Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ďalší ústupok OĽaNO. Kollárov minister si nechal železničných manažérov, ktorých spájali s Dankom

Generálny riaditeľ ZSSK Hlubocký a minister Doležal (prvý a druhý sprava) vo Vrútkach predviedli nové motorové vlaky pre regionálne trate. Foto - TASR
Generálny riaditeľ ZSSK Hlubocký a minister Doležal (prvý a druhý sprava) vo Vrútkach predviedli nové motorové vlaky pre regionálne trate. Foto – TASR

Manažment ZSSK na čele s generálnym riaditeľom Filipom Hlubockým zostáva aj po voľbách. Podľa nového ministra Andreja Doležala sa firme pod jeho vedením darí.

Na jeseň 2017 si vtedajší opoziční poslanci OĽaNO Ján Marosz a Eduard Heger pozvali novinárov na tlačovú konferenciu, na ktorej spochybnili 60-miliónový obchod Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Za túto sumu si manažéri „národného dopravcu“ na čele s generálnym riaditeľom Filipom Hlubockým prenajali na desať rokov moderné rušne Vectron.

Marosz s Hegerom to označili za plytvanie verejnými peniazmi. Podľa nich by bolo oveľa výhodnejšie, keby si tieto rušne štát kúpil. „ZSSK obstaráva rušne zbytočne draho, pripraví štát o desiatky miliónov,“ písalo OĽaNO na svojom webe.

Nový minister: majú výsledky

Pokiaľ by OĽaNO zodpovedalo za železnice, súčasní manažéri ZSSK, ktorí nastúpili do funkcií v júni 2016, by s najväčšou pravdepodobnosťou skončili.

Heger, ktorý je dnes minister financií, či Marosz, dnes poradca premiéra pre oblasť dopravy, im vyčítali, že slúžia záujmom SNS. Kritizovali ich za nákupy, za to, že zavádzajú verejnosť nesprávnymi číslami, alebo za nepremyslenú koncepciu pri modernizácii vlakov.

„Obnovujú spôsobom ‚nech to stojí, čo to stojí‘. Všetko chcú obstarať hneď a zaraz, len aby Andrejovi Dankovi, ktorý ich

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Matovičovci zabojovali o novú investíciu Volkswagenu a troška to prikorenili
 • Vláda: Doležal navrhol na šéfa telekomunikačného úradu Ivana Martáka, kabinet však nerozhodol
 • Vláda: Kabinet chce v parlamente narýchlo meniť štátny rozpočet, schodok bude štvornásobný
 • Vláda: Novým šéfom ÚRSO sa stane Andrej Juris
 • Automobilky: Vláda podľa Matoviča urobí všetko, aby získala investíciu VW, ale rozhodnuté nie je
 • Pomoc ekonomike: O predĺžení projektu Prvej pomoci bude diskutovať ekonomický krízový štáb
 • Firmy: CK Solvex už nemá dočasnú ochranu pred veriteľmi
 • Financie: Ako od júla funguje prvá pomoc pre podnikateľov
 • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
 • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Jahnátkov nástupca na čele ÚRSO bol v hodnotení tesne druhý, podľa Sulíka rozhodla aj povesť

Andrej Juris a Richard Sulík. Foto - Facebook/MH SR
Andrej Juris a Richard Sulík. Foto – Facebook/MH SR

Nový šéf energetického regulačného úradu ÚRSO Andrej Juris skončil v hodnotení výberovej komisie tesne na druhom mieste, povedal minister hospodárstva Sulík. Dodal, že sa zaujímal aj povesť kandidátov, aby neboli pod vplyvom veľkých hráčov.

Minúta po minúte

Zdieľať

Eurokomisia bude podporovať nahradenie časti fosílnych zdrojov energie vodíkom, ktorý sa má vyrábať ekologicky pomocou solárnej a veternej energie. Vníma ho ako jeden zo zdrojov prechodu ku klimaticky čistému hospodárstvu.

Podľa zverejneného plánu chce Brusel presadzovať využívanie ekologicky vyrobeného vodíka zvlášť v odvetviach, v ktorých nebude možné efektívne nahradiť „nečisté“ zdroje elektrinou.

„Nová vodíková ekonomika sa môže stať motorom rastu a pomôcť nám prekonať hospodárske škody spôsobené ochorením covid-19,“ povedal Frans Timmermans, podpredseda EK zodpovedný za klimatické plány.

Zelený vodík má byť jedným z prostriedkov k cieľu EÚ dosiahnuť do polovice storočia klimatickú neutralitu, teda vyváženie zostávajúcich emisí skleníkových plynov napríklad výsadbou stromov.

Ako má vyzerať podpora

Podľa EK by vodík mohol podporiť dekarbonizáciu priemyslu, dopravy, výroby energie či stavby a prevádzky budov v celej Európe. Jeho produkciu chce stimulovať investíciami, podporou výskumu a nových predpisov, ktoré by mohli výrobu a využívanie vodíka zvýhodniť.

Brusel odhaduje, že celkové verejné a súkromné investície do vodíkového priemyslu dosiahnu do polovice storočia niekoľko stoviek miliárd eur.

Fázy prechodu k výrobe vodíka:

 • do roku 2024 – EK podporí inštaláciu elektrolyzérov vyrábajúcich obnoviteľný vodík, zariadenia majú mať kapacitu najmenej 6 GW a produkovať 1 mil. ton vodíka;
 • od roku 2025 do roku 2030 – systém na výrobu vodíka by mal mať kapacitu najmenej 40 GW a produkovať 10 mil. ton;
 • po roku 2030 – vodík by sa mal začať vyrábať vo veľkom a byť pevnou súčasťou energetického systému.

Európsky priemysel už v súčasnosti využíva milióny ton vodíka ročne, väčšinou ale ide o látku získanú zo zemného plynu, čo nie je celkom ekologický spôsob výroby. (čtk)

Zdieľať

Na úrade vlády sa vo štvrtok začnú verejné vypočutia 16 kandidátov na členov Rady ÚVO, ktorá pre chýbajúcich členov nedokáže rozhodnúť o viacerých veľkých štátnych tendroch. Sedemnásty uchádzač, Silvester Danóczy, sa medzičasom vzdal.

 • Verejnosť bude môcť sledovať vypočutie naživo aj prostredníctvom vysielania na facebookovom profile úradu vlády. Môže klásť aj otázky.
 • Pohovory odštartujú vo štvrtok 9. júla o 9:00, potrvajú do piatka približne do 14:00.

Zoznam kandidátov aj členov hodnotiacej komisie je zverejnený.

Zdieľať

Na burzu v Hongkongu sa chystá najväčší jednorožec z Číny

Ant Group chce tento rok vstúpiť na burzu v Hongkongu, cieľom je dosiahnuť ohodnotenie nad 200 mld. USD. Finančno-technologická dcéra Alibaby by mohla predať 5 až 10 % akcií, išlo by tak o jednu z najväčších tohtoročných primárnych ponúk.

IPO Ant Group je jednou z najočakávanejších na svete. Pre Hongkong by znamenala posilnenie jeho statusu ako centra globálnych kapitálových trhov v období, keď sa o ňom hovorí najmä v súvislosti so schválením prísneho čínskeho zákona o národnej bezpečnosti.

Firma na správu o detailoch IPO reagovala, že informácie sú nepresné.

Viac o Ant Group:

 • má dominantnú pozíciu na čínskom trhu s mobilnými platbami, ponúka pôžičky, platby, poistenie a správu aktív prostredníctvom mobilných aplikácií;
 • je najhodnotnejším technologickým jednorožcom na svete (označujú sa tak začínajúce súkromné firmy, ktorých hodnota prekonala 1 mld. USD);
 • podľa Reuters vlani dosiahla výnosy v prepočte 15 miliárd eur a čistý zisk zhruba 2 miliardy eur (firma označila informácie za nepresné);
 • podiel 33 % v nej vlastní Alibaba Group Holding a pod kontrolou ju má zakladateľ Alibaby Jack Ma;
 • pri poslednom kole získavania peňazí od investorov v roku 2018 bola ohodnotená na 150 mld. USD, malé obchody na sekundárnom trhu koncom vlaňajška ju ocenili na 200 mld. USD.

Prečo preferujú Hongkong

Ant Group pôvodne chcela ponúknuť akcie zároveň na burzách v Hongkongu a pevninskej Číne. Teraz sa však prikláňa k tomu, že ich uvedie najskôr v Hongkongu, pretože tam ju zrejme čaká hladší proces vstupu na burzu.

Hongkonský akciový trh tento rok ťaží zo širšieho napätia medzi Čínou a USA. Niekoľko čínskych firiem s akciami v Spojených štátoch plánuje sekundárnu ponuku v Hongkongu, ktorá im má pomôcť získať základňu investorov bližšie k domovu.

Vlani v novembri získala Alibaba v rámci sekundárnej ponuky na hongkonskej burze 12,9 miliardy dolárov. (reuters, čtk)

Zdieľať

Cena zlata prvý raz od novembra 2011 prekonala 1800 dolárov za troyskú uncu. Dopyt po ňom ťahá najmä pokračujúci rast počtu prípadov nákazy koronavírusom. Ťaží tiež z toho, že investori považujú zlato za bezpečné útočisko v čase neistoty.

Termínovaný kontrakt na zlato je nad 1800 dolármi už dlhší čas, najnovšie sa k nemu pridala aj spotová cena, za ktorú sa aktíva dodávajú okamžite. Od začiatku roka stúpla cena zlata v dolároch o viac ako 18 %.

Čo dvíha cenu zlata:

 • znižovanie úrokov a ďalšie stimulačné opatrenia, ktorými chcú centrálne banky pomôcť ekonomike prekonať koronakrízu;
 • nízke úrokové sadzby obmedzujú nevýhodu zlata oproti investíciám, ktoré prinášajú úroky, napríklad dlhopisy;
 • je široko vnímané ako zabezpečenie proti inflácii a znehodnoteniu mien.

Podľa analytikov je príčinou súčasného vývoja na trhu so zlatom aj veľmi nestabilné globálne ekonomické a politické prostredie. Popri dôsledkoch pandémie koronavírusu silnie možnosť jej druhej vlny. (čtk)

Zdieľať

Predaj nových osobných áut v Číne v júni klesol medziročne o 6,5 % na 1,68 milióna, uviedlo odvetvové združenie CPCA. Odbyt je zatiaľ v súlade s jeho očakávaním a naznačuje, že trh pokračuje v oživení. V máji predaj stúpol o 1,9 %.

Segment luxusných vozidiel v júni prekonal výkon celého trhu. Áut s alternatívnym pohonom, ktoré sa v Číne označujú ako NEV (New Energy Vehicles), sa predalo vyše 85-tisíc. Do skupiny spadajú elektrické hybridné autá, čisté elektromobily a vozy s vodíkovým pohonom.

Odbyt čisto elektrických áut dosiahol 67-tisíc kusov, americký výrobca Tesla mal v tomto segmente 23-percentný podiel. CPCA odhaduje, že v 2. polroku bude predaj áut v kategórii NEV výrazne vyšší než vlani.

Čínsky zväz výrobcov automobilov CAAM v júni zlepšil svoj odhad tohtoročného vývoja odbytu. Predpokladá, že klesne o 10 až 20 %, vlani sa predalo 25 miliónov kusov. (reuters, čtk)

Zdieľať

Minister dopravy vysvetlil, prečo vláda dnes nerozhodla o jeho návrhu na šéfa telekomunikačného úradu. „Premiér ma požiadal, aby som to odsunul o týždeň,“ tvrdil Doležal.

Doležal predpokladá, že sa medzičasom porozpráva s predsedom parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti Petrom Kremským z OĽaNO, ktorý žiadal výber zopakovať. Dôvodom boli pochybnosti okolo písomného testu. Spomedzi štyroch kandidátov ich vyjadrili dvaja.

„Predpokladám, že sa v tom čase stretneme aj s pánom Kremským a vysvetlíme si akékoľvek podozrenia, ktoré on má,“ povedal Doležal o odklade.

V odsunutom návrhu minister Doležal navrhuje za kandidáta na šéfa telekomunikačného úradu bývalého šéfa stratégie v spoločnosti Orange Ivana Martáka. Predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb volí parlament na návrh vlády.

Zdieľať

O predĺžení stámiliónového projektu Prvá pomoc podnikateľom bude tento týždeň diskutovať ekonomický krízový štáb, hovorí minister práce Milan Krajniak. V súčasnosti je pomoc schválená do konca júla, o predĺžení mala vláda rozhodnúť dnes.

Krajniak navrhol dve možnosti – predĺžiť projekt do konca septembra alebo až do konca roka.

„Príslušný bod (rokovania vlády) sme prerušili. Mali by sme sa stretnúť tento týždeň v ekonomickom krízovom štábe. Predebatujeme to aj s expertmi, ktorí tam sú, a rozhodneme, aká dĺžka predĺženia bude najlepšia,“ priblížil na tlačovej konferencii.

Dodal, že pomoc od štátu na udržanie pracovných miest či pre podnikateľov s výpadkom tržieb sa bude poskytovať dovtedy, kým bude potrebná, schválený finančný limit na ňu je 1,38 miliardy eur, zatiaľ štát vynaložil zhruba 370 miliónov eur. (tasr, n)

Zdieľať

Šéf Slovenskej sporiteľne Krutil vysvetľuje, ako to je so správami o prepúšťaní

Peter Krutil, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne. Foto N – Vladimír Šimíček
Peter Krutil, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne. Foto N – Vladimír Šimíček

Zatiaľ nie je jasné, koľko zamestnancov prepustí Slovenská sporiteľňa. Jej šéf Peter Krutil hovorí, že interný materiál o 5-percentných úsporách a plánoch prepustiť po 5 percent ľudí tento a na budúci rok bol iba pracovný a žiadne počty neboli stanovené.

Zdieľať

Na rekreačné poukazy by mal dočasne prispievať štát. Teraz na to hľadá peniaze

Od daní a odvodov oslobodené rekreačné poukazy platia len pri dovolenkách na Slovensku. Foto – TASR
Od daní a odvodov oslobodené rekreačné poukazy platia len pri dovolenkách na Slovensku. Foto – TASR

Rezort dopravy mení rekreačné poukazy. Mali by byť nastavené adresnejšie a mal by ich uhrádzať štát a nie zamestnávateľ. Vláda teraz na to hľadá peniaze, chce tak podporiť domáci cestovný ruch.

Zdieľať

Vláda vymenovala nového šéfa energetického regulačného úradu ÚRSO Andreja Jurisa. Do funkcie nastúpi vo štvrtok 9. júla a nahradí Ľubomíra Jahnátka, odvolaného v júni.

Juris pôsobil v Západoslovenskej distribučnej, ktorú ovláda nemecký E.ON. Návrh na jeho vymenovanie za predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví dal minister hospodárstva Richard Sulík.

Súčasťou výberu bolo aj verejné vypočutie kandidátov.

Zdieľať

Vláda nerozhodla o návrhu ministra dopravy Andreja Doležala na šéfa telekomunikačného a poštového regulačného úradu. Bod odložili. Minister podal návrh napriek tomu, že dvaja za štyroch záujemcov kritizovali písomný test pri výbere.

Informácia o odložení je uvedená pri Doležalovom návrhu predloženom na dnešné rokovanie vlády. Šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb volí parlament na návrh vlády.

Doležal (Sme rodina) navrhol na významný post bývalého šéfa stratégie v spoločnosti Orange Ivana Martáka. Poslanec Peter Kremský z OĽaNO žiadal výber zopakovať, no Doležalovo ministerstvo nesúhlasí.

Zdieľať

Vláda chce v parlamente zrýchlene zmeniť štátny rozpočet na tento rok. Dôvodom je koronakríza, ktorá okrem iného spôsobila výpadky v príjmoch a vyžiadala si nečakané výdavky. Schodok stúpne z 2,8 miliardy eur na takmer 12 miliárd eur.

Štátny rozpočet je súčasťou verejných financií.

 • Výdavky štátneho rozpočtu podľa nového návrhu tento rok stúpnu o 7,8 miliardy eur – z 18,6 miliardy eur na 26,3 miliardy eur.
 • Príjmy klesnú z 15,8 miliardy eur na 14,4 miliardy.

Kam idú zvýšené výdavky

 • Sociálna poisťovňa dostane o 1,1 miliardy eur navyše – najmä na zvýšené výdavky súvisiace s pandemickým ošetrovným a nemocenským.
 • Ministerstvo práce získa ďalších takmer 1,1 miliardy eur na opatrenia prvej pomoci pre podnikateľov zasiahnutých koronakrízou.
 • Zhruba 358 miliónov eur pôjde do rezortu zdravotníctva.
 • Ministerstvo hospodárstva bude mať 200 miliónov eur na dotácie na nájomné.
 • Ministerstvo dopravy si pripíše 195 miliónov eur, okrem iného na vykrytie výpadkov tržieb železníc, diaľničnej spoločnosti či autobusových dopravcov.
 • Štátne hmotné rezervy budú mať navyše 123 miliónov eur na nákup ochranných pomôcok a ďalšieho materiálu.
 • Ministerstvo vnútra bude mať 82 miliónov eur navyše.
 • Celkovo 2,9 miliardy eur pôjde na zabezpečenie nekrytých položiek v rozpočte.
 • Uvedené zmeny sú oproti rozpočtu schválenému minulý rok, keď sa koronakríza ešte vôbec nečakala.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať