Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Únia nám ponúkla schému na tri miliardy, no my všetko komplikujeme, nemíňame a rozprávame o prázdnej špajzi

 • Slovensko urobilo pri pomoci ekonomike minimálne jednu obrovskú chybu. Prvú pomoc podnikateľom sme iniciatívne obmedzili, hoci to od nás nikto nechcel a Únia bola pripravená to takmer celé zaplatiť. 
 • Výsledok je, že sme mohli do ekonomiky napumpovať z peňazí Únie len s pätinovou spoluúčasťou slovenského rozpočtu až tri miliardy eur, ale v praxi odišla podnikateľom sotva desatina.

Autor pracoval ako finančný manažér v súkromnej aj verejnej sfére

Paralela o prázdnej špajzi, ktorú používajú predstavitelia súčasnej koalície k aktuálnej situácii verejných financií, správnemu obrazu ekonomických pomerov Slovenska nepomohla. Naopak, debatu to domotalo a diskusiu o riešení uvrhlo do politických hádok.

Bohužiaľ, primeranejšie je hovoriť, že pracujúci občan, firmy a ekonomika sa s teplotou dostali na ARO, potom na jisku a teraz do kómy. Ale poporiadku.

Áno, dedičstvo Smeru je naozaj veľký problém

Smer naozaj zanechal po 12 rokoch Slovensko so zdevastovaným, zadlženým zdravotníctvom, lekárov v traume z platu a z podmienok v špitáloch, s poddimenzovanou sieťou sociálnych zariadení pre zdravých a chorých dôchodcov, s rozpadávajúcimi sa cestami, padajúcimi mostami, so železnicami v povojnovom stave, stanicami na hanbu a s horiacim rušňom rýchlika Fixinela.

Školstvo? S mizernými univerzitami, s nemodernými strednými školami, zatuchnutými internátmi, so základnými školami na chvoste v rebríčkoch čítania s porozumením aj vo vybavení počítačmi, bez cyklostojanov, ale aj obyčajnej teplej vody.

Políciu máme bez dôvery, armádu bez zbraní a poriadnych kasární, prokuratúru s vlastným seriálom skrytej kamery, diaľnice bez tunelov a tunely bez diaľnic.

Sociálna demokracia poslala tristotisíc ľudí na „múračky“ po Európe bez možnosti hlasovať, že „nikdy viac“, a deti tých, čo zostali doma, odvelila na univerzity od Bergenu po Miláno, od Lodže po Edinburgh.

S lídrami Ficom a Pellegrinim na čele dostali sociálni demokrati Slovensko s talentovanými, pracovitými, vzdelanými a trpezlivými občanmi na koniec tých rebríčkov, kde sme mali byť na čele, a na čelo tých, kde je výhrou miesto na chvoste.

Na dosiahnutie tohto marazmu minuli v „dobrých rokoch“ 30 – 40 miliárd eur ročne z vybraných daní a odvodov a navyše 10 miliárd eur zobrali na sekeru. Vo finále Fico mení frajerku a Fica mení Pellegrini. Že reštart? Páni, konečná! Dosť bolo Smeru.

Nejde o špajzu, ale o to, kto má akú kreditku

Nič to nemení na tom, že je nevhodné hovoriť, ako Smer nechal novej vláde prázdnu špajzu. Lebo krajina nemá špajzu. Ani prázdnu, ani plnú. Ani táto vláda preto nezanechá nič tej ďalšej v „špajzi“ a je jedno, či to bude na jeseň po žatve 2020 alebo na jar v roku 2024.

Krajina je skôr niečo ako mašina, ktorá vyrába a spotrebúva, zarába a míňa. Náš problém je, že veľmi dlho všetci míňali viac, ako zarobili. Nakupujú na kreditku. Aj Slovensko má napriek (nie vďaka) Smeru kreditku v eurách. Gréci majú v podstate kartu do Dráčika, Taliani niečo ako kartu do Obi, Rakúšania a Nemci diamantovú visu a my máme vďaka euru VIP kartu zlatom vyšívanú.

Nemci si napožičiavali viac ako my (dlh je 60 % HDP), ale majú rýchlovlaky, nemocnicu v lietadle, diaľnice na rýchle autá a mestá bez áut, kurzarbeit a môžu sa spoľahnúť, že za ich tímy chcú hrať tie najväčšie európske esá, ako Lewandowski a spol.

Gréci si, naopak, požičali veľa (vyše dvakrát viac ako Nemci v pomere ku gréckemu HDP) a majú dnes nízkotučný jogurt, znížené dôchodky a burinu na olympijskom štadióne.

My sme niekde medzi nimi na úrovni dlhu okolo 50 % HDP, lebo tvorbu nových dlhov u nás brzdili aj rozpočtové pravidlá Únie, aj naša vlastná dlhová brzda.

Je čestné občanovi povedať, že aj v roku 2020 hradíme verejné výdavky kreditkou a požičali sme si už 10 miliárd eur na trhoch, ktoré od nás pýtali úrok okolo pol percenta.

Je to výborný výsledok, lebo sme naviazaní na nemecky hovoriace trhy, a nie na matičku Rus. Vyzerá, že táto vláda má o problém menej, cashu je habadej. Včera sme platili tým, čo sa vyberie zajtra na daniach, na zvyšok si požičiame.

A je pravda, že dlh nám vzrastie, lebo deficit sa vyvíja veľmi zle. So slzou v oku budeme spomínať na 2 miliardy deficitu v roku 2019, lebo ku koncu júna 2020 bude deficit rozpočtu 4 miliardy eur.

To všetko je hrozné a raz to budeme musieť nejako splatiť, ale nijako to Slovensko neobmedzuje v tom, koľko môže či nemôže teraz minúť na podporu hospodárstva. Veď reálne výdavky zo slovenských verejných zdrojov na podporu ekonomiky a firiem budú v tomto polroku len v zanedbateľných desiatkach miliónov eur. Ako je to možné?

Jasná reč a peniaze z EÚ

Slovensko nechápe reč Bruselu. Pred tromi mesiacmi, hneď na začiatku krízy, už 13. marca predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyhlásila podporu na riešenie troch problémov:

 1. zabezpečenie potrebných dodávok pre zdravotné systémy;
 2. podpora ľuďom, aby bol zachovaný ich príjem a pracovné miesta;
 3. podpora firmám, aby likvidita vo finančnom systéme zabezpečila pokoj v ekonomike.

K tomu Komisia pridala uvoľnené pravidlá štátnej pomoci, minimálnu byrokraciu a rýchle rozhodnutia podľa požiadaviek štátov EÚ.

Uvoľnenie nečerpaných eurofondov znamená pre Slovensko miliardy eur, hoci vláda občanom vytrvalo tvrdí niečo úplne iné.

My sme sa však ďalej tvárili, ako by sme boli závislí od domácich zdrojov a dedičstva Smeru. „Keď sme prišli do vlády, korona už vyčíňala. Peňazí v kase nebolo. Ten, kto nás obviňuje z pomalého vyplácania pomoci, nám mal nachystať väčší obnos peňazí,“ hovoril napríklad minister financií.

Ale voľných peňazí k dispozícii nie je málo. EÚ Slovensku povolila okamžite minúť 527 miliónov eur z nevyužitého predbežného financovania z kohéznych fondov EÚ. Išlo o peniaze, ktoré by sme bez korony k 30. júnu Únii vracali.

A Komisia prihodila 1,948 miliardy eur spolufinancovania z rozpočtu EÚ, ak sa suma tých prvých 527 miliónov využije.

Slovensko tak má k dispozícii od 13. marca v sociálnom fonde 2,475 miliardy eur. Predpokladaná spoluúčasť z rozpočtu krajiny je 20 %. Ak teda dohodíme 600 miliónov eur, tak máme na nákup čohokoľvek pre zdravotníctvo a akúkoľvek pomoc pre občanov a firmy spolu 3,1 miliardy eur okrem plánovaných peňazí zo slovenského rozpočtu.

Máme šťastie v nešťastí. Neboli sme schopní čerpať eurofondy, a tak máme reparát. Napríklad Belgičania fondy čerpali, a dostali preto teraz len 66 miliónov eur. Tak im treba, my sme predvídaví…

Schémy štátnej pomoci

Na použitie tých eur netreba zložité plány klasických eurofondov, len treba vypracovať jednoduchú schému, poslať ju EÚ a potom ju spustiť a rýchlo tie peniaze na boj s koronou použiť. V prvej vlne, nie v druhej. Čas beží od 13. marca.

Komisia dokonca vypracovala párstránkový vzor, ako má žiadosť vyzerať. Celý proces

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Heger môže toto leto vojsť do dejín ako Mikloš
 • Obchod: Brusel vyzval Slovensko, aby zmenilo zákony v oblasti obchodu s potravinami
 • Firmy: Výrobca vstavaných skríň Hilkovič neustál oddlžovanie, jeho majetok sa rozpredá v konkurze
 • Prieskum: Na letnú dovolenku plánuje tento rok ísť len 39 % Slovákov, dve tretiny z nich chcú oddychovať na Slovensku
 • Sociálne: Nezamestnanosť v eurozóne v máji stúpla na 7,4 % z aprílových 7,3 %, analytici rátali s prudším nárastom
 • Financie: Jednotný platobný systém by v Európe mohol začať fungovať v roku 2022
 • Obchod: Export z USA v máji klesol najnižšie od konca roka 2009, dovoz bol najslabší od leta 2010
 • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
 • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Týždeň v európskej ekonomike: Slovensko sa pripravuje na eurofondy po roku 2020, čaká ho aj boj s byrokraciou

Veronika Remišová a Richard Sulík. Foto - TASR
Veronika Remišová a Richard Sulík. Foto – TASR

Týždeň v európskej ekonomike portálu Euractiv.sk:

 • Slovensko sa pripravuje na čerpanie budúcich eurofondov, veľa otázok je ešte otvorených.
 • Nemecké predsedníctvo čakajú náročné úlohy: rozpočet, brexit, ekonomická suverenita EÚ.
 • Slovenské ministerstvo hospodárstva chce v elektromobilite staviť na vodík.

Minúta po minúte

Zdieľať

Majetok majiteľa Amazonu Jeffa Bezosa sa vyšplhal na 171,6 miliardy dolárov (asi 152,7 miliardy eur). Presiahol tak aj rekordné číslo Bezosovho majetku pred rozvodom. Bezos je najbohatším mužom planéty.

Hodnota Bezosovho majetku sa aj napriek kríze koronavírusu tento rok zvýšila o 56,7 miliardy dolárov (asi 50,4 miliárd eur).

Po tom, ako minulý rok pri rozvode prišiel o štvrtinu svojho majetku, je jeho bývalá manželka Mackenzie druhou najbohatšou ženou sveta. Predbehla ju len Francoise Bettencourt Meyers, dedička spoločnosti L’Oreal. (čtk, bloomberg)

Zdieľať

Zdieľané bicykle sa v najbližších týždňoch do Nitry nevrátia. Víťaz výberového konania, česká spoločnosť Rekola Bikesharing, oznámil mestu, že v súčasnej situácii nedokáže zabezpečiť dohodnutý počet bicyklov a e-bicyklov. „Mesto nemá inú možnosť ako vypísať novú súťaž,“ potvrdil hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Spoločnosť Rekola Bikesharing podľa mesta pri predkladaní ponuky nerátala s momentálnou situáciou pandémie COVID-19. Za terajších podmienok nedokáže projekt realizovať.

Bikesharing bol v Nitre spustený pred tromi rokmi, zabezpečovala ho firma Arriva. Zdieľané bicykle sa v meste stretli s pozitívnym ohlasom, no zmluva nemala jasne stanovené podmienky, a tak mesto hľadalo nového dodávateľa.

Služba zdieľaných bicyklov mala byť spustená od začiatku júna. Zástupcovia firmy dlho nemohli prísť na Slovensko z dôvodu režimu na hraniciach. (tasr)

Zdieľať

Na letnú dovolenku plánuje tento rok ísť len 39 % Slovákov a dve tretiny z nich budú oddychovať na Slovensku. Takmer polovica opýtaných plánuje dať za dovolenku menej ako 500 eur, ukázal to prieskum, ktorý urobila agentúra Focus pre Partners Group.

Väčšina tých, ktorí dovolenkovať budú, pocestuje individuálne, nie s cestovkou.

Reprezentatívny dotazníkový prieskum na vzorke 1 009 respondentov vo veku nad 18 rokov ukázal zmenu oproti vlaňajšku. Vtedy totiž v obdobnom prieskume plánovala ísť na letnú dovolenku takmer polovica Slovákov, z toho dve tretiny do zahraničia a viac ako tretina s cestovkou.

Dve tretiny opýtaných dovolenkujúcich Slovákov absolvujú letnú dovolenku na Slovensku. Najčastejším spôsobom, ako budú Slováci tráviť domácu dovolenku, je turistika a výlety do hôr (41 %).

Oproti minulému roku významne poskočil záujem stráviť leto na chate či chalupe (33 % oproti 13 %). Nárast zaznamenali aj návštevy príbuzných, mierne sa znížil záujem o kúpaliská a akvaparky, ktoré si plánuje užiť štvrtina (25 %) opýtaných. Väčší pokles nastal pri dovolenkách pri vode či poznávacích zájazdoch po Slovensku.

Do zahraničia plánuje ísť štvrtina dovolenkujúcich Slovákov, až tri štvrtiny opýtaných pôjdu do zahraničia za morom.

Rozdiel oproti vlaňajšku je aj pri financovaní dovolenky. Kým pred rokom 58 % dovolenkujúcich plánovalo minúť na zabezpečenie dovolenky do 1 000 eur, toto leto takmer polovica dovolenkárov plánuje minúť len do 500 eur.

„V rozpočtoch domácností a vo výdavkoch na zabezpečenie letnej dovolenky, ako aj na dovolenkové vreckové zaznamenávame pokles a jasne vidieť opatrnosť v porovnaní s minulým rokom,“ spresňuje výsledky prieskumu v otázkach dovolenkových peňazí Peter Gurecka, odborník na financie z Partners Group SK.

Ľudia podľa prieskumu plánujú šetriť aj na výdavkoch počas dovolenky. Kým pred rokom mala približne tretina odložené vreckové do 250 eur, tento rok s nižším rozpočtom ráta 45 % všetkých dovolenkujúcich.

Zdieľať

Jednotný platobný systém by v Európe mohol začať fungovať v roku 2022, uviedli banky z európskej iniciatívy pre platby. Politici a centrálne banky v EÚ sa dlho snažia vytvoriť európsku konkurenciu pre Mastercard, Visu, Alipay či Google.

Cieľom je, aby sa riešenie stalo novým štandardným platobným prostriedkom pre európskych spotrebiteľov a obchodníkov pre všetky typy transakcií vrátane platieb v obchodoch a na internete či výberu hotovosti.

Medzi bankami zúčastnenými v projekte sú napríklad BBVA, BNP Paribas, Commerzbank, Deutsche Bank, Santander, ING, UniCredit a Société Générale.

„Cieľom je ponúknuť riešenie pre digitálne platby, ktoré sa dá použiť kdekoľvek v Európe a ktoré nahradí roztrieštené prostredie, ktoré v súčasnej dobe stále existuje,“ uviedli banky.

Iniciatívu víta tiež ECB. Upozornila, že desať európskych krajín má stále vnútroštátny systém platobných kariet, ktorý neumožňuje prijímať karty z iných členských krajín EÚ. Rozvíjajú sa tiež inovatívne služby, ako sú mobilné peňaženky, ktoré sa ponúkajú iba na národnej úrovni. (reuters, čtk)

Zdieľať

Petíciu za odmrazenie príspevku na stravovanie pre zamestnancov spustili odborári z Energeticko-chemického odborového zväzu. Nepáči sa im, že vláda zastavila prirodzený rast tohto príspevku do konca roka 2021, ministerstvo práce však zmeny neplánuje.

Odborári ECHOZ tento krok kritizujú ako antisociálny, protizamestnanecký a jednostranne propodnikateľský. Upozorňujú, že príspevok na stravovanie slúži na to, aby si zamestnanci v čase rastúcich cien jedál a nápojov vedeli zabezpečiť adekvátne stravovanie počas pracovného dňa.

„Ceny jedál a nápojov stúpli o 5,4 %, ale príspevok na stravovanie sa zvyšovať nebude? Nedoplácajú na to len zamestnanci, ale aj gastrobiznis, ktorý utrpel počas koronakrízy najväčšie straty, a pritom ministerstvo financií predikuje, že slovenská ekonomika bude v roku 2021 opätovne rásť pomerne rýchlym tempom. Napriek tomu rast stravného zastavili,“ upozornil predseda zväzu Marián Baňanka.

Podľa zákona o cestovných náhradách sa má cena stravného zvýšiť vždy, keď ceny jedál a nápojov v reštauračnom stravovaní stúpnu najmenej o päť percent. Vláda však pripravila návrh na pozastavenie účinnosti tohto ustanovenia a parlament návrh v skrátenom legislatívnom konaní schválil.

„K zmrazeniu súm stravného sme pristúpili vzhľadom na aktuálnu situáciu v súvislosti s pandémiou, ktorá má negatívne dosahy na zamestnávateľov. Túto problematiku prerokoval minister práce Milan Krajniak aj s prezidentom Konfederácie odborových zväzov, ktorá zastupuje záujmy zamestnancov,“ povedala hovorkyňa rezortu práce Veronika Husárová.

Podľa ministerstva by išlo o mierne zvýšenie súm stravného, napríklad pri pracovnej ceste v trvaní od päť do 12 hodín je to zvýšenie o 0,30 eura, pri ceste nad 18 hodín o 0,70 eura. „Minimálna hodnota stravného lístka by sa zvýšila o 0,22 eura, pričom mnohým zamestnancom už teraz poskytuje zamestnávateľ gastrolístky vo vyššej hodnote. Zároveň v období pandémie zamestnávatelia obmedzili aj vysielanie zamestnancov na pracovné cesty,“ upozornila.

Ministerstvo v súčasnosti preto neuvažuje o rozmrazení súm stravného. „Po uplynutí doby zmrazenia, teda 31. decembra 2021, sa zvýšia podľa toho, ako vzrastú ceny jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní,“ doplnila Husárová. (tasr)

Zdieľať

Som ako strojček, hovorí Mika. Bývalý mediálny šéf pracuje pre vládu, obnovuje agentúru cestovného ruchu

Václav Mika ako primátorský kandidát. Foto N - Tomáš Benedikovič
Václav Mika ako primátorský kandidát. Foto N – Tomáš Benedikovič

Bývalý mediálny šéf Václav Mika ide pracovať pre vládu. Mal by pomôcť obnoviť agentúru pre cestovný ruch, ktorú pred pár rokmi zrušili ako zbytočnú. „Mal som aj iné ponuky, ale táto ma oslovila. V oblasti cestovného ruchu sa cítim lepšie, než keby mi niekto povedal, že poď robiť napríklad šéfa pošty,“ hovorí Mika.

Zdieľať

Predaj elektronických diaľničných známok na Slovensku medzimesačne stúpol. V máji sa ich predalo takmer o 49 % viac ako v apríli, informovala Národná diaľničná spoločnosť.

Celkový počet predaných elektronických diaľničných známok za máj dosiahol 123 609 kusov. Príjem z úhrady za ne v piatom mesiaci roka predstavoval 2,54 milióna eur bez DPH. V medzimesačnom porovnaní to znamená nárast tržieb o viac ako 45 %.

Májovým štatistikám predaja dominovala 10-dňová známka, predalo sa ich 63 327, nasleduje 365-dňová známka s počtom 42 422 kusov a 30-dňová, ktorej sa predalo 16 764 kusov. Záujem je stále aj o ročnú známku, ktorá uzatvára poradie s predajom 1096 kusov.

Tieto čísla podľa vedúcej oddelenia masmediálnej komunikácie NDS Evy Žgravčákovej ukazujú, ako sa zmenili nákupné preferencie Slovákov po zavedení 365-dňovej známky na tzv. technický rok, ktorá je platná 365 dní od začiatku platnosti. „Kým v máji výnos z predaja známky na kalendárny rok predstavoval len necelé 2 % tržieb, 365-dňová známka sa na májových tržbách podieľala takmer 70 %,“ vyčíslila. (tasr)

Zdieľať

Export z USA v máji klesol najnižšie od konca roka 2009, dovoz bol najslabší od leta 2010. Schodok zahraničného obchodu sa tretí mesiac po sebe prehĺbil na 54,6 miliardy dolárov a bol najvyšší od konca roka 2018.

Na zahraničný obchod Spojených štátov dolieha koronakríza, ktorá stláča dopyt doma aj v cudzine. Čísla obchodnej bilancie posilňujú očakávania, že ekonomika v 2. štvrťroku klesla najviac od hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia.

Obchodný deficit v máji stúpol o takmer desatinu. Vývoz klesol o 4,4 % na 144,5 miliardy dolárov a dovoz sa znížil o 0,9 % na 199,1 miliardy dolárov.

Aké sú prognózy HDP

Analytici upozorňujú, že pokles importu donútil firmy siahnuť do zásob, čo v 2. kvartáli prispeje k poklesu amerického HDP.

Federálna rezervná banka v Atlante (jedna z 12 bánk, ktoré tvoria Federálny rezervný systém – Fed) predpovedá, že ekonomika v apríli až júni klesla v celoročnom prepočte o rekordných 36,8 %.

V 1. štvrťroku sa americký HDP podľa tej istej metodiky znížil o 5 %, čo bolo najviac od recesie v rokoch 2007 až 2009. (reuters, čtk)

Zdieľať

Tesla v 2. štvrťroku dodala 90 650 elektromobilov a prekonala očakávania analytikov. Darilo sa jej napriek tomu, že výroba v hlavnej továrni v Kalifornii bola pre koronavírus niekoľko týždňov zastavená.

Akcie Tesly reagovali na kvartálne čísla posilnením o 9 percent. Takmer 90 % dodávok v apríli až júni pripadlo na elektrické SUV Model Y a „ľudovú“ Teslu Model 3.

Jediná americká montážna fabrika Tesly vo Fremonte bola pre koronavírus zatvorená od konca marca do začiatku mája. Firma vyrába vozidlá ešte v Šanghaji.

V medziročnom porovnaní boli dodávky Tesly v 2. štvrťroku nižšie o 4,8 %. Výrobca elektromobilov ustál koronakrízový výpadok produkcie a dopytu lepšie než konkurenti GM, Toyota či Fiat Chrysler, ktorých predaj sa prepadol o vyše 30 %. (reuters, cnbc)

Zdieľať

V Prievidzi nariadili zatvoriť šesť prevádzok zmrzlín v nadväznosti na situáciu v súvislosti s koronavírusom. V okrese pribudlo za tento týždeň do stredy osem pozitívne testovaných osôb.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva Prievidza so sídlom v Bojniciach zároveň dementoval informáciu, že zákazníci, ktorí navštívili tieto prevádzky, majú zostať v domácej izolácii.

„V prípade zákazníkov ide o krátkodobý kontakt s personálom, ktorý bol vybavený potrebnými ochrannými pracovnými prostriedkami, a prevádzkovateľ splnil povinnosti vyplývajúce z legislatívy a nariadených opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR vrátane dôkladnej dezinfekcie pracovných plôch,“ ozrejmili epidemiológovia s tým, že možnosť prenosu ochorenia COVID-19 je za splnenia všetkých potrebných povinností nízka. (tasr)

Zdieľať

Nezamestnanosť v Spojených štátoch v júni klesla na 11,1 % z májových 13,3 %. Ekonomika vytvorila rekordných 4,8 milióna pracovných miest, čo je viac, než sa očakávalo. Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti však zostáva vysoký.

Analytici v priemere prognózovali, že v júni vzniknú tri milióny pracovných miest a nezamestnanosť sa zníži na 12,3 %. Počet vytvorených pozícií je najvyšší od roku 1939, keď sa tieto údaje začali sledovať. V máji vzniklo takmer 2,7 milióna pracovných miest.

K tvorbe pracovných príležitostí prispelo uvoľňovanie koronavírusových reštrikcií, v júni sa napríklad otvorilo viac reštaurácií a barov. Podľa analytikov sú údaje známkou toho, že recesia by mohla byť zažehnaná, hoci rast počtu novonakazených koronavírusom ohrozuje hospodárske oživenie.

Ďalšia správa ministerstva práce ukázala, že počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti sa v týždni do 27. júna znížil len nepatrne na 1,427 milióna. I keď oproti rekordu z konca marca, keď o dávky požiadalo za týždeň 6,87 milióna ľudí, je to podstatný pokles.

Ekonómovia pripisujú tvorbu nových pracovných miest za jún vládnemu programu pôžičiek pre podnikateľov. Ak ju použijú na mzdy, môže im byť čiastočne odpustená. Tieto financie však vysychajú.

Americká ekonomika sa začiatkom roka prepadla do recesie a mnoho firiem sa potýka so slabým dopytom. To je zrejme aj dôvod, prečo počet nových žiadateľov o podporu zostáva vysoký. (reuters, cnbc, čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať