Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Sulíkov nápad vymeniť za eurofondy pouličné lampy vo všetkých obciach je nereálny

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Európska komisia má už teraz výhrady k plateniu projektov pouličného osvetlenia z eurofondov. Doterajšie testy navyše ukázali, že solárne nabíjanie je na jeseň a v zime na väčšine územia Slovenska veľmi nespoľahlivé.  

Autor je energetický analytik

Pouličné osvetlenie je už celé desaťročie obľúbenou témou rôznych ministrov hospodárstva, ktorí ho zaraďujú ako „trvalky“ medzi prioritné programy míňania eurofondových zdrojov. Mám s tým osobnú skúsenosť – modernizáciou verejného osvetlenia našich miest a obcí som sa intenzívne zaoberal počas svojho pôsobenia v Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre a pri príprave projektov Prešovského samosprávneho kraja v rámci podporného programu ELENA financovaného Európskou investičnou bankou.

Ďalším ministrom, ktorý otvorene deklaruje svoj „fanúšikovský“ vzťah k pouličným lampám, je Richard Sulík. V rozhovore pred pár dňami vyhlásil, že na koaličnej rade do zásobníka projektov navrhol, aby sa vo všetkých obciach vymenilo osvetlenie za také, ktoré nepotrebuje prúd, ale aby to boli pouličné lampy, ktoré majú solárny článok, baterku a LED žiarovku s nízkou spotrebou.

„Také už existujú, ani to nie je až také drahé,“ sebavedome dodal s tým, že by to bolo rýchle a „zrazu by sme mali o niekoľko percent nižšiu spotrebu elektriny“.

Komisii to nebude považovať za dobrý nápad

Faktom je, že pred desiatimi rokmi malo

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

  • Doprava: Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy
  • Pomoc: Žiadosti o dotácie na nájomné môžu podávať podnikatelia z celého Slovenska, bez ohľadu na kraj
  • Železnice: Štátna ZSSK bude v lete cez víkendy jazdiť na viacerých tratiach, kde už bežne vlaky nejdú
  • Firmy: Asi 550 zamestnancov firmy Eterna v Bánovciach nad Bebravou ostane od pondelka na nútenom voľne.
  • Ochrana: Mimoriadnu vládnu ochranu pred konkurzmi získala od súdov cestovná kancelária Solvex
  • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
  • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Balíkov bolo toľko ako na Vianoce, pomohli nám taxikári, rozpráva šéf kuriérskej firmy DPD o koronakríze

Generálny riaditeľ DPD SK Peter Pavuk. Foto N - Vladimír Šimíček
Generálny riaditeľ DPD SK Peter Pavuk. Foto N – Vladimír Šimíček

Riaditeľ DPD na Slovensku Peter Pavuk hovorí, že aj teraz doručujú do domácností viac zásielok než pred koronakrízou: „Myslím si, že aj preto, že niektorí ľudia počas koronakrízy vyskúšali, čo je to nakupovať cez e-shop.“

Minúta po minúte

Zdieľať

Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy. V sobotu odcestovali prví pasažieri do bulharského Burgasu a na cyperský Pafos. Od polovice júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej sezóny.

Dopravca zredukoval v rámci celej európskej siete svojich liniek počet letov na toto leto na približne 40 percent. „Z Bratislavy bolo vlani v ponuke 26 pravidelných liniek Ryanairu, tento rok v lete plánuje obnoviť len 12 liniek. Z nich sú však štyri do destinácií vo Veľkej Británii, z ktorej aj naďalej platí zákaz letov,” povedal šéf Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.

Počas nasledujúceho týždňa sa majú postupne uskutočniť prvé lety obnovených liniek do destinácií v Grécku, Írsku, Španielsku a Taliansku.

V polovici júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej dovolenkovej sezóny, keďže odvtedy už predávajú lety pre dovolenkárov aj cestovné kancelárie.

„Od 16. júla pribúdajú lety na Zakyntos, Heraklion na Kréte, Rodos, Burgas a v pláne sú aj lety do Antalye v Turecku alebo Hurghady v Egypte, avšak ich realizácia bude závisieť od otvorenia hraníc Slovenska s Tureckom či Egyptom, ktoré sú stále zavreté, takže lety nemožno vykonať,” informoval riaditeľ letovej prevádzky Imrich Ancin.

V rámci hygienických opatrení je na letisku aj na palube lietadla povinné prekrytie horných dýchacích ciest rúškom, šálom alebo šatkou. Neplatí to pre deti do troch rokov. Nariadená je i povinná dezinfekcia rúk pri vstupe do budovy letiska, dodržiavanie spoločenských rozostupov aspoň dva metre pri vybavení na checkine a bezpečnostnej kontrole. Cestujúcim po prílete zmerajú teplotu. Zamestnanci letiska nosia pri vybavení cestujúcich ochranné prostriedky.

Ryanair prijal aj ďalšie opatrenia. Okrem dennej dezinfekcie lietadiel a čistenia vzduchu filtračným systémom nebude pri nástupe do lietadla a čakaní na toaletu možné čakať v rade, ale bude treba prichádzať postupne. Na palube sa servírujú iba balené jedlá a nápoje, umožnené sú bezkontaktné platby. (tasr)

Foto - TASR
Foto – TASR

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať