Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Výťah využiť len na štvrtinu, vetrať oknom, nosiť rúško a byť na dva metre – firmy dostali odporúčania aj pre kancelárie

Ilustračné foto N - Vladimír Šimíček
Ilustračné foto N – Vladimír Šimíček
 • Od budúceho týždňa sa otvoria školy a škôlky, a tak sa viac ľudí vráti do práce. Podniky preto znova rozmýšľajú, ako ochrániť svojich zamestnancov a dodržať nové predpisy.
 • Nové usmernenie vydal hlavný hygienik – radí, ako využívať výťahy, ako dezinfikovať či ako používať klimatizáciu.
 • Pýtali sme sa štyroch veľkých bánk a mobilných operátorov, ako si doteraz poradili s návratom ľudí do práce a koľko ľudí nechajú pracovať doma.

Čo majú teraz firmy robiť pre bezpečnosť kancelárií? Stačí to, čo už urobili pred dvoma mesiacmi, tesne pred tým, než kancelárie aj tak vyprázdnili a poslali ľudí pracovať z domu? Z množstva reakcií našich čitateľov vyplýva, že to firmám zďaleka nie je jasné.

Niektoré veci sú samozrejmé: zamestnanci takmer úplne prestali pracovne cestovať, podniky pre nich zabezpečili dezinfekčné prostriedky, ako aj dezinfekciu dotykových plôch a podláh. Ľudia sa prestali stretávať na veľkých poradách a mnohé firmy porady celkom vytlačili absolútne do online priestoru.

Teraz začali skúmať, koľko ľudí chce a potrebuje prísť do práce a koľko si naraz môžu dovoliť. Firmy väčšinou nechcú nútiť ľudí, ktorí vedia robiť doma, aby prišli do kancelárie. Potrebujú totiž zabezpečiť, aby hustota ľudí na pracovisku bola aspoň na začiatku nízka. Nejaká miera home officeov im vyhovuje.

Otázkou je, koľko ľudí je už priveľa a akou hustotou sa majú riadiť. Jeden človek na 15 m² ako v predajniach v žiadnom usmernení pre kancelárie nie je.

Medzi otvorenými otázkami bolo i to, aká dezinfekcia je postačujúca, či môžu firmy opäť normálne zapnúť klimatizáciu. Alebo ako bezpečne používať výťahy, či ako a aký veľký zabezpečiť odstup medzi pracovníkmi alebo aj klientmi.

Čo odporúča hlavný hygienik

Usmernenie hlavného hygienika pre kancelárie prišlo vo štvrtok a nie je vo forme príkazov a obmedzení, ale skôr odporúčaní, ktoré by mali firmy kombinovať. Napríklad nielen zabezpečiť odstupy medzi zamestnancami minimálne 2 metre (alebo doplniť bariéry), ale pri vyššom počte zamestnancov aj striedať tých, čo pracujú doma a v práci.

 • Nosenie rúška: Povinné je aj na pracovisku bez ohľadu na zamestnanecký status, funkciu a služobné postavenie pracovníka.
 • Dezinfekcia: Nevyhnutné je pravidelné a dôkladné umývanie rúk mydlom a tečúcou vodou. Zamestnávateľ musí zabezpečiť dezinfekčné prostriedky aj pri vchode na pracovisko. Musí sa robiť pravidelná dezinfekcia podlahy a dotykových plôch (kľučky, stoly, klávesnice, dotykové plochy zábradlia a schodiska, tlačidlá, výťahy a pod.).

Spôsob dezinfekcie ani dezinfekčný prostriedok nie sú určené, ale musia mať dostatočný virucídny účinok. Napríklad po vyčistení neutrálnym čistiacim prostriedkom sa odporúča dezinfikovať s využitím bežne dostupných dezinfekčných prostriedkov na báze 0,1 % až 0,5 % roztoku chlórnanu sodného. V prípade, že by čistený povrch mohol byť takýmito prostriedkami poškodený, odporúča sa využitie 70 % etanolu.

 • Online práca:  Na pracovisku sa odporúča používanie vlastných zariadení a pomôcok, teda aby viacerí zamestnanci nezdieľali tie isté nástroje.
 • Dodržiavanie bezpečných odstupov: Minimálna vzdialenosť 2 m medzi zamestnancami alebo klientmi a skrátiť čas, ktorí strávia zamestnanci v menšom odstupe.
 • Režimové/organizačné opatrenia: najmä v open space priestoroch, aby sa nestretlo naraz veľa ľudí – napríklad striedanie zamestnancov, home office.
 • Predchádzať nadbytočnému zhromažďovaniu osôb: Zamestnávateľ by mal vytvoriť také podmienky (napríklad posunom času začiatku alebo skončenia pracovného času, prestávok a pod.), aby pri príchode alebo odchode z pracoviska nedochádzalo k nadbytočnému zhromažďovaniu zamestnancov v spoločných priestoroch (vchod, vrátnica, šatne a pod.).
 • Výťahy: Odporúča sa v maximálnej možnej miere obmedziť cestovanie výťahom, prípadne sa mu celkom vyhnúť (najmä v nižších budovách). V prípade cestovania výťahom je optimálne zníženie počtu osôb na ¼ maximálne povoleného počtu osôb.
 • Klimatizácia: Odporúča sa využívať skôr prirodzené vetranie. Pri vstupe do miestnosti otvoriť okná na cca 15 minút, a to najmä vtedy, keď sa tam predtým zdržiavalo väčšie množstvo ľudí.
 • Pri zabezpečovaní vetrania vzduchotechnickým zariadením sa odporúča zvýšiť výmenu vzduchu vo všetkých priestoroch a zabezpečiť jeho trvalý chod. Vzduchotechniku nastaviť na nominálny prietok vzduchu cca 2 hodiny pred začiatkom prevádzky. Ak bola vzduchotechnika počas posledných dvoch mesiacov mimo prevádzky, odporúča sa zapnúť ju aspoň deň vopred.
 • Zariadenia na osobnú hygienu musia byť vybavené tečúcou vodou, tekutým mydlom a jednorazovými papierovými utierkami. Zariadenia na osobnú hygienu je potrebné dezinfikovať minimálne raz denne.
 • Meranie telesnej teploty pri vstupe na pracovisko nie je povinné a má odporúčací charakter;
 • Test na alkohol dychovou skúškou – doteraz neboli zistené prípady infikovania sa počas alebo v dôsledku dychovej skúšky na alkohol, ale vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu by mal zamestnávateľ zvážiť odôvodnenosť takého testovania a riziká, ktoré sú s tým spojené.
Foto N – Tomáš Benedikovič

Na návrat ľudí do práce sa firmy pripravovali dlhšie. V troch otázkach sme sa pýtali veľkých bánk (Slovenská sporiteľňa, VÚB) a operátorov (Orange i Slovak Telekom), ktorí zamestnávajú tisícky ľudí, ako riadia návrat do práce a aké opatrenia urobili.

Rozhodli ste už o návrate pracovníkov do centrál? Budete naďalej fungovať v open space, zvažujete nejakú úpravu priestorov? Aký podiel pracovníkov bude v home office?

Slovenská sporiteľňa: Naša centrála nebola počas krízy nikdy úplne zatvorená, na začiatku krízy klesol počet zamestnancov asi na 20 až 25 % bežného stavu. V súčasnosti je v centrále približne polovica, ostatní sú väčšinou na home office. Zatiaľ sme stanovili strop pre zamestnancov centrály vo výške 70 % z celkového stavu.

VÚB: Od 2. mája sme

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Bojíte sa druhej vlny? Nechajte ľudí znova robiť z domu
 • Samosprávy: Vláda schválila program bezúročných pôžičiek obciam, mestám a krajom
 • Koronavírus: Bagety v Sládkovičove vyrábajú len neinfikovaní zamestnanci, hovorí firma, kde sa potvrdilo 24 prípadov
 • Agro: Novým štátnym tajomníkom ministerstva pôdohospodárstva sa stane Andrej Gajdoš
 • Pomoc ekonomike: V prvej pomoci podnikateľom vyplatili zatiaľ 460 miliónov eur
 • Agro: Jeden z najväčších farmárov Anton Zsigo chce pri Rimavskej Sobote investovať 1,1 milióna eur do chovu prasiat
 • Štátne úrady: Šéf veterinárnej a potravinovej správy Bíreš údajne skončí
 • EÚ: Medziročný prepad priemyselnej produkcie sa v júni zmiernil, Slovensko už nie je medzi najhoršími
 • USA: Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox
 • Vývoj: Britská ekonomika je prvý raz po 11 rokoch v recesii, v druhom štvrťroku medzikvartálne klesla o 20,4 %

Najväčší armádny podnik je v problémoch. Väčšina jeho ľudí nemá prácu, hovorí Naď

Letecké opravovne Trenčín nezachránilo ani know-how v oblasti opráv ruských vrtuľníkov Mi-17. Foto – TASR
Letecké opravovne Trenčín nezachránilo ani know-how v oblasti opráv ruských vrtuľníkov Mi-17. Foto – TASR

Najväčší podnik ministerstva obrany – Letecké opravovne Trenčín, má problémy. Chýbajú mú zákazky a väčšina jeho zamestnancov tak nemá na čom pracovať, hovorí minister obrany Jaroslav Naď.

Minúta po minúte

Oslabovanie ekonomickej aktivity v USA bude pravdepodobne pokračovať, lebo mnohé štáty opäť začínajú prijímať sprísnené opatrenia na zmiernenie šírenia koronavírusu a spotrebitelia sú stále príliš opatrní. Uviedol to šéf bostonskej pobočky americkej centrálnej banky Eric Rosengren.

„Prognóza vývoja americkej ekonomiky v jesenných mesiacoch je do veľkej miery nejasná, podľa môjho názoru však oslabovanie ekonomickej aktivity bude pokračovať,“ povedal.

Ako dodal, keďže je nepravdepodobné, že vakcína bude dostupná už v najbližšej budúcnosti, firmy a spotrebitelia budú potrebovať plán na zvládanie rizík spojených s koronavírusom počas jesenných a zimných mesiacov. (reuters, tasr)

Ilustračné foto TASR
Ilustračné foto TASR

Ropa z Perzského zálivu bude cenou ešte viac vytláčať ruskú, píše energetický analytik Karel Hirman. Aktuálne predáva Saudi Aramco v Európe svoju ropu podobnú hlavnej ruskej zmesi Urals so zľavou 2,50 dolára na barel.

Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je na trhu 85 rokov. Názov televízneho štúdia mení na 20th Television v súvislosti s prevzatím časti mediálnych aktivít skupiny Fox, v januári už premenoval filmovú spoločnosť.

Z oboch značiek, televíznej aj filmovej, vypadol názov Fox. Logá zostanú veľmi podobné doterajším a ponechajú si aj slávnu fanfárovú melódiu a zobrazenie svetlometu.

Disney dokončil dohodu o prevzatí väčšiny mediálnych aktivít skupiny Fox mediálneho magnáta Ruperta Murdocha za 71,3 miliardy dolárov vlani.

Prečo menia názvy

Odstránenie slova Fox zo všetkých štúdií Disney má zmysel, pretože by mohlo miasť spotrebiteľov. Súčasťou skupiny Fox totiž zostali značky ako Fox Entertainment, Fox Sports a Fox News, ktoré nemajú nič spoločné so značkou Walt Disney.

Disney premenoval aj ďalšie televízne štúdiá. ABC Studios a ABC Signature Studios budú po novom ABC Signature, zatiaľ čo z Fox 21 Television Studios sa stane Touchstone Television.

Z histórie 20th Century Fox

Korene televíznej časti siahajú do roku 1949. Bola domovom slávnych programov vrátane pôvodného seriálu Batman či seriálov M*A*S*H a Simpsonovci. Nové logo sa začne objavovať pri seriáloch, ktoré sa začnú vysielať na jeseň. Pri už odvysielaných tituloch zostane pôvodné logo a názov.

Filmové štúdio 20th Century Fox je známe produkciou kasových trhákov, ako je Avatar či Titanic. Značka vznikla v roku 1935, keď sa spojili Twentieth Century Pictures a Fox Films. (čtk, bbc, cnn)

Týždeň v európskej ekonomike: EÚ ustupuje v rokovaniach o obchodnej dohode so Spojeným kráľovstvom

Michael Gove a Boris Johnson v roku 2016. Foto - TASR / AP
Michael Gove a Boris Johnson v roku 2016. Foto – TASR / AP

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

 • Z európsko-britských obchodných rokovaní konečne prichádzajú dobré správy.
 • Európsky export do USA môžu ohroziť nové clá.
 • Podľa vplyvného think tanku musí EÚ urobiť viac, aby sa vyrovnala s neférovými výhodami čínskych firiem.

Bagety Pierre Baguette vo firme Fekollini vyrábajú len ľudia s negatívnym testom na COVID-19. Tvrdí to vedenie spoločnosti, ktorá je ohniskom koronavírusu v okrese Galanta, potvrdilo sa tam 24 prípadov, pre firmu pracuje viac než 500 ľudí.

Výrobca bagiet tvrdí, že sa rozhodol z vlastnej iniciatívy a na vlastné náklady otestovať všetkých zamestnancov. Spravil tak vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu na Slovensku a aj na to, že firma zamestnáva aj externých pracovníkov.

„Identifikovali sme nízke percento pozitívnych prípadov, ktoré Regionálny úrad verejného zdravotníctva Galanta umiestnil spolu s ich úzkymi kontaktmi do povinnej izolácie. Ako prvá firma na Slovensku vieme garantovať, že naše výrobky vyrábajú len ľudia s negatívnym výsledkom testu na COVID-19, ktorí neboli v úzkom kontakte s pozitívne testovanými osobami na COVID-19,“ píše firma v stanovisku.

Pripomína oficiálne vyhlásenie Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín, podľa ktorého neexistuje dôkaz, že by potraviny v súvislosti s COVID-19 predstavovali pre verejnosť nejaké riziko. „Za hlavný spôsob prenosu sa považuje prenos z človeka na človeka, najmä prostredníctvom respiračným kvapôčok, ktoré infikované osoby vypúšťajú kýchaním, kašľaním alebo vydychovaním. To, že vírus je schopný prežívať určitý čas na rôznych povrchoch, neznamená, že je aj možné, aby sa človek prostredníctvom takýchto povrchov nakazil,“ píše firma.

Dodáva, že v spoločnosti striktne dodržiavajú správnu výrobnú prax a hygienické zásady. „Pravdepodobnosť prenosu nákazy potravinami je minimálna,“ píše.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva potvrdil vo firme 24 prípadov koronavírusu. Spoločnosť po minulotýždňovom zistení kontaktov pozitívnych osôb medzi pracovníkmi dala otestovať viac ako 500 svojich zamestnancov, regionálna hygienička Iveta Šuleková predpokladá, že počet infikovaných sa môže zvýšiť.

„Testovanie sa uskutočnilo v pondelok a utorok, máme iba priebežné výsledky. V súčasnosti vyhľadávame osoby, ktoré prišli s infikovanými do kontaktu,“ uviedla Šuleková pre TASR. Ide aj o zamestnancov ubytovaných v ubytovni. Spoločnosť podľa hygieničky prijala náležité opatrenia.

„Firma má nastavené vysoké štandardy bezpečnosti produktov, pracovníci vo výrobe, ktorí priamo manipulujú s potravinami používajú nadštandardné OOPP (celotelové overaly, rúška, pokrývka hlavy, rukavice a pod.) – kontaminácia výrobkov zo strany pracovníkov je preto podľa RÚVZ so sídlom v Galante nepravdepodobná. Aktuálne nemáme vedomosť, že by bol zaznamenaný prípad nákazy COVID-19 prostredníctvom konzumácie potraviny,“ dodal úrad.

Riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš Denníku N povedal, že jeho úradu hygienici situáciu nenahlásili. Vo štvrtok ráno plánuje potravinová správa poslať do firmy kontrolu, ktorá by mala zistiť aj to, na akom stupni sú v podniku zamestnaní nakazení pracovníci.

Minister Ján Mičovský potvrdil, že uvažuje o výmene riaditeľa veterinárnej a potravinovej správy Jozefa Bíreša. Dodal však, že úvaha nie je prerokovaná vo vedení rezortu.

Ako to minister zdôvodnil

 • Dôvodom je podľa neho hlas nespokojných ľudí z regiónov. „Je to problém výkonnosti samotnej veterinárnej správy,“ tvrdil Mičovský.
 • Podľa vlastných slov sa o tom ešte nerozprával s Bírešom, ktorý však vraj zatiaľ jeho podporu má. (tasr, n)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať