Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Čo vypadlo na Lopatku v MH Manažmente: Pente vyplatili 33 miliónov a Bžán chce vysúdiť odmenu 77 miliónov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Uprostred koronakrízy bolo zverejnené, že nástupcu Fondu národného majetku, štátny MH Manažment, bude viesť skúsený krízový manažér Ľuboš Lopatka, ktorý počas kabinetu Ivety Radičovej aspoň na čas zreformoval Sociálnu poisťovňu.

Krátko nato sme sa však tiež dozvedeli, že ministerstvo hospodárstva chce aj po odporúčaniach Najvyššieho kontrolného úradu MH Manažment zrušiť.

No i keby Lopatka MH Manažment iba rozpustil a pochoval, stále to môže byť dosť prínosná misia – ak sa podarí od šestice štátnych teplární v Bratislave, Košiciach, Žiline, Trnave, Martine a vo Zvolene odstrihnúť predražených subdodávateľov s politickým krytím.

Krízový manažér pre Denník E hovorí aj o tom, aké riešenia chce vláde navrhnúť pre štátne kúpele v Sliači, bratislavskú burzu cenných papierov či bratislavskú Polikliniku Tehelná. A predstavu má aj o tom, ako by mal štát naložiť so svojimi zostávajúcimi podielmi v podnikoch autobusovej dopravy SAD.

V rozhovore sa dočítate aj to:

 • prečo sa vracia do služieb štátu, aj keď sa po pôsobení v Sociálnej poisťovni zaprisahával, že pre štát už pracovať nebude,
 • ako veľmi oberajú teplárne o profity nevýhodné zmluvy s privátnymi subdodávateľmi,
 • prečo je jedna zo štátnych teplární už na hrane insolvencie,
 • ako ho mrzí, že MH Manažment vyplatil Pente 33 miliónov eur vysúdených v spore o odbery tepla z jej bývalého bratislavského paroplynu,
 • ako sa nové vedenie MH Manažmentu vyrovnáva s prestrelenými odmenami pre Radomíra Bžána a ďalšie advokátske kancelárie
 • a prečo si vo vedení MH Manažmentu necháva jeho bývalého smeráckeho šéfa Andreja Holáka, ktorý bol pri škandalóznom mýtnom tendri.

Pred nástupom na čelo MH Manažmentu ste viedli Výskumný ústav zváračský, ktorý spoluovládajú páni Ján Sabol, Jozef Špirko a Vladimír Brodňan. Prečo ste z ústavu odišli?

To bolo moje dobrovoľné rozhodnutie, nikto ma nevyháňal alebo niečo podobné. So spomenutými pánmi som mal a mám aj naďalej nadštandardné vzťahy.

V ústave boli dve hlavné misie. Prvá bola zastabilizovanie hospodárenia, čo sa čiastočne podarilo. Druhá vznikla mimovoľne a nečakane. Zrekonštruovali sme hlavnú budovu ústavu a priestory sme prenajali ministerstvu spravodlivosti.

Zváračský ústav ste chceli nastaviť tak, aby prinášal viac prínosných inovácií celému slovenského sektoru strojárstva a automobilového priemyslu. To sa podarilo?

Keby som povedal, že sa to podarilo, tak by som preháňal. A keby som povedal, že sa neurobilo nič, tak to asi tiež nie je pravda. Ústav získal nové kompetencie a rozšírili sme jeho core biznis. Dôležité je, že som pomyselné kľúče od ústavu odovzdal svojmu nástupcovi pánovi Rastislavovi Počubayovi.

Nikdy nehovor nikdy

Prečo ste sa rozhodli prevziať práve MH Manažment?

Na práci pre MH Manažment ma najviac zaujali štátne teplárne. Doteraz nikto nevyužil možnosť riadiť ich sieťovo a využiť všetky synergie a efekty, ktoré to prináša. Sieťový alebo holdingový spôsob riadenia je bežný v privátnom svete, tam by nikto nikdy neriadil šesť teplární tak solitérne a hlúpo, ako to robil štát.

Rovnaký model sme aplikovali pre 17 nemocníc vo Svete zdravia.

Čo rozhodlo, že sa opäť vraciate do štátnej organizácie? Po svojom pôsobení v Sociálnej poisťovni ste vyhlásili, že pre štát už asi pracovať nepôjdete, lebo aj keď tam človek niečo vybuduje, ďalšia politická garnitúra to po najbližších voľbách znova pokazí.

Opravím vás, ja som nehovoril „asi“, ja som hovoril kategoricky, že pracovať pre štát nebudem, lebo je to

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Arca pred veriteľmi ďalej uniká, súdy jej v tom pomáhajú
 • Pandémia: Minister Sulík predstavil svoj protipandemický plán, rieši aj odškodnenie prevádzok, minister Krajčí svoj plán stiahol
 • Cesty: V štúdii uskutočniteľnosti pre cestu 1. triedy medzi Žilinou a Topoľčanmi sú viaceré chyby, tvrdí ÚHP
 • Prepúšťanie: Česká pošta plánuje k 1. marcu 2021 zrušiť vyše 2300 pracovných miest
 • Firmy: Danone redukuje 2-tisíc pracovných miest vrátane štvrtiny pozícií v centrálach, je to 2 % celkovej pracovnej sily
 • Biznis: Podnikateľská aktivita v eurozóne v novembri prudko klesla, dôvodom sú plošné uzávery v dôsledku pandémie
 • Kiná: Firma Cineworld sa dohodla na ďalšom odklade splátok dlhu do júna 2022, získa aj nové pôžičky za 450 miliónov dolárov
 • Prvá pomoc+ a odvodové prázdniny: Čo by malo platiť a neplatí
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám o tom

Kmotrík: S bankami sme na štadióne všetko urovnali. A teraz nech Matovič rozpráva, že sa k nemu dostane cez konkurz

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ivan Kmotrík sa dohodol s bankami na postupnom splácaní úveru, z ktorého staval bratislavský futbalový štadión. Jeho firme tak nehrozí konkurz, v ktorom by vláda mohla štadión získať, ako už skôr naznačil premiér Igor Matovič.

Minúta po minúte

Od januára do októbra vstúpilo na burzu 165 firiem typu SPAC zameraných na akvizície. Je to takmer dvojnásobok oproti celému vlaňajšku a päťnásobok oproti roku 2015. SPAC nemajú reálnu činnosť, sú založené kvôli získaniu kapitálu.

SPAC zakladajú väčšinou podnikatelia, manažéri hedžových fondov alebo športoví manažéri. Sú čoraz obľúbenejšou formou vstupu na akciový trh pre podniky, ktoré sa chcú vyhnúť zdĺhavému procesu IPO.

Od januára do októbra SPAC získali z ponúk akcií celkovo 56 miliárd dolárov, čo je takmer dvanásťnásobok sumy za rovnaké obdobie roka 2015. Podľa analytikov zatiaľ nie je jasné, či sa tento nárast podarí udržať aj po pandémii.

Ako to funguje

Peniaze získané z ponuky akcií, prípadne v kombinácii s úverom, použijú SPAC na nákup inej firmy. Tá tak prostredníctvom akvizície automaticky vstúpi na burzu. Investori, ktorí nakupujú akcie SPAC, spravidla vopred nevedia, akú firmu budú nakoniec vlastniť.

Ak sa manažérom špeciálnej firmy nepodarí nájsť cieľ na prevzatie do určitého termínu, čo bývajú zvyčajne dva roky, je SPAC zlikvidovaná a investori získajú späť svoje peniaze.

Viac o firmách SPAC (special purpose acquisition company):

 • Nemajú žiadne predchádzajúce aktivity ani finančné záznamy, ku ktorým by bol prístup.
 • Záujem o ne sa zvyčajne odvíja od povesti manažérskych tímov, zvyknú ich viesť renomované osobnosti. Jednou z nich je Bill Ackman, ktorého firma Pershing Square Tontine Holdings získala v júli 4 miliardy dolárov a stala sa zatiaľ najväčším SPAC podnikom.
 • Existovali už v 90. rokoch, často však boli len poslednou možnosťou pre menšie firmy, ktoré sa chceli stať verejne obchodovanými. Pandémia však prinútila niektoré podniky, aby zvážili rýchlejší spôsob získania peňazí a vstupu na burzu. (čtk, cnbc)

Na konci septembra pracovalo v potravinárskom priemysle na Slovensku v priemere 31 375 zamestnancov. Medziročne sa ich počet v sektore znížil o 2,4 %, tvrdí SPPK.

Najvýraznejšie zvýšenie priemerného počtu zamestnancov v sledovanom období roka 2020 zaznamenala v odbore výroby mäsových výrobkov vrátane hydinových, kde sa počet medziročne zvýšil o 57,3 %. Zvýšenie priemerného počtu zamestnancov od januára do septembra 2020 sa evidovalo v odbore ostatných potravinárskych výrobkov (15,7 %), vo výrobe hroznového vína (12,1 %) a v odbore úpravy a spracovania mlieka (0,9 %).

Najvýraznejšie zníženie počtu zamestnancov za tri štvrťroky 2020 nastalo v odvetví výroby, spracovania a konzervovania mäsa a mäsových výrobkov, a to medziročne o 26,1 %. Zníženie priemerného počtu zamestnancov sa medziročne zaznamenalo vo väčšine sledovaných odvetví. (tasr)

Košické sídlisko KVP zaviedlo participatívnu časť rozpočtu. Obyvatelia mestskej časti mohli hlasovať za tri z 26 projektov, ktoré miestny úrad finančne podporí.

Na základe výsledkov hlasovania sídlisko rozdelí 20-tisíc eur medzi cyklistickú dráhu pre deti, dažďovú záhradu aj ovocný sad.

V ankete, v ktorej hlasovalo vyše 13-tisíc ľudí, obyvatelia podporili aj umelecké grafity, galériu a skrášlenie okolia kostola a športovísk.

Carlosa Ghosna v Japonsku zadržiavali podľa OSN neprávom. Pracovná skupina vyzvala japonskú vládu, aby bývalému šéfovi automobilky Renault-Nissan vyplatila odškodné a ďalšie kompenzácie.

Podľa zverejneného stanoviska skupiny pri OSN bolo zadržiavanie Ghosna v Japonsku koncom roka 2018 a na začiatku roka 2019 svojvoľné. Japonská vláda by preto mala bezodkladne podniknúť nutné kroky na nápravu situácie.

Ghosna zatkli v Japonsku v novembri 2018, následne bol obvinený z niekoľkých trestných činov, okrem iného z toho, že nepriznal všetky príjmy a zneužil firemné peniaze. Po piatich mesiacoch bol prepustený na kauciu a koncom vlaňajška ušiel do rodného Libanonu.

Ghosn odmieta obvinenia a tvrdí, že jeho zatknutie bolo výsledkom komplotu niektorých bývalých kolegov. (čtk, ap)

Bývalý šéf Renaultu a Nissanu Carlos Ghosn. Foto - TASR/AP
Bývalý šéf Renaultu a Nissanu Carlos Ghosn. Foto – TASR/AP

Podnikateľská aktivita v eurozóne v novembri prudko klesla, dôvodom sú plošné uzávery v dôsledku pandémie. Index aktivity sa znížil na 45,1 z 50 bodov v októbri. Mnohé firmy v hlavnom sektore služieb museli zastaviť či obmedziť činnosť.

Index podnikateľskej aktivity zostavuje spoločnosť IHS Markit, vychádza z výsledkov prieskumu medzi nákupnými manažérmi.

Súhrnný ukazovateľ, ktorý zahŕňa priemysel aj služby, sa opäť dostal pod hranicu 50 bodov, oddeľujúcu rast od poklesu aktivity. Analytici čakali o niečo menší prepad.

„Hospodárstvo eurozóny sa v novembri znovu prepadlo popri obnovenom úsilí potlačiť rastúci prílev nakazených koronavírusom,“ uviedol analytik IHS Chris Williamson. Dáta zvyšujú pravdepodobnosť, že HDP eurozóny vo 4. štvrťroku znovu klesne.

Ďalšie výsledky prieskumu:

 • Čiastkový index aktivity v službách klesol na 41,3 z októbrových 46,9 bodu, čo je najnižšie od prvej vlny pandémie.
 • Ukazovateľ aktivity v spracovateľskom priemysle sa síce znížil na 53,1 z 54,8 bodu, zostal však bezpečne nad 50 bodmi. Klesol len mierne, pretože mnoho tovární zostalo v novembri otvorených.
 • Súhrnný index budúceho rastu ekonomiky eurozóny vzrástol na 60,1 z 56,5 bodu a je najvyššie od februára. Optimizmus stúpa vzhľadom na nádejný vývoj vakcín a možný stimul od ECB, ktorý sa očakáva na budúci mesiac. (čtk, reuters)

V štúdii uskutočniteľnosti pre cestu 1. triedy medzi Žilinou a Topoľčanmi sú viaceré chyby, tvrdí Útvar hodnoty za peniaze pri ministerstve financií. Slovenskej správe ciest odporúča prepracovať dopravný model a analýzu nákladov a prínosov.

Štúdia pre štátnu správu ciest za 660-tisíc eur hodnotila viaceré varianty od modernizácie za 188 miliónov po pridanie nových úsekoch za najviac 505 miliónov eur (pôvodne správa ciest odhadovala 1,1 miliardy eur, výrazne však znížila odhad nákladov na štvrtý okruh Žiliny).

Cesta I/64 prechádza zo Žiliny Rajeckou dolinou a následne cez Prievidzu a Partizánske do Topoľčian.

Čo vyčíta štúdii UHP

 • Štátni analytici hovoria, že projekt môže byť prínosný, ale vzhľadom na nedostatky v štúdii nedokážu zaujať stanovisko k efektívnosti investície.
 • Dopravný model štúdie je podľa ÚHP neobjektívny, jeho predpoklady umelo zvyšujú počty vozidiel a nezodpovedá očakávanému vývoju automobilizácie a počtu obyvateľov. Odhady nákladov vidí ÚHP ako nekompletné – viackrát chýbala zvyšná projektová príprava a ceny za pozemky.
 • Štúdia nezohľadňuje vzájomné vplyvy plánovaných rýchlostných ciest R2 (Trenčín – Prievidza – Žiar nad Hronom) a R8 (Nitra – Topoľčany – Bánovce nad Bebravou).
 • Viaceré nové úseky sú naplánované so šírkou 11,5 metra, hoci by v niektorých prípadoch stačilo aj 9,5 metra.
 • Odporúčajú predovšetkým nanovo posúdiť obchvat obcí Porúbka a Lietavská Lúčka v Rajeckej doline a dostavbu prvej etapy obchvatu Prievidze, ktoré sú najbližšie k spusteniu stavebných prác. Pri Prievidzi sa už podľa analytikov vykupujú aj pozemky.
 • Na týchto stavbách vidia možnosť úspor o 17,1 milióna eur aj bez zmeny technického riešenia, na štvrtom okruhu Žiliny by sa podľa ÚHP dalo ušetriť ďalších 52 miliónov eur.

Firma Cineworld sa dohodla na ďalšom odklade splátok dlhu do júna 2022, získa aj nové pôžičky za 450 miliónov dolárov. Druhý najväčší prevádzkovateľ kín na svete sa snaží ustáť koronakrízu, v októbri dočasne zavrel kiná v Británii a USA.

„Očakávame, že obnovíme aktivity v roku 2021, keď privítame filmových fanúšikov po celom svete,“ uviedol šéf Cineworldu Mooky Greidinger. Firma predpokladá, že kiná by mohla otvoriť do mája.

Opatrenia, na ktorých sa dohodla s veriteľmi, jej uvoľnia dodatočnú likviditu za viac ako 750 miliónov dolárov a znížia mesačné hotovostné výdavky na 60 miliónov dolárov.

Cineworld podniká prostredníctvom divízie Cinema City aj na Slovensku a v Česku. (čtk, reuters)

Danone zruší 2-tisíc pracovných miest vrátane štvrtiny pozícií v centrálach po celom svete. To zodpovedá 2 % celkovej pracovnej sily. Najväčší svetový výrobca jogurtov zvažuje aj ďalšie kroky na zníženie nákladov a zlepšenie hospodárenia.

Ďalším plánom je zúžiť sortiment výrobkov v budúcom roku o 30 % a zamerať sa hlavne na rýchlorastúce a ziskové produkty.

Šéf Danone Emmanuel Faber chce, aby sa firma sústredila namiesto produktových kategórií na geografické zóny a mohla tak lepšie reagovať na zmeny, ktoré priniesla aj pandémia. Podobnú stratégiu už dlhšie uplatňujú konkurenti, ako napríklad Nestlé.

Zo zmien Danone očakáva do roku 2023 úsporu nákladov vo výške jednej miliardy eur vrátane zníženia režijných nákladov o 20 %.

Danone je najväčším výrobcom čerstvých mliečnych výrobkov na svete a druhým najväčším producentom minerálnej vody. Od roku 2007, keď firma kúpila spoločnosť Numico, vyrába aj detskú výživu a špeciálnu výživu na zdravotné účely. (čtk, bloomberg)

Vakcína proti koronavírusu vyvíjaná Oxfordskou univerzitou a firmou AstraZeneca má priemernú účinnosť 70 %. V závislosti od spôsobu dávkovania môže dosiahnuť až 90 %. Konkurenti Pfizer a Moderna už oznámili vyššiu účinnosť svojich vakcín.

Predbežné výsledky klinických testov vakcíny Oxfordskej univerzity sú podľa Financial Times lepšie, než sa očakávalo. Uvedená účinnosť kombinuje výsledky testov dvoch rozdielnych režimov dávkovania.

Prvý režim testovaný na 2700 ľuďoch ukázal 90-percentnú účinnosť a druhý, ktorý bol vyskúšaný na 9-tisíc dobrovoľníkoch, vykázal účinnosť 62 %.

Vakcína dosiahla lepšie výsledky, keď bola naočkovaná najprv polovica dávky a po mesiaci ešte jedna celá. (tasr)

Ceny ropy dnes podporili nádeje, že čoskoro bude k dispozícii účinná vakcína proti  koronavírusu. Barel americkej ropy WTI s januárovým kontraktom sa ráno predával po 42,88 dolára (36,15 eura).

To bolo o 46 centov alebo 1,08 % viac ako v piatok na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Januárový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent v pondelok ráno zdražel o 57 centov alebo 1,27 % na 45,53 dolára za barel.

Podľa vládnych predstaviteľov z USA by mohla vakcína, ktorú vyvinuli spoločnosti Biontech a Pfizer, čoskoro získať povolenie na núdzové použitie a v Spojených štátoch by mohla byť k dispozícii už od 11. decembra. Federálny úrad na kontrolu potravín a liekov FDA zvolal na 10. decembra zasadnutie rady expertov, na ktorom sa bude schvaľovať povolenie pre vakcínu, takže skoršie povolenie je nepravdepodobné. (tasr)

Ekonomický newsfilter: Arca pred veriteľmi ďalej uniká, súdy jej v tom pomáhajú

 • PMÚ ukázal, ako sa za Jahnátka rozkrádali eurofondy
 • Matovičova vláda zrejme nemá na výber a dá zarobiť aj Ficovmu obľúbencovi Výbohovi
 • Kmotrík si pred bankami štadión uchránil, no bude asi predávať aj ďalšie firmy

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať