Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Poradca ministra financií Meravý: Vyzerá to tak, že procesy sa zastavujú na koaličnej rade, veľmi ťažko sa hľadá zhoda

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Hlavný ekonóm strany Za ľudí Tomáš Meravý je od mája poradcom ministra financií Eduarda Hegera. V súčasnosti rieši najmä návrh daňovej reformy. Chce presadiť, aby sme sa pri zdaňovaní právnických osôb vrátili k jednotnej 19 % sadzbe. Je tiež členom ekonomického krízového štábu a necelý mesiac riadi jeho pracovnú skupinu na ministerstve financií.

Meravý v rozhovore vysvetľuje, ktoré zmeny v daniach by vedeli urobiť rýchlo a čo sa pre koronakrízu a očakávané výpadky v rozpočte nedá rýchlo spraviť. Hovorí tiež, ako na ekonomickom krízovom štábe berú to, že vláda nezvýšila príspevky prvej pomoci, hoci jej to pred viac ako mesiacom odporúčali.

V rozhovore sa ešte dočítate:

 • ako je spokojný s vládou;
 • čo si myslí o Sulíkových opatreniach pre podnikateľov;
 • na čo by sme mali použiť takmer 7 miliárd eur z európskeho fondu obnovy;
 • či je znepokojený miernym nárastom počtu nakazených koronou.

Ste poradcom ministra financií Hegera. Na čom teraz pracujete?

Jedna z vecí, ktorú by som rád presadil, je daňová reforma. Hovorili sme o tom aj na ekonomickom krízovom štábe a dospeli sme k názoru, že slovenská ekonomika potrebuje prorastové impulzy. Jednou zo základných podmienok, aby Slovensko malo opäť vysoký ekonomický rast, je aj oprava daňového systému. Snažím sa presadiť, aby sme sa pri zdaňovaní právnických osôb vrátili k jednotnej 19 % sadzbe a zrušili sme množstvo výnimiek. Bol by som rád, keby sme vedeli takú zmenu urobiť čo najrýchlejšie.

Čo na to hovorí minister Heger? 

Na ministerstve financií je vytvorená pracovná skupina a z doterajších diskusií v nej vyplynulo, že hoci máme len obmedzený fiškálny priestor, takáto zmena by bola žiaduca. Stále má táto daň pomerne silnú signalizačnú funkciu. Ak by sme zároveň rozširovali daňový základ, ani rozpočtové náklady by nemuseli byť také hrozné.

Čiže chcete škrtať niektoré daňové výnimky?

Snažíme sa o to. Nedávno sme mali o tom poradu aj s ministrom financií, zdá sa, že minimálne vo filozofickej rovine sme na jednej lodi. Ale ešte sme o tom nediskutovali na koaličnej rade, ani s pánom premiérom. Ekonomický krízový štáb má zhruba raz za dva týždne rokovanie aj s premiérom na úrade vlády. Bol by som rád, keby sme ťažisko diskusií preniesli z koronakrízy na reformy.

Napríklad ktoré výnimky v daniach by ste škrtli?

Za najhlúpejšie a najnezmyselnejšie považujem výnimky, ktoré presadil svojho času Andrej Danko, teda selektívne úľavy pre rôzne špecifické odvetvia.

Navrhnete zmenu sadzby dane aj v prípade živnostníkov?

Boli by sme radi, keby aj pre živnostníkov platila

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Doprava: Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy
 • Pomoc: Žiadosti o dotácie na nájomné môžu podávať podnikatelia z celého Slovenska, bez ohľadu na kraj
 • Železnice: Štátna ZSSK bude v lete cez víkendy jazdiť na viacerých tratiach, kde už bežne vlaky nejdú
 • Firmy: Asi 550 zamestnancov firmy Eterna v Bánovciach nad Bebravou ostane od pondelka na nútenom voľne.
 • Ochrana: Mimoriadnu vládnu ochranu pred konkurzmi získala od súdov cestovná kancelária Solvex
 • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
 • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Balíkov bolo toľko ako na Vianoce, pomohli nám taxikári, rozpráva šéf kuriérskej firmy DPD o koronakríze

Generálny riaditeľ DPD SK Peter Pavuk. Foto N - Vladimír Šimíček
Generálny riaditeľ DPD SK Peter Pavuk. Foto N – Vladimír Šimíček

Riaditeľ DPD na Slovensku Peter Pavuk hovorí, že aj teraz doručujú do domácností viac zásielok než pred koronakrízou: „Myslím si, že aj preto, že niektorí ľudia počas koronakrízy vyskúšali, čo je to nakupovať cez e-shop.“

Minúta po minúte

Zdieľať

Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy. V sobotu odcestovali prví pasažieri do bulharského Burgasu a na cyperský Pafos. Od polovice júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej sezóny.

Dopravca zredukoval v rámci celej európskej siete svojich liniek počet letov na toto leto na približne 40 percent. „Z Bratislavy bolo vlani v ponuke 26 pravidelných liniek Ryanairu, tento rok v lete plánuje obnoviť len 12 liniek. Z nich sú však štyri do destinácií vo Veľkej Británii, z ktorej aj naďalej platí zákaz letov,” povedal šéf Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.

Počas nasledujúceho týždňa sa majú postupne uskutočniť prvé lety obnovených liniek do destinácií v Grécku, Írsku, Španielsku a Taliansku.

V polovici júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej dovolenkovej sezóny, keďže odvtedy už predávajú lety pre dovolenkárov aj cestovné kancelárie.

„Od 16. júla pribúdajú lety na Zakyntos, Heraklion na Kréte, Rodos, Burgas a v pláne sú aj lety do Antalye v Turecku alebo Hurghady v Egypte, avšak ich realizácia bude závisieť od otvorenia hraníc Slovenska s Tureckom či Egyptom, ktoré sú stále zavreté, takže lety nemožno vykonať,” informoval riaditeľ letovej prevádzky Imrich Ancin.

V rámci hygienických opatrení je na letisku aj na palube lietadla povinné prekrytie horných dýchacích ciest rúškom, šálom alebo šatkou. Neplatí to pre deti do troch rokov. Nariadená je i povinná dezinfekcia rúk pri vstupe do budovy letiska, dodržiavanie spoločenských rozostupov aspoň dva metre pri vybavení na checkine a bezpečnostnej kontrole. Cestujúcim po prílete zmerajú teplotu. Zamestnanci letiska nosia pri vybavení cestujúcich ochranné prostriedky.

Ryanair prijal aj ďalšie opatrenia. Okrem dennej dezinfekcie lietadiel a čistenia vzduchu filtračným systémom nebude pri nástupe do lietadla a čakaní na toaletu možné čakať v rade, ale bude treba prichádzať postupne. Na palube sa servírujú iba balené jedlá a nápoje, umožnené sú bezkontaktné platby. (tasr)

Foto - TASR
Foto – TASR

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať