Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Mičovský chce repku redukovať, sabolovci jej chcú na výrobu bionafty ešte viac

 

Len v polovici minulého mesiaca nový minister pôdohospodárstva Ján Mičovský vyhlásil, že chce redukovať polia repky olejnej, ktorá sa vo veľkej miere využíva na výrobu biopalív.

Domácich farmárov navádzal, nech namiesto repky pestujú viac ovocia a zeleniny, ktoré krajine chýbajú a musí si ich dovážať z cudziny.

Najväčší výrobcovia biopalív na Slovensku zo skupiny podnikateľov okolo Jána Sabola však práve predkladajú domácim povoľovacím úradom nové projekty na ďalšie rozširovanie leopoldovských výrob bionafty. Repky v nich chcú spotrebovávať ešte viac ako doteraz.

Zároveň však sabolovci predsa len reagujú aj na upozornenia ministra Mičovského. V Leopoldove totiž nejdú investovať len do širšej výroby bionafty z repky, ale paralelne tam výrazne rozšíria aj produkciu recyklovanej bionafty z použitého kuchynského oleja a tukových frakcií z čistiarní odpadových vôd.

Ak by teda v budúcnosti mali repky naozaj málo, vo väčšej miere rozbehnú alternatívnu výrobu bionafty z odpadových olejov.

Ako sa rozšíri leopoldovská výroba bionafty:

 • Kapacita by sa mala zvýšiť o desatinu zo súčasných 125-tisíc ton ročne na 137,5 tisíca ton.
 • Produkcia repkových olejov, z ktorých sa vyrába samotná bionafta, sa má v Leopoldove zvýšiť z 88- až na 120-tisíc ton ročne. Sabolovci na to budú potrebovať aj výrazne viac repky, spotrebu zvýšia z terajších 200- až na 272-tisíc ton. Celé Slovensko pritom ročne produkuje pol milióna ton tejto olejniny.
 • Z novej produkcie repkových olejov sabolovci nebudú vyrábať iba tuzemskú bionaftu, ale časť budú voziť aj do svojej výrobne bionafty Rossi Biofuel v maďarskom Komárome.
 • Rozširovať budú aj kapacity na využitie odpadových olejov. Dnes v Leopoldove vedia spracovať päťtisíc ton ročne, no po novom tak budú vedieť využiť až 36-tisíc ton ročne.

„S novými výrobami budeme flexibilnejší,“ hovorí pre Denník E najvyššie postavený manažér skupiny Róbert Spišák. „Ak repky bude na trhu menej alebo bude cenovo nevýhodná, budeme vedieť spracovať aj viac odpadových olejov. Výrobu budeme prispôsobovať dostupnosti a cenovej výhodnosti jednotlivých vstupných surovín.“

Nové leopoldovské investície budú stáť sabolovcov zhruba päť miliónov eur a do vysokoautomatizovaných prevádzok prijmú štyroch nových zamestnancov. Tí doplnia 85 pracovníkov, ktorých teraz skupina má v Leopoldove v lisovaní olejov i následnej výrobe bionafty.

O nedostatok repky sa neobávajú

Sabolovci tvrdia, že do nových investícií sa neobávajú investovať, pretože ak by aj v budúcnosti prišlo k redukciám plôch repky, tie podľa nich nebudú nijako zásadné. Krajina totiž na to, aby si vedela sama dopestovať dostatok ovocia a zeleniny, potrebuje najviac 40-tisíc hektárov, zatiaľ čo repka sa tu pestuje až na 150 tisícoch hektárov.

Ovociu, zelenine, prípadne aj krmovinám pre zvieratá pritom nemusí v budúcnosti ustupovať iba repka, ale aj obilniny a kukurica, ktoré sa tiež v istej miere využívajú aj na produkciu bioetanolu do benzínov.

Sabolovci sami spracúvajú len časť domácej produkcie repky. Väčšia polovica slovenských úrod repky sa vyváža do cudziny. Skupina argumentuje aj tým, že repka pestovaná na bionaftu nekončí v plnej miere iba v palivách.

Výlisky z repky sa totiž vracajú do potravinového reťazca v podobe krmív pre zvieratá. Po novej investícii sa celoročná leopoldovská produkcia kŕmnych repkových šrotov má zvýšiť zo 113- na 180-tisíc ton.

Obhajcovia repky tiež zdôrazňujú, že práve táto plodina prospieva pôde tým, že má hlbšie korene, a tak pomáha zadržiavať vodu v krajine a pôsobí aj proti erózii.

Repka je podľa svojich zástancov výborná rastlina aj na biologické hnojenie polí. Je to totiž robustnejšia plodina – jej zaoraním sa do pôdy prináša veľa biologickej hmoty.

A napokon, repka farmárom pomáha stabilizovať ich príjmy, lebo jej ceny drží na slušných úrovniach práve to, že ju kupujú popri výrobcoch jedlých olejov a tukov aj producenti biopalív.

Viac k téme

Slovensko dnes v EÚ patrí spolu s Českom ku krajinám s najvyšším podielom pestovania repky. Pestuje sa až na ôsmich percentách poľnohospodárskej pôdy. Napríklad Rakúsko ju pestuje ani nie na dvoch percentách poľnohospodárskych plôch.

Pestovaním repky sú pôda a príroda zaťažené viac ako pri niektorých iných plodinách, lebo repka je náchylná na choroby i škodcov. Na jej pestovanie preto treba využívať viac chémie. Ide o agrochemikáliami vôbec najviac ošetrovanú plodinu. Celkovo na ňu pôsobí až okolo 50 rôznych škodcov a chorôb.

Polemiky sa vedú aj okolo toho, ako vplýva pestovanie repky na včely. Podľa ekológov im repka škodí práve vyššou potrebou chemizácie. No včelári si zasa bez repky nevedia včelárenie vôbec predstaviť. V čase jej kvetu totiž včely žiadny iný podobne výdatný zdroj potravy nemajú.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Arca pred veriteľmi ďalej uniká, súdy jej v tom pomáhajú
 • Telekomunikácie: Mobilní operátori si vysúťažili frekvencie na 5G siete za 100 mil. eur
 • Pandémia: Minister Sulík predstavil svoj protipandemický plán, rieši aj odškodnenie prevádzok, minister Krajčí svoj plán stiahol
 • Cesty: V štúdii uskutočniteľnosti pre cestu 1. triedy medzi Žilinou a Topoľčanmi sú viaceré chyby, tvrdí ÚHP
 • Prepúšťanie: Česká pošta plánuje k 1. marcu 2021 zrušiť vyše 2300 pracovných miest
 • Firmy: Danone redukuje 2-tisíc pracovných miest vrátane štvrtiny pozícií v centrálach, je to 2 % celkovej pracovnej sily
 • Biznis: Podnikateľská aktivita v eurozóne v novembri prudko klesla, dôvodom sú plošné uzávery v dôsledku pandémie
 • Kiná: Firma Cineworld sa dohodla na ďalšom odklade splátok dlhu do júna 2022, získa aj nové pôžičky za 450 miliónov dolárov
 • Prvá pomoc+ a odvodové prázdniny: Čo by malo platiť a neplatí
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám o tom

Minúta po minúte

Minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina) má plán pre lyžiarske strediská pred otvorením zimnej sezóny so súborom opatrení podľa okresov a jasnými pravidlami, ich súčasťou má byť aj testovanie. Plán tento týždeň dostanú na schválenie pandemická komisia a ústredný krízový štáb.

Na severe Švédska sa ešte v sobotu zrútila 230-metrová veterná turbína. Pri nehode sa nikto nezranil. Presná príčina známa nie je.

V čase incidentu neboli na mieste prítomní žiadni robotníci. Podobný incident sa vo Švédsku ešte nestal. Turbína, jej čepele a veža, na ktorej stála, sa zrútili v sobotu večer počas silného vetra neďaleko odľahlého mesta Skelleftea.

Konštrukcia, ktorú postavila spoločnosť Vestas so sídlom v Dánsku, bola jednou zo 72 plánovaných turbín tzv. veternej farmy, ktorej časť majú uviesť do prevádzky v decembri.

Nebolo bezprostredne jasné, či bola zrútená turbína v čase incidentu v prevádzke alebo vo výstavbe. (tasr, bloomberg)

Sulík vysvetlil, že SaS predloží svoj protipandemický plán najprv pandemickej komisii, aby k nemu zaujala stanovisko. Následne ho predloží na ústredný krízový štáb. Kritike premiéra nerozumie. „Neviem, čo viac mám urobiť, aby bol pán premiér spokojný,“ povedal.

Premiérovu reakciu, že to je „cesta do pekla“, komentovať nechcel. Ale vecnej diskusii sa nebráni.

Nie je podľa neho pravda, že by sa v pláne nepozerali na obsadenosť lôžok.

Ruský úrad Roskomnadzor začal správne konanie proti firme Google. Ako dôvod uvádza, že americký internetový gigant neplní zákonnú požiadavku na odstraňovanie zakázaného obsahu z výsledkov vyhľadávania.

Roskomnadzor tvrdí, že Google v priemere neodstránil až 30 % nebezpečného obsahu. Vo výsledkoch vyhľadávania sa v rozpore s ruskými zákonmi objavili najmä stránky s extrémistickou, pornografickou a samovražednou tematikou.

Aktivity veľkých internetových firiem v Rusku sa nedávno dostali do centra pozornosti, keď ruskí zákonodarcovia predstavili návrh normy umožňujúcej vláde obmedziť prístup k sociálnym sieťam. Mohla by tak urobiť, ak dospeje k záveru, že diskriminujú ruské médiá. (čtk)

Taliansko pozastavilo farmársky chov noriek do konca februára. Rozhodlo sa tak pre riziko infekcie koronavírusom. Začiatkom mesiaca sa Dánsko rozhodlo vyhubiť približne 15 až 17 miliónov noriek po tom, čo sa u miestnych obyvateľov objavila zmutovaná verzia koronavírusu. (tasr)

Kvalita ovzdušia v EÚ sa v poslednom desaťročí zlepšila, jeho znečistenie je však najzásadnejším ekologickým rizikom. V roku 2018 spôsobilo predčasnú smrť 379-tisíc obyvateľom EÚ. Vyplýva to z aktuálnej správy Európskej agentúry pre životné prostredie. (čtk)

Čínski výrobcovia smartfónov sa usilujú získať väčší podiel na trhu, ktorému dominuje firma Huawei. Tá je zasiahnutá americkými sankciami, čo cítia aj jej dodávatelia. Huawei nedávno oznámil, že v dôsledku tlaku USA predáva divíziu Honor.

V auguste firma Huawei uviedla, že nebude schopná vyrábať čipy pre svoje najdrahšie smartfóny. „Teraz pozorujeme, či už ide o Xiaomi, Oppo alebo Vivo, že zlepšujú výhľad na budúci rok,“ uviedol Derek Wang zo spoločnosti Realme, ktorá sa delí o  dodávateľský reťazec s firmou Oppo.

Kto číha na Huawei:

 • Realme – firma bola založená v roku 2018 a tento rok pravdepodobne zdvojnásobí odbyt smartfónov na 50 miliónov. Pomocou nízkych cien si vybudovala základňu v juhovýchodnej Ázii a Indii. Na budúci rok plánuje expandovať v segmente najluxusnejších telefónov v Európe a Číne bez ohľadu na situáciu konkurenta Huawei.
 • Xiaomi – zvýšila výhľad objednávok na obdobie medzi 4. štvrťrokom tohto a prvým kvartálom budúceho roka na 100 miliónov prístrojov. Je to o 50 % viac než pred augustovým zostrením americkým sankcií voči Huawei.
 • Oppo a Vivo – výhľad firiem sa od augusta zvýšil o 8 % na 90 miliónov, respektíve 70 miliónov prístrojov. Objednávky Huawei na toto obdobie klesli o 55 % na 42 miliónov smartfónov.

Ako si delia trh

V 1. polroku Huawei nakrátko predbehol Samsung a bol najväčším výrobcov mobilných telefónov na svete. V 3. štvrťroku však čínskej firme klesol odbyt o 23 % na 51,7 milióna kusov, uviedla spoločnosť Canalys.

V 3. kvartáli mal Huawei na čínskom trhu 41,2-percentný podiel, značka Vivo držala 18,2 %, Oppo 16,8 % a Xiaomi 12,6 %. Apple ovládal 6,2 %, rastie však dopyt po jeho prístrojoch z nového radu iPhone 12 s podporou 5G sietí.

Ako USA tlačia na Huawei

Spojené štáty dlhší čas obviňujú Huawei z krádeže technológií a podozrievajú firmu zo špionáže pre čínsku vládu. Huawei to dlhodobo odmieta.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa v auguste oznámila sprísnenie májových sankcií, ktoré firme Huawei znemožňujú získať bez zvláštneho povolenia čipy vyvinuté či vyrábané s využitím amerických technológií. (čtk, reuters)

Jeff Bezos prvý raz investoval do startupu zameraného na africký trh. Majiteľ a zakladateľ Amazonu podporil začínajúcu finančno-technologickú firmu Chipper Cash, ktorú pred dvoma rokmi založili v San Franciscu dvaja Afričania.

Bezos je najbohatším človekom na svete, investíciu uskutočnil prostredníctvom fondu Bezos Expeditions. Firma Chipper Cash získala od investorov celkovo 30 miliónov dolárov, ktoré použije na expanziu do ďalších afrických krajín a nových služieb.

Chipper Cash založili Ham Serunjogi z Ugandy a Maijid Moujaled z Ghany. Firma umožňuje rýchle a lacné cezhraničné prevody platieb cez mobilnú aplikáciu v Afrike a do zahraničia.

Má tri milióny užívateľov v Ghane, Ugande, Keni, Tanzánii, Rwande, Nigérii a Juhoafrickej republike. Denne podľa svojich internetových stránok spracuje v priemere 80-tisíc transakcií.

Kontext

Investície do platobných spoločností v Afrike lákajú v poslednom čase aj iných investorov. Americký poskytovateľ platobných služieb Stripe v októbri kúpil za vyše 200 miliónov dolárov platobnú firmu PayStack so sídlom v Lagose.

Visa vlani kúpila významný menšinový podiel v nigérijskom spracovateľovi platieb Interswitch. Minulý rok vstúpil na burzu nigérijský špecialista na elektronický obchod Jumia, za ktorým stojí Mastercard. (čtk, bloomberg)

Africký mor ošípaných sa rozšíril do okresu Revúca, zasiahol tak už jedenásty okres na Slovensku. Laboratórium potvrdilo nákazu z dvoch diviakov na území poľovného revíru Gemer v okrese Revúca.

V susednom okrese Rožňava bolo zaznamenaných už niekoľko pozitívnych prípadov nákazy u diviačej zveri, naposledy na konci októbra. V okrese Rimavská Sobota bol u uloveného diviaka potvrdený mor v závere júla.

Doteraz nákazu potvrdili v okresoch Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota, Vranov nad Topľou, Prešov, Bardejov, Sabinov a Revúca. Od júla 2019, keď sa nákaza na Slovensku objavila, eviduje štát už 378 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať