Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Vláda teraz pomoc firmám nezvýši, aj keď jej to poradcovia odporúčali už pred mesiacom

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ministerstvo práce bude v lete vyplácať príspevky prvej pomoci firmám a zamestnancom v rovnakej výške ako doteraz, zo široko prijatého plánu na navýšenie pomoci teda nebude nič.

Pomoc podnikom v kríze sa zvyšovať nebude. „Vláda nateraz schválila uznesením 306 z 20. 5. 2020 predĺženie obdobia realizácie projektu „Prvá pomoc“ aj na jún a júl za rovnakých podmienok. O ďalšej možnej pomoci prebiehajú rokovania,“ uviedlo ministerstvo práce.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) následne pre Denník E povedal, že zvýšiť príspevky pomoci majú v pláne pri trvalom kurzarbeite. „Plánujeme to pri trvalej schéme kurzarbeit. Od 1. júla však umožníme prestup z 3A do 3B, aby si mohli zamestnávatelia vybrať medzi systémom kurzarbeit a poklesom tržieb na každého zamestnanca. Samozrejme, aj opačne z 3B do 3A,“ povedal Krajniak.

Podľa Jozefa Mihála, experta SaS na dane a odvody, je 3A výhodné pre podnikateľa vtedy, keď má pomerne veľa zamestnancov na prekážkach, a 3B vtedy, keď už zamestnanci chodia do roboty, ale má pomerne veľký prepad tržieb a robí na sklad. V praxi bude teda možnosť prechádzať medzi rôznymi druhmi pomoci pre niektorých podnikateľov cestou, ako získať od štátu legálne viac.

Na koaličnej rade zvýšenie pomoci nedohodli

Zvýšenie príspevkov prvej pomoci,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

  • Doprava: Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy
  • Pomoc: Žiadosti o dotácie na nájomné môžu podávať podnikatelia z celého Slovenska, bez ohľadu na kraj
  • Železnice: Štátna ZSSK bude v lete cez víkendy jazdiť na viacerých tratiach, kde už bežne vlaky nejdú
  • Firmy: Asi 550 zamestnancov firmy Eterna v Bánovciach nad Bebravou ostane od pondelka na nútenom voľne.
  • Ochrana: Mimoriadnu vládnu ochranu pred konkurzmi získala od súdov cestovná kancelária Solvex
  • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
  • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Balíkov bolo toľko ako na Vianoce, pomohli nám taxikári, rozpráva šéf kuriérskej firmy DPD o koronakríze

Generálny riaditeľ DPD SK Peter Pavuk. Foto N - Vladimír Šimíček
Generálny riaditeľ DPD SK Peter Pavuk. Foto N – Vladimír Šimíček

Riaditeľ DPD na Slovensku Peter Pavuk hovorí, že aj teraz doručujú do domácností viac zásielok než pred koronakrízou: „Myslím si, že aj preto, že niektorí ľudia počas koronakrízy vyskúšali, čo je to nakupovať cez e-shop.“

Minúta po minúte

Zdieľať

Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy. V sobotu odcestovali prví pasažieri do bulharského Burgasu a na cyperský Pafos. Od polovice júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej sezóny.

Dopravca zredukoval v rámci celej európskej siete svojich liniek počet letov na toto leto na približne 40 percent. „Z Bratislavy bolo vlani v ponuke 26 pravidelných liniek Ryanairu, tento rok v lete plánuje obnoviť len 12 liniek. Z nich sú však štyri do destinácií vo Veľkej Británii, z ktorej aj naďalej platí zákaz letov,” povedal šéf Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.

Počas nasledujúceho týždňa sa majú postupne uskutočniť prvé lety obnovených liniek do destinácií v Grécku, Írsku, Španielsku a Taliansku.

V polovici júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej dovolenkovej sezóny, keďže odvtedy už predávajú lety pre dovolenkárov aj cestovné kancelárie.

„Od 16. júla pribúdajú lety na Zakyntos, Heraklion na Kréte, Rodos, Burgas a v pláne sú aj lety do Antalye v Turecku alebo Hurghady v Egypte, avšak ich realizácia bude závisieť od otvorenia hraníc Slovenska s Tureckom či Egyptom, ktoré sú stále zavreté, takže lety nemožno vykonať,” informoval riaditeľ letovej prevádzky Imrich Ancin.

V rámci hygienických opatrení je na letisku aj na palube lietadla povinné prekrytie horných dýchacích ciest rúškom, šálom alebo šatkou. Neplatí to pre deti do troch rokov. Nariadená je i povinná dezinfekcia rúk pri vstupe do budovy letiska, dodržiavanie spoločenských rozostupov aspoň dva metre pri vybavení na checkine a bezpečnostnej kontrole. Cestujúcim po prílete zmerajú teplotu. Zamestnanci letiska nosia pri vybavení cestujúcich ochranné prostriedky.

Ryanair prijal aj ďalšie opatrenia. Okrem dennej dezinfekcie lietadiel a čistenia vzduchu filtračným systémom nebude pri nástupe do lietadla a čakaní na toaletu možné čakať v rade, ale bude treba prichádzať postupne. Na palube sa servírujú iba balené jedlá a nápoje, umožnené sú bezkontaktné platby. (tasr)

Foto - TASR
Foto – TASR

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať