Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Mičovský opäť prekvapil. Otvára mapy poľnohospodárskych pôd a možno aj systém dedenia 

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský. Foto N – Andrej Bán
Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský. Foto N – Andrej Bán

Dnes sa začne rokovanie parlamentu a skončí jedno trápenie s diplomovkou neznámeho autora, aby sa všetci členovia koalície mohli znova sústrediť na to, prečo išli do politiky.

Za tých pár dní sme sa všeličo dozvedeli, no nebude to na škodu. Informácie majú svoju hodnotu.

Ďalšie zo stručných letných vydaní Ekonomického newsfiltra na necelé 4 minúty čítania má dnes 850 slov, pripravil ho Oliver Brunovský.


1. Ministerstvo pôdohospodárstva odhrnulo záves pred biznisom s pôdou

Zdanlivo nenápadnú aplikáciu včera predstavili minister pôdohospodárstva Ján Mičovský, jeho štátny tajomník Martin Fecko, ktorý má na starosti pozemkovú agendu, a šéfka úradu geodézie a katastra Mária Frindrichová.

Prečo je to dôležité:

 • Webové mapy sú prehľadným zdrojom všetkých dôležitých informácií pre vlastníkov pôdy.
 • Dozvedia sa z nich, aké sú obvyklé nájmy v tej-ktorej lokalite, akú kvalitatívnu triedu má pôda, ktorý farmár pôdu užíva alebo kto na pozemky berie agrodotácie.
 • Nájomné za poľnohospodársku pôdu sa pritom pohybuje od menej ako 10 eur za hektár na severe po zhruba 200 eur na najúrodnejších lánoch na juhu.
 • Viac a presnejších informácií môže zvýšiť záujem ľudí o pôdu, ktorú vlastnia.

Kam to smeruje: Sprístupnenie informácií o pôde, jej cene a využití je prvým krokom k pozemkovej reforme, na ktorú sa chystala už Mičovského predchodkyňa Gabriela Matečná.

Problémom Slovenska je totiž

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Štatistici potvrdili, že v júni sa ľudia vrátili do obchodov a šetrili len mierne
 • Korona: V trenčianskom závode Leoni pozitívne testovali 21 ľudí, po kontakte s nimi je ďalších 200 ľudí v karanténe
 • Priemysel: Priemyselná produkcia v Česku v júni spomalila medziročný pokles na 11,9 % z májových 25,7 %
 • Aerolinky: Lufthansa mala v 2. kvartáli najhoršie výsledky za svoju 67-ročnú existenciu
 • Siete: Podmienky Rumunska pre budovanie 5G sietí vyraďujú Huawei
Zdieľať

Vo Volkswagene už vedia, kedy začnú montovať Škodu Karoq. Výroba Porsche sa však v bratislavskej fabrike zúži

Foto - TASR
Foto – TASR

Škoda Karoq sa má v bratislavskej fabrike Volkswagen začať montovať posledný októbrový týždeň. Vyrábať ju začnú v jednej zmene na tých istých linkách, na ktorých koncern vyrába malé mestské vozidlá. Výrobu luxusného SUV Porsche Cayenne závod mierne zúži.

Zdieľať

Týždeň v európskej ekonomike: Otváranie vnútro-schengenských hraníc sa komplikuje 

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

 • Otváranie hraníc v EÚ bude komplikované.
 • Cyprus možno zablokuje obchodnú dohodu s Kanadou.
 • Európska centrálna banka neplánuje meniť kurz, pokračuje v nákupoch dlhopisov.

Minúta po minúte

Zdieľať

Ministerstvo práce od 8. augusta zastavuje prijímanie nových žiadostí o SOS dotáciu. Túto pomoc poskytne ľuďom, ktorých žiadosti boli doručené do 7. augusta tohto roka.

Všetkým žiadateľom, ktorí stále nemajú príjem a nezaslali ministerstvu oznámenie o opätovnom vykonávaní činnosti, z ktorej im plynie nárok na príjem, bude poskytnutá dotácia aj za mesiac august, ak bude táto situácia u žiadateľa pretrvávať minimálne do 15. augusta 2020. „Vyplatením SOS dotácie za mesiac august sa poskytovanie dotácie fyzickým osobám ukončuje,“ informuje ministerstvo práce na webe.

Ľudia však aj potom majú možnosti, ako získať pomoc od štátu. Môžu dostať pomoc v hmotnej núdzi. Ak je domácnosť v nepriaznivej sociálnej situácii, môže sa obrátiť na príslušný úrad práce so žiadosťou o poskytnutie tejto pomoci. Musí však splniť zákonom stanovené podmienky.

Ďalšou možnosťou je jednorazová dávka, ktorá je určená na úhradu mimoriadnych výdavkov členov domácnosti, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi, a to najmä na zabezpečenie nevyhnutného ošatenia, obuvi, nevyhnutného vybavenia domácnosti, mimoriadnych liečebných nákladov alebo školských potrieb. O túto dávku môže občan požiadať obec, ktorá ju môže schváliť najviac do výšky 644,49 eura, a to na základe preukázaných skutočných výdavkov.

Možné je aj získať dotáciu na podporu humanitárnej pomoci. Dostať ju môže žiadateľ v mimoriadnej krízovej životnej situácii alebo v mimoriadnej nepriaznivej sociálnej situácii. Takými je napríklad strata živiteľa rodiny či živelná pohroma, keď osoba alebo domácnosť prišli o možnosť bývania. Vyplnenú a podpísanú žiadosť je potrebné doručiť ministerstvu práce. Výška poskytnutej dotácie môže byť maximálne 800 eur v danom kalendárnom roku. Na poskytnutie dotácie nie je právny nárok.

Rezort práce zároveň informuje, že 3. augusta vyplatil júlovú pomoc žiadateľom, ktorí požiadali o SOS dotáciu z dôvodu straty príjmu v dôsledku šírenia nového koronavírusu a k 31. júlu boli evidovaní v systéme ako oprávnení žiadatelia. „V prípade, že žiadatelia začali opäť pracovať, mali povinnosť oznámiť túto skutočnosť ministerstvu, aby sa im vyplácanie SOS dotácie zastavilo. Ak tak do konca júla neurobili, dotácia im bola poskytnutá i na mesiac júl. Na dotáciu za mesiac júl mali nárok aj tí žiadatelia, ktorí začali pracovať až od 16. júla 2020, teda 15 kalendárnych dní v mesiaci júl nemali možnosť pracovať,“ priblížilo ministerstvo. (tasr)

Zdieľať

Obchodný partner Wirecardu z Filipín Christopher Bauer je po smrti, píšu Financial Times. Zomrel údajne mesiac po tom, ako filipínske úrady oznámili, že ho spolu s manželkou vyšetrujú v súvislosti s finančným škandálom Wirecardu.

Filipínska firma Bauerovcov PayEasy Solutions externe spracovávala pre Wirecard platobné transakcie. Na jeho vykázaných tržbách za rok 2018 vo výške 2 miliárd eur sa podieľala viac ako desatinou a generovala vyše pätinu jeho prevádzkového zisku.

Okolnosti smrti Bauera, ktorý v minulosti pracoval vo Wirecarde, sú nejasné. Filipínske úrady odmietli záležitosť komentovať, podľa zdrojov FT zomrel na srdcový infarkt. Oficiálnu informáciu o jeho smrti nedostali ani mníchovskí prokurátori, ktorí vyšetrujú kauzu Wirecardu.

Kontext

Wirecard v júni vyhlásil insolventnosť po tom, ako sa ukázalo, že mu chýba v účtovníctve evidovaných 1,9 miliardy eur. Peniaze mali byť uložené na účtoch na Filipínach, no firma priznala, že zrejme nikdy neexistovali.

Wirecard priznal aj to, že poskytoval investorom zavádzajúce informácie o svojich outsorcovaných činnostiach v Ázii, čo sa týka tiež PayEasy. Táto firma mala podľa audítora KPMG spracovávať platby vysokorizikových klientov z online hier, hazardu a porna.

Nemecký Wirecard vznikol v roku 1999 so zameraním na spracovanie platieb a finančné služby. Bol považovaný za nádejného hráča na rýchlorastúcom trhu finančných služieb. (ft, n)

Zdieľať

Štátny ústav pre kontrolu liečiv neeviduje zvýšené hlásenia o prerušení dodávok liekov. Čo sa týka vakcín proti chrípke, lekárne ich objednávajú podľa dopytu z minulého roka, čo za rok 2019 predstavovalo približne 230 000 kusov.

„Aj v súčasnosti teda evidujeme viacero takýchto hlásení, nie však v neštandardnom počte. Takisto došlo k obnoveniu dodávok voľnopredajných liekov, ktoré boli na začiatku pandémie pre zvýšený dopyt dočasne nedostupné,“ dodal ústav s tým, že počas pandémie koronavírusu na situáciu môžu vplývať faktory ako obmedzená prevádzka výrobných závodov, logistické komplikácie pri prechode hraníc či hromadenie liekov na úrovni občanov alebo nemocníc.

Komplexné informácie o dovoze na Slovensko pre nadchádzajúcu chrípkovú sezónu však ŠÚKL nemá nateraz k dispozícii.

Zdieľať

Ministerstvo dopravy predpokladá, že obchvat Stropkova by sa mohol začať stavať v januári 2022. Po novej ceste by mohli vodiči jazdiť od konca roka 2023.

Obchvat mesta Stropkov bol hlavnou témou stredajšieho pracovného stretnutia štátneho tajomníka ministerstva dopravy a výstavby Jaroslava Kmeťa s primátorom Stropkova Ondrejom Brendzom na východnom Slovensku.

Okrem obchvatu sa venovali aj cyklodoprave, rekonštrukcii cesty prvej triedy prechádzajúcej naprieč okresom i pre Stropkov neobvyklej téme železnice, informoval hovorca mesta Peter Novák.

Po minuloročnom výjazdovom rokovaní vlády vedenej Petrom Pellegrinim dostali Stropkovčania prísľub, že peniaze na stavbu preložky cesty prvej triedy I/15 sa vyčlenili a projekt sa môže naplno rozbehnúť.

„Balík 43 miliónov eur bol síce vyčlenený, ale peniaze neboli alokované. Realita je však taká, že dnes som priniesol dobré správy. V celom procese sme sa posunuli ďalej. Pokračujeme vo výkupe pozemkov. Začíname pripravovať štúdiu realizovateľnosti, ktorá ukáže, koľko by skutočne mal obchvat stáť,“ priblížil Kmeť.

Štúdia, na ktorú sa aktuálne pripravuje výber dodávateľa a je kľúčovým dokumentom pre celú výstavbu, by mala byť hotová na budúci rok. (tasr)

Zdieľať

Úroda poľnohospodárskych plodín na Slovensku by mala byť tento rok medziročne vyššia, a to až o 15 %. Mala by tak prekonať päťročný priemer, uviedli predstavitelia Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností. (tasr)

Zdieľať

Toyota za apríl až jún znížila čistý zisk medziročne o tri štvrtiny v prepočte na 1,3 mld. eur, pandémia jej zrazila predaj o polovicu. Automobilka uviedla, že sa zotavuje z koronakrízy lepšie než čakala, a zvýšila výhľad odbytu vozidiel.

Prevádzkový zisk Toyoty v 1. švrťroku finančného roka klesol o 98 % na 111 miliónov eur. Je to najhorší výsledok od konca roka 2011, no zároveň lepší než očakávania analytikov, ktorí počítali so stratou.

Toyota celosvetovo predala 1,2 milióna áut, pred rokom odbyt dosiahol 2,3 milióna kusov. Výhľad predaja za finančný rok do marca 2021 zvýšila na 7,2 milióna z predchádzajúcich siedmich miliónov. V minulom finančnom roku predala 9 miliónov áut.

V uplynulom kvartáli sa Toyota udržala v zisku na rozdiel od japonských konkurentov, ako sú Honda či Nissan, alebo americkej automobilky GM. (čtk, reuters)

Zdieľať

Českej a slovenskej UniCredit Bank v 1. polroku klesol čistý zisk medziročne o polovicu na 95 mil. eur, vyplýva z informácií zverejnených materskou spoločnosťou. Jej hospodárenie negatívne ovplyvnila koronakríza, podobne ako v prípade ďalších bánk.

O výsledkoch za 1. polrok informuje skupina UniCredit na internetovej stránke (pdf).

Výsledky UniCredit Bank CZ/SK:

 • objem vkladov: 16 mld. eur (medziročne -10 %)
 • objem poskytnutých úverov: 17,2 mld. eur (+4,7 %)
 • čisté výnosy z poplatkov a provízií: 67 mil. eur (-12,5 %)
 • čisté úrokové výnosy: 241 mil. eur (-13,6 %)
 • prevádzkový zisk: 217 mil. eur (-23 %)

UniCredit Bank má v Česku a na Slovensku viac ako 750-tisíc klientov.

Celá skupina UniCredit vykázala za polrok stratu 2,3 miliardy eur. V 2. štvrťroku však dosiahla čistý zisk 420 miliónov eur a prekonala očakávania analytikov. (čtk, reuters)

Zdieľať

V obci Budča v okrese Zvolen chcú postaviť nové logistické centrum nákladnej dopravy. Areál plánujú v priestore už nefunkčného veľkochovu ošípaných.

Vyplýva to zo zverejneného zámeru, ktorý spoločnosť Complete Services z Banskej Bystrice predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Spoločnosť zámer zdôvodňuje aj využitím potenciálu dopravného napojenia na rýchlostnú cestu R1.

Predmetom prevádzky centra má byť skladovanie a montáž mechanizmov malých rozmerov, používaných predovšetkým v automobilovom priemysle. Výrobný proces bude zabezpečovať výrobu podskupín jednoduchých kovových dielcov a mechanizmov pre odberateľov v automobilovom a strojárskom priemysle.

Pôjde o zákazkovú výrobu. Komponenty sa budú vyrábať pre rôznych odberateľov, pričom po ukončení zákazky sa bude vyrábať iný druh výrobku. V dvoch výrobno-skladových halách a šiestich skladových halách predpokladá navrhovateľ trojzmennú prevádzku a vznik desiatok až stoviek miest v každej z nich.

Zastavaná plocha areálu predstavuje takmer 65 500 štvorcových metrov, vybudovať sa má 270 parkovacích státí. Pre nákladné vozidlá sa vybudujú pozície na nakládku a vykládku cez nakladacie doky v počte 62 a pre čakajúce vozidlá 20 odstavných miest.

Začiatok výstavby navrhovateľ predpokladá v novembri 2021, trvať by mala 15 mesiacov. Celkové predpokladané náklady na realizáciu areálu predstavujú približne 29,5 milióna eur bez DPH. (tasr)

Zdieľať

Plzeňský Prazdroj Slovensko hlási nárast predaja čapovaného piva v júli. Podľa obchodného riaditeľa spoločnosti Martina Grygaříka eviduje medziročne za spomínaný mesiac zvýšený objem predaného čapovaného piva o 6 percent.

Na jar mali pivovarníci obavy najmä z toho, či sa ľudia vrátia naspäť do podnikov.

„Myslím si, že to najhoršie nás len čaká, pretože teraz je ten čas, keď musí dať gastrosegment ľuďom pocit bezpečnosti a dôvod vrátiť sa,“ vysvetľoval v rozhovore začiatkom mája, keď sa len začínali otvárať terasy, Branislav Kubiš, ktorý má v Plzeňskom Prazdroji Slovensko na starosti predajný kanál pre reštaurácie a pohostinstvá.

Zdieľať

Lufthansa mala v 2. kvartáli najhoršie výsledky za svoju 67-ročnú existenciu. Prepadla sa do prevádzkovej straty 1,7 mld. eur zo zisku 754 mil. eur pred rokom. Návrat leteckej dopravy na úroveň pred koronakrízou nečaká skôr ako v roku 2024.

Výsledky Lufthansy odzrkadľujú prepad dopytu po leteckej doprave v dôsledku pandémie koronavírusu. Počet prepravených pasažierov jej klesol medziročne o 96 %, tržby sa znížili o 80 % na 1,89 miliardy eur

Podľa šéfa Lufthansy Carstena Spohra sa skupina nevyhne ďalekosiahlej reštrukturalizácii.

Aké sú plány Lufthansy:

 • V júni oznámila, že škrtne pätinu vedúcich pozícií a 1000 miest v administratíve, a tvrdí, že v Nemecku sa už nevyhne nútenému prepúšťaniu. Na konci júna zamestnávala zhruba 130-tisíc ľudí.
 • Na polovicu zníži investície do nových lietadiel, do roku 2023 ich kúpi najviac 80.
 • V 3. štvrťroku chce zvýšiť kapacitu letov na krátke a stredné vzdialenosti na 40 % vlaňajška a diaľkových letov na 20 %. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať