Denník N

Podnikateľské kilečko už platí: zoznam schválených aj zatiaľ neschválených opatrení

Richard Sulík po schválení kilečka. Foto - TASR
Richard Sulík po schválení kilečka. Foto – TASR

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala minulý týždeň takzvané „podnikateľské kilečko“. Väčšina opatrení vstúpila do účinnosti už 21. júla, niektoré začnú platiť v septembri či v januári budúceho roka.

Ide o zákon, ktorý má zlepšiť podnikateľské prostredie. To z roka na rok stráca na konkurencieschopnosti. Podľa posledného rebríčka Doing Business Slovensko skončilo na 57. mieste zo 63 krajín. V roku 2006 bolo ešte na 30. priečke.

Na najväčšom balíku legislatívnych zmien pre podnikateľské prostredie sa aktívne podieľalo aj Centrum lepšej regulácie, ktoré patrí pod Slovak Business Agency.

Viac ako 100 opatrení odbremení malé a stredné podniky najmä od zbytočných administratívnych povinností, čím podľa centra ušetria tento rok približne 9,3 milióna eur. Zvyšných takmer 16 miliónov eur tvorí úspora priamych finančných nákladov. Úspora na celé podnikateľské prostredie pritom predstavuje viac ako 175 miliónov eur.

Pôvodne navrhovaných 114 opatrení prešlo pri schvaľovaní v parlamente vyše päťdesiatimi zmenami. Niektoré z opatrení sú už premietnuté priamo do schválených paragrafových znení, pri iných sa

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie