Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Výťah využiť len na štvrtinu, vetrať oknom, nosiť rúško a byť na dva metre – firmy dostali odporúčania aj pre kancelárie

Ilustračné foto N - Vladimír Šimíček
Ilustračné foto N – Vladimír Šimíček
 • Od budúceho týždňa sa otvoria školy a škôlky, a tak sa viac ľudí vráti do práce. Podniky preto znova rozmýšľajú, ako ochrániť svojich zamestnancov a dodržať nové predpisy.
 • Nové usmernenie vydal hlavný hygienik – radí, ako využívať výťahy, ako dezinfikovať či ako používať klimatizáciu.
 • Pýtali sme sa štyroch veľkých bánk a mobilných operátorov, ako si doteraz poradili s návratom ľudí do práce a koľko ľudí nechajú pracovať doma.

Čo majú teraz firmy robiť pre bezpečnosť kancelárií? Stačí to, čo už urobili pred dvoma mesiacmi, tesne pred tým, než kancelárie aj tak vyprázdnili a poslali ľudí pracovať z domu? Z množstva reakcií našich čitateľov vyplýva, že to firmám zďaleka nie je jasné.

Niektoré veci sú samozrejmé: zamestnanci takmer úplne prestali pracovne cestovať, podniky pre nich zabezpečili dezinfekčné prostriedky, ako aj dezinfekciu dotykových plôch a podláh. Ľudia sa prestali stretávať na veľkých poradách a mnohé firmy porady celkom vytlačili absolútne do online priestoru.

Teraz začali skúmať, koľko ľudí chce a potrebuje prísť do práce a koľko si naraz môžu dovoliť. Firmy väčšinou nechcú nútiť ľudí, ktorí vedia robiť doma, aby prišli do kancelárie. Potrebujú totiž zabezpečiť, aby hustota ľudí na pracovisku bola aspoň na začiatku nízka. Nejaká miera home officeov im vyhovuje.

Otázkou je, koľko ľudí je už priveľa a akou hustotou sa majú riadiť. Jeden človek na 15 m² ako v predajniach v žiadnom usmernení pre kancelárie nie je.

Medzi otvorenými otázkami bolo i to, aká dezinfekcia je postačujúca, či môžu firmy opäť normálne zapnúť klimatizáciu. Alebo ako bezpečne používať výťahy, či ako a aký veľký zabezpečiť odstup medzi pracovníkmi alebo aj klientmi.

Čo odporúča hlavný hygienik

Usmernenie hlavného hygienika pre kancelárie prišlo vo štvrtok a nie je vo forme príkazov a obmedzení, ale skôr odporúčaní, ktoré by mali firmy kombinovať. Napríklad nielen zabezpečiť odstupy medzi zamestnancami minimálne 2 metre (alebo doplniť bariéry), ale pri vyššom počte zamestnancov aj striedať tých, čo pracujú doma a v práci.

 • Nosenie rúška: Povinné je aj na pracovisku bez ohľadu na zamestnanecký status, funkciu a služobné postavenie pracovníka.
 • Dezinfekcia: Nevyhnutné je pravidelné a dôkladné umývanie rúk mydlom a tečúcou vodou. Zamestnávateľ musí zabezpečiť dezinfekčné prostriedky aj pri vchode na pracovisko. Musí sa robiť pravidelná dezinfekcia podlahy a dotykových plôch (kľučky, stoly, klávesnice, dotykové plochy zábradlia a schodiska, tlačidlá, výťahy a pod.).

Spôsob dezinfekcie ani dezinfekčný prostriedok nie sú určené, ale musia mať dostatočný virucídny účinok. Napríklad po vyčistení neutrálnym čistiacim prostriedkom sa odporúča dezinfikovať s využitím bežne dostupných dezinfekčných prostriedkov na báze 0,1 % až 0,5 % roztoku chlórnanu sodného. V prípade, že by čistený povrch mohol byť takýmito prostriedkami poškodený, odporúča sa využitie 70 % etanolu.

 • Online práca:  Na pracovisku sa odporúča používanie vlastných zariadení a pomôcok, teda aby viacerí zamestnanci nezdieľali tie isté nástroje.
 • Dodržiavanie bezpečných odstupov: Minimálna vzdialenosť 2 m medzi zamestnancami alebo klientmi a skrátiť čas, ktorí strávia zamestnanci v menšom odstupe.
 • Režimové/organizačné opatrenia: najmä v open space priestoroch, aby sa nestretlo naraz veľa ľudí – napríklad striedanie zamestnancov, home office.
 • Predchádzať nadbytočnému zhromažďovaniu osôb: Zamestnávateľ by mal vytvoriť také podmienky (napríklad posunom času začiatku alebo skončenia pracovného času, prestávok a pod.), aby pri príchode alebo odchode z pracoviska nedochádzalo k nadbytočnému zhromažďovaniu zamestnancov v spoločných priestoroch (vchod, vrátnica, šatne a pod.).
 • Výťahy: Odporúča sa v maximálnej možnej miere obmedziť cestovanie výťahom, prípadne sa mu celkom vyhnúť (najmä v nižších budovách). V prípade cestovania výťahom je optimálne zníženie počtu osôb na ¼ maximálne povoleného počtu osôb.
 • Klimatizácia: Odporúča sa využívať skôr prirodzené vetranie. Pri vstupe do miestnosti otvoriť okná na cca 15 minút, a to najmä vtedy, keď sa tam predtým zdržiavalo väčšie množstvo ľudí.
 • Pri zabezpečovaní vetrania vzduchotechnickým zariadením sa odporúča zvýšiť výmenu vzduchu vo všetkých priestoroch a zabezpečiť jeho trvalý chod. Vzduchotechniku nastaviť na nominálny prietok vzduchu cca 2 hodiny pred začiatkom prevádzky. Ak bola vzduchotechnika počas posledných dvoch mesiacov mimo prevádzky, odporúča sa zapnúť ju aspoň deň vopred.
 • Zariadenia na osobnú hygienu musia byť vybavené tečúcou vodou, tekutým mydlom a jednorazovými papierovými utierkami. Zariadenia na osobnú hygienu je potrebné dezinfikovať minimálne raz denne.
 • Meranie telesnej teploty pri vstupe na pracovisko nie je povinné a má odporúčací charakter;
 • Test na alkohol dychovou skúškou – doteraz neboli zistené prípady infikovania sa počas alebo v dôsledku dychovej skúšky na alkohol, ale vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu by mal zamestnávateľ zvážiť odôvodnenosť takého testovania a riziká, ktoré sú s tým spojené.
Foto N – Tomáš Benedikovič

Na návrat ľudí do práce sa firmy pripravovali dlhšie. V troch otázkach sme sa pýtali veľkých bánk (Slovenská sporiteľňa, VÚB) a operátorov (Orange i Slovak Telekom), ktorí zamestnávajú tisícky ľudí, ako riadia návrat do práce a aké opatrenia urobili.

Rozhodli ste už o návrate pracovníkov do centrál? Budete naďalej fungovať v open space, zvažujete nejakú úpravu priestorov? Aký podiel pracovníkov bude v home office?

Slovenská sporiteľňa: Naša centrála nebola počas krízy nikdy úplne zatvorená, na začiatku krízy klesol počet zamestnancov asi na 20 až 25 % bežného stavu. V súčasnosti je v centrále približne polovica, ostatní sú väčšinou na home office. Zatiaľ sme stanovili strop pre zamestnancov centrály vo výške 70 % z celkového stavu.

VÚB: Od 2. mája sme

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Mičovský opäť prekvapil. Otvára mapy poľnohospodárskych pôd a možno aj systém dedenia
 • EÚ: Komisia zhoršila prognózu, ekonomika eurozóny klesne o 8,7 %, Slovensko si pohorší o 9 %
 • Pomoc ekonomike: Vláda bude rozhodovať, ako sa predĺži prvá pomoc
 • Firmy: Dočasnú ochranu pred veriteľmi získala aj personálna agentúra Manuvia
 • Reťazce: Vláda musí do 2. októbra odpovedať na päť výhrad Európskej komisie
 • USA: Novavax získa od vlády 1,6 miliardy dolárov na vývoj vakcíny proti koronavírusu
 • Financie: Ako od júla funguje prvá pomoc pre podnikateľov
 • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
 • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy

Minúta po minúte

Zdieľať

Zlato je najdrahšie od roku 2011, cena je tesne pod 1800 dolármi za trojskú uncu. Za zdražovaním stoja podľa analytikov stúpajúce počty nových prípadov nákazy koronavírusu. (čtk)

Zdieľať

Vlakom až k Mostu Apollo? Železnice chcú zistiť, či by sa v prístave dala postaviť stanica

Jedna z koľají dnes vedie až k promenáde pri centre Eurovea, využíva sa však len pre nákladnú dopravu. Foto N - Vladimír Šimíček
Jedna z koľají dnes vedie až k promenáde pri centre Eurovea, využíva sa však len pre nákladnú dopravu. Foto N – Vladimír Šimíček

Železnice chcú preskúmať, či by sa v bratislavskom Zimnom prístave nedala postaviť nová stanica. Koľajnice totiž vedú až do oblasti, kde rastie nová mrakodrapová štvrť.

Zdieľať

V opatreniach pre podnikateľov sa podľa ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) nenachádza zrušenie povinných gastrolístkov, lebo to „zavetoval“. Chcel nechať priestor na diskusiu s odborármi a so zamestnávateľmi, povedal v parlamente.

Zdieľať

Opoziční poslanci kritizujú návrh na skrátené konanie o vládnych podnikateľských opatreniach. „Považujeme to za veľmi nečestnú fintu,“ tvrdil bývalý minister hospodárstva Peter Žiga (ex-Smer).

Boris Susko zo Smeru hovoril, že materiál nebol zverejnený počas rokovania na stránke vlády 24. júna ani o pol jedenástej, hoci v ten deň začala vláda zasadať o 10.00.

Argumentovali aj tým, že vláda pôvodne chcela, aby opatrenia platili už od 1. júla, no nepodarilo sa im zvolať mimoriadnu schôdzu, a aj tak sa „nič nestalo“.  Viacerí ministrovi Richardovi Sulíkovi vyčítali, že niesol stovku opatrení na poslednú chvíľu na vládu „pod pazuchou“.

Ku kritike sa pridal aj Štefan Kuffa z klubu kotlebovcov. Bývalý minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) tvrdil, že najväčší problém v návrhoch má so zrušením bankového odvodu.

Poslanci OĽaNO sa Sulíka zastávali, hovorili, že pre podnikateľov je už teraz neskoro.

Skrátené konania využívala aj bývalá vládna koalícia, tesne pred voľbami tak schválili 13. dôchodky.

Zdieľať

Parlament začal rokovať o skrátenom konaní pre desiatky podnikateľských návrhov Richarda Sulíka. Minister hospodárstva argumentuje, že ak by o „kilečku“ rokovali štandardne, bolo by schválené až v septembri.

„Ťažko sa tu podniká, ťažko,“ povedal Sulík, podľa ktorého bolo Slovensko kedysi ekonomickým tigrom, dnes je však „mrcinou“ a do toho prišla koronakríza.

Sulík reagoval na kritiku exministra Ladislava Kamenického (Smer-SD), podľa ktorého opatrenia nie sú prevratné. „Je to iba kvapka na horúci kameň,“ pripustil, dodal však, že ich treba schváliť.

Zdieľať

Úrad vlády stornoval správu o podpísaní spoločného vyhlásenia s Volkswagenom. V zrušenej správe písal, že automobilka bude do roku 2025 investovať na Slovensku pol miliardy eur.

Zdieľať

Bývalý minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) tvrdí, že balík opatrení pre podnikateľov od Richarda Sulíka je len slabou náplasťou na hospodárske problémy Slovenska. Kritizoval tiež schvaľovanie v skrátenom režime.

„Tento zákon neprešiel žiadnym medzirezortným pripomienkovým konaním a skrátené legislatívne konanie sa robí vtedy, keď sú ohrozené životy, zdravie ľudí alebo hrozia hospodárske škody,“ povedal na tlačovej konferencii.

Vláda počas koronakrízy viackrát presadila návrhy v parlamente v skrátenom režime, robil to však aj Smer-SD, napríklad pri schvaľovaní 13. dôchodku krátko pred voľbami. O Sulíkovom balíku bude parlament rozhodovať na prebiehajúcej schôdzi.

„Zákon nerieši základné veci, čo sa týka znovunaštartovania hospodárstva. Sú tam veci typu, či sa bude burčiak predávať pred 15. augustom alebo nie. Rieši reklamačné poriadky, prevádzkové poriadky, ale aj to, že cestovné kancelárie nemusia odovzdať poistné zmluvy Slovenskej obchodnej inšpekcii,“ povedal bývalý minister.

Kamenickému sa nepáči, že súčasťou kilečka je aj zrušenie bankového odvodu, čo bankám tento rok uvoľní 150 miliónov eur. Zopakoval, že vláda mala vyrokovať zníženie poplatkov pre občanov. (tasr, n)

Zdieľať

Novavax získa od americkej vlády 1,6 miliardy dolárov na vývoj vakcíny proti koronavírusu. Peniaze použije okrem iného na testovanie a výrobu očkovacej látky s cieľom dodať 100 miliónov dávok do januára 2021.

Ide o doposiaľ najvyššiu sumu, ktorú vláda USA poskytla súkromnej firme z programu na financovanie vývoja vakcíny proti COVID-19 s názvom Operation Warp Speed.

Financie majú pokryť náklady na rozsiahlu tretiu fázu klinických skúšok, s ktorou by mal Novavax začať v októbri. Podľa Financial Times firma zatiaľ nemá schválenú žiadnu vakcínu.

Doposiaľ najvyššiu podporu 1,2 miliardy dolárov získala od USA na vývoj vakcíny proti COVID-19 AstraZeneca. Vláda podporila tiež ďalšie farmaceutické firmy, napríklad Johnson & Johnson, Pfizer, Merck či Moderna. (reuters, ft)

Zdieľať

Lufthansa zruší 20 % vedúcich pozícií a 1000 miest v administratíve, opatrenia majú pomôcť kryť výpadky príjmov pre koronakrízu. Aerolinky tiež znížia na polovicu investície do nových lietadiel, do roku 2023 ich nakúpia najviac 80.

Sériu ďalších úsporných opatrení zverejnila Lufthansa vo vyhlásení na internetovej stránke. Uviedla tiež, že sa bude snažiť čo najrýchlejšie zredukovať vládne pôžičky a kapitálové podiely, aby nemusela platiť vyššie úroky.

Aerolínie zopakovali, že majú prebytočných 22-tisíc zamestnancov, no budú sa snažiť vyhnúť nútenému prepúšťaniu. Celkovo zamestnávajú približne 138-tisíc ľudí.

Ako Nemci zachraňujú Lufthansu:

 • akcionári minulý mesiac schválili vládny záchranný balík za 9 miliárd eur, ktorý má firme pomôcť vyhnúť sa bankrotu;
 • minulý týždeň obdržala prvú časť finančnej podpory od štátnej banky KfW – tretinu z dohodnutého úveru v celkovej výške 3 miliardy eur;
 • začiatkom apríla sa rozhodla zoštíhliť letku a neobnoviť aktivity nízkonákladovej dcéry Germanwings. (čtk)
Zdieľať

Návrh dvoch opozičných poslancov na zákaz nedeľného predaja sa presunie na septembrovú schôdzu parlamentu. Poslanci to schválili na podnet predkladateľa Jána Podmanického (ex-Smer). Návrh sa už raz presúval.

Zákaz predaja v nedeľu zvažovali aj niektorí koaliční politici, pričom za boli najmä zástupcovia OĽaNO. Koalícia sa však na tom nedohodla. Podobný návrh parlament v júni zamietol i kotlebovcom.

V súčasnosti je zakázaný predaj počas sviatkov, počas opatrení proti koronavírusu sa nesmelo predávať ani v nedeľu. (n, tasr)

Zdieľať

Predaj nových osobných a ľahkých úžitkových áut v Rusku v 1. polroku klesol medziročne o 23 % na takmer 636-tisíc kusov. K prepadu prispeli najmä slabé výsledky v apríli a máji spôsobené koronavírusovými obmedzeniami.

Štatistiky predaja zverejnil podnikateľský zväz AEB na internetovej stránke (PDF). V samotnom júni sa odbyt znížil o 14,6 %, prepad sa tak výrazne spomalil po májovom poklese o 51,8 % a aprílovom o rekordných vyše 72 %.

Najpredávanejším autom v 1. polroku zostala Lada domácej automobilky AvtoVAZ s pätinovým podielom na trhu. Jej predaj klesol o približne štvrtinu na takmer 133-tisíc kusov.

Aký je výhľad trhu

AEB očakáva, že za celý rok predaj klesne o 24 % na 1,34 milióna vozidiel. Prognóza predpokladá, že štát bude naďalej motivovať zákazníkov ku kúpe auta podporou a nepríde druhá vlna pandémie.

Vlani predaj nových áut v Rusku po dvoch rokoch vysokého rastu klesol o 2,3 % na 1,76 milióna. Ešte začiatkom roka AEB odhadoval, že odbyt v tomto roku sa zníži o približne 2 %. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať