Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Slovenskí študenti rozumejú financiám čoraz lepšie

Nadácia PARTNERS ocenila tých najlepších účastníkov Finančnej olympiády.

Rozumieť vlastným financiám a pravidelne si odkladať aspoň časť príjmu sa ukázalo ako kľúčové pre zvládnutie aktuálnej pandémie aj z finančného hľadiska. Vzdelávať vo financiách je potrebné už od detstva a aj na základnej škole, avšak stredná škola by mala dať študentom také spektrum ekonomických a finančných základov, aby bez problémov zvládli vstup do bežného pracovného života, pri založení rodiny dokázali riadiť rodinné financie alebo mohli rozbehnúť vlastné podnikanie.

FINANČNÁ GRAMOTNOSŤ MLADÝCH

Vedomosti v oblasti financií sú nevyhnutnou výbavou mladých ľudí aj podľa OECD. V jej pravidelnom testovaní PISA, ktorého posledný ročník bol v roku 2018, skončili slovenskí 15-roční žiaci pod priemerom krajín OECD, aj keď oproti meraniu v roku 2015 sa ich výsledky zlepšili. Podľa dotazníka, ktorý bol súčasťou testu a sledoval faktory vplývajúce na úroveň finančnej gramotnosti, sa zistilo, že žiaci, ktorí majú vlastný účet (približne polovica účastníkov testu PISA), platobnú kartu (40 %), za posledných 12 mesiacov nakupovali prostredníctvom internetu (75 %), či uskutočnili platbu mobilným telefónom (40 %), dosiahli významne vyššie skóre v teste finančnej gramotnosti. Preto by mali rodičia, ak to ich socio-ekonomické zázemie dovoľuje, umožniť deťom reálne využívať finančné nástroje a naučiť sa ich pod dohľadom správne využívať.

VZDELÁVACIE PROJEKTY PRE ŠKOLY

Pre zlepšovanie finančnej gramotnosti mladých je dôležité, aby školy začleňovali do bežných školských osnov aj finančné vzdelávanie. Školám pritom pomáhajú viaceré inštitúcie a jednou z nich je aj Nadácia PARTNERS, ktorá pre stredné školy pripravuje v oblasti finančnej gramotnosti dva projekty. Prvým je Finančná akadémia, vzdelávací cyklus prednášok pre maturantov na tému osobných financií. Vedomosti a zručnosti získané počas uvedeného vzdelávania môžu využívať študenti pri zakladaní vlastných bankových účtov, pri uzatváraní sporenia, poistenia či príprave na ďaleký dôchodok. Dokážu poradiť rodičom a starým rodičom pri investovaní.

FINANČNÁ OLYMPIÁDA

Druhým projektom nadácie je Finančná olympiáda, súťaž, do ktorej sa môžu zapojiť všetci študenti, ktorí si chcú v troch kolách počas jedného školského roka preveriť svoje vedomosti zo sveta financií, získať pre seba zaujímavé výhry a pre školu aj vyučujúceho finančný príspevok. Finančná olympiáda preveruje základnú finančnú gramotnosť stredoškolákov a za osem rokov súťaže sa do nej celkovo zapojilo viac ako 40 000 mladých ľudí. Aktuálneho ôsmeho ročníka Finančnej olympiády sa zúčastnilo rekordných takmer 6 000 študentov z 300 stredných škôl a osemročných gymnázií z celého Slovenska a víťazkou sa stala Paulína Tomagová, študentka štvrtého ročníka Bilingválneho gymnázia v Sučanoch.

„Finančnú olympiádu sme pripravili pred rokmi ako praktické doplnenie finančnej výučby, ktoré pomôže formou súťaže preskúšať nielen znalosti študentov v oblasti základných ekonomických pojmov, orientácie v poistných a bankových službách, v oblasti investovania, ale aj na konkrétnych príkladoch vypočítať výhodnosť bežných finančných produktov či služieb. A za osem rokov jej existencie vidíme postupné zlepšenie finančných a ekonomických vedomostí u študentov,“ hovorí Juraj Juras, správca Nadácie PARTNERS.

ŠTUDENTI VÍTAJÚ MOŽNOSŤ FINANČNÉHO VZDELÁVANIA

Financie sú oblasť, ktorá na prvý pohľad študentov veľmi neláka. Nadácia PARTNERS preto pri Finančnej olympiáde aj Finančnej akadémii pristupuje k vzdelávaniu o financiách kreatívne – vďaka praktickým informáciám, zábavnému prístupu lektorov a motivačnému nastaveniu oboch projektov.

„Zvlášť praktické sú prednášky z oblasti osobných financií vo Finančnej akadémii. Tento projekt zvýšil finančnú gramotnosť nielen našich študentov, ale aj učiteľov. Motivoval študentov k aktívnemu dopĺňaniu vedomostí zo sveta financií a hospodárenia s peniazmi a učiteľov k zavedeniu nového predmetu – osobné financie a krúžku Spoznávanie sveta financií. Študenti začínajú aplikovať získané vedomosti do praxe napríklad zriadením študentských účtov, sporenia, ale aj rozumnejším hospodárením s vlastnými financiami,“ hovorí Dana Gburová z Obchodnej akadémie v Starej Ľubovni, ktorá sa pravidelne zúčastňuje ako Finančnej akadémie, tak aj Finančnej olympiády a dodáva: „Študenti veľmi pozitívne a radi participujú na oboch projektoch. Dokonca sa už v septembri pýtajú, či sa aj v tomto školskom roku zapojíme do týchto projektov. Veľmi úspešní sme vo Finančnej olympiáde, kde sme si počas uplynulých rokov odniesli už šesť ocenení – z toho jedno prvé, dve druhé a tri tretie miesta.“

www.nadaciapartners.sk

Víťazi 8. ročníka Finančnej olympiády

 1. miesto: Paulína Tomagová (Bilingválne gymnázium, Komenského, Sučany), ceny: iPad PRO pre študenta, 1 000 eur pre školu, 1 000 eur pre učiteľa
 2. miesto: Daniel Baňár (Gymnázium, M. R. Štefánika, Nové Zámky), ceny: iPad Mini pre študenta, 750 eur pre školu, 750 eur pre učiteľa
 3. miesto: Veronika Cicáková (Obchodná akadémia, Jarmočná, Stará Ľubovňa), ceny: iPad pre študenta, 500 eur pre školu, 500 eur pre učiteľa

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Kým národ v lete objavuje krásy Slovenska, Hegerovi analytici potichu kreslia plán, ako ho zmeniť
 • Obchod: Tržby v maloobchode v júni klesli medziročne o 1,6 %, čo je najlepší výsledok od začiatku pandémie
 • Dlhy: V júli zbankrotovalo 829 obyvateľov Slovenska, medziročne to predstavuje pokles takmer o 48 %
 • Výroba áut: Automobilka Nissan Motor sa dohodla s odborármi, že odloží uzavretie troch tovární v Barcelone o jeden rok
 • Aerolinky: Virgin Atlantic vyhlásili v USA bankrot, žiadosť o súdnu ochranu je súčasťou reštrukturalizácie naštartovanej v Británii
 • Ropa: Ceny ropy stúpli na maximum od začiatku marca, keď v dôsledku pandémie citeľne klesli
Zdieľať

Kazítko z dielne SNS a Smeru by zo zákona o dani z príjmov malo ísť preč, tvrdí strana Spolu

Bývalý poslanec za SNS Radovan Baláž. Foto – TASR
Bývalý poslanec za SNS Radovan Baláž. Foto – TASR

Ministerstvo financií si v novele zákona o dani z príjmov nevšimlo paragraf, ktorý umožňuje špekulantom neplatiť dane cez predaj podielov vo firme. Upozornila na to mimoparlamentná strana Spolu a navrhla, aby sa tento paragraf zo zákona vyškrtol.

Zdieľať

Koronavírus u výrobcu dýchacích prístrojov: Kedy sa rozbehneme, nevieme, no nakazených zatiaľ máme len vo výrobe pre zubárov

Spolumajiteľ Chirany Medical Oskar Baranovič. Foto - archív firmy
Spolumajiteľ Chirany Medical Oskar Baranovič. Foto – archív firmy

Firme Chirana Medical po potvrdení koronavírusu u niekoľkých zamestnancov hrozí zatvorenie výroby. Jediného väčšieho výrobcu dýchacích prístrojov u nás našťastie nákaza zasiahla počas celozávodnej dovolenky a pozitívny test majú zatiaľ iba pracovníci z výroby prístrojov pre stomatológov.

Minúta po minúte

Zdieľať

Nissan sa dohodol s odborármi, že odloží uzavretie troch tovární v Barcelone o rok, teda na december 2021. Závody zamestnávajú okolo 3000 ľudí a nepriamo poskytujú práci ďalším 20-tisícom.

Automobilka podľa Reuters v rámci dohody sľúbila, že do konca budúceho roku neprikročí v týchto závodoch k masovému prepúšťaniu zamestnancov. Odborári sa zase zaviazali, že od 24. augusta sa v továrňach začne postupne obnovovať výroba po tom, čo zamestnanci začiatkov mája vstúpili do štrajku. (čtk)

Zdieľať

Pokles predaja nových áut v Nemecku sa v júli výrazne spomalil, registrovali ich takmer 315-tisíc. To je medziročne o 5,4 % menej, v júni sa predaj prepadol o tretinu.

„To bol zatiaľ najmenší pokles v tomto roku,“ uviedol zväz automobilového priemyslu VDA. Upozornil však, že automobilový sektor zostáva „pod enormným tlakom“. Za prvých 7 mesiacov v roku 2020 počet registrácií nových áut medziročne klesol o 30,1 % na 1,52 milióna.

Dôvodom začiatku zotavovania sú zrejme aj vládne opatrenia, ako je dočasné zníženie DPH, ktoré začalo platiť v júli. (tasr)

Zdieľať

Úrad pre verejné obstarávanie pripravuje so ZMOS-om zjednodušenie zákona o verejnom obstarávaní. Cieľom je aj uľahčiť samosprávam výstavbu nájomných bytov, povedal predseda úradu Miroslav Hlivák.

Nemá však ísť o skratky, ale o systémové riešenie v súlade s európskym právom, dodal.

„Môžem oznámiť, že sme vytvorili pracovnú skupinu, ktorá navrhne také úpravy v zákone, aby mestá a obce stavali nájomné byty tak, aby neboli šité na mieru, aby nedošlo k porušeniu zákona, aby sa naozaj o výstavbu týchto bytov mohlo reálne súťažiť,“ povedal Hlivák po rokovaní so šéfom ZMOS-u Branislavom Trégerom.

Výstavba nájomných bytov nie je podľa Hliváka pre ÚVO novou témou a úrad už niekoľko rokov pracuje na tom, aby samosprávy neporušovali zákon. „Žiaľ, to nám však nepomáha, o čom svedčia početné rozhodnutia, kde boli preukázané porušenie zákona o verejnom obstarávaní,“ povedal Hlivák. Pokuty samosprávam za nesprávne obstarávanie sa vyšplhali od vlaňajšieho roka na 720 000 eur.

Celé verejné obstarávanie sa podľa Trégera po zapracovaní návrhov samospráv zjednoduší, čo je v nasledujúcich rokoch potrebné na vyčerpanie európskych financií. Obstarávanie však bude viac kontrolované.

„Ak niečo zjednodušujeme, tak akcent sa bude klásť aj na kontrolu,“ upozornil Tréger. Hlivák dodal, že jedným zo spôsobov, ako zrýchliť verejné obstarávanie, je jeho centralizácia napríklad na úrovni VÚC, kde by sa vysúťažili viaceré stavebné firmy, z ktorých by si obce potom vyberali. Pripraviť by sa mohol aj katalóg projektov nájomných bytov.

Podľa šéfa ÚVO však nie je verejné obstarávanie dôvodom predlžovania výstavby nájomných bytov. Upozornil napríklad na rozdrobenosť vlastníctva pozemkov. (tasr)

Zdieľať

Ceny ropy stúpli na maximum od začiatku marca, keď v dôsledku pandémie citeľne klesli. K zdražovaniu prispela správa o výraznom poklese zásob ropy v Spojených štátoch a slabý dolár.

 • cena severomorskej ropy Brent popoludní vykazovala rast zhruba o 3,5 % na 46,03 dolára za barel
 • americká ľahká zmes WTI pridávala 3,8 % na 43,3 dolára za barel

Zásoby ropy v USA sa v týždni do 1. augusta znížili o 8,6 milióna na 520 miliónov barelov, uviedla súkromná organizácia American Petroleum Institute. Analytici čakali pokles o 3 milióny barelov.

Slabší dolár zlacňuje ropu držiteľom iných mien. „Výhodám slabšieho dolára sa nedá pri komoditách uniknúť, ropa z jeho poklesu určite veľmi ťaží,“ povedal analytik spoločnosti OANDA Craig Erlam. (čtk, reuters)

Zdieľať

V Bratislave registruje ministerstvo životného prostredia 82 environmentálnych záťaží. Len na ich odstránenie v areáli Istrochemu je podľa odhadov potrebných 350 miliónov eur. Rezort však má na odstránenie takýchto škôd na území celého Slovenska len 180 miliónov eur.

Z hľadiska rizikovosti je 25 záťaží vysoko a 20 stredne prioritných. Štátny tajomník envirorezortu Juraj Smatana rokoval s námestníčkou primátora hlavného mesta Tatianou Kratochvílovou o spôsobe riešenia envirozáťaží v Bratislave.

Vysoký počet záťaží súvisí podľa envirorezortu s množstvom priemyselných a iných hospodárskych aktivít za posledných 150 rokov. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať