Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ak nás dráždi debata o zelenej energetike, poďme sa rozprávať o bezpečnej energetike

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory
  • Situácia v Európe je pandémiou a teplou zimou výnimočná, ale pokles úlohy uhlia je nezvratný
  • Pre Slovensko je o obnoviteľných zdrojoch rozumné hovoriť aj ako o bezpečnejšom variante
  • Nemajme strach z centrálneho zásobovania teplom a uvažujme, ako to skĺbiť s využitím vodíka

Autor je energetický analytik

V uplynulých dňoch obletela aj slovenské médiá správa, že v prvom polroku tohto roka sa v členských krajinách EÚ po prvý raz vyrobilo viac elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov ako z doteraz tradičných fosílnych palív. Londýnsky think tank Ember tvrdí, že kým z fosílnych zdrojov sa vyrobilo 34 percent, z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) až 40 percent elektriny.

Keďže na výrobe zvyšku sa nepochybne v nemalej miere podieľali jadrové zdroje, za prvý polrok 2020 sme tak mohli zaznamenať v európskej elektroenergetike skutočne pozoruhodný, až takmer štvrtinový pokles emisií oxidu uhličitého.

Tieto údaje londýnskeho Emberu sú prakticky v súlade s už skôr publikovanými analýzami a predikciami Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA), o ktorých sme už písali.

Obe inštitúcie však súbežne dodávajú, že pod týmto výsledkom sa v nemalej miere podpísala špecifická situácia v európskej energetike. Jej dvoma absolútne unikátnymi príčinami bol súbeh enormne teplej zimy, po ktorej nasledoval nebývalý výrazný ekonomický prepad spôsobený dôsledkami pandémie koronavírusu COVID-19, čo sa citeľne prejavilo na poklese spotreby energií.

Inak povedané, v prípade štandardných podmienok by sme až takto pozitívne výsledky určite nezaznamenali.

Nehovorme o „zelenej“, ale o bezpečnej energetike

Lenže to neznamená, že by sme naozaj neboli svedkami zásadných zmien v európskej aj celosvetovej energetike. Dokresľuje to fakt, že ešte pred deviatimi rokmi sa v EÚ vyrobilo z fosílnych palív dvakrát viac elektriny ako z obnoviteľných zdrojov.

Hlavným dôvodom je zásadný prepad používania uhlia v Európe, čo je už nezvratný stav. Ember to dokresľuje na zaujímavom fakte, že Poľsko

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Jančura Matovičovi pripomenul, ako jeho ľudí kollárovci na doprave ponížili
  • Inflácia: Tempo rastu cien sa v júli spomalilo na 1,7 %, čo je najmenej od októbra 2017

Ako sú na tom počas pandémie španielske železiarne Sotákovcov? Prekvapivo ešte celkom dobre

Predseda Klubu 500 Vladimír Soták. Foto - TASR
Predseda Klubu 500 Vladimír Soták. Foto – TASR

Španielska dcérska fabrika Železiarní Podbrezová Transmesa síce leží v koronavírusom obzvlášť sužovanom Katalánsku, no s výsledkami je na tom ešte dosť dobre. Za prvý polrok produkcia medziročne klesla len o štvrtinu a udržala sa v zisku.

Minúta po minúte

Medziročná inflácia na Slovensku sa v júli zvoľnila na 1,7 %, čo je najpomalšie tempo od októbra 2017. Rast spotrebiteľských cien poľavil piaty mesiac za sebou, medzimesačne stúpli o 0,1 %.

Údaje o júlovej inflácii zverejnil Štatistický úrad na internetovej stránke. V medziročnom porovnaní ceny stúpli vo všetkých sledovaných kategóriách s výnimkou dopravy, kde sa znížili o 3,9 %.

Vplyv na úroveň inflácie v júli mal podľa štatistikov najmä medzimesačný pokles cien potravín (ovocie, zelenina, mäso) a zlacnenie odevov a obuvi o 0,4 %.

Napriek spomaľovaniu inflácie patrí Slovensko v rámci eurozóny ku krajinám s najrýchlejším medziročným rastom cien. Medziročná inflácia v eurozóne v júni dosiahla 0,3 %, na Slovensku dosiahla najviac (1,8 %).

Podcast ekonomického newsfiltra: Jančura Matovičovi pripomenul, ako jeho ľudí ponížili na doprave kollárovci. Tradične asertívny šéf RegioJetu využil zlú povesť politikov Sme rodina.

Ekonomický newsfilter: Jančura Matovičovi pripomenul, ako jeho ľudí kollárovci na doprave ponížili +

  • Štátna IT, a. s., bude, má definitívny súhlas koaličnej rady.
  • V potravinárskej firme v Sládkovičove našli 24 nakazených.
  • Slovenský startup Sensoneo rozbehne v dvoch veľkých európskych mestách veľkoplošné riadenie odpadov cez senzory.

Americké akcie v stredu posilnili, index S&P 500 sa blíži k rekordu 3386,15 bodu z 19. februára, ktorý v priebehu obchodovania aj prekonal. Rast ťahali najmä technologické tituly spoločností Microsoft, Amazon a Apple.

Dow Jonesov index si dnes pripísal 1,05 percenta a uzavrel na 27 976,84 bodu. Index S&P 500 vzrástol o 1,4 percenta na 3380,35 bodu a index Nasdaq sa zvýšil o 2,13 percenta na 11 012,24 bodu.

Najvýraznejšou podporou indexu Nasdaq boli akcie amerického výrobcu elektrických áut Tesla, ktoré stúpli o 13,12 percenta.

Spoločnosť predtým oznámila, že rozdelí svoje akcie v pomere päť ku jednej. Podnik, ktorý sa už teraz teší veľkému záujmu investorov, tak chce ich držanie sprístupniť ešte väčšiemu množstvu záujemcov. Akcie Tesly od začiatku roka pridali vyše 200 percent. (reuters, čtk)

Oslabovanie ekonomickej aktivity v USA bude pravdepodobne pokračovať, lebo mnohé štáty opäť začínajú prijímať sprísnené opatrenia na zmiernenie šírenia koronavírusu a spotrebitelia sú stále príliš opatrní. Uviedol to šéf bostonskej pobočky americkej centrálnej banky Eric Rosengren.

„Prognóza vývoja americkej ekonomiky v jesenných mesiacoch je do veľkej miery nejasná, podľa môjho názoru však oslabovanie ekonomickej aktivity bude pokračovať,“ povedal.

Ako dodal, keďže je nepravdepodobné, že vakcína bude dostupná už v najbližšej budúcnosti, firmy a spotrebitelia budú potrebovať plán na zvládanie rizík spojených s koronavírusom počas jesenných a zimných mesiacov. (reuters, tasr)

Najväčší armádny podnik je v problémoch. Väčšina jeho ľudí nemá prácu, hovorí Naď

Letecké opravovne Trenčín nezachránilo ani know-how v oblasti opráv ruských vrtuľníkov Mi-17. Foto – TASR
Letecké opravovne Trenčín nezachránilo ani know-how v oblasti opráv ruských vrtuľníkov Mi-17. Foto – TASR

Najväčší podnik ministerstva obrany – Letecké opravovne Trenčín, má problémy. Chýbajú mú zákazky a väčšina jeho zamestnancov tak nemá na čom pracovať, hovorí minister obrany Jaroslav Naď.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať