Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Tri logické chyby vládnych argumentov proti zvýšeniu pomoci podnikom

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Dobrý deň,

aj v spore o to, či má štát zvýšiť pomoc podnikom v kríze, ide napokon len o to, či pomoc jednej skupine firiem je natoľko prospešná, aby sa na ňu skladali, hoci na dlh, aj všetci ostatní.

Tentoraz sa nám zdá, že premiér a ekonomickí ministri nemajú svoje zamietavé rozhodnutie veľmi dobre zdôvodnené.

Stredajší letný Ekonomický newsfilter má 1 000 slov, čo sú 4 minúty čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Matovič nechce dať viac na záchranu pracovných miest s vyššími platmi

Matovičov úrad vlády po týždni odpovedal na požiadavku firiem, aby štát zvýšil limity pomoci pre firmy postihnuté výpadkom tržieb. Matovičovi podriadení odkázali, že štát pomoc nedvihne, lebo situácia v ekonomike sa zlepšuje a výdavky na pomoc zvyšujú dlh.

Kontext: Predseda Klubu 500 Vladimír Soták pred týždňom oslovil priamo predsedu vlády, aby neblokoval zvýšenie limitu pomoci na jedného pracovníka na 1 100 eur mesačne.

Znamenalo by to, že by vláda dávala podnikom viac peňazí, respektíve by viac pomáhala aj záchrane pracovných miest zamestnancov s vyšším príjmom.

Volanie majiteľa podbrezovských železiarní, ktoré môže súčasná koalícia vnímať ako hlas bývalého podporovateľa Roberta Fica, nebolo ojedinelé. Pred približne dvoma mesiacmi dal rovnaký návrh vláde aj Ekonomický krízový štáb. Ten tvoria experti, ktorých o radu poprosil minister financií Eduard Heger.

Navýšenie pomoci sa aj preto medzi odborníkmi vtedy považovalo za viac-menej rozhodnutú záležitosť. Malo ísť aj o odpoveď na fakt, že o dovtedajšiu pomoc bol nízky záujem.

Rozhodnutie sa však neustále odďaľovalo a úrad vlády až včera po opakovaných žiadostiach o vyjadrenie od Denníka E verejne odmietol nápad zdvihnúť limity pomoci.

2 + 1 protirečenie vládnych argumentov:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Jančura Matovičovi pripomenul, ako jeho ľudí kollárovci na doprave ponížili
  • Inflácia: Tempo rastu cien sa v júli spomalilo na 1,7 %, čo je najmenej od októbra 2017

Ako sú na tom počas pandémie španielske železiarne Sotákovcov? Prekvapivo ešte celkom dobre

Predseda Klubu 500 Vladimír Soták. Foto - TASR
Predseda Klubu 500 Vladimír Soták. Foto – TASR

Španielska dcérska fabrika Železiarní Podbrezová Transmesa síce leží v koronavírusom obzvlášť sužovanom Katalánsku, no s výsledkami je na tom ešte dosť dobre. Za prvý polrok produkcia medziročne klesla len o štvrtinu a udržala sa v zisku.

Minúta po minúte

Medziročná inflácia na Slovensku sa v júli zvoľnila na 1,7 %, čo je najpomalšie tempo od októbra 2017. Rast spotrebiteľských cien poľavil piaty mesiac za sebou, medzimesačne stúpli o 0,1 %.

Údaje o júlovej inflácii zverejnil Štatistický úrad na internetovej stránke. V medziročnom porovnaní ceny stúpli vo všetkých sledovaných kategóriách s výnimkou dopravy, kde sa znížili o 3,9 %.

Vplyv na úroveň inflácie v júli mal podľa štatistikov najmä medzimesačný pokles cien potravín (ovocie, zelenina, mäso) a zlacnenie odevov a obuvi o 0,4 %.

Napriek spomaľovaniu inflácie patrí Slovensko v rámci eurozóny ku krajinám s najrýchlejším medziročným rastom cien. Medziročná inflácia v eurozóne v júni dosiahla 0,3 %, na Slovensku dosiahla najviac (1,8 %).

Podcast ekonomického newsfiltra: Jančura Matovičovi pripomenul, ako jeho ľudí ponížili na doprave kollárovci. Tradične asertívny šéf RegioJetu využil zlú povesť politikov Sme rodina.

Ekonomický newsfilter: Jančura Matovičovi pripomenul, ako jeho ľudí kollárovci na doprave ponížili +

  • Štátna IT, a. s., bude, má definitívny súhlas koaličnej rady.
  • V potravinárskej firme v Sládkovičove našli 24 nakazených.
  • Slovenský startup Sensoneo rozbehne v dvoch veľkých európskych mestách veľkoplošné riadenie odpadov cez senzory.

Americké akcie v stredu posilnili, index S&P 500 sa blíži k rekordu 3386,15 bodu z 19. februára, ktorý v priebehu obchodovania aj prekonal. Rast ťahali najmä technologické tituly spoločností Microsoft, Amazon a Apple.

Dow Jonesov index si dnes pripísal 1,05 percenta a uzavrel na 27 976,84 bodu. Index S&P 500 vzrástol o 1,4 percenta na 3380,35 bodu a index Nasdaq sa zvýšil o 2,13 percenta na 11 012,24 bodu.

Najvýraznejšou podporou indexu Nasdaq boli akcie amerického výrobcu elektrických áut Tesla, ktoré stúpli o 13,12 percenta.

Spoločnosť predtým oznámila, že rozdelí svoje akcie v pomere päť ku jednej. Podnik, ktorý sa už teraz teší veľkému záujmu investorov, tak chce ich držanie sprístupniť ešte väčšiemu množstvu záujemcov. Akcie Tesly od začiatku roka pridali vyše 200 percent. (reuters, čtk)

Oslabovanie ekonomickej aktivity v USA bude pravdepodobne pokračovať, lebo mnohé štáty opäť začínajú prijímať sprísnené opatrenia na zmiernenie šírenia koronavírusu a spotrebitelia sú stále príliš opatrní. Uviedol to šéf bostonskej pobočky americkej centrálnej banky Eric Rosengren.

„Prognóza vývoja americkej ekonomiky v jesenných mesiacoch je do veľkej miery nejasná, podľa môjho názoru však oslabovanie ekonomickej aktivity bude pokračovať,“ povedal.

Ako dodal, keďže je nepravdepodobné, že vakcína bude dostupná už v najbližšej budúcnosti, firmy a spotrebitelia budú potrebovať plán na zvládanie rizík spojených s koronavírusom počas jesenných a zimných mesiacov. (reuters, tasr)

Najväčší armádny podnik je v problémoch. Väčšina jeho ľudí nemá prácu, hovorí Naď

Letecké opravovne Trenčín nezachránilo ani know-how v oblasti opráv ruských vrtuľníkov Mi-17. Foto – TASR
Letecké opravovne Trenčín nezachránilo ani know-how v oblasti opráv ruských vrtuľníkov Mi-17. Foto – TASR

Najväčší podnik ministerstva obrany – Letecké opravovne Trenčín, má problémy. Chýbajú mú zákazky a väčšina jeho zamestnancov tak nemá na čom pracovať, hovorí minister obrany Jaroslav Naď.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať