Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Banky ukázali, že ich byrokrati sú o triedu šikovnejší ako tí štátni

Váš biznis berieme osobne, preto ČSOB poskytuje riešenia, ktoré pomôžu rozšíriť váš biznis do online. (inzercia)

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

Dobrý deň,

nakazených nepribúda, menšie deti sú už v školách a škôlkach, rúška sú čoraz menej povinné, nálada v ekonomike je o štipku lepšia ako v dramatickom apríli. A dnes sa aj ukáže, či súčasná vláda chápe, že jej povinnosťou je krajinu ďalej viesť bez nebezpečnej barličky núdzového stavu.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1200 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Matovičova vláda prinúti banky, aby aspoň zisky nevyvážali z krajiny

Banky a vláda sú po takmer dvoch mesiacoch rokovaní znova blízko dohody o tom, ako by sa mal zmeniť bankový odvod. Vyplýva to z viacerých vyjadrení predstaviteľov vlády a bánk na včerajšom diskusnom fóre v centrálnej banke.

Prečo to je dôležité pre banky: V súčasnom nastavení je odvod vlastne špeciálna banková daň vo výške zhruba 300 miliónov eur ročne, ktorá sa platí bez ohľadu na to, či sa bankám darí alebo nie. Ide o sumu, ktorá by podľa rôznych odhadov znížila ziskovosť bánk na polovicu, aj keby neprišla koronakríza.

Prečo je to dôležité pre štát: Ak by banky neplatili odvod v terajšej výške, zhoršil by sa deficit verejných financií automaticky o zhruba tri desatiny percenta HDP. To si možno predstaviť ako napríklad dve tretiny peňazí potrebných na 13. dôchodok.

Prečo je dohoda s bankami politicky citlivá: Banky nie sú populárne a majú povesť sektora, ktorému štát v kríze vždy pomôže. Nápad na zvýšenie bankového odvodu predložil parlamentu na jeseň minulého roka predseda strany Smer Robert Fico.

Súčasná vládna koalícia sa teraz obáva, že ak bankám akokoľvek ustúpi, opozícia ju vyobrazí ako priateľov finančníkov. Rovnako to napokon bolo aj pri schválení odkladov, keď sa opozícia chytila faktu, že ľuďom bežia úroky z úverov aj počas odkladu splátok.

Na čom by sa mohli dohodnúť: Aby mohla

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Heger môže toto leto vojsť do dejín ako Mikloš
  • Prieskum: Nemecké a rakúske firmy na Slovensku bojujú s klesajúcim dopytom a stornom objednávok
  • Firmy: Výrobca vstavaných skríň Hilkovič neustál oddlžovanie, jeho majetok sa rozpredá v konkurze
  • Sociálne: Nezamestnanosť v eurozóne v máji stúpla na 7,4 % z aprílových 7,3 %, analytici rátali s prudším nárastom
  • Aerolinky: Ryanair v júni prepravil 400-tisíc pasažierov, čo je medziročný pokles o 97 %
  • Obchod: Export z USA v máji klesol najnižšie od konca roka 2009, dovoz bol najslabší od leta 2010
  • Autá: Predaj áut v USA zažil najhorší štvrťrok od hospodárskej recesie z rokov 2007 až 2009
  • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
  • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Brusel poslal varovanie: Matečnej zákony treba rýchlo zmeniť

Zákony, ktoré kritizuje Brusel, presadzovali bývalá ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná a šéf sekcie potravinárstva Milan Lapšanský. Foto - TASR
Zákony, ktoré kritizuje Brusel, presadzovali bývalá ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná a šéf sekcie potravinárstva Milan Lapšanský. Foto – TASR

Brusel vyzval Slovensko, aby urýchlene zmenilo zákony, ktoré zaviedli povinné zastúpenie slovenských výrobkov v letákoch. Tvrdí, že toto ustanovenie zvýhodňuje domáce produkty a obmedzuje obchodníkov, podľa Komisie je v rozpore s pravidlami EÚ o voľnom pohybe tovaru a slobode podnikania.

Minúta po minúte

Zdieľať

Petíciu za odmrazenie príspevku na stravovanie pre zamestnancov spustili odborári z Energeticko-chemického odborového zväzu. Nepáči sa im, že vláda zastavila prirodzený rast tohto príspevku do konca roka 2021, ministerstvo práce však zmeny neplánuje.

Odborári ECHOZ tento krok kritizujú ako antisociálny, protizamestnanecký a jednostranne propodnikateľský. Upozorňujú, že príspevok na stravovanie slúži na to, aby si zamestnanci v čase rastúcich cien jedál a nápojov vedeli zabezpečiť adekvátne stravovanie počas pracovného dňa.

„Ceny jedál a nápojov stúpli o 5,4 %, ale príspevok na stravovanie sa zvyšovať nebude? Nedoplácajú na to len zamestnanci, ale aj gastrobiznis, ktorý utrpel počas koronakrízy najväčšie straty, a pritom ministerstvo financií predikuje, že slovenská ekonomika bude v roku 2021 opätovne rásť pomerne rýchlym tempom. Napriek tomu rast stravného zastavili,“ upozornil predseda zväzu Marián Baňanka.

Podľa zákona o cestovných náhradách sa má cena stravného zvýšiť vždy, keď ceny jedál a nápojov v reštauračnom stravovaní stúpnu najmenej o päť percent. Vláda však pripravila návrh na pozastavenie účinnosti tohto ustanovenia a parlament návrh v skrátenom legislatívnom konaní schválil.

„K zmrazeniu súm stravného sme pristúpili vzhľadom na aktuálnu situáciu v súvislosti s pandémiou, ktorá má negatívne dosahy na zamestnávateľov. Túto problematiku prerokoval minister práce Milan Krajniak aj s prezidentom Konfederácie odborových zväzov, ktorá zastupuje záujmy zamestnancov,“ povedala hovorkyňa rezortu práce Veronika Husárová.

Podľa ministerstva by išlo o mierne zvýšenie súm stravného, napríklad pri pracovnej ceste v trvaní od päť do 12 hodín je to zvýšenie o 0,30 eura, pri ceste nad 18 hodín o 0,70 eura. „Minimálna hodnota stravného lístka by sa zvýšila o 0,22 eura, pričom mnohým zamestnancom už teraz poskytuje zamestnávateľ gastrolístky vo vyššej hodnote. Zároveň v období pandémie zamestnávatelia obmedzili aj vysielanie zamestnancov na pracovné cesty,“ upozornila.

Ministerstvo v súčasnosti preto neuvažuje o rozmrazení súm stravného. „Po uplynutí doby zmrazenia, teda 31. decembra 2021, sa zvýšia podľa toho, ako vzrastú ceny jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní,“ doplnila Husárová. (tasr)

Zdieľať

Predaj elektronických diaľničných známok na Slovensku medzimesačne stúpol. V máji sa ich predalo takmer o 49 % viac ako v apríli, informovala Národná diaľničná spoločnosť.

Celkový počet predaných elektronických diaľničných známok za máj dosiahol 123 609 kusov. Príjem z úhrady za ne v piatom mesiaci roka predstavoval 2,54 milióna eur bez DPH. V medzimesačnom porovnaní to znamená nárast tržieb o viac ako 45 %.

Májovým štatistikám predaja dominovala 10-dňová známka, predalo sa ich 63 327, nasleduje 365-dňová známka s počtom 42 422 kusov a 30-dňová, ktorej sa predalo 16 764 kusov. Záujem je stále aj o ročnú známku, ktorá uzatvára poradie s predajom 1096 kusov.

Tieto čísla podľa vedúcej oddelenia masmediálnej komunikácie NDS Evy Žgravčákovej ukazujú, ako sa zmenili nákupné preferencie Slovákov po zavedení 365-dňovej známky na tzv. technický rok, ktorá je platná 365 dní od začiatku platnosti. „Kým v máji výnos z predaja známky na kalendárny rok predstavoval len necelé 2 % tržieb, 365-dňová známka sa na májových tržbách podieľala takmer 70 %,“ vyčíslila. (tasr)

Zdieľať

Export z USA v máji klesol najnižšie od konca roka 2009, dovoz bol najslabší od leta 2010. Schodok zahraničného obchodu sa tretí mesiac po sebe prehĺbil na 54,6 miliardy dolárov a bol najvyšší od konca roka 2018.

Na zahraničný obchod Spojených štátov dolieha koronakríza, ktorá stláča dopyt doma aj v cudzine. Čísla obchodnej bilancie posilňujú očakávania, že ekonomika v 2. štvrťroku klesla najviac od hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia.

Obchodný deficit v máji stúpol o takmer desatinu. Vývoz klesol o 4,4 % na 144,5 miliardy dolárov a dovoz sa znížil o 0,9 % na 199,1 miliardy dolárov.

Aké sú prognózy HDP

Analytici upozorňujú, že pokles importu donútil firmy siahnuť do zásob, čo v 2. kvartáli prispeje k poklesu amerického HDP.

Federálna rezervná banka v Atlante (jedna z 12 bánk, ktoré tvoria Federálny rezervný systém – Fed) predpovedá, že ekonomika v apríli až júni klesla v celoročnom prepočte o rekordných 36,8 %.

V 1. štvrťroku sa americký HDP podľa tej istej metodiky znížil o 5 %, čo bolo najviac od recesie v rokoch 2007 až 2009. (reuters, čtk)

Zdieľať

Tesla v 2. štvrťroku dodala 90 650 elektromobilov a prekonala očakávania analytikov. Darilo sa jej napriek tomu, že výroba v hlavnej továrni v Kalifornii bola pre koronavírus niekoľko týždňov zastavená.

Akcie Tesly reagovali na kvartálne čísla posilnením o 9 percent. Takmer 90 % dodávok v apríli až júni pripadlo na elektrické SUV Model Y a „ľudovú“ Teslu Model 3.

Jediná americká montážna fabrika Tesly vo Fremonte bola pre koronavírus zatvorená od konca marca do začiatku mája. Firma vyrába vozidlá ešte v Šanghaji.

V medziročnom porovnaní boli dodávky Tesly v 2. štvrťroku nižšie o 4,8 %. Výrobca elektromobilov ustál koronakrízový výpadok produkcie a dopytu lepšie než konkurenti GM, Toyota či Fiat Chrysler, ktorých predaj sa prepadol o vyše 30 %. (reuters, cnbc)

Zdieľať

V Prievidzi nariadili zatvoriť šesť prevádzok zmrzlín v nadväznosti na situáciu v súvislosti s koronavírusom. V okrese pribudlo za tento týždeň do stredy osem pozitívne testovaných osôb.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva Prievidza so sídlom v Bojniciach zároveň dementoval informáciu, že zákazníci, ktorí navštívili tieto prevádzky, majú zostať v domácej izolácii.

„V prípade zákazníkov ide o krátkodobý kontakt s personálom, ktorý bol vybavený potrebnými ochrannými pracovnými prostriedkami, a prevádzkovateľ splnil povinnosti vyplývajúce z legislatívy a nariadených opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR vrátane dôkladnej dezinfekcie pracovných plôch,“ ozrejmili epidemiológovia s tým, že možnosť prenosu ochorenia COVID-19 je za splnenia všetkých potrebných povinností nízka. (tasr)

Zdieľať

Nezamestnanosť v Spojených štátoch v júni klesla na 11,1 % z májových 13,3 %. Ekonomika vytvorila rekordných 4,8 milióna pracovných miest, čo je viac, než sa očakávalo. Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti však zostáva vysoký.

Analytici v priemere prognózovali, že v júni vzniknú tri milióny pracovných miest a nezamestnanosť sa zníži na 12,3 %. Počet vytvorených pozícií je najvyšší od roku 1939, keď sa tieto údaje začali sledovať. V máji vzniklo takmer 2,7 milióna pracovných miest.

K tvorbe pracovných príležitostí prispelo uvoľňovanie koronavírusových reštrikcií, v júni sa napríklad otvorilo viac reštaurácií a barov. Podľa analytikov sú údaje známkou toho, že recesia by mohla byť zažehnaná, hoci rast počtu novonakazených koronavírusom ohrozuje hospodárske oživenie.

Ďalšia správa ministerstva práce ukázala, že počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti sa v týždni do 27. júna znížil len nepatrne na 1,427 milióna. I keď oproti rekordu z konca marca, keď o dávky požiadalo za týždeň 6,87 milióna ľudí, je to podstatný pokles.

Ekonómovia pripisujú tvorbu nových pracovných miest za jún vládnemu programu pôžičiek pre podnikateľov. Ak ju použijú na mzdy, môže im byť čiastočne odpustená. Tieto financie však vysychajú.

Americká ekonomika sa začiatkom roka prepadla do recesie a mnoho firiem sa potýka so slabým dopytom. To je zrejme aj dôvod, prečo počet nových žiadateľov o podporu zostáva vysoký. (reuters, cnbc, čtk)

Zdieľať

Od 200-tisíc do 1 milióna eur môžu získať žiadatelia v rámci druhého kola výzvy na moderné technológie vo verejnej správe. Otvorilo ho ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, žiadať o peniaze sa dá do 26. augusta.

Projekty sú rozdelené na dva typy aktivít. Prvým je prechod na bezplatné open source riešenia a zavedenie chatbotu na internetových portáloch verejnej správy. Druhým je podpora budovania inteligentných miest a regiónov.

V prvej oblasti sa žiadatelia môžu uchádzať o financie s projektmi, ktoré znížia náklady na prevádzku informačných technológií vo verejnej správe. Ministerstvo chce podporiť tzv. open source systémy, ktoré sú v konečnom dôsledku lacnejšie ako nákup riešení s licenciou. Tieto systémy sú zadarmo stiahnuteľné programy a aplikácie, ktoré tvorí IT komunita po celom svete.  Žiadateľom je v tomto prípade celá verejná správa.

Žiadatelia môžu tiež predkladať projekty, ktoré zavedú na portáloch verejnej správy tzv. chatbot. Je to služba zákazníkom, prostredníctvom ktorej sa uľahčí komunikácia občanov a podnikateľov s verejnou správou. Podobná funkcia je doteraz v prostredí verejnej správy veľmi málo používaná.

V oblasti budovania inteligentných miest a regiónov môžu projekty predkladať subjekty verejnej správy – obce so štatútom mesta. Projekty však nemôžu predkladať obce Bratislavského kraja a mesto Košice spolu s jeho mestskými časťami. Mestá sú ideálnym prostredím na to, aby v nich mohli byť nainštalované rôzne monitorovacie zariadenia, kamery či senzory. Tie budú prepojené s mestskými informačnými systémami. S ich pomocou sa mestá budú vedieť lepšie rozhodovať o svojom rozvoji a investovať napríklad do zelenej infraštruktúry. Na základe získaných údajov budú vedieť znižovať rýchlosť vozidiel na miestach, kde je vysoká hlučnosť alebo prašnosť či riadiť parkovanie na základe dopravnej situácie počas dňa.

Výzvu na predkladanie žiadostí nájdete tu.

Zdieľať

Accenture prepustí v Británii 700 až 900 ľudí, čo je 8 percent miestnej pracovnej sily. Dôvodom je prudký prepad dopytu súvisiaci s koronakrízou. Poradenská firma mala nadstav už v marci, keď prepukla pandémia.

Koronakríza spomalila prirodzený úbytok zamestnancov a ďalej zaťažila Accenture. Firma už znížila náklady obmedzením cestovania, zoštíhlením počtu zmluvných pracovníkov a zastavením prijímania nových ľudí, no škrty nepostačujú.

Accenture varovala, že po celom svete obmedzí naberanie nových pracovníkov. Hovorí sa tiež o plánoch prepúšťania v Spojených štátoch. (theguardian, čtk)

Zdieľať

American Airlines varovali, že pre koronakrízu majú prebytočných 8-tisíc letušiek a stevardov. Zvažujú zoštíhlenie pracovnej sily predčasnými dôchodkami a odchodmi dohodou, celkovo zamestnávajú 130-tisíc ľudí.

American Airlines sú druhé najväčšie aerolinky v USA podľa výšky tržieb. Na jeseň chcú znížiť počet palubných sprievodcov na medzinárodných letoch na minimum požadované americkým federálnym úradom pre letectvo FAA.

Dopravca očakáva, že v lete 2021 bude mať 10 až 20 % zamestnancov navyše a jeho diaľkové spojenia budú na štvrtinovej kapacite v porovnaní s vlaňajším letom. V máji firma oznámila, že prepustí 30 % pracovníkov v administratíve, čo je vyše 5-tisíc ľudí. (reuters, čtk)

Zdieľať

Zadlženie Nemecka má tento rok stúpnuť o rekordných 218 miliárd eur po tom, ako Spolkový snem schválil v poradí druhú úpravu štátneho rozpočtu. Dôvodom je financovanie opatrení súvisiacich s koronakrízou.

Zákonodarcovia už v marci schválili zadlženie v objeme 156 miliárd eur. Ďalšie pôžičky majú slúžiť najmä na financovanie opatrení na naštartovanie spotreby a hospodárskeho rastu.

Podiel nemeckého dlhu k HDP by mal v dôsledku nových pôžičiek a slabšieho výkonu ekonomiky tento rok presiahnuť 75 % z vlaňajších necelých 60 %. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať