Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Odborári ukázali, že ani za Matoviča nebudú na vedľajšej koľaji

Váš biznis berieme osobne, preto ČSOB poskytuje riešenia, ktoré pomôžu rozšíriť váš biznis do online. (inzercia)


Dobrý deň,

včera sme sa vás v ankete prvý raz pýtali, aká forma Ekonomického newsfiltra by vám v lete vyhovovala viac (ešte môžete hlasovať). Na výber je textová prázdninová miniverzia newsfiltra každý pracovný deň plus týždenný sumár, alebo len týždenný sumár celé leto.

Pýtali sme sa vás aj na to, čo by ste nám odporučili zmeniť, a prekvapila nás početnosť návrhov, aby sme boli pozitívnejší a viac vyhľadávali dobré správy aj o ekonomike. V poriadku, budeme sa snažiť.

Tu je na úvod jedna z nich: Na Slovensku sa stalo vlani 31 smrteľných pracovných úrazov, čo je historicky najmenej. Ministerstvo práce vo svojej správe tvrdí, že počet smrteľných úrazov je tak najnižší od roku 1969, aj keď sa prepočíta na aktuálny počet ľudí pracujúcich v ekonomike.

Štvrtkový Ekonomický newsfilter má 1140 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Vládou prešlo veľa malých zmien na zjednodušenie podnikania

Vláda včera schválila balík zhruba sto zmien, ktoré zjednodušujú podnikanie. Nie je medzi nimi nič, čo by podnikanie zatraktívnilo dramaticky a plošne, ale rozsahom ide o historicky zrejme najväčšiu jednorazovú úľavu pre podnikateľov.

 • Podobné balíky pripravovala druhá vláda Mikuláša Dzurindu, a potom ministerstvo hospodárstva za vlády Radičovej aj za tretej vlády Smeru, ale ani jeden z nich nedokázali ministri pretlačiť až do parlamentu.
 • Všetky aktuálne zmeny by mal parlament schváliť ešte tento týždeň. Vzhľadom na doterajší chaos pri vzniku tohto balíčka možno očakávať zmeny ešte aj v parlamente, ale schválenie väčšiny bodov má dostatočnú politickú podporu.

Prečo je to dôležité: Väčšina bariér v podnikaní vzniká v potrebnej, populárnej, ale často neprimeranej snahe ochrániť spotrebiteľa, konkurenciu na trhu alebo pri potrebe zjednodušiť prácu verejným orgánom.

Nikdy nejde o zásahy, ktoré by jednotlivo podnikanie zabíjali, a málokedy sú tieto zmeny verejne diskutované. Pre ministerstvá je tak pomerne jednoduché pretlačiť ich cez vládu a parlament.

Na druhej strane doteraz neexistovala sila, ktorá by reprezentovala podnikateľov a dokázala už zavedené regulácie spätne prehodnocovať a zbytočné rušiť. Preto sa chaos v regulácii a povinnostiach podnikateľov na Slovensku množil tak, že už 15 rokov sa naše postavenie v rebríčkoch konkurencieschopnosti znižuje.

Vybrané opatrenia s najširším dosahom: 

 • Podnikatelia, ktorí predávajú tovar s neregulovanou cenou, už nebudú musieť viesť evidenciu o cenách vrátane kalkulácií nákladov a zisku.
 • V predajniach už nebude povinné vystaviť vzor pokladničného dokladu z eKasy.
 • Slovenská obchodná inšpekcia po zistení „drobných nedostatkov“ nebude dávať hneď sankciu, ale najprv dá podnikateľovi čas, aby chyby napravil.
 • Ruší sa pokuta, keď firma štátu neoznámila, aké má voľné pracovné miesta.
 • Majitelia reštaurácií a barov si budú môcť sami určiť, či dovolia zákazníkom zobrať si so sebou psy alebo mačky.
 • Vypúšťa sa povinnosť pri rôznych druhoch služieb predkladať príslušnému regionálnemu ÚVZ prevádzkový poriadok.
 • Podnikatelia už budú môcť odoberať suroviny na podnikanie od drobných lokálnych pestovateľov.
 • Sociálna poisťovňa už nebude vyžadovať doklady, ktorými disponuje.

A bonus: Dátum ponúkania burčiaka a mladého vína už bude môcť určovať vinár podľa toho, kedy bude burčiak naozaj hotový.

Viac o téme: Vláda schválila 114 opatrení na pomoc podnikateľom. Čo je v nich? (Zuzana Kollárová / E)


2. Odborári Sulíkovi odsabotovali symbol jeho balíčka

Deň pred schvaľovaním propodnikateľského balíčka

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Dobrá správa od ministra Krajniaka – púšťa sa do opravovania sporenia na dôchodok
 • Doprava: Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy
 • Pomoc: Žiadosti o dotácie na nájomné môžu oddnes podávať podnikatelia z celého Slovenska, bez ohľadu na kraj
 • Železnice: Štátna ZSSK bude v lete cez víkendy jazdiť na viacerých tratiach, kde už bežne vlaky nejdú
 • Firmy: Asi 550 zamestnancov firmy Eterna v Bánovciach nad Bebravou ostane od pondelka na nútenom voľne.
 • Ochrana: Mimoriadnu vládnu ochranu pred konkurzmi získala od súdov cestovná kancelária Solvex
 • Obchod: Predaj áut v Nemecku v júni klesol medziročne o 40 % na 220-tisíc kusov
 • Financie: Miera úspor domácností v eurozóne v 1. štvrťroku stúpla na 16,9 %, najviac od roku 1999
 • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
 • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Arce chce pomôcť z dlhov J&T. Cenou môže byť prevzatie časti jej podielov či najlukratívnejších podnikov

Patrik Tkáč, spolumajiteľ J&T. Archívne foto – TASR
Patrik Tkáč, spolumajiteľ J&T. Archívne foto – TASR

Finančnej skupine Arca chce podľa zdrojov Denníka E pomôcť z dlhov oveľa majetnejšia skupina J&T. Nebude to zadarmo. V hre môže byť kapitálový vstup medzi spoluvlastníkov Arcy či prevzatie jej perspektívnejších podnikov.

Zdieľať

Kľúčový Doležalov konkurz polovica kandidátov spochybňuje, Kremský ho odporučí zopakovať

Kandidáti na post šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, zľava Ivan Marták, Branislav Máčaj a Pavol Kukura. Vpravo predseda výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský. Foto - TASR
Kandidáti na post šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, zľava Ivan Marták, Branislav Máčaj a Pavol Kukura. Vpravo predseda výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský. Foto – TASR

Dvaja zo štyroch kandidátov na post šéfa telekomunikačného úradu spochybňujú konkurz na ministerstve dopravy. Bývalý šéf poštového úradu Karol Achimský označil písomný test za nedôstojný a na konkurz neprišiel. Pochybnosti má aj bývalý šéf telekomunikačného úradu Branislav Máčaj, ktorý podľa rezortu neprešiel písomným testom.

Minúta po minúte

Zdieľať

Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy. V sobotu odcestovali prví pasažieri do bulharského Burgasu a na cyperský Pafos. Od polovice júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej sezóny.

Dopravca zredukoval v rámci celej európskej siete svojich liniek počet letov na toto leto na približne 40 percent. „Z Bratislavy bolo vlani v ponuke 26 pravidelných liniek Ryanairu, tento rok v lete plánuje obnoviť len 12 liniek. Z nich sú však štyri do destinácií vo Veľkej Británii, z ktorej aj naďalej platí zákaz letov,” povedal šéf Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.

Počas nasledujúceho týždňa sa majú postupne uskutočniť prvé lety obnovených liniek do destinácií v Grécku, Írsku, Španielsku a Taliansku.

V polovici júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej dovolenkovej sezóny, keďže odvtedy už predávajú lety pre dovolenkárov aj cestovné kancelárie.

„Od 16. júla pribúdajú lety na Zakyntos, Heraklion na Kréte, Rodos, Burgas a v pláne sú aj lety do Antalye v Turecku alebo Hurghady v Egypte, avšak ich realizácia bude závisieť od otvorenia hraníc Slovenska s Tureckom či Egyptom, ktoré sú stále zavreté, takže lety nemožno vykonať,” informoval riaditeľ letovej prevádzky Imrich Ancin.

V rámci hygienických opatrení je na letisku aj na palube lietadla povinné prekrytie horných dýchacích ciest rúškom, šálom alebo šatkou. Neplatí to pre deti do troch rokov. Nariadená je i povinná dezinfekcia rúk pri vstupe do budovy letiska, dodržiavanie spoločenských rozostupov aspoň dva metre pri vybavení na checkine a bezpečnostnej kontrole. Cestujúcim po prílete zmerajú teplotu. Zamestnanci letiska nosia pri vybavení cestujúcich ochranné prostriedky.

Ryanair prijal aj ďalšie opatrenia. Okrem dennej dezinfekcie lietadiel a čistenia vzduchu filtračným systémom nebude pri nástupe do lietadla a čakaní na toaletu možné čakať v rade, ale bude treba prichádzať postupne. Na palube sa servírujú iba balené jedlá a nápoje, umožnené sú bezkontaktné platby. (tasr)

Foto - TASR
Foto – TASR
Zdieľať

Spoločnosti British Airways, easyJet a Ryanair ukončia právny spor, ktorý viedli s britskou vládou pre povinnú dvojtýždennú karanténu. Vláda má od tohto plánu upustiť pri ľuďoch, ktorí sa vrátia z populárnych turistických destinácií, napríklad z Francúzska, Talianska či zo Španielska.

Povinná karanténa bude však stále platiť pre tých, čo pricestujú zo Spojených štátov.

Právny zástupca trojice aerolínií Tom Hickman uviedol, že zoznam krajín, pri ktorých nebude karanténa platiť, dnes zverejnia. Súhlasil s tým, že námietku v tom prípade stiahne.

Britská vláda zaviedla povinnú dvojtýždennú karanténu tých, ktorí sa vrátia zo zahraničia, od 8. júna. Rozhodnutie odôvodnila tým, že ide o nevyhnutný krok, aby sa predišlo druhej vlne pandémie. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať