Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Opravili sme smerácky pamflet

Heger

Miliardy potrebné na pomoc v kríze sú len časťou veľkého deficitu rozpočtu, takmer tri miliardy minulá vláda zatajila.

Autor je podpredsedom vlády a ministrom financií SR za OĽaNO

Bolo zvykom vlád Smeru-SD veci v rozpočte skrývať, tajiť, kamuflovať a, žiaľ, aj klamať. Presne v týchto intenciách bol zostavený aj rozpočet na rok 2020. Kostlivci v skrini, nedofinancované rezorty, odignorované platby… Len aby naši predchodcovia boli za pekných.

Takže s odstupom niekoľkých mesiacov, keď už je vo veciach jasnejšie a máme za sebou júnovú makroekonomickú prognózu a z nej vychádzajúcu daňovú prognózu, museli sme chyby bývalej vlády opraviť. Vyhodiť zo skrine kostlivcov, dopočítať a odhadnúť aj následky koronavírusu.

Hneď v utorok ráno pri prerokúvaní novely zákona o štátnom rozpočte začala opozícia s rozprávkou o tom, ako sa to má robiť. Padli slová, že to, čo predkladáme, je pamflet. Mal som na výber – smiať sa alebo zaplakať. Vybral som si trpezlivé vysvetľovanie s presvedčením, že na Slovensku je dosť ľudí, s ktorými sa dá viesť rozumná reč.

Ako som povedal, jedným z dôvodov na novelizáciu zákona o štátnom rozpočte je koronakríza. Spôsobila bezprecedentný prepad ekonomiky. Naše odhady na ministerstve financií hovoria o takmer desiatich percentuálnych bodoch smerom dole. To je pád na historické dno.

Tento extrémny šok vo výkonnosti hospodárstva má, samozrejme, aj veľký vplyv na kondíciu verejných financií.

Výpadok príjmov by mal dosiahnuť takmer jeden a pol miliardy eur. Väčšinu z toho predstavuje podľa očakávania výpadok daní. A súčasne prudko rastú výdavky. Ich nárast sme vyčíslili na takmer osem miliárd eur.

Táto suma má však dve roviny. Výdavky vyvolané pandémiou predstavujú približne päť miliárd eur. Je to súčasne dôkaz, že robíme maximum pre to, aby sme krízu zvládli. Zachraňujeme zdravotníctvo, sociálnu poisťovňu, poskytujeme finančnú pomoc najohrozenejším skupinám obyvateľstva.

Dnes je však nemožné na chlp presne vypočítať, na čo všetko bude ešte štát potrebovať peniaze a koľko to bude stáť. Preto túto časť výdavkov nazývam dobitie kreditu. Dobili sme si kredit, aby sme mali zdroje, keď ich budeme potrebovať. Samozrejme, nemôžem vylúčiť ani to, že ich všetky neminieme. Tomuto sa hovorí krízový manažment. Slovensko totiž je v kríze.

Je jasné, že keď klesajú príjmy a rastú výdavky, narastá aj deficit, a teda dlh. A ten tohtoročný odhadujeme na rekordných 12 miliárd eur.

Otvorene však hovorím, že za tú časť deficitu, za ktorou je pomoc Slovensku v boji s pandémiou, sa nehanbím. To je deficit záchrany. Je tým záchranným kolesom, ktoré vláda hodila Slovensku, aby sa udržalo nad vodou. Keby sme to neurobili, zažili by sme totálny hospodársky a sociálny kolaps.

Lenže nárast výdavkov obsahuje aj výdavky, za ktoré by sa mali hanbiť tí, ktorí tu vládli pred nami. A to je ten druhý dôvod, pre ktorý sme museli otvoriť rozpočet.

Pri zostavovaní návrhu štátneho rozpočtu na tento rok ekonómovia vládu Petra Pellegriniho upozorňovali, že nafukuje príjmy a ignoruje niektoré výdavky. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť naplánovaný deficit verejných financií na úrovni 0,49 percenta HDP považovala za iluzórne číslo. Za oveľa reálnejší považovala deficit vo výške 2,42 percenta HDP.

Čo myslíte, kto mal pravdu?

Takmer trojmiliardový nárast výdavkov, ktoré bývalá vláda zatajila a ktoré sme my teraz nútení dať do rozpočtu, dáva za pravdu nezávislým ekonómom.

Pre názornosť, čo sa do minulého rozpočtu nedostalo, spomeniem niektoré zaujímavé položky. Nemocnice mali ku koncu minulého roka záväzky po lehote splatnosti za takmer 600 miliónov eur. V dôsledku zlej regulácie štát ťaží historický dlh v tarife za prevádzku systému vo výške takmer pol miliardy…

Ak sa niekto pýta, ako bolo možné nezaúčtovať pri zostavovaní verejného rozpočtu na rok 2020 výdavky za tri miliardy, odpovedám: Je za tým chladnokrvný kalkul bývalej vlády ukázať sa v lepšom svetle, a to i za cenu podvodu.

Keď to zhrniem, v minulom roku chcela bývalá vláda dosiahnuť vyrovnané hospodárenie, ale v skutočnosti vyrobili schodok verejnej správy za 1,2 miliardy eur – a to im ekonomika rástla. Keby sme to nezažili na vlastnej koži, tak by sme sa na takéto šafárenie pozerali ako na science-fiction.

Na tento rok si naplánovali deficit vo výške 0,5 percenta HDP, teda približne 500 miliónov eur, ale už v čase tvorby rozpočtu riziká poukazovali na deficit vo výške približne 2,5 miliardy eur.

Ale nejde tu len o žonglovanie s číslami. V skutočnosti páni Fico a Pellegrini, ktorí si dnes navzájom nevedia prísť na meno, zanechali Slovensku veľmi bolestivé dedičstvo.

Je to dedičstvo zdecimovaného podnikateľského prostredia, vysokého verejného dlhu, rozvráteného dôchodkového systému, je to dedičstvo vysokej miery korupcie a bezprávia.

Počúvam, ako rozprávajú o pamflete, pritom počas dlhého obdobia silného hospodárskeho rastu nedokázali ušetriť ani jedno euro. To my dnes z ich rozpočtového pamfletu robíme rozpočet demokratického štátu. Je to pravdivé zrkadlo reálneho stavu ekonomiky. Áno, pri všetkých tých neznámych.

Páni Fico a Pellegrini prehrali voľby, rozpadli sa a teraz sa pretekajú v tom, kto primitívnejšie a vulgárnejšie skritizuje vládu.

Ale neprekvapuje ma to. Je to klasická hystéria politikov, čo prišli o moc, na ktorú si tak zvykli a ktorú po celé roky zneužívali.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Kým národ v lete objavuje krásy Slovenska, Hegerovi analytici potichu kreslia plán, ako ho zmeniť
  • Obchod: Tržby v maloobchode v júni klesli medziročne o 1,6 %, čo je najlepší výsledok od začiatku pandémie
  • Dlhy: V júli zbankrotovalo 829 obyvateľov Slovenska, medziročne to predstavuje pokles takmer o 48 %
  • Výroba áut: Automobilka Nissan Motor sa dohodla s odborármi, že odloží uzavretie troch tovární v Barcelone o jeden rok
  • Aerolinky: Virgin Atlantic vyhlásili v USA bankrot, žiadosť o súdnu ochranu je súčasťou reštrukturalizácie naštartovanej v Británii
  • Ropa: Ceny ropy stúpli na maximum od začiatku marca, keď v dôsledku pandémie citeľne klesli
Zdieľať

Kazítko z dielne SNS a Smeru by zo zákona o dani z príjmov malo ísť preč, tvrdí strana Spolu

Bývalý poslanec za SNS Radovan Baláž. Foto – TASR
Bývalý poslanec za SNS Radovan Baláž. Foto – TASR

Ministerstvo financií si v novele zákona o dani z príjmov nevšimlo paragraf, ktorý umožňuje špekulantom neplatiť dane cez predaj podielov vo firme. Upozornila na to mimoparlamentná strana Spolu a navrhla, aby sa tento paragraf zo zákona vyškrtol.

Zdieľať

Koronavírus u výrobcu dýchacích prístrojov: Kedy sa rozbehneme, nevieme, no nakazených zatiaľ máme len vo výrobe pre zubárov

Spolumajiteľ Chirany Medical Oskar Baranovič. Foto - archív firmy
Spolumajiteľ Chirany Medical Oskar Baranovič. Foto – archív firmy

Firme Chirana Medical po potvrdení koronavírusu u niekoľkých zamestnancov hrozí zatvorenie výroby. Jediného väčšieho výrobcu dýchacích prístrojov u nás našťastie nákaza zasiahla počas celozávodnej dovolenky a pozitívny test majú zatiaľ iba pracovníci z výroby prístrojov pre stomatológov.

Minúta po minúte

Zdieľať

Nissan sa dohodol s odborármi, že odloží uzavretie troch tovární v Barcelone o rok, teda na december 2021. Závody zamestnávajú okolo 3000 ľudí a nepriamo poskytujú práci ďalším 20-tisícom.

Automobilka podľa Reuters v rámci dohody sľúbila, že do konca budúceho roku neprikročí v týchto závodoch k masovému prepúšťaniu zamestnancov. Odborári sa zase zaviazali, že od 24. augusta sa v továrňach začne postupne obnovovať výroba po tom, čo zamestnanci začiatkov mája vstúpili do štrajku. (čtk)

Zdieľať

Pokles predaja nových áut v Nemecku sa v júli výrazne spomalil, registrovali ich takmer 315-tisíc. To je medziročne o 5,4 % menej, v júni sa predaj prepadol o tretinu.

„To bol zatiaľ najmenší pokles v tomto roku,“ uviedol zväz automobilového priemyslu VDA. Upozornil však, že automobilový sektor zostáva „pod enormným tlakom“. Za prvých 7 mesiacov v roku 2020 počet registrácií nových áut medziročne klesol o 30,1 % na 1,52 milióna.

Dôvodom začiatku zotavovania sú zrejme aj vládne opatrenia, ako je dočasné zníženie DPH, ktoré začalo platiť v júli. (tasr)

Zdieľať

Úrad pre verejné obstarávanie pripravuje so ZMOS-om zjednodušenie zákona o verejnom obstarávaní. Cieľom je aj uľahčiť samosprávam výstavbu nájomných bytov, povedal predseda úradu Miroslav Hlivák.

Nemá však ísť o skratky, ale o systémové riešenie v súlade s európskym právom, dodal.

„Môžem oznámiť, že sme vytvorili pracovnú skupinu, ktorá navrhne také úpravy v zákone, aby mestá a obce stavali nájomné byty tak, aby neboli šité na mieru, aby nedošlo k porušeniu zákona, aby sa naozaj o výstavbu týchto bytov mohlo reálne súťažiť,“ povedal Hlivák po rokovaní so šéfom ZMOS-u Branislavom Trégerom.

Výstavba nájomných bytov nie je podľa Hliváka pre ÚVO novou témou a úrad už niekoľko rokov pracuje na tom, aby samosprávy neporušovali zákon. „Žiaľ, to nám však nepomáha, o čom svedčia početné rozhodnutia, kde boli preukázané porušenie zákona o verejnom obstarávaní,“ povedal Hlivák. Pokuty samosprávam za nesprávne obstarávanie sa vyšplhali od vlaňajšieho roka na 720 000 eur.

Celé verejné obstarávanie sa podľa Trégera po zapracovaní návrhov samospráv zjednoduší, čo je v nasledujúcich rokoch potrebné na vyčerpanie európskych financií. Obstarávanie však bude viac kontrolované.

„Ak niečo zjednodušujeme, tak akcent sa bude klásť aj na kontrolu,“ upozornil Tréger. Hlivák dodal, že jedným zo spôsobov, ako zrýchliť verejné obstarávanie, je jeho centralizácia napríklad na úrovni VÚC, kde by sa vysúťažili viaceré stavebné firmy, z ktorých by si obce potom vyberali. Pripraviť by sa mohol aj katalóg projektov nájomných bytov.

Podľa šéfa ÚVO však nie je verejné obstarávanie dôvodom predlžovania výstavby nájomných bytov. Upozornil napríklad na rozdrobenosť vlastníctva pozemkov. (tasr)

Zdieľať

Ceny ropy stúpli na maximum od začiatku marca, keď v dôsledku pandémie citeľne klesli. K zdražovaniu prispela správa o výraznom poklese zásob ropy v Spojených štátoch a slabý dolár.

  • cena severomorskej ropy Brent popoludní vykazovala rast zhruba o 3,5 % na 46,03 dolára za barel
  • americká ľahká zmes WTI pridávala 3,8 % na 43,3 dolára za barel

Zásoby ropy v USA sa v týždni do 1. augusta znížili o 8,6 milióna na 520 miliónov barelov, uviedla súkromná organizácia American Petroleum Institute. Analytici čakali pokles o 3 milióny barelov.

Slabší dolár zlacňuje ropu držiteľom iných mien. „Výhodám slabšieho dolára sa nedá pri komoditách uniknúť, ropa z jeho poklesu určite veľmi ťaží,“ povedal analytik spoločnosti OANDA Craig Erlam. (čtk, reuters)

Zdieľať

V Bratislave registruje ministerstvo životného prostredia 82 environmentálnych záťaží. Len na ich odstránenie v areáli Istrochemu je podľa odhadov potrebných 350 miliónov eur. Rezort však má na odstránenie takýchto škôd na území celého Slovenska len 180 miliónov eur.

Z hľadiska rizikovosti je 25 záťaží vysoko a 20 stredne prioritných. Štátny tajomník envirorezortu Juraj Smatana rokoval s námestníčkou primátora hlavného mesta Tatianou Kratochvílovou o spôsobe riešenia envirozáťaží v Bratislave.

Vysoký počet záťaží súvisí podľa envirorezortu s množstvom priemyselných a iných hospodárskych aktivít za posledných 150 rokov. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať