rovná strate z predaja vo výške 49 miliónov eur ročne, čiže nárast o 17 miliónov eur od posledného odhadu,“ zdôraznil predseda ÚPV SR Matúš Medvec.

Slovensko prichádza o milióny eur ročne nielen v dôsledku prítomnosti falšovaných tovarov na trhu, ale z toho znížených priamych a nepriamych daní.

„Okrem ekonomických strát predstavuje falšovaný tovar významné zdravotné riziko pre spotrebiteľov a spôsobuje i hospodárske škody, ktoré sú v rámci odvetví – farmaceutické výrobky, kozmetická a osobná starostlivosť, víno a liehoviny, hračky a hry v celkovej strate z predaja na úrovni 187 miliónov eur ročne,“ zdôraznil Medvec.

Úrad úzko spolupracuje s kompetentnými úradmi v tejto oblasti, najmä s Finančným riaditeľstvom SR. Medzi najviac zneužívané tovary patrí elektronika, ako mobilné telefóny, príslušenstvo, nabíjačky a počítačové vybavenie.

Ako tvrdí ÚPV SR, potraviny a nápoje majú falšovatelia stále vo veľkej obľube a EÚ je jedným z významných cieľových trhov. V niektorých prípadoch sa zistilo, že potraviny obsahujú nebezpečné zložky.

Medzi odhalené falšované potraviny patrí sušené mlieko pre dojčatá, bujónové kocky, syr, káva, olivový olej či cestoviny. Pre spotrebiteľov v EÚ predstavujú značné riziko i nepravé alkoholické nápoje a rastúcou hrozbou sú falšované lieky. (tasr)

Zdieľať

Richard Sulík po schválení „kilečka“ potvrdil, že na jeseň chce pripraviť druhý balík na zjednodušenie podnikania: „Chcem vyzvať všetkých zamestnávateľov, drobných živnostníkov, podnikateľov, aby napísali, čo ‚im pije krv‘.“

Schvaľovanie opatrení sa natiahlo na júl, pretože predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) v čase sporov o jeho diplomovku nezvolal mimoriadnu schôdzu hneď po odobrení balíka vo vláde 24. júna.

Napriek tomu si poslanci odhlasovali tento týždeň skrátené konanie a balík schválili za tri dni.

Koaliční poslanci po hlasovaní demonštrovali jednotu:

 • „Teší ma, že sa podarilo schváliť takýto veľmi dôležitý zákon, dokonca sa to podarilo ústavnou väčšinou a myslím si, že to veľmi jasne vyjadruje, že táto koalícia má silný ťah na bránku, pokiaľ ide o zlepšenie podnikateľského prostredia, o uľahčenie života podnikateľov, ale aj bežným občanom,“ reagoval predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽaNO).
 • Poslanec Tomáš Lehotský (Za ľudí) priblížil, že sa diskutovalo o každom jednom opatrení, ktoré sa malo dostať do balíčka: „Nasledovali rozhovory na jednotlivých ministerstvách, musím povedať, že to Ministerstvo hospodárstva SR naozaj nemalo jednoduché, boli to často zložité debaty, ale boli poctivé.“
 • „Snažili sme sa kilečko dostať do čo najlepšej finálnej podoby. Je za tým kus veľkej roboty. To, že ho schválilo 91 poslancov, je odkaz všetkým tým, ktorí túto koalíciu zatracovali, pretože sme ukázali, že sme schopní pracovať a uľahčovať ľuďom život na Slovensku,“ dodal Peter Pčolinský (Sme rodina).
Zdieľať

Telekomunikačné spoločnosti nebudú môcť bez povolenia kamkoľvek umiestniť menšie vysielače. Takáto možnosť bola pôvodne v podnikateľskom kilečku, pozmeňovací návrh presadili poslanci OĽaNO Tomáš Šudík a Peter Kremský.

Pôvodne ministerstvo hospodárstva navrhovalo, aby sa nevyžadovalo stavebné povolenie ani ohlásenie pri stavbách elektronických komunikačných sietí, teda nosičov telekomunikačných zariadení, umiestňovaných na existujúcich objektoch, ktoré nepresahujú výšku 1,5 metra, šírku 2,5 metra a nezasahujú do nosných konštrukcií stavby. (tasr, n)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať