Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Košice mohli mať vykurovanie z termálneho prameňa, miesto toho im štát postavil v meste spaľovňu biomasy

Geotermálny vrt v Ďurkove pri Košiciach Foto TASR
Geotermálny vrt v Ďurkove pri Košiciach Foto TASR

SPP má na horúcu vodu výdatné vrty, ktoré nevie využiť. Štát má v Košiciach tepláreň, ktorá sa chce zbaviť fosílnych palív. Základné projekty už existujú, stačí to teraz všetko spojiť.

Autor je energetický analytik

Návštevu nového ministra hospodárstva Richarda Sulíka v Košiciach využila košická samospráva na opätovné pripomenutie, že mesto Košice má možnosť využitia významného energetického potenciálu ložiska geotermálnej vody pri obci Ďurkov pri Košiciach. Ide o informáciu známu už od 90. rokov, okolo ktorej však koluje veľa fám a nedorozumení.

Dvadsať rokov starý vrt

Ešte dávno pred začatím rokovaní o prijatí Slovenska do EÚ bolo s využitím predvstupových fondov Phare poľskými vrtnými expertmi na objednávku SPP úspešne vyvŕtaných niekoľko vrtov. Rozhodujúci bol zložitý horizontálne uklonený vrt, ktorý zachytil veľmi výdatnú šošovku horúcej vody starého mora, čo ostala milióny rokov uväznená v hĺbke zhruba tri kilometre.

Táto voda je ohrievaná stále veľmi vysokým teplotným spádom, ktorý je zase pozostatkom, v geologických meradlách pomerne nedávnej, vulkanickej činnosti priľahlého pohoria Slanských vrchov. Výdatnosť, ako aj teplota vody na ústí vrtov okolo 120 stupňov, ju veľmi dobre predurčujú na energetické využitie – na vykurovanie neďalekých Košíc.

Projekt už existuje

Nie je pravdou, že odvtedy sa s projektom nijako nepohlo. V košickej teplárni ešte v polovici predchádzajúceho desaťročia

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

  • Doprava: Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy
  • Pomoc: Žiadosti o dotácie na nájomné môžu podávať podnikatelia z celého Slovenska, bez ohľadu na kraj
  • Železnice: Štátna ZSSK bude v lete cez víkendy jazdiť na viacerých tratiach, kde už bežne vlaky nejdú
  • Firmy: Asi 550 zamestnancov firmy Eterna v Bánovciach nad Bebravou ostane od pondelka na nútenom voľne.
  • Ochrana: Mimoriadnu vládnu ochranu pred konkurzmi získala od súdov cestovná kancelária Solvex
  • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
  • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Balíkov bolo toľko ako na Vianoce, pomohli nám taxikári, rozpráva šéf kuriérskej firmy DPD o koronakríze

Generálny riaditeľ DPD SK Peter Pavuk. Foto N - Vladimír Šimíček
Generálny riaditeľ DPD SK Peter Pavuk. Foto N – Vladimír Šimíček

Riaditeľ DPD na Slovensku Peter Pavuk hovorí, že aj teraz doručujú do domácností viac zásielok než pred koronakrízou: „Myslím si, že aj preto, že niektorí ľudia počas koronakrízy vyskúšali, čo je to nakupovať cez e-shop.“

Minúta po minúte

Zdieľať

Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy. V sobotu odcestovali prví pasažieri do bulharského Burgasu a na cyperský Pafos. Od polovice júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej sezóny.

Dopravca zredukoval v rámci celej európskej siete svojich liniek počet letov na toto leto na približne 40 percent. „Z Bratislavy bolo vlani v ponuke 26 pravidelných liniek Ryanairu, tento rok v lete plánuje obnoviť len 12 liniek. Z nich sú však štyri do destinácií vo Veľkej Británii, z ktorej aj naďalej platí zákaz letov,” povedal šéf Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.

Počas nasledujúceho týždňa sa majú postupne uskutočniť prvé lety obnovených liniek do destinácií v Grécku, Írsku, Španielsku a Taliansku.

V polovici júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej dovolenkovej sezóny, keďže odvtedy už predávajú lety pre dovolenkárov aj cestovné kancelárie.

„Od 16. júla pribúdajú lety na Zakyntos, Heraklion na Kréte, Rodos, Burgas a v pláne sú aj lety do Antalye v Turecku alebo Hurghady v Egypte, avšak ich realizácia bude závisieť od otvorenia hraníc Slovenska s Tureckom či Egyptom, ktoré sú stále zavreté, takže lety nemožno vykonať,” informoval riaditeľ letovej prevádzky Imrich Ancin.

V rámci hygienických opatrení je na letisku aj na palube lietadla povinné prekrytie horných dýchacích ciest rúškom, šálom alebo šatkou. Neplatí to pre deti do troch rokov. Nariadená je i povinná dezinfekcia rúk pri vstupe do budovy letiska, dodržiavanie spoločenských rozostupov aspoň dva metre pri vybavení na checkine a bezpečnostnej kontrole. Cestujúcim po prílete zmerajú teplotu. Zamestnanci letiska nosia pri vybavení cestujúcich ochranné prostriedky.

Ryanair prijal aj ďalšie opatrenia. Okrem dennej dezinfekcie lietadiel a čistenia vzduchu filtračným systémom nebude pri nástupe do lietadla a čakaní na toaletu možné čakať v rade, ale bude treba prichádzať postupne. Na palube sa servírujú iba balené jedlá a nápoje, umožnené sú bezkontaktné platby. (tasr)

Foto - TASR
Foto – TASR

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať