Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Obce žiadajú triedenie odpadu z kuchýň odložiť, Budaj chystá ostrú kampaň, aby sa povinnosti nevyhli

Kompostáreň vo Svätom Jure. Ilustračné foto - TASR
Kompostáreň vo Svätom Jure. Ilustračné foto – TASR
 • Mnohým samosprávam na budúci rok pribudne povinnosť triediť kuchynský odpad.
 • Predstavitelia miest a obcí hovoria, že sa nestíhajú dobre pripraviť, a žiadajú odklad.
 • Minister životného prostredia Ján Budaj nie je odkladu naklonený, chystá kampaň.
 • Ak to bude povinné, obce podľa šéfa ZMOS triediť odpad síce budú, ale často skončí nevyužitý na skládkach.
 • Povinnosť sa netýka všetkých samospráv, väčšie mestá majú viac času.

Mnohým samosprávam od nového roka pribudne povinnosť triediť kuchynský odpad. Bioodpad končí v smetných nádobách nielen v mestách, ale aj na vidieku, kde majú ľudia záhrady a môžu ho bez problémov zhodnotiť domácim kompostovaním.

Na Slovensku však chýba distribučný systém kompostovateľných nádob do domácností, technológie na spracovanie kompostu aj spôsob kontroly.

Povinnosť triediť odpad z kuchýň chcú obce odložiť o jeden rok. Argumentujú tým, že finančne a technicky to teraz nevedia zvládnuť. „Idú do toho obrovské financie, hlavne do technologickej stránky,” hovorí predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger.

Prípravy na novú povinnosť spomalila aj koronakríza, do konca roka obce nestíhajú uzavrieť verejné obstarávania.

Šéf ZMOS Branislav Tréger hovorí, že povinnosť triediť kuchynský bioodpad treba odložiť o rok. Samosprávy majú podľa neho problém stihnúť termíny finančne aj technicky. Foto – TASR

V drvivej väčšine podľa Trégera obce odpad z kuchýň triediť budú, ale len preto, že to bude povinné. „Málo obcí či miest si to dovolí nerešpektovať.”

Druhá vec je, že odpad podľa neho nakoniec môže skončiť na skládkach: „Je to podobné ako pri plastoch. My ho vytriedime, no potom to na skládkach stojí, najmä farebný plast. Nikto to neodvezie ani nespracuje.“

Preto sa v združení prikláňajú skôr k inej ceste, teda snažiť sa, aby odpad, napríklad plasty, vôbec nevznikal. Tréger vyberá z okolitých krajín ako príklad Nemecko, kde minulú stredu (24. júna) zakázali úplný predaj jednorazových plastov. Zákaz začne platiť v júli budúceho roka.

Viac vytriediš, menej zaplatíš

Ak by v samosprávach dokázali zabezpečiť dôsledné triedenie odpadov, nemusia sa znova dvíhať ceny za ich odvoz. Z roka na rok totiž

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Doprava: Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy
 • Pomoc: Žiadosti o dotácie na nájomné môžu podávať podnikatelia z celého Slovenska, bez ohľadu na kraj
 • Železnice: Štátna ZSSK bude v lete cez víkendy jazdiť na viacerých tratiach, kde už bežne vlaky nejdú
 • Firmy: Asi 550 zamestnancov firmy Eterna v Bánovciach nad Bebravou ostane od pondelka na nútenom voľne.
 • Ochrana: Mimoriadnu vládnu ochranu pred konkurzmi získala od súdov cestovná kancelária Solvex
 • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
 • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Balíkov bolo toľko ako na Vianoce, pomohli nám taxikári, rozpráva šéf kuriérskej firmy DPD o koronakríze

Generálny riaditeľ DPD SK Peter Pavuk. Foto N - Vladimír Šimíček
Generálny riaditeľ DPD SK Peter Pavuk. Foto N – Vladimír Šimíček

Riaditeľ DPD na Slovensku Peter Pavuk hovorí, že aj teraz doručujú do domácností viac zásielok než pred koronakrízou: „Myslím si, že aj preto, že niektorí ľudia počas koronakrízy vyskúšali, čo je to nakupovať cez e-shop.“

Minúta po minúte

Zdieľať

Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy. V sobotu odcestovali prví pasažieri do bulharského Burgasu a na cyperský Pafos. Od polovice júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej sezóny.

Dopravca zredukoval v rámci celej európskej siete svojich liniek počet letov na toto leto na približne 40 percent. „Z Bratislavy bolo vlani v ponuke 26 pravidelných liniek Ryanairu, tento rok v lete plánuje obnoviť len 12 liniek. Z nich sú však štyri do destinácií vo Veľkej Británii, z ktorej aj naďalej platí zákaz letov,” povedal šéf Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.

Počas nasledujúceho týždňa sa majú postupne uskutočniť prvé lety obnovených liniek do destinácií v Grécku, Írsku, Španielsku a Taliansku.

V polovici júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej dovolenkovej sezóny, keďže odvtedy už predávajú lety pre dovolenkárov aj cestovné kancelárie.

„Od 16. júla pribúdajú lety na Zakyntos, Heraklion na Kréte, Rodos, Burgas a v pláne sú aj lety do Antalye v Turecku alebo Hurghady v Egypte, avšak ich realizácia bude závisieť od otvorenia hraníc Slovenska s Tureckom či Egyptom, ktoré sú stále zavreté, takže lety nemožno vykonať,” informoval riaditeľ letovej prevádzky Imrich Ancin.

V rámci hygienických opatrení je na letisku aj na palube lietadla povinné prekrytie horných dýchacích ciest rúškom, šálom alebo šatkou. Neplatí to pre deti do troch rokov. Nariadená je i povinná dezinfekcia rúk pri vstupe do budovy letiska, dodržiavanie spoločenských rozostupov aspoň dva metre pri vybavení na checkine a bezpečnostnej kontrole. Cestujúcim po prílete zmerajú teplotu. Zamestnanci letiska nosia pri vybavení cestujúcich ochranné prostriedky.

Ryanair prijal aj ďalšie opatrenia. Okrem dennej dezinfekcie lietadiel a čistenia vzduchu filtračným systémom nebude pri nástupe do lietadla a čakaní na toaletu možné čakať v rade, ale bude treba prichádzať postupne. Na palube sa servírujú iba balené jedlá a nápoje, umožnené sú bezkontaktné platby. (tasr)

Foto - TASR
Foto – TASR

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať