Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Krajčího štátna tajomníčka Ježíková: Nedostatok pomôcok niektorí lekári zneužívali

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Janu Ježíkovú si ako svoju prvú štátnu tajomníčku vybral minister zdravotníctva Marek Krajčí z OĽaNO.

V prvom rozhovore Jany Ježíkovej v pozícii štátnej tajomníčky sa dočítate aj o tom:

 • aké to bolo rozhodnúť o zatvorení škôl v Bratislavskom kraji,
 • či lekári zneužili situáciu počas koronakrízy,
 • že poisťovne by mali pacientovi garantovať, že dostane starostlivosť do istého počtu dní,
 • podľa čoho si minister vyberá, koho odvolá,
 • ako to bude s Rázsochami.

Odkedy poznáte Mareka Krajčího?

Vnímala som ho počas minulého volebného obdobia, keď bol poslancom a členom zdravotníckeho výboru. Častejšie sme sa stretávali počas predvolebných diskusií tieňových ministrov. Bližšie sme sa nepoznali.

Ako prišlo k ponuke, aby ste sa stali štátnou tajomníčkou?

Keď voľby vyhralo OĽaNO, napísala som mu, že mu držím palce, ak vezmú zdravotníctvo. Bola to strana, ktorá sa po voľbách dobrovoľne prihlásila k zdravotníctvu a chcela ho, čo mi bolo sympatické, pretože zdravotníctvu sa strany skôr vyhýbajú. Premiér Matovič povedal, že zdravotníctvo bude jedna z jeho priorít, a to som ocenila. S Marekom Krajčím sme sa stretli, keď ešte nevedel, či bude ministrom. Rezort chcel prijať, len ak by OĽaNO malo vplyv aj na ministerstvo financií. S ministrom sme sa stretli neformálne krátko po voľbách, mali sme dlhú debatu a prišla reč aj na to, či by som takúto ponuku zobrala. Konečné rozhodnutie padlo až koncom marca, keď to už malo rýchly spád. Za dva dni som bola schválená vládou.

To bolo v čase, keď chcel byť ministrom financií Richard Sulík?

Áno.

Keď ste o ponuke ministra Krajčího uvažovali, čo ste zvažovali? Aké má funkcia riziká?

Pre mňa je zdravotníctvo celý život – nielen moja celoživotná profesionálna dráha, ale aj moja záľuba a súkromie. Byť pri tom, ako môžeme zdravotníctvo zlepšiť, bola pre mňa obrovská výzva. Na druhej strane je to vysoká politická funkcia a musíte so sebou niesť aj politické následky, lebo ste súčasťou niečoho, čo nie vždy viete ovplyvniť. Za svoju 21-ročnú kariéru v zdravotníctve mám celkom dobré odborné meno a snažím sa ho udržiavať. Obávala som sa následkov, keďže robiť zdravotníctvo z pozície ministerstva je často o problémoch, na tom sa veľká popularita získať nedá, aj keby ste všetko robili správne. Je tam príliš veľa záujmov.

Mali ste podmienky, za akých ponuku vezmete?

Nenazvala by som to podmienkou. Moja pridaná hodnota je, že rozumiem odborným veciam a chcela som sa tomu venovať. S ministrom budeme hľadať riešenia, na ktorých sa obaja zhodneme. Aj v programe OĽaNO sú veci, ktoré majú dobrý cieľ, ale ja by som ich riešila iným spôsobom. Líšime sa napríklad v názore na riadenie všeobecných lekárov.

Aké dobré vlastnosti má Marek Krajčí?

Rozhodne je to čestný človek s dobrými úmyslami a nulovou toleranciou ku korupcii. Sledovala som ho aj v parlamente a vedela som, že by som s ním vedela pracovať. Prišli sme na ministerstvo v krízovom čase, keď sme veľmi rýchlo museli prichádzať s riešeniami. Minister sa vie rýchlo rozhodovať a pochopiť novú tému. Je veľmi pracovitý. Aj ľudsky je veľmi príjemný.

Vo vašom tíme je zatiaľ Oskar Dvořák, ktorý mal byť ministrom za PS/Spolu.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Dobrá správa od ministra Krajniaka – púšťa sa do opravovania sporenia na dôchodok
 • Doprava: Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy
 • Pomoc: Žiadosti o dotácie na nájomné môžu oddnes podávať podnikatelia z celého Slovenska, bez ohľadu na kraj
 • Železnice: Štátna ZSSK bude v lete cez víkendy jazdiť na viacerých tratiach, kde už bežne vlaky nejdú
 • Firmy: Asi 550 zamestnancov firmy Eterna v Bánovciach nad Bebravou ostane od pondelka na nútenom voľne.
 • Ochrana: Mimoriadnu vládnu ochranu pred konkurzmi získala od súdov cestovná kancelária Solvex
 • Obchod: Predaj áut v Nemecku v júni klesol medziročne o 40 % na 220-tisíc kusov
 • Financie: Miera úspor domácností v eurozóne v 1. štvrťroku stúpla na 16,9 %, najviac od roku 1999
 • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
 • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Arce chce pomôcť z dlhov J&T. Cenou môže byť prevzatie časti jej podielov či najlukratívnejších podnikov

Patrik Tkáč, spolumajiteľ J&T. Archívne foto – TASR
Patrik Tkáč, spolumajiteľ J&T. Archívne foto – TASR

Finančnej skupine Arca chce podľa zdrojov Denníka E pomôcť z dlhov oveľa majetnejšia skupina J&T. Nebude to zadarmo. V hre môže byť kapitálový vstup medzi spoluvlastníkov Arcy či prevzatie jej perspektívnejších podnikov.

Zdieľať

Kľúčový Doležalov konkurz polovica kandidátov spochybňuje, Kremský ho odporučí zopakovať

Kandidáti na post šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, zľava Ivan Marták, Branislav Máčaj a Pavol Kukura. Vpravo predseda výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský. Foto - TASR
Kandidáti na post šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, zľava Ivan Marták, Branislav Máčaj a Pavol Kukura. Vpravo predseda výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský. Foto – TASR

Dvaja zo štyroch kandidátov na post šéfa telekomunikačného úradu spochybňujú konkurz na ministerstve dopravy. Bývalý šéf poštového úradu Karol Achimský označil písomný test za nedôstojný a na konkurz neprišiel. Pochybnosti má aj bývalý šéf telekomunikačného úradu Branislav Máčaj, ktorý podľa rezortu neprešiel písomným testom.

Minúta po minúte

Zdieľať

Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy. V sobotu odcestovali prví pasažieri do bulharského Burgasu a na cyperský Pafos. Od polovice júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej sezóny.

Dopravca zredukoval v rámci celej európskej siete svojich liniek počet letov na toto leto na približne 40 percent. „Z Bratislavy bolo vlani v ponuke 26 pravidelných liniek Ryanairu, tento rok v lete plánuje obnoviť len 12 liniek. Z nich sú však štyri do destinácií vo Veľkej Británii, z ktorej aj naďalej platí zákaz letov,” povedal šéf Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.

Počas nasledujúceho týždňa sa majú postupne uskutočniť prvé lety obnovených liniek do destinácií v Grécku, Írsku, Španielsku a Taliansku.

V polovici júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej dovolenkovej sezóny, keďže odvtedy už predávajú lety pre dovolenkárov aj cestovné kancelárie.

„Od 16. júla pribúdajú lety na Zakyntos, Heraklion na Kréte, Rodos, Burgas a v pláne sú aj lety do Antalye v Turecku alebo Hurghady v Egypte, avšak ich realizácia bude závisieť od otvorenia hraníc Slovenska s Tureckom či Egyptom, ktoré sú stále zavreté, takže lety nemožno vykonať,” informoval riaditeľ letovej prevádzky Imrich Ancin.

V rámci hygienických opatrení je na letisku aj na palube lietadla povinné prekrytie horných dýchacích ciest rúškom, šálom alebo šatkou. Neplatí to pre deti do troch rokov. Nariadená je i povinná dezinfekcia rúk pri vstupe do budovy letiska, dodržiavanie spoločenských rozostupov aspoň dva metre pri vybavení na checkine a bezpečnostnej kontrole. Cestujúcim po prílete zmerajú teplotu. Zamestnanci letiska nosia pri vybavení cestujúcich ochranné prostriedky.

Ryanair prijal aj ďalšie opatrenia. Okrem dennej dezinfekcie lietadiel a čistenia vzduchu filtračným systémom nebude pri nástupe do lietadla a čakaní na toaletu možné čakať v rade, ale bude treba prichádzať postupne. Na palube sa servírujú iba balené jedlá a nápoje, umožnené sú bezkontaktné platby. (tasr)

Foto - TASR
Foto – TASR

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať