Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Hovoria, že EÚ sa rozpadne. Plán obnovy však svedčí o dôvere, hovorí Slovenka v špičke Únie

Katarína Mathernová. Foto – archív K.M.

Slovensko dostane z EÚ peniaze, o akých sa bývalým vládam ani nesnívalo, hovorí Katarína Mathernová, najvyššie postavená Slovenka v európskej diplomacii.

Nový fond obnovy nie je podľa nej ako klasické eurofondy, ktorými sa uhrádzajú nakúpené tovary a služby. Peniaze dostanú členské štáty za to, že spravia reformy.

Slovensko môže na reformy získať dotácie v celkovej výške 7,5 miliardy eur. Pre celú EÚ bude vo fonde obnovy 390 miliárd na dotácie a ďalších 360 na pôžičky.

Mathernová, ktorá je v Európskej komisii zástupkyňou generálneho riaditeľa pre susedské vzťahy a rozširovanie, v rozhovore ďalej povedala, že:

 • Európa zareagovala na túto krízu oveľa rýchlejšie ako na recesiu z roku 2008.
 • Rokovania boli miestami napäté, ale konečný výsledok je výhodný pre každého.
 • Slovensko doteraz odporúčania Bruselu ignorovalo, ale s peniazmi z fondu obnovy príde aj vôľa robiť reformy.
 • Celkové zvýšenie príspevkov pre Slovensko znamená, že peňazí bude dosť aj na financovanie diaľnic.

Dá sa finálna dohoda považovať za úspech Slovenska?

Jednoznačne. Je to veľmi dobrá správa pre Slovensko, nakoľko zo schváleného balíka dostane značné finančné prostriedky, o ktorých sa bývalým vládam ani nesnívalo. Je to historická šanca na modernizáciu našej krajiny.

Je to však aj veľmi významná a dobrá správa pre Európsku úniu. V rôznych dezinformačných zdrojoch sa niekedy hovorí, že EÚ sa rozpadne a že nemá budúcnosť. Teraz však tým, že si EÚ ide požičať na finančné trhy, vysiela jasný signál, že si verí a že európsky projekt funguje a bude dlhodobo fungovať.

Koronavírus zasiahol členské krajiny veľmi silno a bez ich zavinenia. Vírus zrazil svojou ničivou silou na kolená niektoré krajiny, ale ekonomicky zrazil na kolená všetky, pretože sa zatvárali biznisy, ľudia zostávali doma. To, že Európa je schopná a ochotná si centrálne požičať na to, aby členským krajinám pomohla, je veľmi dôležitý krok pre európsku integráciu.

Na rozdiel od dlhého rozhodovania po prvej finančnej kríze v roku 2008 teraz Európa zareagovala veľmi rýchlo a rezolútne, v priebehu dvoch mesiacov. Niečo podobné urobili aj Spojené štáty koncom apríla tohto roku. Aj keď je krajina polarizovaná medzi republikánov a demokratov, veľmi rýchlo sa dohodli na stimulačnom balíku.

V čase samitu rezonovala diplomová práca premiéra Igora Matoviča. Ten dokonca povedal, že sa bál, že Slovensko pre túto kauzu príde o stovky miliónov, lebo zahraniční lídri nebudú chcieť rokovať s plagiátorom. Ako podľa vás Slovensko zvládlo rokovanie o fonde obnovy? 

Výsledok je jednoznačne pozitívny. Ja konkrétne pracujem v časti Európskej komisie, ktorá sa venuje krajinám mimo EÚ. Tam došlo k zoškrtaniu grantov pre ďalšiu generáciu až na nulu. V porovnaní s tým sa Slovensku podarilo dohodnúť veľmi dobrý výsledok.

Počty pred a po samite sú veľmi podobné, čo sa týka prostriedkov pre fond obnovy a udržateľnosti. Ten zostáva na úrovni vyše 6 miliárd a myslím si, že tím okolo ministra Hegera, ktorý je úzko napojený na premiéra, sa aktívne pripravuje na využívanie týchto peňazí.

Čo všetko sa zohľadňovalo pri rozhodovaní o tom, kto koľko dostane?

Boli rô

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Dobrá správa – dáta o DPH ukazujú, že ľudia sa už neboja nakupovať
 • Mýto: Únia autodopravcov Slovenska žiada zveriť kontrolu výberu mýta autodopravcom
 • Úspora: Vodohospodárska výstavba ušetrí pri splácaní úveru na rekonštrukciu vodného diela Gabčíkovo pol milióna eur ročne
 • Bývanie: Ceny nehnuteľností v druhom kvartáli medziročne stúpli o 11,2 %, čo bolo najviac od roku 2008
 • Turizmus: Booking.com plánuje po celom svete prepustiť 25 % zamestnancov, dôvodom je koronakríza
 • Automobilky: V nemeckom automobilovom priemysle sa objavujú prvé signály zotavovania, uviedol inštitút Ifo
 • Dlhy: Argentína sa dohodla s viacerými veriteľmi na reštrukturalizácii štátneho dlhu za vyše 65 miliárd dolárov
Zdieľať

Väčší priestor na zlacnenie je v plyne a v teple, v elektrine vznikol dlh v stámiliónoch, hovorí nový šéf ÚRSO

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ceny elektriny a plynu na trhu pre koronakrízu klesli, čo vytvára predpoklad znižovania cien na faktúrach. Nový šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris však upozorňuje, že cena komodity je len jednou z položiek celkovej ceny elektriny, pri nej navyše vznikol vysoký dlh za zelenú elektrinu.

Zdieľať

Nemusíme zaplatiť ani cent, vysvetľuje štátny tajomník z OĽaNO nový poradenský kontrakt

Ján Lazar Foto N - Tomáš Benedikovič
Ján Lazar Foto N – Tomáš Benedikovič

Štátny tajomník ministerstva vnútra Ján Lazar z OĽaNO tvrdí, že nový poradenský kontrakt za desiatky miliónov eur nie je riziko. „Zistili sme, že obstarávanie prebehlo dobre, že vysúťažené ceny sú fajn a nič nás nezaväzuje k tomu, aby sme služby z tej zmluvy aj naozaj čerpali, len nám to otvára možnosti.“

Minúta po minúte

Zdieľať

Chorváti sú s letnou turistickou sezónou zatiaľ spokojní

Počet turistov v Chorvátsku v júli klesol medziročne o 47 % na 2,44 milióna, z toho vyše štyri pätiny prišli zo zahraničia. Podľa turistického zväzu HTZ je to vzhľadom na situáciu vynikajúci výsledok a dobrá predpoveď pre august.

V súčasnosti v Chorvátsku dovolenkuje 780-tisíc turistov, štvrtina z nich sú Nemci. Ďalšími najpočetnejšími skupinami sú Slovinci, Chorváti, Poliaci a Česi. K najobľúbenejším lokalitám patrí ostrov Vir a destinácie Rovinj a Medulin na Istrii.

„Ak si spomenieme na to, čo bolo len pred niekoľkými mesiacmi, vtedy by si nikto nedokázal predstaviť, že budeme mať takéto výsledky a takéto dobré čísla,“ uviedla nová ministerka cestovného ruchu Nikolina Brnjacová.

Za prvých 7 mesiacov dovolenkovalo v Chorvátsku 4,11 milióna turistov a počet prenocovaní dosiahol 26,3 milióna, čo zodpovedá približne 44 % v porovnaní s vlaňajšími číslami.

Cestovný ruch generuje takmer pätinu chorvátskeho HDP, júl a august sú preň najdôležitejšie mesiace. (tasr)

Zdieľať

Členovia Klubu 500 sú znepokojení vyjadreniami ministra financií Eduarda Hegera na adresu Vladimíra Sotáka. Trvajú na potrebe diskusie s vládou o udržaní zamestnanosti v domácich fabrikách.

Po kritike predsedu vlády, že váha s podporou pracovných miest v slovenských výrobných spoločnostiach, minister financií pre SME Vladimírovi Sotákovi odkázal, že sa „môžu pozrieť bližšie na jeho firmu, na jeho minulosť a podobne a povedať si, že teda aká je kredibilita tohto človeka hodnotiť takéto veci“.

Slová ministra financií znepokojili členov Klubu 500, ktorými sú tradičné slovenské firmy zamestnávajúce viac ako 32 tisíc zamestnancov. Tvrdia, že sa proti takémuto zneužitiu štátnej moci v princípe nedá brániť.

Cieľom predsedu Klubu 500 Vladimíra Sotáka bolo upozorniť na to, že je ohrozená štvrtina pracovných miest v domácom priemysle, nakoľko vláda opakovane neschválila dostatočné zdroje na udržanie zamestnanosti po koronakríze.

Klub pripomína, že navýšiť zdroje je potrebné na udržanie stavu zamestnancov vo výrobe prevažne v regiónoch. Príspevky na udržanie zamestnanosti sú totiž určené konkrétnym zamestnancom, ktorým trvá pracovný pomer a ktorých miesto sa zamestnávateľ zaväzuje udržať. „Nie sú teda určené pre potreby zamestnávateľov a pokrývajú len približne  10 – 30 % celkových osobných nákladov. Zamestnávatelia z vlastných zdrojov doplácajú plnú výšku mzdy, čo je od 70 do 90 %,“ pripomína Klub 500.

„Máme strach a obavy zo skutočnosti, že napriek deklaráciám novej vlády podporovať domáci priemysel sa nevieme domôcť priamej diskusie v snahe zachrániť pracovné miesta tisíckam ľudí. Je šokujúce, že namiesto konštruktívnej spätnej väzby dostávame veľmi vážne verejné vyhrážky zaváňajúce kriminalizáciou a prenasledovaním,“ povedal Jozef Dušan Hric, podpredseda Klubu 500.

Zdieľať

Platforma Booking.com plánuje po celom svete prepustiť 25 % zamestnancov, dôvodom je koronakríza, ktorá výrazne zasiahla turizmus. Firma neuviedla, koľko ľudí uvoľní, podľa údajov o celkovom počte pracovníkov by ich malo byť vyše 4-tisíc.

Pandémia ťažko zasiahla podnikanie firmy a celé odvetvie cestovného ruchu zostáva pod silným tlakom, uviedol šéf Booking.com a jej materskej spoločnosti Booking Holdings Glenn Fogel.

Booking.com dostal v Európe vládnu podporu, po žiadosti o pomoc si však vyslúžil kritiku politikov a médií. Podľa hovorkyne by firma bez pomoci musela prepúšťať v oveľa väčšej miere.

Viac o Booking Holdings:

 • sídli v USA a vlastní aj ďalšie značky ako Priceline.com, Kayak.com či Rentalcars.com;
 • pôsobí v 65 krajinách, má celkovo 26-tisíc zamestnancov;
 • Booking.com je najväčšia súčasť, zamestnáva 17 500 ľudí vo viac ako 200 kanceláriách po celom svete.

Trápi sa aj konkurencia

Tisíce pracovných miest rušia pre koronakrízu tiež ďalšie internetové firmy z odvetvia turistiky. Airbnb a TripAdvisor pred časom uviedli, že škrtnú štvrtinu pozícií.

Spoločnosť Expedia oznámila, že jej výnosy v 2. štvrťroku klesli o 82 %. Podľa šéfa Petra Kerna bol uplynulý kvartál zrejme najhorším pre cestovný ruch v modernej histórii. (čtk, bloomberg)

Zdieľať

Za šéfa agentúry NASES, ktorá spravuje vládnu sieť Govnet a Slovensko.sk, sa prihlásilo 18 kandidátov. Vicepremiérka Remišová výberové konanie vyhlásila 29. júna, záujemcovia mohli prihlášky zasielať do 13. júla.

Kandidáti museli vopred súhlasiť s tým, že ich vízie a prezentácie budú zverejnené. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie avizuje, že tak urobí.

Začiatkom júna v NASES-e a niekoľkých ďalších štátnych IT úradoch zasahovala NAKA pre podozrenie, že vládna sieť Govnet bola odpočúvaná.

Od 17. júna je riadením NASES poverená Jana Galová.

Zdieľať

Po plánovaných odstávkach na vykonanie kontrol, údržby, opráv a modernizácie je Slovnaft v štandardnom chode. Práce na šiestich výrobných jednotkách trvali počas celého júla a spoločnosť v rámci nich preinvestovala 7 miliónov eur.

Počas odstávok zrealizovali generálne revízie na dvoch výrobných jednotkách a technologické zarážky na troch výrobných jednotkách. Na týchto zariadeniach sa vykonala pravidelná legislatívou vyžadovaná kontrola technického stavu, údržba aj ich modernizácia. Na prácach, ktoré urobili zamestnanci skupiny Slovnaft aj externí pracovníci, sa podieľalo približne 700 ľudí.
(tasr)

Zdieľať

Výstavba nájomného bývania z úverov zo Štátneho fondu rozvoja bývania a z dotácií z ministerstva dopravy a výstavby sa má zjednodušiť. Umožniť to majú novely zákonov, ktoré plánuje rezort dopravy predložiť v najbližších dňoch.

Informovala o tom v Novom Meste nad Váhom štátna tajomníčka ministerstva Katarína Bruncková. „Novelou zákona o ŠFRB a zákona o dotáciách reagujeme na všetky podnety, ktoré sme dostali od nášho vymenovania do funkcie z vonkajšieho prostredia. Cieľom týchto noviel by malo byť ešte viac zjednodušiť systém, priniesť ho bližšie k ľuďom tak, aby sa táto podpora stala čo najadresnejšou, najrýchlejšou a najefektívnejšou,“ skonštatovala Bruncková.

Rezort v zmysle programového vyhlásenia vlády podľa nej pracuje aj na ďalších legislatívnych úpravách a budovaní nového systému podpory nájomných bytov, ktoré by mali byť štátne. „V tomto smere ministerstvo aktívne aj v spolupráci s dotknutými subjektmi z vonkajšieho prostredia pripravuje sériu analýz a právnu úpravu, akým spôsobom sa ďalej uberie,“ spomenula.

Zámerom rezortu dopravy je prostredníctvom štátneho nájomného bývania priblížiť sa k priemeru v Európskej únii v počte nájomných bytov, tie chce budovať najmä v mestách, pričom aktuálne zabezpečuje pasportizáciu štátnych budov, dodala štátna tajomníčka.

Nové Mesto nad Váhom zabezpečí ďalšie nájomné bývanie pre obyvateľov mesta. Výstavbu 31 nájomných bytov bude financovať i z dotácie od ministerstva, na tento účel dostane z rezortu 550 000 eur.

„Nové Mesto nad Váhom je jedno z najaktívnejších miest na celom Slovensku, čo sa týka výstavby nájomných bytov. Za celé obdobie postavilo už takmer 600 nájomných bytov,“ skonštatovala Bruncková.

Nové Mesto nad Váhom môže byť podľa nej vzorom pre iné mestá, a to v tom, že využilo zanedbané územie areálu bývalých vojenských kasární, ktoré prebudovalo na nové nájomné byty. V areáli sa nachádza 116 mestských nájomných bytov, ďalších 65 je súkromných.

„V súčasnosti prerábame ďalší objekt, kde bude 63 mestských nájomných bytov. V utorok sme podpisovali zmluvu na dotácie pre 31 mestských bytov, ktoré by mali byť postavené do konca budúceho roka,“ priblížil primátor Jozef Trstenský. Mesto má podľa neho pripravenú architektonickú štúdiu na ďalších 192 bytov.

Výstavbu nájomného bývania zabezpečuje samospráva podľa primátora dlhodobo, od zriadenia ŠFRB je to približne 100 bytov v každom volebnom období. „V rámci developerských projektov ide o 1200 bytov a rodinných domov do osobného vlastníctva, napriek tomu je záujem i o mestské nájomné byty. Nové Mesto nad Váhom tak má pravdepodobne dobrý potenciál, dobrú lokalitu, služby a ľudia sem radi prídu bývať,“ dodal. (tasr)

Zdieľať

Argentína sa dohodla s viacerými veriteľmi na reštrukturalizácii štátneho dlhu za vyše 65 miliárd dolárov. Dlh druhej najväčšej juhoamerickej ekonomiky už nebol udržateľný, bez dohody by krajine hrozil v poradí deviaty štátny bankrot.

Dohoda s tromi veriteľskými skupinami predĺži splatnosť štátnych dlhopisov do 24. augusta, z každého dlžného dolára dostanú zhruba 54,8 centa.

Argentína bývala jednou z najbohatších krajín na svete, no posledné dva roky prežíva hospodársku recesiu sprevádzanú vysokou infláciou nad 50 %. Tento rok by jej ekonomika mala klesnúť o 12 %. Od mája mešká so splátkami dlhu. (čtk, reuters)

Zdieľať

Bielorusko pre spory s Ruskom o dodávky ropy prišlo v prepočte o viac než 520 miliónov eur, povedal prezident Lukašenko. Vyzval Rusko, aby „prestalo klamať“ o skupine zadržaných Rusov.

Tí sú podľa bieloruských vyšetrovateľov podozriví, že sa ako žoldnieri chystali destabilizovať krajinu.

Lukašenko vo svojom posolstve parlamentu a ľudu, ktoré predniesol päť dní pred prezidentskými voľbami, sľúbil okrem iného, že v priebehu nasledujúcich piatich rokov sa priemerná mzda v Bielorusku zdvojnásobí.

„V neľahkej situácii (pandémie) sme na rozdiel od celého sveta nezavreli podniky a zo štátneho rozpočtu sme poslali 500 miliónov bieloruských rubľov (174 miliónov eur) tým, ktorí potrebovali podporu od štátu. A to v podmienkach, keď pre spory s Ruskom o ropu nedostal [bieloruský] rozpočet 1,5 miliardy rubľov,“ povedal prezident.

Dodal, že Rusko zostáva bieloruským spojencom, aj keď bratské vzťahy sa zmenili na vzťahy partnerské. (tass, čtk)

Zdieľať

Mesto Nitra očakáva v tomto roku výpadok príjmov z dane z nehnuteľností vo výške približne 1,7 milióna eur. Do mestskej pokladnice by malo prísť zhruba o 14,9 percenta príjmov menej oproti plánovaným.

Na výpadku sa podieľajú najmä právnické osoby a fyzické osoby – podnikatelia, ktorých najviac zasiahla pandémia ochorenia COVID-19. „Napríklad výstavisko Agrokomplex nám dlhuje celú sumu 33 000 eur, keďže neorganizuje žiadne výstavy, nemá žiadne príjmy a ešte musí držať v stave i svojich zamestnancov,“ vysvetlil Vladimír Petrík, vedúci odboru miestnych daní a poplatkov na mestskom úrade v Nitre.

Ďalšie výpadky príjmov očakáva radnica aj pri poplatkoch za komunálny odpad, ktoré by mali klesnúť približne o 8,8 percenta oproti plánu, čo predstavuje výpadok vo výške 400 000. „Aj na tomto výpadku sa podieľajú najmä právnické osoby a fyzické osoby – podnikatelia, ktorých najviac zasiahla koronakríza. Týka sa to tiež škôl a školských zariadení, ktoré boli počas pandémie zatvorené, takže sa im znížil predpis poplatku,“ zhodnotil Petrík.

Samospráva očakáva aj výpadok príjmov v sume zhruba 150 000 eur aj pri dani za ubytovanie. Hotely, penzióny a ďalšie ubytovacie zariadenia museli byť zatvorené kvôli zamedzeniu šírenia nového koronavírusu na základe pokynov a opatrení ústredného krízového štábu od 12. marca do konca júna 2020.

„Máme informáciu, že jeden z nitrianskych hotelov svoju prevádzku dodnes nenaštartoval. Svoj podiel na zníženom výbere dane z ubytovania má aj následné zníženie počtu ubytovaných hostí v ďalšom období,“ dodal Petrík. Pri ostatných miestnych daniach už radnica žiadne výpadky príjmov neočakáva. (tasr)

Zdieľať

Vodohospodárska výstavba ušetrí ročne pri splácaní úveru na financovanie rekonštrukcie vodného diela Gabčíkovo pol milióna eur. Informoval o tom minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Za dobrú správu označil prísľub riaditeľa podniku Vladimíra Kollára, že plánuje splniť požiadavku ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO) na desaťpercentnú úsporu v podniku.

Ako priblížil Kollár, úver vo výške 77 miliónov eur uzavrel podnik s konzorciom troch bánk. Pokryť má financovanie projektu z vlastných zdrojov aj preklenutie obdobia do dodania zdrojov z fondov Európskej únie. „Vyplatený bude momentom ukončenia diela,“ uviedol Kollár.

Vyrokované zľavy na poplatkoch majú predstavovať 183 000 eur, dohodnuté zníženie úrokovej sadzby pri maximálnom čerpaní úverových liniek až 543 000 eur.

„Robíme maximálne kroky k tomu, aby sme zefektívnili celú nákladovú stránku spoločnosti, mojím minimálnym cieľom je desať percent,“ deklaroval Kollár.

Existujúce úvery Vodohospodárskej výstavby dosahujú v súčasnosti výšku 182 miliónov eur. „Plánujeme ich zredukovať do konca roka 2023 až na úroveň 116 miliónov eur a čerpanie úveru na vlastné zdroje vo výške 21,6 milióna eur,“ načrtol.

Projekt Inovácia a modernizácia plavebných komôr vodného diela Gabčíkovo je spolufinancovaný z grantového programu Európskej komisie Nástroj na prepájanie Európy vo výške takmer 123 miliónov eur a z vlastných zdrojov podniku Vodohospodárska výstavba. (tasr)

Zdieľať

Čína nemieni akceptovať, aby USA ukradli akúkoľvek čínsku IT firmu, a je pripravená zakročiť aj v prípade aplikácie TikTok, napísal denník China Daily. TikTok prekáža americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, vníma ho ako bezpečnostné riziko.

Záujem o niektoré časti TikToku, ktorý patrí čínskej firme ByteDance, prejavil Microsoft. Trump im dal čas na dohodu do 15. septembra, inak chce aplikáciu na zdieľanie krátkych videí v USA zakázať.

Ak sa Microsoft chystá kúpiť TikTok, podľa obchodného poradcu Bieleho domu Petra Navarra by mal predať svoje účasti v Číne. „Vyvstáva nám otázka, či Microsoft nebude kompromitovaný.“

Čo píšu čínske médiá

China Daily uvádza, že zastrašovanie čínskych IT firiem zo strany Spojených štátov je výsledkom Trumpovej politiky „Amerika na prvom mieste“, ktorá podľa Pekingu nemôže mať víťaza. Čína tak nemá inú možnosť, len sa podrobiť alebo sa vydať v odvetví vyspelých technológií cestou boja kto z koho.

Čína má „veľa možností, ako odpovedať, ak (Trumpova) administratíva presadí svoj plán ‚rozbiť a vylúpiť‘“, uvádza China Daily, ktorý patrí čínskej komunistickej strane.

Denník Global Times, za ktorým tiež stojí čínska komunistická vláda, napísal, že spôsob, akým Washington zaobchádza s ByteDance a Huawei Technologies, naznačuje, že USA sa snažia pretrhnúť ekonomické väzby s Čínou.

Čína mala pritom len obmedzené možnosti poskytnúť týmto firmám ochranu tak, že by siahla k odvetným opatreniam voči americkým podnikom. Spojené štáty totiž majú technologický náskok a vplyv na svojich spojencov. (čtk)

Zdieľať

V Španielsku v júli ubudlo takmer 90-tisíc nezamestnaných, ich počet klesol prvý raz od februára. Vývoj na trhu práce bol prekvapujúco pozitívny napriek zavádzaniu nových koronavírusových reštrikcií v niektorých regiónoch.

Pokles počtu nezamestnaných prekvapil analytikov, ktorí počítali s ich prírastkom o 20-tisíc. V júli bolo bez práce celkovo 3,77 milióna ľudí, medziročne o takmer 762-tisíc viac.

Španielsko patrí ku krajinám najviac zasiahnutým pandémiou koronavírusu. Veľké straty zaznamenal najmä cestovný ruch, ktorý je dôležitou súčasťou ekonomiky.

Podľa sezónne očistených údajov Eurostatu nezamestnanosť v Španielsku v júni dosiahla 15,6 % a patrí k najvyšším v EÚ. (reuters, tasr, n)

Zdieľať

Únia autodopravcov Slovenska žiada zveriť kontrolu výberu mýta autodopravcom, má pochybnosti o dôveryhodnosti vyhlásení ministra dopravy o novom mýtnom tendri. Je tiež znepokojená neochotou riešiť požiadavky dopravcov po ich januárových protestoch.

„Len keď bude výber mýta vybraný a kontrolovaný tými, ktorí do neho najviac platia, môže byť spravodlivý, so zárukou, že opäť nebude netransparentne rozkrádaný,“ uviedla únia.

Dopravcovia už niekoľko mesiacov kritizujú súčasný systém výberu mýta. Podľa zistení Najvyššieho kontrolného úradu dostáva Národná diaľničná spoločnosť z jedného eura mýta len 45 centov, pričom 48 centov dostáva jeho prevádzkovateľ, spoločnosť SkyToll.

„Za mýto chceme platiť, ale nie do súkromných vreciek v daňovom raji. Apelujeme, že mýto je už vyplatené z majetku Slovenskej republiky, a nesúhlasíme s tým, aby starý systém bol v prevádzke do roku 2024. Žiadame, aby vláda splnila sľuby, ktoré autodopravcovia dostali,“ uviedol Stanislav Skala z únie.

Dopravcovia okrem iného žiadali zníženie sadzieb mýta a účasť svojich zástupcov vo výberovej komisii na nový mýtny systém. To by podľa únie zabezpečilo transparentnosť tohto tendra. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať