Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Peňazí je dosť, ale koalícia sa nedohodla, preto ich podniky a živnostníci nedostanú

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Váš biznis berieme osobne, preto ČSOB poskytuje riešenia, ktoré pomôžu rozšíriť váš biznis do online. (inzercia)


Dobrý deň, v slovenskej politike je aj teraz v lete dosť husto, a tak s istotou nevieme ani to, či sa súbor zákonov na zjednodušenie podnikania dostane zajtra na rokovanie parlamentu. V každom prípade, je už nemožné, aby väčšina zmien platila od začiatku júla.

Utorkové vydanie letného Ekonomického newsfiltra má len 900 slov, jeho čítanie vám zaberie len 4 a pol minúty.  Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Zo sľubu zvýšiť sumy na pomoc podnikom neostalo nič

Pomoc podnikom, ktoré pre krízu prišli o tržby, sa nezvýši, hoci je na to dostatok peňazí a odporúčala to väčšina ekonómov pracujúca pre vládu.

Kontext: Približne pred mesiacom vznikla v tímoch interných aj externých ekonomických poradcov vlády zhoda na tom, že treba pomoc podnikom zdvihnúť väčšou dotáciou na zachované pracovné miesto aj v prípade firiem, aj v prípade živnostníkov.

Existovali aj konkrétne návrhy, ktoré sa dali v priebehu dní zaviesť bez veľkých zmien v procese podávania žiadostí. Návrhy však neprešli koaličnou radou.

Peňazí je pritom prebytok, vláda za štyri mesiace minula len približne tretinu z 1,3 miliardy na to pripravených eurofondov. Tieto zdroje teda platí z 85 percent EÚ, Slovensko len dokladá spolufinancovanie vo výške 15 percent. Každé minuté euro je tak pre slovenskú ekonomiku čistým plusom.

Nevidno ani žiadny administratívny alebo iný problém so zvýšením pomoci podnikom. Nič také doteraz vládni úradníci a ich poradcovia nespomenuli.

Aktuálny stav: 

  • Minister financií Heger hovorí, že to neprešlo koaličnou radou.
  • Minister hospodárstva Sulík sľubuje, že sa na to bude pýtať.
  • Minister práce Krajniak odkazuje, že pomoc sa bude zvyšovať až pri zavedení trvalého kurzarbeitu, v tejto fáze pomoci teda isto nie.

Viac o téme: Vláda teraz nezvýši príspevky firmám, podľa Krajniaka to majú v pláne pri trvalom kurzarbeite (Marianna Onuferová / E)


2. Audítori hovoria, že ak budú mať menej práce, poškodí to všetkých

Slovenská komora audítorov kritizuje

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

  • Doprava: Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy
  • Pomoc: Žiadosti o dotácie na nájomné môžu podávať podnikatelia z celého Slovenska, bez ohľadu na kraj
  • Železnice: Štátna ZSSK bude v lete cez víkendy jazdiť na viacerých tratiach, kde už bežne vlaky nejdú
  • Firmy: Asi 550 zamestnancov firmy Eterna v Bánovciach nad Bebravou ostane od pondelka na nútenom voľne.
  • Ochrana: Mimoriadnu vládnu ochranu pred konkurzmi získala od súdov cestovná kancelária Solvex
  • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
  • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Balíkov bolo toľko ako na Vianoce, pomohli nám taxikári, rozpráva šéf kuriérskej firmy DPD o koronakríze

Generálny riaditeľ DPD SK Peter Pavuk. Foto N - Vladimír Šimíček
Generálny riaditeľ DPD SK Peter Pavuk. Foto N – Vladimír Šimíček

Riaditeľ DPD na Slovensku Peter Pavuk hovorí, že aj teraz doručujú do domácností viac zásielok než pred koronakrízou: „Myslím si, že aj preto, že niektorí ľudia počas koronakrízy vyskúšali, čo je to nakupovať cez e-shop.“

Minúta po minúte

Zdieľať

Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy. V sobotu odcestovali prví pasažieri do bulharského Burgasu a na cyperský Pafos. Od polovice júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej sezóny.

Dopravca zredukoval v rámci celej európskej siete svojich liniek počet letov na toto leto na približne 40 percent. „Z Bratislavy bolo vlani v ponuke 26 pravidelných liniek Ryanairu, tento rok v lete plánuje obnoviť len 12 liniek. Z nich sú však štyri do destinácií vo Veľkej Británii, z ktorej aj naďalej platí zákaz letov,” povedal šéf Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.

Počas nasledujúceho týždňa sa majú postupne uskutočniť prvé lety obnovených liniek do destinácií v Grécku, Írsku, Španielsku a Taliansku.

V polovici júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej dovolenkovej sezóny, keďže odvtedy už predávajú lety pre dovolenkárov aj cestovné kancelárie.

„Od 16. júla pribúdajú lety na Zakyntos, Heraklion na Kréte, Rodos, Burgas a v pláne sú aj lety do Antalye v Turecku alebo Hurghady v Egypte, avšak ich realizácia bude závisieť od otvorenia hraníc Slovenska s Tureckom či Egyptom, ktoré sú stále zavreté, takže lety nemožno vykonať,” informoval riaditeľ letovej prevádzky Imrich Ancin.

V rámci hygienických opatrení je na letisku aj na palube lietadla povinné prekrytie horných dýchacích ciest rúškom, šálom alebo šatkou. Neplatí to pre deti do troch rokov. Nariadená je i povinná dezinfekcia rúk pri vstupe do budovy letiska, dodržiavanie spoločenských rozostupov aspoň dva metre pri vybavení na checkine a bezpečnostnej kontrole. Cestujúcim po prílete zmerajú teplotu. Zamestnanci letiska nosia pri vybavení cestujúcich ochranné prostriedky.

Ryanair prijal aj ďalšie opatrenia. Okrem dennej dezinfekcie lietadiel a čistenia vzduchu filtračným systémom nebude pri nástupe do lietadla a čakaní na toaletu možné čakať v rade, ale bude treba prichádzať postupne. Na palube sa servírujú iba balené jedlá a nápoje, umožnené sú bezkontaktné platby. (tasr)

Foto - TASR
Foto – TASR

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať