Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ďalší ústupok OĽaNO. Kollárov minister si nechal železničných manažérov, ktorých spájali s Dankom

Generálny riaditeľ ZSSK Hlubocký a minister Doležal (prvý a druhý sprava) vo Vrútkach predviedli nové motorové vlaky pre regionálne trate. Foto - TASR
Generálny riaditeľ ZSSK Hlubocký a minister Doležal (prvý a druhý sprava) vo Vrútkach predviedli nové motorové vlaky pre regionálne trate. Foto – TASR

Manažment ZSSK na čele s generálnym riaditeľom Filipom Hlubockým zostáva aj po voľbách. Podľa nového ministra Andreja Doležala sa firme pod jeho vedením darí.

Na jeseň 2017 si vtedajší opoziční poslanci OĽaNO Ján Marosz a Eduard Heger pozvali novinárov na tlačovú konferenciu, na ktorej spochybnili 60-miliónový obchod Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Za túto sumu si manažéri „národného dopravcu“ na čele s generálnym riaditeľom Filipom Hlubockým prenajali na desať rokov moderné rušne Vectron.

Marosz s Hegerom to označili za plytvanie verejnými peniazmi. Podľa nich by bolo oveľa výhodnejšie, keby si tieto rušne štát kúpil. „ZSSK obstaráva rušne zbytočne draho, pripraví štát o desiatky miliónov,“ písalo OĽaNO na svojom webe.

Nový minister: majú výsledky

Pokiaľ by OĽaNO zodpovedalo za železnice, súčasní manažéri ZSSK, ktorí nastúpili do funkcií v júni 2016, by s najväčšou pravdepodobnosťou skončili.

Heger, ktorý je dnes minister financií, či Marosz, dnes poradca premiéra pre oblasť dopravy, im vyčítali, že slúžia záujmom SNS. Kritizovali ich za nákupy, za to, že zavádzajú verejnosť nesprávnymi číslami, alebo za nepremyslenú koncepciu pri modernizácii vlakov.

„Obnovujú spôsobom ‚nech to stojí, čo to stojí‘. Všetko chcú obstarať hneď a zaraz, len aby Andrejovi Dankovi, ktorý ich

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

  • Doprava: Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy
  • Pomoc: Žiadosti o dotácie na nájomné môžu podávať podnikatelia z celého Slovenska, bez ohľadu na kraj
  • Železnice: Štátna ZSSK bude v lete cez víkendy jazdiť na viacerých tratiach, kde už bežne vlaky nejdú
  • Firmy: Asi 550 zamestnancov firmy Eterna v Bánovciach nad Bebravou ostane od pondelka na nútenom voľne.
  • Ochrana: Mimoriadnu vládnu ochranu pred konkurzmi získala od súdov cestovná kancelária Solvex
  • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
  • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Balíkov bolo toľko ako na Vianoce, pomohli nám taxikári, rozpráva šéf kuriérskej firmy DPD o koronakríze

Generálny riaditeľ DPD SK Peter Pavuk. Foto N - Vladimír Šimíček
Generálny riaditeľ DPD SK Peter Pavuk. Foto N – Vladimír Šimíček

Riaditeľ DPD na Slovensku Peter Pavuk hovorí, že aj teraz doručujú do domácností viac zásielok než pred koronakrízou: „Myslím si, že aj preto, že niektorí ľudia počas koronakrízy vyskúšali, čo je to nakupovať cez e-shop.“

Minúta po minúte

Zdieľať

Nemecká ekonomika sa môže od októbra začať zotavovať z pandémie nového koronavírusu, predpokladá minister hospodárstva Peter Altmaier. V tomto roku sa nemecké HDP zníži zhruba o 6 %, v roku 2021 sa očakáva jeho nárast o viac ako 5 %. (tasr)

Zdieľať

Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy. V sobotu odcestovali prví pasažieri do bulharského Burgasu a na cyperský Pafos. Od polovice júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej sezóny.

Dopravca zredukoval v rámci celej európskej siete svojich liniek počet letov na toto leto na približne 40 percent. „Z Bratislavy bolo vlani v ponuke 26 pravidelných liniek Ryanairu, tento rok v lete plánuje obnoviť len 12 liniek. Z nich sú však štyri do destinácií vo Veľkej Británii, z ktorej aj naďalej platí zákaz letov,” povedal šéf Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.

Počas nasledujúceho týždňa sa majú postupne uskutočniť prvé lety obnovených liniek do destinácií v Grécku, Írsku, Španielsku a Taliansku.

V polovici júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej dovolenkovej sezóny, keďže odvtedy už predávajú lety pre dovolenkárov aj cestovné kancelárie.

„Od 16. júla pribúdajú lety na Zakyntos, Heraklion na Kréte, Rodos, Burgas a v pláne sú aj lety do Antalye v Turecku alebo Hurghady v Egypte, avšak ich realizácia bude závisieť od otvorenia hraníc Slovenska s Tureckom či Egyptom, ktoré sú stále zavreté, takže lety nemožno vykonať,” informoval riaditeľ letovej prevádzky Imrich Ancin.

V rámci hygienických opatrení je na letisku aj na palube lietadla povinné prekrytie horných dýchacích ciest rúškom, šálom alebo šatkou. Neplatí to pre deti do troch rokov. Nariadená je i povinná dezinfekcia rúk pri vstupe do budovy letiska, dodržiavanie spoločenských rozostupov aspoň dva metre pri vybavení na checkine a bezpečnostnej kontrole. Cestujúcim po prílete zmerajú teplotu. Zamestnanci letiska nosia pri vybavení cestujúcich ochranné prostriedky.

Ryanair prijal aj ďalšie opatrenia. Okrem dennej dezinfekcie lietadiel a čistenia vzduchu filtračným systémom nebude pri nástupe do lietadla a čakaní na toaletu možné čakať v rade, ale bude treba prichádzať postupne. Na palube sa servírujú iba balené jedlá a nápoje, umožnené sú bezkontaktné platby. (tasr)

Foto - TASR
Foto – TASR

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať