Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ako je otrávený biznis s drevom: dcéra zo známej lesníckej rodiny je vo väzbe a zmluvy štátnych lesov pripomínajú Mečiara

Lucia Ďurská. Foto - TASR
Lucia Ďurská. Foto – TASR
 • Vyšetrovatelia predpokladajú, že pýtanie úplatkov za štátne drevo bolo systematické.
 • NAKA sa pri vyšetrovaní dostala ďalej aj vďaka tomu, že jeden z drevárov sa sám obrátil na políciu.
 • Štátne lesy pred voľbami znižovali ceny dreva viacerým malým obchodným firmám.
 • Jednu z nich spoluvlastní aj obvinená podnikateľka Ďurská.

Mladá 30-ročná podnikateľka, ktorú polícia obvinila z pýtania úplatkov za dodávky dreva zo štátnych Lesov SR, je v lesníckych kruhoch známa. Lucia Ďurská pochádza z prominentnej lesníckej rodiny. Obvinená je spolu s bývalým obchodným riaditeľom Lesov SR z čias predchádzajúcej vlády Tomášom Kloučekom.

Podnikateľkina matka Alena Ďurská podľa informácií Denníka E v Lesoch SR ešte donedávna pracovala ako manažérka pre verejné obstarávanie. Otec Ján Ďurský učil mladých lesníkov na Lesníckej fakulte Technickej univerzity vo Zvolene a za druhej vlády Mikuláša Dzurindu šéfoval lesníckej sekcii ministerstva pôdohospodárstva.

Súd poslal Ďurskú a Kloučeka do väzby. Obvinenie stojí na pýtaní a braní úplatku od jedného dodnes nespresneného odberateľa dreva, no podľa informácií Denníka E si vyšetrovatelia myslia, že korupčná schéma okolo dodávok štátneho dreva z Lesov SR môže byť v skutočnosti širšia. Lesy patrili za minulej vlády do sféry vplyvu SNS.

Závan divokých starých časov

Centrálny register verejných zmlúv ukazuje viacero

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Dnes sme vstúpili do štvrťroka, v ktorom konečne začneme znova stúpať
 • Financie: Schodok štátneho rozpočtu Slovenska v 1. polroku stúpol medziročne o 162 % na 3,9 miliardy eur
 • Biznis: Široký predáva hokejový Slovan spolumajiteľovi Esetu Rudolfovi Hrubému
 • Automobilky: VW zastavil plány na výstavbu závodu v Turecku, mal vyrábať autá VW Passat či Škoda Superb
 • Dane: Bulharsko oddnes znižuje DPH na jedlo v reštauráciách na 9 % z doterajších 20 %
 • Aerolinky: Ryanair hrozí zrušením 3500 miest, ak sa nedohodne s pracovníkmi na znížení platov od 5 do 20 %
 • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
 • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Národná banka v analýze odporúča opraviť druhý pilier, Krajniak vraví, že je to veľmi smutné čítanie

Ilustračné foto - Jumpstory
Ilustračné foto – Jumpstory

Národná banka Slovenska odporúča opraviť druhý pilier, lebo sporiteľom veľa nezarába. Minister práce Krajniak o analýze banky hovorí, že je to veľmi smutné čítanie. Vraví, že nie je spokojný s tým, čo druhý pilier za 15 rokov fungovania dosiahol.

Minúta po minúte

Zdieľať

Česká energetická spoločnosť ČEZ sa stala partnerom konzorcia InoBat a IPM Group v rámci projektu InoBat Auto. Firma poskytla konzorciu investíciu 10 miliónov eur vo forme konvertibilnej pôžičky.

Generálny riaditeľ spoločnosti InoBat Auto Marián Boček zdôraznil, že ČEZ neprináša iba investíciu v podobe peňazí, ale aj know-how. „Spolupráca InoBat Auto a ČEZ presahuje hranice oboch krajín. Produkty tohto partnerstva sa budú vyvážať do celej EÚ a aj do zvyšku sveta, čo je dôležitý faktor na pozadí koronakrízy,“ vysvetlil Boček.

Po nedávnej akvizícii pozemku vo Voderadoch teraz InoBat Auto čaká výstavba výskumno-vývojového centra a pilotnej výrobnej linky.

Medzi partnerov InoBat a Inobat Auto patrí aj jeden z najsilnejších regionálnych dodávateľov inovatívnych riešení v automobilovom sektore, spoločnosť Matador, aj energetická spoločnosť AEN či MSM Group, zastrešujúca dcérske firmy s portfóliom v oblasti obranného a civilného priemyslu. ČEZ bude strategickým partnerom, ktorý má skúsenosti z energetického sektora.

InoBat Auto je slovenská spoločnosť, ktorá buduje prvú plne integrovanú pilotnú linku svojho druhu na výrobu batérií pre elektrické vozidlá, pokrývajúcu vlastný výskum a vývoj pre vlastnú výrobu batérií v plnom rozsahu. InoBat Auto bol vytvorený spoločnosťou InoBat a Wildcat Discovery Technologies. (tasr)

Zdieľať

Dlh Mareka Antala voči zdravotnej poisťovni vznikol v dôsledku predaja akcií, tvrdí ministerstvo investícií. Antal je novým štátnym tajomníkom u Veroniky Remišovej. Na dlh 65-tisíc eur upozornil opozičný poslanec Richard Raši.

Antal podľa tvrdení ministerstva pôsobil niekoľko desiatok rokov v súkromnom sektore na manažérskych pozíciách, kde jedným z benefitov je aj získanie podielov firmy vo forme akcií. „V roku 2018 časť akcií predal. Výnos riadne zdanil a na základe toho mu bol vyrubený odvod do poisťovne Dôvera,“ uviedlo ministerstvo.

Keďže išlo o vysokú sumu, Antal si dohodol v septembri minulého roka s poisťovňou splátkový kalendár, ktorý odvtedy riadne mesačne dodržiava a plánuje v tom pokračovať. (tasr)

Zdieľať

Týždeň v európskej ekonomike: Slovensko sa pripravuje na eurofondy po roku 2020, čaká ho aj boj s byrokraciou

Týždeň v európskej ekonomike portálu Euractiv.sk:

 • Slovensko sa pripravuje na čerpanie budúcich eurofondov, veľa otázok je ešte otvorených.
 • Nemecké predsedníctvo čakajú náročné úlohy: rozpočet, brexit, ekonomická suverenita EÚ.
 • Slovenské ministerstvo hospodárstva chce v elektromobilite staviť na vodík.
Zdieľať

Vláda zrušila opatrenia hospodárskej mobilizácie, ktoré platili počas núdzového stavu. Ten sa skončil 13. júna, a preto bolo treba formálne zrušiť aj nariadenie, ktoré sa vzťahovalo na vyhlásený núdzový stav.

Opatrenie sa týkalo organizácie výroby, dodávok dôležitých tovarov a služieb, organizácie zdravotného, sociálneho či dopravného zabezpečenia, poskytnutia vysielacieho času v RTVS alebo aj využitia štátnych hmotných rezerv.

Vláda napríklad zaviazala ministerstvá alebo okresné úrady, ktoré sú subjektmi hospodárskej mobilizácie, vybrať zariadenia na umiestnenie repatriovaných fyzických osôb alebo nakazených občanov do karantény. V karanténnych oblastiach malo príslušné ministerstvo zabezpečiť zásobovanie pitnou vodou alebo potravinami, ako aj ich dezinfekciu a stráženie.

Zabezpečiť prednostnú výrobu tovarov alebo dodávku služieb pre štát museli podľa schváleného nariadenia aj firmy, ktoré nepatria k subjektom hospodárskej mobilizácie, ale vyrábajú napríklad dezinfekčné gély, lieh alebo ochranné rúška. Okresné úrady mali právomoc vydávať príkaz na pracovnú povinnosť. (tasr)

Zdieľať

Pozostalí po obetiach pádu lietadla Germanwings z roku 2015 nedostanú ďalšie odškodné od materskej spoločnosti Lufthansa. Aerolinky im už v minulosti vyplatili 10-tisíc eur na osobu a ďalších 25-tisíc eur na každú obeť nešťastia.

Pád stroja na linke z Barcelony do Düsseldorfu spôsobil v samovražednom úmysle druhý pilot stroja Andreas Lubitz, ktorý trpel psychickými problémami. Lietadlo nasmeroval v plnej rýchlosti do horského masívu vo francúzskych Alpách, zahynulo 144 pasažierov a ďalších 5 členov posádky.

Osem pozostalých na súde v Essene žiadalo od Lufthansy vyplatenie ďalších peňazí. Išlo im tiež o objasnenie ďalších okolností prípadu a presné pomenovanie zodpovedných osôb. Poukazovali napríklad na to, že Lubitz v roku 2009 informoval leteckú školu Lufthansy o problémoch s depresiami, keď na niekoľko mesiacov prerušil výcvik.

Aerolinky argumentovali, že nemohli predvídať nešťastie, pretože nevedeli o Lubitzovej chorobe pre mlčanlivosť lekárov.

Nemecký súd požiadavky pozostalých odmietol. Spochybnil, že žaloba smeruje voči správnej právnickej osobe. Zdravotný dohľad nad pilotmi vo výcviku podľa súdu nie je úlohou Lutfhansy, ale štátu. (čtk)

Zdieľať

Volvo zvoláva na kontrolu takmer 2,2 milióna osobných áut vyrobených v rokoch 2006 až 2019, dôvodom sú možné problémy s bezpečnostnými pásmi. Pre švédsku automobilku je to doteraz najväčšia zvolávacia akcia tohto druhu.

Problém sa týka oceľového kábla pripojeného k predným bezpečnostným pásom. Ten sa môže za určitých podmienok časom opotrebovať, čo následne zníži funkčnosť pásu.

Na bezplatný zásah do servisu sa majú dostaviť majitelia viacerých modelov Volva, napríklad S60, V60, XC60, XC70 či S80. Zvolanie na kontrolu je preventívnym opatrením.

Volvo Cars vlastní od roku 2010 čínska automobilka Geely. Kúpila ho od Fordu, ktorý prebral Volvo Cars v roku 1999 od švédskej skupiny Volvo, ktorá sa sústreďuje na výrobu nákladných áut. (reuters, čtk)

Zdieľať

Minister práce Milan Krajniak sa bude pri rokovaniach o minimálnej mzde na rok 2021 snažiť nájsť kompromis. Je presvedčený, že výkon slovenskej ekonomiky je dostatočný na to, aby sa minimálna mzda zvyšovala.

„Musíme nájsť kompromis. O tomto budem musieť rokovať so zamestnávateľmi aj odborármi. Som presvedčený, že slovenská ekonomika má dostatočnú výkonnosť na to, aby sa minimálna mzda zvyšovala. Na druhej strane, nechcem ohroziť tých zamestnávateľov, ktorí sa ledva dostali z koronakrízy. Budem sa snažiť tieto dve veci zosúladiť,“ povedal Krajniak po rokovaní vlády. Očakáva, že ho budú sociálni partneri o výsledku ich rokovaní informovať.

Sociálni partneri potvrdili, že už do 15. júla nebudú rokovať o minimálnej mzde, hoci na to mali do tohto dátumu ešte čas. Každá strana totiž trvá na svojom. Zamestnávatelia presadzujú zníženie alebo zmrazenie minimálnej mzdy, ako aj zmenu automatu na jej určovanie v prípade nedohody, odborári zase trvajú na zvýšení minimálneho zárobku.

Krajniak avizoval, že by sa mal so sociálnymi partnermi stretnúť po 15. júli a začnú rokovania. „Ja si myslím, že to bude musieť dopadnúť tak, že niekedy koncom leta vláda rozhodne. Nemyslím si, že bude vôľa, aby sa všetci sociálni partneri dohodli. Povedal som aj sociálnym partnerom, že nie je možné pristupovať k rokovaniu tak, že jedna strana neustúpi z ničoho a druhá strana má ustúpiť zo všetkého. To nie je možné v tejto ekonomickej situácii,“ podotkol Krajniak.

Bývalá vláda vlani schválila zákon, ktorý určuje, že stanovenie výšky minimálnej mzdy na rok 2021 má byť primárne založené na dohode sociálnych partnerov. Pokiaľ by sa dohodli na výške minimálneho zárobku do 15. júla alebo na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady do 31. augusta, mesačná minimálna mzda bude určená ich dohodou.

Ak k dohode nedôjde, použije sa vzorec, ktorý stanoví zákon. Jeho základom bude priemerná mesačná nominálna mzda zamestnanca v hospodárstve SR zverejnená Štatistickým úradom za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa určuje suma mesačnej minimálnej mzdy. Mesačná minimálna mzda bude 60 % tejto sumy. (tasr)

Zdieľať

Bratislavský Volkswagen zatiaľ oficiálne nepotvrdil, či bude vyrábať VW Passat a Škodu Superb. Firma tvrdí, že materský koncern o tom zatiaľ nerozhodol. Oba modely sa mali produkovať v novej tureckej fabrike, ktorú VW nakoniec nepostaví.

Podľa nemeckého periodika Automobilwoche má produkciu plánovanej tureckej fabriky prevziať práve slovenská dcéra VW. Podľa zdrojov Denníka E koncern v tejto súvislosti iba dokončuje prehliadky svojich existujúcich závodov.

Šance bratislavskej automobilky na získanie oboch modelov výrazne stúpli po tom, čo slovenská vláda prisľúbila, že od budúceho roka zavedie vlastný systém kurzarbeit, podobne ako ho už dlho využíva Nemecko.

Viac o rozhodnutí VW definitívne zastaviť plány na výstavbu fabriky v Turecku sa dočítate tu.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať