Denník N

Lekári v koronakríze: Všeobecní išli takmer naplno, niektorí špecialisti len na tretinu bežných výkonov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Štát už má údaje o výkonoch lekárov v apríli, keď sa v ambulanciách najviac prejavili opatrenia proti epidémii a pacienti radšej telefonovali, než by išli za lekárom.

Zatvorené ambulancie, odložené operácie, zrušené termíny preventívnych prehliadok, lekárske konzultácie po telefóne. Počas koronakrízy sa podstatne spomalil život aj v zdravotníctve. Ministerstvo zdravotníctva už vie vďaka údajom od Všeobecnej zdravotnej poisťovne toto spomalenie vyčísliť a spresniť podľa typov ambulancií i lekárskych výkonov.

Údaje poisťovne hovoria, že napríklad všeobecní lekári a pediatri pracovali v mesiaci apríl takmer ako v bežnom režime. Práve apríl bol mesiacom najviac ovplyvneným protiepidemiologickými opatreniami. Koronakríza sa naplno rozbehla v druhej polovice marca, v máji sa už začali viaceré ambulancie vracať do režimu ako pred koronou. V júli by už malo podľa očakávaní fungovať zdravotníctvo naplno.

Väčšina špecialistov išla na polovicu

Ako to teda v apríli vyzeralo? Všeobecní lekári pre dospelých a deti mali zhruba toľko výkonov, ako prvé dva mesiace tohto roka, teda pred začiatkom koronakrízy. Špecialisti však poskytli o polovicu menej výkonov ako na začiatku roka počas bežného režimu.

Najvýraznejšie klesol počet výkonov na oddeleniach

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Koronavírus

      Ekonomika, Slovensko

      Teraz najčítanejšie