Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Logo MediabrífingMediaBrífing: Kongres vypočúval šéfov internetových gigantov. Sledovali sme začiatok ich konca?

MediaBrífing je týždňový newsletter o médiách a internete. Prihláste sa na odber a dostanete ho každý piatok mailom. Dnes sa okrem iného dočítate:

 • Ako americkí kongresmani grilovali šéfov online gigantov.
 • Čech bol odsúdený za nenávistný príspevok na internete.
 • Najväčší konšpiračný virál o korone bol zmazaný.
 • Británia chce zakázať reklamy na nezdravé jedlo.

„Z tohto vypočúvania si odnášam jeden fakt: tieto firmy v podobe, v akej dnes existujú, majú monopolnú moc. Niektoré musia byť rozdelené a všetky musia byť riadne regulované a brané na zodpovednosť. Musíme zabezpečiť, aby zákony na ochranu hospodárskej súťaže, ktoré vznikli pred viac ako storočím, fungovali aj v digitálnej dobe.“

Keď tieto zákony vznikali, monopoly mali ľudia ako Rockefeller a Carnegie. „Mená sa zmenili, ale príbeh je stále ten istý. Dnes sa títo muži volajú Zuckerberg, Cook, Pichai a Bezos. Ich kontrola nad trhom im opäť umožňuje robiť všetko, čo je potrebné na rozdrvenie nezávislých podnikov a rozšírenie ich vlastnej moci. Toto musí skončiť.“

Týmito slovami uzavrel kongresman David Cicilline stredajšie vypočúvanie šéfov firiem Amazon, Apple, Facebook a Google na protimonopolnom výbore amerického kongresu. Zákonodarcovia tam päť hodín grilovali Jeffa Bezosa, Tima Cooka, Marka Zuckerberga a Sundara Pichaia.

Laik mohol mať pri sledovaní dojem, že nad internetovými gigantmi sa sťahujú mračná a americkí politici sa zhodujú, že s nimi treba urobiť poriadky. Ako to vyzerá pri odbornejšom pohľade?

Prečo došlo k vypočúvaniu?

Vypočúvanie bolo súčasťou rozsiahleho vyšetrovania, ktoré skúma, či americké protimonopolné zákony potrebujú zmenu a či môžu byť využité aj proti internetovým firmám, ktoré svoje služby poskytujú zadarmo.

Americké inštitúcie sa prípadom zaoberajú už 13 mesiacov, urobili stovky rozhovorov a zhromaždili vraj už 1,3 milióna dokumentov o fungovaní online gigantov.

Na vypočúvaní úrady ukázali, čo zistili a čo ich zaujíma. Pre pandémiu koronavírusu neprišli šéfovia firiem do Washingtonu osobne, ale odpovedali na otázky cez videohovor.

Foto – TASR/AP

Aké boli hlavné témy?

Tieto štyri spoločnosti sú v mnohých oblastiach úplne odlišné, no vypočúvanie ukázalo, že sa na trhu správajú podobne. Svoju dominanciu využívajú na ničenie súperov, kupujú potenciálnych konkurentov alebo sa ich snažia okopírovať, zneužívajú svoju pozíciu na uprednostňovanie vlastných služieb a svojvoľné zmeny pravidiel pre konkurenciu.

Amazon. Zákonodarcov zaujímalo najmä to, či

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Jančura Matovičovi pripomenul, ako jeho ľudí kollárovci na doprave ponížili
 • Samosprávy: Vláda schválila program bezúročných pôžičiek obciam, mestám a krajom
 • Agro: Novým štátnym tajomníkom ministerstva pôdohospodárstva sa stane Andrej Gajdoš
 • Agro: Jeden z najväčších farmárov Anton Zsigo chce pri Rimavskej Sobote investovať 1,1 milióna eur do chovu prasiat
 • Štátne úrady: Šéf veterinárnej a potravinovej správy Bíreš údajne skončí
 • EÚ: Medziročný prepad priemyselnej produkcie sa v júni zmiernil, Slovensko už nie je medzi najhoršími

Týždeň v európskej ekonomike: EÚ ustupuje v rokovaniach o obchodnej dohode so Spojeným kráľovstvom

Michael Gove a Boris Johnson v roku 2016. Foto - TASR / AP
Michael Gove a Boris Johnson v roku 2016. Foto – TASR / AP

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

 • Z európsko-britských obchodných rokovaní konečne prichádzajú dobré správy.
 • Európsky export do USA môžu ohroziť nové clá.
 • Podľa vplyvného think tanku musí EÚ urobiť viac, aby sa vyrovnala s neférovými výhodami čínskych firiem.

Minúta po minúte

Ako sú na tom počas pandémie španielske železiarne Sotákovcov? Prekvapivo ešte celkom dobre

Predseda Klubu 500 Vladimír Soták. Foto - TASR
Predseda Klubu 500 Vladimír Soták. Foto – TASR

Španielska dcérska fabrika Železiarní Podbrezová Transmesa síce leží v koronavírusom obzvlášť sužovanom Katalánsku, no s výsledkami je na tom ešte dosť dobre. Za prvý polrok produkcia medziročne klesla len o štvrtinu a udržala sa v zisku.

Podcast ekonomického newsfiltra: Jančura Matovičovi pripomenul, ako jeho ľudí ponížili na doprave kollárovci. Tradične asertívny šéf RegioJetu využil zlú povesť politikov Sme rodina.

Ekonomický newsfilter: Jančura Matovičovi pripomenul, ako jeho ľudí kollárovci na doprave ponížili +

 • Štátna IT, a. s., bude, má definitívny súhlas koaličnej rady.
 • V potravinárskej firme v Sládkovičove našli 24 nakazených.
 • Slovenský startup Sensoneo rozbehne v dvoch veľkých európskych mestách veľkoplošné riadenie odpadov cez senzory.

Americké akcie v stredu posilnili, index S&P 500 sa blíži k rekordu 3386,15 bodu z 19. februára, ktorý v priebehu obchodovania aj prekonal. Rast ťahali najmä technologické tituly spoločností Microsoft, Amazon a Apple.

Dow Jonesov index si dnes pripísal 1,05 percenta a uzavrel na 27 976,84 bodu. Index S&P 500 vzrástol o 1,4 percenta na 3380,35 bodu a index Nasdaq sa zvýšil o 2,13 percenta na 11 012,24 bodu.

Najvýraznejšou podporou indexu Nasdaq boli akcie amerického výrobcu elektrických áut Tesla, ktoré stúpli o 13,12 percenta.

Spoločnosť predtým oznámila, že rozdelí svoje akcie v pomere päť ku jednej. Podnik, ktorý sa už teraz teší veľkému záujmu investorov, tak chce ich držanie sprístupniť ešte väčšiemu množstvu záujemcov. Akcie Tesly od začiatku roka pridali vyše 200 percent. (reuters, čtk)

Oslabovanie ekonomickej aktivity v USA bude pravdepodobne pokračovať, lebo mnohé štáty opäť začínajú prijímať sprísnené opatrenia na zmiernenie šírenia koronavírusu a spotrebitelia sú stále príliš opatrní. Uviedol to šéf bostonskej pobočky americkej centrálnej banky Eric Rosengren.

„Prognóza vývoja americkej ekonomiky v jesenných mesiacoch je do veľkej miery nejasná, podľa môjho názoru však oslabovanie ekonomickej aktivity bude pokračovať,“ povedal.

Ako dodal, keďže je nepravdepodobné, že vakcína bude dostupná už v najbližšej budúcnosti, firmy a spotrebitelia budú potrebovať plán na zvládanie rizík spojených s koronavírusom počas jesenných a zimných mesiacov. (reuters, tasr)

Najväčší armádny podnik je v problémoch. Väčšina jeho ľudí nemá prácu, hovorí Naď

Letecké opravovne Trenčín nezachránilo ani know-how v oblasti opráv ruských vrtuľníkov Mi-17. Foto – TASR
Letecké opravovne Trenčín nezachránilo ani know-how v oblasti opráv ruských vrtuľníkov Mi-17. Foto – TASR

Najväčší podnik ministerstva obrany – Letecké opravovne Trenčín, má problémy. Chýbajú mú zákazky a väčšina jeho zamestnancov tak nemá na čom pracovať, hovorí minister obrany Jaroslav Naď.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať