Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Minister financií Heger: Ak vám 15 minút klikania nestojí za 180 eur, tak tú pomoc nepotrebujete

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister financií Eduard Heger bráni rozhodnutie koalície nezvýšiť pomoc podnikom na podporu zamestnanosti. Presnejšie, vysvetľuje, že politicky o tom vlastne v koalícii nepadlo žiadne rozhodnutie, a preto limity pomoci na jedného pracovníka nešli hore.

Neberie ani argument, že to bolo z eurofondov a Slovensko tak len nevyužilo dar, ktorý dostalo. Heger tvrdí, že to síce bolo z eurofondov, ale reálne nachystaný balík nebol podľa neho taký veľkorysý, ako sa o ňom hovorilo.

Všeobecne, Heger je podľa jeho odpovedí s reakciou vlády na problémy ekonomiky skôr spokojný ako nespokojný.

Minister financií v rozhovore aj fakticky priznáva, že ak sa podarí komunálna reforma, vláda samosprávam odpustí pôžičky, ktoré im teraz plánuje dať na rýchle investície.

Reč bola aj o sociálnom balíčku a Pente v zdravotníctve. No zrejme najdôležitejšou informáciou je, že minister financií si je už istý, že Európska komisia naozaj nechce za 7 miliárd zo špeciálneho fondu od Slovenska zoznam konkrétnych výdavkov, ale žiada len zoznam zmien. Za ne potom dostane krajina peniaze priamo na účet ako dohodnutú odmenu.

Pri tejto téme minister financií dáva najavo, že jeho podriadení sa cítia dosť kompetentní na to, aby riadili prípravu reforiem, ktorú sľúbime Európskej komisii.

Rozhovor sme robili vo štvrtok minulého týždňa. Na jeho konci minister financií Heger hovorí, na čo myslel, keď v parlamente postojačky tlieskal Igorovi Matovičovi po jeho prejave na schôdzi o jeho odvolávaní.

Keď ratingová agentúra S&P nedávno vysvetľovala, prečo zhoršila výhľad ratingu Slovenska, pripomenula, že v prvom štvrťroku sme mali jeden z najväčších prepadov ekonomiky v Európe. Akoby Slovensko malo väčší problém ako len COVID-19, ktorý postihol aj iné krajiny. Prečo to tak je?

Už pre rok 2019 sme mali prognózovaný najnižší rast z celej V4. Hlavnými dôvodmi boli zrejme slabé využívanie eurofondov a trvalé zhoršovanie podnikateľského prostredia. Plus je naša ekonomika pomerne monotematická. Ak sa spomaľuje nemecký priemysel a dopyt po autách, čo sa naozaj dialo už koncom minulého roka, máme okamžite problém.

A všetko to znásobila pandémia. Vláda na ňu reagovala balíčkom Prvej pomoci, ktorý mal z veľkej časti zachrániť pracovné miesta. S odstupom času: bola podľa vás pomoc podnikom, tak ako bola prevedená, skôr úspechom či neúspechom?

To, čo sa nám podarilo doručiť podnikateľom s infraštruktúrou, ktorú má štát, je úspech. Aj keď som, samozrejme, veľakrát počul, že však máte miliardu, tak to rozhádžte z vrtuľníkov.

Nie miliardu, dve a pol miliardy z eurofondov.

Nie je to také jednoduché, nemožno o tom hovoriť štýlom miliarda sem, miliarda tam. Keď sme prišli do vlády, zistili sme, že nie sú žiadne peniaze. Preto sme hneď začali plánovať, ako poskytnúť pomoc ekonomike z eurofondov.

Áno, vieme, prišli ste do situácie, že štát mal peniaze iba na niekoľko týždňov. To sa však vyriešilo, zabrala ECB, trhy reagovali, emisie štátnych dlhopisov sa zrazu znova začali predávať, problém s likviditou štátu prestal. 

Kedy sa to vyriešilo?

Po zhruba mesiaci. A vy akoby ste ostali v nastavení, že peňazí niet. Navyše, Prvá pomoc ide celá z eurofondov.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Šanta dostal po Majskom, Kočnerovi a Ruskovi pred súd aj Stopku z Euro-Buildingu
  • Cesty: V štúdii uskutočniteľnosti pre cestu 1. triedy medzi Žilinou a Topoľčanmi sú viaceré chyby, tvrdí ÚHP
  • Prepúšťanie: Česká pošta plánuje k 1. marcu 2021 zrušiť vyše 2300 pracovných miest
  • Firmy: Danone redukuje 2-tisíc pracovných miest vrátane štvrtiny pozícií v centrálach, je to 2 % celkovej pracovnej sily
  • Biznis: Podnikateľská aktivita v eurozóne v novembri prudko klesla, dôvodom sú plošné uzávery v dôsledku pandémie
  • Kiná: Firma Cineworld sa dohodla na ďalšom odklade splátok dlhu do júna 2022, získa aj nové pôžičky za 450 miliónov dolárov
  • Prvá pomoc+ a odvodové prázdniny: Čo by malo platiť a neplatí
  • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám o tom

Minúta po minúte

Aerolínie Qantas plánujú od pasažierov medzinárodných letov žiadať očkovanie proti koronavírusu. Podľa šéfa spoločnosti bude vakcína „nevyhnutnosťou“ pre medzinárodné cestovanie. Ide o prvé veľké aerolínie, ktoré verejne predostreli možnosť odmietnuť cestujúcich, ktorí nebudú zaočkovaní proti covidu-19.

„Zvažujeme zmenu podmienok pre medzinárodných cestovateľov, budeme žiadať ľudí, aby mali očkovanie pred tým, než nastúpia do lietadla,“ povedal Alan Joyce v televízii. Podľa neho sa tak stane hneď, ako sa tieto vakcíny stanú bežne dostupné.

Či sa bude táto zmena týkať aj domácich liniek, zatiaľ povedať nechcel.

Šéf aerolínií si takisto myslí, že k podobnému kroku sa uchýlia aj viaceré letecké spoločnosti. (čtk, current affair)

Richard Sulík vysvetľuje, prečo SaS nie je za ďalšie kolá celoplošného testovania. Strana podľa neho súhlasila s testovaním len počas Dušičiek. „Následne však nedošlo k otvoreniu reštaurácií či fitnescentier,“ povedal s tým, že teraz by malo byť na rade otváranie prevádzok, a nie ďalšie vlny testovania.

Sulíka mrzí, že Matovič „stoj čo stoj“ otvorenie prevádzok blokuje. (ta3)

Európska komisia chce zjednodušiť prístup k lacným generickým liekom, teda ku kópiám originálnych prípravkov, ktoré môžu prísť na trh po vypršaní patentovej ochrany. To by mohlo znížiť príjmy veľkých farmaceutických firiem.

Návrh dokumentu odráža stratégiu Komisie pre farmaceutický sektor, ktorej cieľom je zvýšiť dostupnosť liekov a zabrániť opakovaniu problémov s ich nedostatkom, ktoré sa objavili na jar počas prvej vlny pandémie. (čtk, reuters)

Vysoká spotreba elektriny ukazuje, že priemyselné firmy vyrábajú na jeseň viac ako vlani

Zdroj: Jerguš Stručka na základe dát z portálu ENTSO-E
Zdroj: Jerguš Stručka na základe dát z portálu ENTSO-E

Spotreba elektriny je túto jeseň už vyššia ako pred rokom, spôsobili to zrejme veľké priemyselné firmy, najmä automobilky. Hutnícke fabriky sú na tom horšie a najviac trpia malé podniky, ktoré majú silné zastúpenie v gastrosektore.

Minister dopravy Doležal chce zabrániť, aby sa slovenskí lyžiari presunuli do Rakúska alebo Talianska. Detaily plánu zatiaľ nezverejnil, aby ich najskôr mohli posúdiť pandemická komisia a ústredný krízový štáb.

Bratislavská župa podala trestné oznámenie pre rekonštrukciu cesty medzi Sencom a Pezinkom. Reaguje tak na kontrolu hospodárenia z rokov 2016 – 2018 v spoločnosti Regionálne cesty Bratislava. Zákazka bola podľa nej predražená o vyše 664-tisíc eur.

Obstarávanie sa uskutočnilo v rokoch 2017 až 2018 a porušenie zákona o verejnom obstarávaní, princípu hospodárnosti a predraženie zákazky konštatoval podľa TASR hlavný kontrolór Úradu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Milan Slezák.

Poukázal na to, že stavebné práce boli realizované na základe dvoch zmlúv o dielo, ktoré boli výsledkom dvoch podlimitných zákaziek. Podľa kontrolóra sa však malo verejné obstarávanie uskutočniť v súlade s postupom pre nadlimitnú zákazku.

Kontrolór vyčítal aj to, že verejné obstarávania boli realizované a zmluvy podpísané ešte pred pridelením dotácie 7,2 milióna eur, pričom zmluvami z marca a septembra 2018 nebol jasne a presne definovaný predmet zákazky a taktiež bola prijatá ekonomicky nevýhodnejšia cenová ponuka.
Súčasné vedenie kraja sa bránilo tým, že v čase realizácie zákazky vlastnil kraj len 68 percent akcií spoločnosti RCB a mal obmedzený vplyv na manažment firmy spravujúcej cesty II. a III. triedy. Konateľa spoločnosti vymenoval minoritný akcionár a nie samosprávny kraj.
BSK sa po nástupe nového vedenia podarilo získať nad cestárskou spoločnosťou úplnú manažérsku a vlastnícku kontrolu. V septembri schválilo krajské zastupiteľstvo urovnanie záväzkov spoločnosti RCB a následne v októbri založenie novej cestárskej spoločnosti Regionálna správa ciest Bratislavského samosprávneho kraja (RSC BSK), kde už bude kraj stopercentným vlastníkom.

Minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina) má plán pre lyžiarske strediská pred otvorením zimnej sezóny so súborom opatrení podľa okresov a jasnými pravidlami, ich súčasťou má byť aj testovanie. Plán tento týždeň dostanú na schválenie pandemická komisia a ústredný krízový štáb.

Na severe Švédska sa ešte v sobotu zrútila 230-metrová veterná turbína. Pri nehode sa nikto nezranil. Presná príčina známa nie je.

V čase incidentu neboli na mieste prítomní žiadni robotníci. Podobný incident sa vo Švédsku ešte nestal. Turbína, jej čepele a veža, na ktorej stála, sa zrútili v sobotu večer počas silného vetra neďaleko odľahlého mesta Skelleftea.

Konštrukcia, ktorú postavila spoločnosť Vestas so sídlom v Dánsku, bola jednou zo 72 plánovaných turbín tzv. veternej farmy, ktorej časť majú uviesť do prevádzky v decembri.

Nebolo bezprostredne jasné, či bola zrútená turbína v čase incidentu v prevádzke alebo vo výstavbe. (tasr, bloomberg)

Sulík vysvetlil, že SaS predloží svoj protipandemický plán najprv pandemickej komisii, aby k nemu zaujala stanovisko. Následne ho predloží na ústredný krízový štáb. Kritike premiéra nerozumie. „Neviem, čo viac mám urobiť, aby bol pán premiér spokojný,“ povedal.

Premiérovu reakciu, že to je „cesta do pekla“, komentovať nechcel. Ale vecnej diskusii sa nebráni.

Nie je podľa neho pravda, že by sa v pláne nepozerali na obsadenosť lôžok.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať