Denník N

Ekonomický newsfilter: Tri logické chyby vládnych argumentov proti zvýšeniu pomoci podnikom

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič
Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

aj v spore o to, či má štát zvýšiť pomoc podnikom v kríze, ide napokon len o to, či pomoc jednej skupine firiem je natoľko prospešná, aby sa na ňu skladali, hoci na dlh, aj všetci ostatní.

Tentoraz sa nám zdá, že premiér a ekonomickí ministri nemajú svoje zamietavé rozhodnutie veľmi dobre zdôvodnené.

Stredajší letný Ekonomický newsfilter má 1 000 slov, čo sú 4 minúty čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Matovič nechce dať viac na záchranu pracovných miest s vyššími platmi

Matovičov úrad vlády po týždni odpovedal na požiadavku firiem, aby štát zvýšil limity pomoci pre firmy postihnuté výpadkom tržieb. Matovičovi podriadení odkázali, že štát pomoc nedvihne, lebo situácia v ekonomike sa zlepšuje a výdavky na pomoc zvyšujú dlh.

Kontext: Predseda Klubu 500 Vladimír Soták pred týždňom oslovil priamo predsedu vlády, aby neblokoval zvýšenie limitu pomoci na jedného pracovníka na 1 100 eur mesačne.

Znamenalo by to, že by vláda dávala podnikom viac peňazí, respektíve by viac pomáhala aj záchrane pracovných miest zamestnancov s vyšším príjmom.

Volanie majiteľa podbrezovských železiarní, ktoré môže súčasná koalícia vnímať ako hlas bývalého podporovateľa Roberta Fica, nebolo ojedinelé. Pred približne dvoma mesiacmi dal rovnaký návrh vláde aj Ekonomický krízový štáb. Ten tvoria experti, ktorých o radu poprosil minister financií Eduard Heger.

Navýšenie pomoci sa aj preto medzi odborníkmi vtedy považovalo za viac-menej rozhodnutú záležitosť. Malo ísť aj o odpoveď na fakt, že o dovtedajšiu pomoc bol nízky záujem.

Rozhodnutie sa však neustále odďaľovalo a úrad vlády až včera po opakovaných žiadostiach o vyjadrenie od Denníka E verejne odmietol nápad zdvihnúť limity pomoci.

2 + 1 protirečenie vládnych argumentov:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Firmy

  Pomoc ekonomike

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie