Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Daňové úniky sú už 2 roky bez trestu, tichú amnestiu dal do zákona Smer

Foto – TASR
Foto – TASR

Trestný zákon na jednej strane hovorí o krátení dane ako o trestnom čine. No ten istý zákon umožňuje účinnú ľútosť až do konca vyšetrovania. No a doteraz to bolo aj v kombinácii s nízkou pokutou.

Ľuďom, ktorí zisky zo svojho slovenského podnikania vyvážajú napríklad na Cyprus, alebo si nafukujú daňové náklady, sa v zásade nemožno čudovať. Kto pozná daňové zákony a Trestný zákon a necíti morálnu povinnosť platiť riadne dane, nemá dôvod priznávať skutočné zisky.

Od roku 2013, keď Smer novelizoval zákony upravujúce daňové podvody, platí na Slovensku prakticky neobmedzená daňová amnestia.

Zorientovaný daňový podvodník vie, že systematické kontroly na daň z príjmu sa na Slovensku nerobia. Pravdepodobnosť, že niekto vôbec príde na krátenie dane zo zisku, je preto nízka. No ak by aj daňoví kontrolóri podvodníka chytili, stačí, ak doplatí daň a zaplatí nízku pokutu (paušálne 10 percent).

Pred súd, ani do väzenia nepôjde, akokoľvek by sa jeho daňové úniky ukázali v policajnom vyšetrovaní veľké a evidentné. Novela zákona, ktorú v brandži prezývajú „Martvoňova“, hovorí, že ak podvodník zaplatí daň aj deň po skončení vyšetrovania, stíhať ho nemožno.

„Toto riešenie je úplne bizarné a unikátne v Európe. Máme de facto neobmedzenú daňovú amnestiu. Páchatelia daňových trestných činov sa nemusia obávať trestu, kým majú dosť peňazí, aby doplatili daň a symbolickú pokutu. To je, ako keby ste hrali ruletu, len s tým rozdielom, že tu môžete veľa vyhrať a nikdy nemôžete nič stratiť,“ hovorí však partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c Andrej Leontiev.

V Českej republike môžete účinnú ľútosť využiť len do momentu, kým sa nezačne konanie, v ktorom by bol odhalený daňový nedoplatok (do začatia daňovej kontroly).

Napriek tomu, že tieto diery v slovenských zákonoch pri dani z príjmov sú v daňovej brandži roky známe, Smer doteraz nekonal. Ministerstvo financií až nedávno poslalo do parlamentu aspoň návrh na jemné sprísnenie pokút za daňové prešľapy. No to je tak všetko.

Premiér Robert Fico a minister financií Peter Kažimír často hovoria, že boj proti daňovým únikom je prioritou ich vlády, ale o permanentnej daňovej amnestii pri dani z príjmu hovoriť nechcú. Úrad vlády odporúčal pýtať sa na ministerstve financií a to nepovedalo nič. Rovnako ako ministerstvo spravodlivosti.

Martvoňov pozmeňovák

Na prvý pohľad je slovenský Trestný zákon k daňovým podvodom prísny. Píše sa v ňom, že kto skráti daň a poistné, potrestá sa odňatím slobody na jeden až dvanásť rokov podľa závažnosti a toho, či už v minulosti niečo podobné spáchal.

Od roku 2013 však zároveň platí, že ak páchateľ najneskôr deň po oboznámení sa s výsledkom vyšetrovania oľutoval a zaplatil dlžnú sumu, vyhne sa odsúdeniu. Podmienkou je len, že za obdobný čin nebol postihnutý v predchádzajúcich dvoch rokoch.

„Na jednej strane Trestný zákon považuje za trestný čin skrátenie dane už vo výške niekoľko sto eur, na strane druhej sa včasným zaplatením dá prejaviť takzvaná účinná ľútosť, ktorou trestnosť činu zaniká,“ píše na svojom blogu daňová poradkyňa Renáta Blahová.

Zmenu v Trestnom zákone, ktorá spôsobila beztrestnosť daňových podvodov, navrhol ešte na jeseň roku 2012 poslanec Smeru Anton Martvoň (spolu s Annou Vittekovou a Danielom Duchoňom).

Martvoň si stále stojí za tým, že je to dobré riešenie. „Naša novela sa týka iba paragrafu, ktorý sa dotýka každého občana a živnostníka, a môže sa to každému stať, že si chybne vypočíta daň alebo poistné, alebo pre nezaplatenú faktúru zaplatí živnostník iba časť dane a doplatí ostatok hneď po zaplatení faktúry,“ vysvetľuje Martvoň.

Okrem toho Martvoň argumentuje, že jeho novela sa týkala iba krátenia daní a že už aj v tom čase platila účinná ľútosť v prípade neodvedenia alebo nezaplatenia dane alebo poistného. A to dal do Trestného zákona podľa Martvoňa Lipšic.

„Krátenie dane je však na rozdiel od nezaplatenia dane úmyselný podvod. Niekto si zmení daňové priznanie, aby mu vyšla nižšia daň. To je, akoby zanikol trestný čin sprenevery alebo krádeže. Ukradnete niekomu bicykel, a keď vám na to prídu, vrátite ho a nič sa nestane,“ reaguje bývalý minister spravodlivosti a vnútra, poslanec Daniel Lipšic.

Ešte inak: Podľa Lipšicovho znenia zákona sa mohol trestu vyhnúť človek, ktorý daň priznal, ale nezaplatil, po Martvoňovej zmene aj ten, kto sa tváril, že má štátu platiť menej, ako káže zákon.

Martvoň sa obhajuje aj tým, že ním presadená možnosť odpustenia trestného činu sa netýka schránkových firiem v zahraničí, keďže tie sa majú riadiť  právom krajiny, kde sú zriadené. To je pravda, ibaže schránkové firmy slúžia na obídenie slovenskej daňovej povinnosti, a tej sa slovenský Trestný zákon týka.

Opozícia: Nie je to správne

Lipšic nie je jediný opozičný poslanec, ktorý si na rozdiel od Martvoňa myslí, že v podstate neobmedzená daňová amnestia na krátenie daní nie je v poriadku. „Motivuje to páchateľov skúšať, či sa im na krátenie dane príde, ak áno, zaplatia a majú možnosť vyviaznuť bez trestu, ak nie, tak tým získavajú,“ povedala Lucia Žitňanská, poslankyňa Mosta-Híd a tiež bývalá ministerka spravodlivosti.

„Podľa mňa to nie je správne, pretože sa tým oslabuje odstrašujúci, a teda preventívny účinok trestného práva,“ povedal Radoslav Procházka, predseda Siete.

A ešte Jozef Mihál, poslanec SaS: „Štát by nemal nahrávať špekulantom a naznačovať im medzi riadkami, že ak nezaplatia dane, je to v poriadku. Pozrite sa, Finančná správa má okolo 9 000 kontrolórov. Je to malý počet, skutočne to podporuje špekulatívne správanie. Nezaplatíte daň, a ak vám na to náhodou prídu, vyviníte sa z toho.“

Výhodnú „pôžičku“ znevýhodnia

Ministerstvo financií teraz navrhlo aspoň to, aby krátenie daní nebolo niečo ako supervýhodný úver, ktorý sa spláca, len ak sa na podvod príde.

Ešte dnes totiž platí, že ak by podvodník daň dodatočne priznal aj o 10 rokov (pri utajovaných zahraničných kontách je možné daň spätne dorubiť až desať rokov), zaplatil by iba pokutu v paušálnej výške 5 percent bez ohľadu na čas, ktorý ubehol od daňovej povinnosti. V banke dnes firma získa úver do výšky 1 milión eur podľa údajov NBS v priemere za 3,5 percenta, pred rokom vyše 4 percentá ročne.

Od januára sa pokuty môžu zvýšiť, úrok z dorubenej dane sa bude rátať per annum (ročne).

Pribudne však možnosť podať dodatočné daňové priznanie do 15 dní po otvorení daňovej kontroly. Ak to kontrolovaný daňovník urobí, zaplatí len daň a 7-percentný úrok – a znova akoby sa nič nestalo.

Súčasné pokuty:

 • Daňový úrad dorubí daň v rámci daňovej kontroly: 3x sadzba ECB, minimálne 10 % (paušálne).
 • Ak podnikateľ podá dobrovoľne dodatočné daňové priznanie: 1,5x sadzba ECB, minimálne 5 % (paušálne).

Nové pokuty (od roku 2016):

 • Daňový úrad dorubí daň v rámci daňovej kontroly: 3x sadzba ECB p. a., minimálne 10 % p. a. až do výšky dorubenej dane.
 • Ak podnikateľ podá dobrovoľne dodatočné daňové priznanie: 1x sadzba ECB p. a., minimálne 3 % p. a.
 • Dodatočné daňové priznanie podá do 15 dní od otvorenia daňovej kontroly: 2x sadzba ECB p. a., minimálne 7 % p. a.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte prosím na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Vláda chce zachrániť, čo sa dá, lockdown má zároveň udržať hospodárstvo v chode
 • Koniec letného času: Zo soboty na nedeľu posunieme hodinky o hodinu späť
 • Automobilky: Bratislavský Volkswagen začal vyrábať model Škoda Karoq
 • Obchod: Najbližšie tri týždne bude výpadok návštevnosti obrovský a kompenzácie nedostatočné, tvrdí Iniciatíva slovenských maloobchodníkov
 • Predaj áut: V septembri sa v EÚ predalo o 13 % viac úžitkových áut ako pred rokom
 • Financie: Eurostat revidoval dlh Slovenska z úrovne tesne pod 48 % na 48,5 % HDP, vracia sa do sankčných pásiem dlhovej brzdy
 • Cestovný ruch: Medziročný prepad sa v auguste zmiernil na 13,6 %
 • Pomoc od štátu: Aké budú zmeny v pomoci v druhej vlne
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám

Malo by Slovensko vyhlásiť klimatickú núdzu? Zo strán hovoria áno iba OĽaNO a Za ľudí (anketa)

Aktivisti Greenpeace vyliezli pred samitom na budovu Európskej rady a vyvesili tam transparent varujúci pred klimatickou katastrofou. Foto - TASR/AP
Aktivisti Greenpeace vyliezli pred samitom na budovu Európskej rady a vyvesili tam transparent varujúci pred klimatickou katastrofou. Foto – TASR/AP

Stav klimatickej núdze vyhlásilo v EÚ zatiaľ šesť krajín, Európsky parlament a napríklad aj Vatikán. Na Slovensku sa k nej ako prvé prihlásilo mesto Zlaté Moravce. Požiadavku petície, aby klimatickú núdzu vyhlásil slovenský parlament, podporujú podľa ankety zatiaľ iba strany OĽaNO a Za ľudí.

Ceny bytov v Bratislave ďalej rastú, priemer ťahajú nahor lokality s cenami až za 6-tisíc na meter štvorcový

Ceny bytov v Bratislave ďalej rastú, priemer ťahajú nahor lokality s cenami až za 6-tisíc na meter štvorcový. Najlepšie sa predávajú menšie byty, priemerná rozloha ponúkaných bytov klesla podľa analýzy Bencont zo 71 m² na 66 m².

Minúta po minúte

Aktivita na globálnom trhu s primárnymi úpismi akcií (IPO) zaznamenala výrazné oživenie. V objeme výnosov z IPO to bol vďaka dostatku peňazí na trhu najlepší tretí štvrťrok za posledných 20 rokov. Vyplýva to zo štúdie spoločnosti EY. (čtk)

Podnikateľská aktivita v eurozóne sa v októbri vrátila k poklesu, stojí za ním najmä silnejúca pandémia. V Nemecku aktivita pokračuje v raste, sú tam však značné rozdiely medzi spracovateľským sektorom a službami.

Súhrnný index podnikateľskej aktivity pre eurozónu sa podľa predbežných údajov spoločnosti IHS Markit v októbri znížil na 49,4 bodu zo septembrovej hodnoty 50,4 bodu. Hranica 50 bodov oddeľuje rast od poklesu.

Sektor služieb je v ekonomike eurozóny dominantný a najviac dopláca na pandemické reštrikcie, ktoré opäť zavádzajú mnohé európske krajiny. Podľa agentúry Reuters sa takmer 90 % ekonómov domnieva, že druhá vlna epidémie znamená vysoké až veľmi vysoké riziko, že zotavovanie ekonomiky sa zastaví.

Ako je na tom Nemecko

Celková situácia v najväčšej európskej ekonomike sa príliš neodlišuje od zvyšku eurozóny, štruktúra je tam však iná. Súhrnný index v Nemecku klesol na 54,5 bodu zo septembrových 54,7 bodu, takže aktivita ďalej rastie, ale pomalšie. Analytici čakali horší výsledok.

Veľmi dobre sa v Nemecku darí spracovateľskému sektoru, ktorého čiastkový index stúpol na 58 bodov. Naopak, sektor služieb sa vrátil k poklesu, ukazovateľ sa znížil na 48,9 bodu. (čtk, reuters)

Bratislavský VW začal vyrábať Škodu Karoq

V bratislavskom závode Volkswagen Slovakia odštartovala výroba kompaktného SUV Škoda Karoq. Montáž v poradí už 9. modelu v produktovom portfóliu zabezpečí prácu pre približne 500 zamestnancov.

Továreň pomáha s montážou vozidiel Karoq českým závodom Škody z kapacitných dôvodov. Objem výroby v Bratislave sa má pohybovať rádovo v desaťtisícoch ročne.

Karosérie pre Karoq sa vyrábajú v Česku, odkiaľ sa prevážajú na montáž do bratislavskej fabriky. Podvozok sa vyrába v Bratislave. V Česku sa Karoq produkuje čiastočne v Mladej Boleslavi a Kvasinách.

Volkswagen patrí na Slovensku k najväčším zamestnávateľom. V bratislavskom závode montuje SUV vozidlá a aj malé mestské autá. (e, čtk)

KFC do konca roka vytvorí v Británii 5400 pracovných miest vo svojej takmer tisícke reštaurácií. Je to jedna z mála dobrých správ pre britský trh práce v čase, keď nezamestnanosť stúpla najvyššie za tri roky a naďalej sa čaká jej rast.

KFC patrí do americkej skupiny Yum! Brands, v Británii má 24-tisíc zamestnancov. Sieť prevádzok rýchleho občerstvenia sa rozhodla najímať nových ľudí napriek prísnym pandemickým opatreniam v krajine.

Nové pozície by mal čiastočne podporiť vládny program Kickstart, ktorý pomáha firmám vytvárať pracovné príležitosti pre mladých ľudí do 24 rokov ohrozených dlhodobou nezamestnanosťou.

Stravovanie a ubytovanie patria medzi sektory najviac zasiahnuté pandémiou. Minister financií Rishi Sunak sľúbil odvetviu ďalšiu pomoc na záchranu pracovných miest. (čtk, reuters)

Dnes otvárajú v Prešove nákupné centrum Novum, jeho otvorenie posunuli z 8. októbra. V prvej etape otvorí len časť obchodov, ďalšie majú pribudnúť v novembri a na jar 2021.

Posunutie otvorenia zdôvodnili jeho prevádzkovatelia aktuálnou pandemickou situáciu, núdzovým stavom a podstatným obmedzením kapacít a akcieschopnosti dodávateľov a úradov.

Reťazec Lidl krátko pred plánovaným otvorením začiatkom októbra oznámil, že neotvorí podľa plánu svoj obchod v nákupnom centre Novum, pretože centrum nemá platné kolaudačné rozhodnutie.

„Vzniknutá situácia nás úprimne mrzí, robíme však naďalej všetko pre to, aby naše centrum – nové srdce Šariša – ožilo v najbližších dňoch tohto mesiaca v závislosti od vývoja opatrení,“ tvrdí zástupca developerskej spoločnosti Gemo Holding Libor Tandler.

Na ploche 30 000 štvorcových metrov by malo byť na jar budúceho roka spolu 111 prevádzok.

Firma Huawei za tri štvrťroky zvýšila tržby medziročne o desatinu na 100 miliárd dolárov. Tempo rastu sa však znižuje – najmä v dôsledku amerických sankcií a pandémie.

Údaje za jednotlivé štvrťroky firma neposkytla, podľa výpočtov médií jej tržby v 3. kvartáli stúpli len o 3,7 %. Ešte v 2. štvrťroku rast dosahoval 22 %, za prvý polrok sa zvýšili o 13 %.

Sankcie zo strany USA skomplikovali firme prístup k väčšine amerických technológií a súčiastok. Biely dom tvrdí, že Huawei je hrozbou pre národnú bezpečnosť a môže čínskej vláde uľahčiť špionáž. To firma odmieta.

Podľa údajov firmy Canalys sa Huawei v 2. štvrťroku stal najväčším predajcom smartfónov na svete. Zvýšil predaj o 17,7 %, podiel na trhu atakoval 20 %. Rast ťahá najmä dopyt na čínskom trhu, kde má Huawei podiel 51 %.

Huawei vo štvrtok predstavil nový prístroj Mate 40. Analytici sa zhodujú, že záujem oň v zahraničí nebude veľký, pretože v dôsledku sankcií nemá k dispozícii plnú verziu operačného systému Android. (čtk, ap, reuters)

Predaj úžitkových áut v EÚ v septembri stúpol medziročne o 13 % na vyše 163-tisíc kusov. Je to prvý nárast odbytu v tomto roku, za tri štvrťroky zaostáva oproti vlaňajšku o štvrtinu.

Údaje o septembrovom predaji úžitkových áut zverejnilo združenie ACEA na internetovej stránke. Viac išli na odbyt najmä dodávky, ktoré v celej EÚ tvoria viac ako 84 % nových registrácií. Klesol predaj nákladných áut a autobusov.

Štyri najväčšie trhy v EÚ zaznamenali v septembri nárast počtu registrácií. V Taliansku sa predalo o 17,8 % úžitkových vozdiel viac, v Nemecku o 17,6 %, vo Francúzsku o 15,1 % a Španielsko hlási plus 6,6 %. Najrýchlejšie rástol odbyt na Slovensku o 62,8 %, predalo sa 739 áut.

V prvých deviatich mesiacoch roka vykázali dvojciferný pokles predaja všetky štáty EÚ. Slovenský trh klesol o tretinu. (čtk, e)

Vláda sa zbavuje zodpovednosti za akékoľvek kompenzácie mimo existujúcich schém, tvrdí Iniciatíva slovenských maloobchodníkov v reakcii na to, že všetky obchody síce môžu zostať otvorené, ale nemôžu obslúžiť žiadneho zákazníka. (tasr)

Británia a Japonsko podpísali dohodu o voľnom obchode, schváliť ju ešte musia parlamenty oboch krajín. Pre Britániu je to prvá veľká obchodná dohoda, ktorú uzavrela po januárovom odchode z EÚ.

Dohoda s Tokiom by mala vstúpiť do platnosti od 1. januára 2021, teda okamžite po skončení prechodného obdobia, počas ktorého sa Británia riadi pravidlami Únie.

Podrobnosti dohody:

 • 99 % britského vývozu do Japonska bude bez cla;
 • vo fázach znižuje clá na japonské autá až do roku 2026, keď by mali byť zrušené;
 • z veľkej časti kopíruje súčasnú dohodu o voľnom obchode medzi Japonskom a EÚ, viac sa však venuje elektronickému obchodu a finančným službám.

Ako spolu obchodujú

Japonsko ročne vyvezie do Británie tovar v prepočte za 12 miliárd eur. Väčšinu tvoria autá, automobilové súčiastky a ďalšie strojné vybavenie. Z Británie dovezie tovar za 8 miliárd eur, napríklad lieky, zdravotnícke vybavenie a autá.

V dlhodobom výhľade by sa obchod Británie s Japonskom mohol zvýšiť o 15,2 miliardy libier v porovnaní s rokom 2018. (čtk, reuters)

Euro sa ráno mierne oslabilo, predávalo sa približne po 1,18 USD. Kurz v noci padol na 1,1787, včera sa pohyboval jasne nad hranicou 1,18 USD/EUR. (tasr)

Ekonomický newsfilter: Vláda chce zachrániť, čo sa dá, lockdown má zároveň udržať hospodárstvo v chode +

 • Vyše polovice malých a stredných firiem v Európe má strach o prežitie
 • Veľké zelené elektrárne sa vracajú, tentoraz azda bez solárnych barónov
 • Najviac daní a odvodov platia na Slovensku nemecké firmy

Štát sa chce dohodnúť s veľkými zamestnávateľmi na periodickom testovaní. „S tým istým rátame napríklad aj pri zariadeniach sociálnych služieb,“ oznámil premiér Matovič.

Štát podľa jeho slov zabezpečí testy, testovanie bude mať na starosti druhá strana. Systematické pretestovávanie by malo udržať vedomosť o vývoji a kontrolu nad možným šírením pandémie.

Minister práce Milan Krajniak doplnil, že ide vlastne o priblíženie sa systému periodického testovania, ktoré musia používať profesionálni športovci v rámci piatich najvyšších líg vo futbale, hokeji, volejbale, basketbale a hádzanej.

„V prípade týchto líg a chodu súťaží sa nič nemení, rád by som ale vyzval aj týchto športovcov, aby minimalizovali kontakty na nevyhnutnosť,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. (tasr)

V rokoch 2021 a 2022 by sa v trnavskej automobilke PSA mala zvyšovať len mesačná individuálna prémia, navrhol to sprostredkovateľ sporu medzi vedením fabriky a odborármi. Podporil návrh zamestnávateľa zaviesť 13. a 14. plat s ohľadom na odpracované roky.

Pre roky 2023 a 2024 navrhol zvýšenie mzdy s výrazným podielom (75 %) pohyblivých individuálnych zložiek (tarify, individuálne zvýšenia, mesačné prémie).

Vedenie automobilky si chce návrh sprostredkovateľa preštudovať a následne naň bude reagovať pri rokovacom stole.

Kolektívne vyjednávanie s OZ KOVO sa v automobilke začalo 15. júla a po siedmich kolách bol 17. septembra vyhlásený spor. Koncom septembra dostalo ministerstvo práce žiadosť o určenie sprostredkovateľa.

Ten absolvoval viacero rokovaní s oboma stranami sporu. Vo štvrtok 22. októbra predložil návrh, ktorý je pre obe strany nezáväzný. Lehota na ukončenie mediácie bude ukončená 8. novembra.

Vedenie automobilky naďalej trvá na takom zvýšení odmeňovania, ktoré umožní výrobnému centru zvýšiť konkurencieschopnosť závodu, ako nutnej podmienky pre získanie investície do možného budúceho modelu. V oblasti flexibility treba podľa automobilky brať do úvahy nevyhnutnosť transformácie na nové technológie.

Vedenie automobilky tvrdí, že neistota na trhu ho núti pripraviť sa na scenáre s vysokým dopytom, ako aj na pokles objednávok, a preto presadzuje väčšiu flexibilitu, aby dokázala plniť objednávky klientov. Oceňuje pritom, že mediátor zahrnul do Konta pracovného času aj víkendovú zmenu.

Odborári chceli zachovať v platnosti všetky výhody, ktoré sú obsiahnuté v platnej kolektívnej zmluve. Okrem toho žiadali zvýšiť základné mzdy zamestnancov o 70 eur, zaviesť plnohodnotný 14. plat a vernostnú odmenu pre zamestnancov pracujúcich v závode 20 rokov.

Ak sa niekto rozhodne netestovať, môže si dohodnúť prácu doma. Ak nie, nebude môcť čerpať karanténnu PN-ku, povedal minister práce Krajniak. Ak vykonáva prácu, ktorú nie je možné robiť doma, musí ísť na test alebo ostane doma bez dávky.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať