Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Slováci si v ekonómii veria, dáta hovoria opak 

Foto - N
Foto – N

Nebezpečný mix neznalosti so silným sebavedomím nás môže v budúcnosti vyjsť draho.

[Tip na knihu od Denníka N: Ľudskosť. Optimistická história človeka.]

Autorka je stážistka v INESS

Hodnotenie finančnej gramotnosti Slovákov a Sloveniek je dlhodobo nízke. V roku 2014 sme v štúdii Standard & Poor’s – Financial Literacy around the World dosiahli podpriemerný výsledok voči krajinám Európskej únie. Skóre Slovenska bolo 48 percent, priemer krajín Európskej únie 52.

Ak sa pozrieme na index finančnej gramotnosti z roku 2017, výsledok bol o niečo lepší. Slováci v tom čase priemerne poznali svoje osobné financie na 56 percent. Tento prieskum napríklad zistil, že viac ako polovica opýtaných si medzi dvomi ponukami nevyberie najvýhodnejší termínovaný vklad, až 84 percent si medzi dvomi ponukami nevyberie najvýhodnejší úver a len 19 percent opýtaných rozumie pojmu RPMN (ročná percentuálna miera nákladov úveru). Napriek tomu prieskum z roku 2018 ukázal, že Slováci si v ekonomických otázkach veria. Až 80 percent opýtaných o sebe tvrdilo, že sú finančne gramotní. Nebezpečný mix neznalosti so silným sebavedomím nás však môže v budúcnosti vyjsť draho.

Ako je na tom mladá generácia? 

V rámci Programu medzinárodného hodnotenia žiakov (PISA) sa študenti zúčastnili merania funkčnej gramotnosti, ktorého súčasťou bolo aj zisťovanie finančnej gramotnosti. V PISA 2015 skóre žiakov zaradilo Slovensko pod priemer zúčastnených krajín OECD. Ak porovnáme skóre z roku 2012, tak v roku 2015 sme zaznamenali pokles výkonu o 25 bodov. Asi 35 percent našich žiakov nie je schopných v základných súvislostiach riešiť a aplikovať v praxi otázky a problémy týkajúce sa financií. PISA 2018 ukázalo aj výrazný podiel slovenských žiakov v skupine s najnižšou úrovňou vedomostí.

INESS už tri roky organizuje Ekonomickú olympiádu, ktorej sa každoročne zúčastní vyše štyritisíc študentov stredných škôl. Do posledného školského kola súťaže sa ich zapojilo 6500. Odpovedali na 25 náhodne vygenerovaných otázok z rôznych ekonomických oblastí. Aj pomocou dát z Ekonomickej olympiády sa vieme bližšie pozrieť na problematiku finančnej gramotnosti.

Všeobecne najúspešnejšia otázka, na ktorú vedelo správne odpovedať 88 percent opýtaných, bola zameraná na teoretické vedomosti slovenských stredoškolákov. Je známe, že memorovanie faktov a poučiek je na slovenských školách základným nástrojom overenia vedomostí študentov. S určením správnej odpovede, že ekonómia je veda, ktorá skúma príčiny zmeny cien na trhu, teda nebol výrazný problém. Naopak, podmienenie analytického a kritického myslenia a využitie teoretických znalostí v praxi je slabšou stránkou vzdelávania, čo sa ukázalo aj v testovaní.

Slováci všeobecne pristupujú k investičným príležitostiam opatrne. Strach z rizika straty peňažných prostriedkov je silnejší ako bezpečné sporenie do prasiatka. Podľa prieskumu Slovenskej sporiteľne (2020) je iba 13 percent Slovákov ochotných podstúpiť investičné riziko. Tretina ľudí uviedla, že hlavným dôvodom sú vysoké náklady na bývanie a energie, ktoré im neumožňujú mesačne si odkladať väčšie sumy peňazí a zároveň ešte investovať. Nevieme, akú rolu u dospelých zohráva vzdelanie a finančná gramotnosť, no zistili sme, že u stredoškolákov môžu byť vedomosti vplyvným faktorom. Najslabšou stránkou testovania Ekonomickej olympiády bola otázka z oblasti investovania, iba 7,5 percenta študentiek a študentov odpovedalo správne na nasledujúcu otázku:

Ján má na účte 10 000 € a každý rok mu banka pripíše 4 %. Jeho kamarátka Lucka má skvelý nápad otvoriť kaderníctvo, pričom dnešné obstarávacie náklady naň sú práve 10 000 €, každý rok očakáva čistý zisk 300 €. Je toto výhodná investícia, ak predpokladáme, že sa ju podarí s daným ziskom prevádzkovať nekonečne dlho?

Odpoveď: Nie, pretože čistá súčasná hodnota tejto investície je -2 500 €.

Priemerná úspešnosť testovaných študentiek a študentov bola 43 percent. Priemerne najúspešnejšia časť olympiády, teda metodológia a predmet ekonómie, základné pojmy, mala úspešnosť 75 percent, naopak, najmenej úspešná bola oblasť trhové zlyhanie, teória hier, teória verejnej voľby s priemernou úspešnosťou 30 percent. Úspešnosť jednotlivých oblastí si môžete pozrieť v grafoch nižšie.

Posvietili sme si na oblasť, v ktorej mali stredoškoláci najväčšie rezervy. Študentov sme sa pýtali, ako nazývajú ekonómovia situáciu, keď továreň znečisťuje ovzdušie, a o aký statok ide pri budovaní protiraketového dáždnika. Dnes sa vo svete pomerne často debatuje o zavedení uhlíkovej dane, preto patria pojmy ako externalita či verejné statky do povinnej slovnej zásoby každého mladého človeka.

Pán Zlý je továrnikom a každý rok vypustí tony splodín do ovzdušia bez toho, aby za to kompenzoval miestnych obyvateľov. Ako nazývajú ekonómovia túto situáciu?

Odpoveď: Negatívnou externalitou.

Pán Novák má veľký strach z raketového útoku susednej krajiny a snaží sa presvedčiť ostatných obyvateľov, aby tiež prispeli na jeho plán vybudovať protiraketový dáždnik. Podarí sa ho nakoniec postaviť a financovať, ale po niekoľkých rokoch sa nájde veľa ľudí, ktorí odmietajú financovať jeho bežnú prevádzku. Podľa ekonómie ide o typický…

Odpoveď: … verejný statok, ktorý sa vyznačuje nerivalitou v spotrebe.

Zaujímavé výsledky sme zaznamenali v oblasti HDP a jeho zložky, meranie. Hrubý domáci produkt je jeden z najčastejšie spomínaných ekonomických ukazovateľov, preto je dôležité mu rozumieť. Nestačí iba poznať číselné vyjadrenie HDP krajiny, ale treba rozumieť, ako sa tvorí a aké položky doň patria. Testovanie nám ukázalo, že väčšia polovica opýtaných vie určiť, čo vyjadruje HDP. Lenže ak sme zadali slovnú úlohu, kde išlo o výpočet hrubého domáceho produktu, správne odpovedalo iba 15 percent stredoškolákov.

Mlynár Peter Máchal nakupuje od pána kniežaťa pšenicu za 200 zlatých, svojej macoche dáva mzdu 100 zlatých za prácu v mlyne a múku predáva na trhu za 460 zlatých.

Viete, aký je príspevok firmy k HDP tohto kniežatstva?

Hľadanie odpovede tentoraz necháme na mozgové bunky a šikovnosť čitateľa. Vedieť si vypočítať splátku hypotéky je len prvým krokom k ekonomickej gramotnosti. Ak hypotéku nemáte, možno vás zaujíma, čo vplýva na rast miezd v ekonomike. Alebo ako môže jeden zákon zmeniť aj váš rodinný rozpočet. V tomto ohľade platí – radšej viac vedomostí ako sebavedomia.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Arca pred veriteľmi ďalej uniká, súdy jej v tom pomáhajú
 • Telekomunikácie: Mobilní operátori si vysúťažili frekvencie na 5G siete za 100 mil. eur
 • Pandémia: Minister Sulík predstavil svoj protipandemický plán, rieši aj odškodnenie prevádzok, minister Krajčí svoj plán stiahol
 • Cesty: V štúdii uskutočniteľnosti pre cestu 1. triedy medzi Žilinou a Topoľčanmi sú viaceré chyby, tvrdí ÚHP
 • Prepúšťanie: Česká pošta plánuje k 1. marcu 2021 zrušiť vyše 2300 pracovných miest
 • Firmy: Danone redukuje 2-tisíc pracovných miest vrátane štvrtiny pozícií v centrálach, je to 2 % celkovej pracovnej sily
 • Biznis: Podnikateľská aktivita v eurozóne v novembri prudko klesla, dôvodom sú plošné uzávery v dôsledku pandémie
 • Kiná: Firma Cineworld sa dohodla na ďalšom odklade splátok dlhu do júna 2022, získa aj nové pôžičky za 450 miliónov dolárov
 • Prvá pomoc+ a odvodové prázdniny: Čo by malo platiť a neplatí
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám o tom

Minúta po minúte

Vzdelávanie, reforma zdravotníctva a investície s tým súvisiace sú prioritou ministra financií Eduarda Hegera pri príprave plánu obnovy. Minister tvrdí, že investície pôjdu aj do zelenej ekonomiky a digitalizácie. Momentálne sa diskutuje o prioritách v koalícii a Heger zdôrazňuje, že dôležitá je kvalita plánu obnovy.  (tasr)

Na severe Švédska sa ešte v sobotu zrútila 230-metrová veterná turbína. Pri nehode sa nikto nezranil. Presná príčina známa nie je.

V čase incidentu neboli na mieste prítomní žiadni robotníci. Podobný incident sa vo Švédsku ešte nestal. Turbína, jej čepele a veža, na ktorej stála, sa zrútili v sobotu večer počas silného vetra neďaleko odľahlého mesta Skelleftea.

Konštrukcia, ktorú postavila spoločnosť Vestas so sídlom v Dánsku, bola jednou zo 72 plánovaných turbín tzv. veternej farmy, ktorej časť majú uviesť do prevádzky v decembri.

Nebolo bezprostredne jasné, či bola zrútená turbína v čase incidentu v prevádzke alebo vo výstavbe. (tasr, bloomberg)

Sulík vysvetlil, že SaS predloží svoj protipandemický plán najprv pandemickej komisii, aby k nemu zaujala stanovisko. Následne ho predloží na ústredný krízový štáb. Kritike premiéra nerozumie. „Neviem, čo viac mám urobiť, aby bol pán premiér spokojný,“ povedal.

Premiérovu reakciu, že to je „cesta do pekla“, komentovať nechcel. Ale vecnej diskusii sa nebráni.

Nie je podľa neho pravda, že by sa v pláne nepozerali na obsadenosť lôžok.

Ruský úrad Roskomnadzor začal správne konanie proti firme Google. Ako dôvod uvádza, že americký internetový gigant neplní zákonnú požiadavku na odstraňovanie zakázaného obsahu z výsledkov vyhľadávania.

Roskomnadzor tvrdí, že Google v priemere neodstránil až 30 % nebezpečného obsahu. Vo výsledkoch vyhľadávania sa v rozpore s ruskými zákonmi objavili najmä stránky s extrémistickou, pornografickou a samovražednou tematikou.

Aktivity veľkých internetových firiem v Rusku sa nedávno dostali do centra pozornosti, keď ruskí zákonodarcovia predstavili návrh normy umožňujúcej vláde obmedziť prístup k sociálnym sieťam. Mohla by tak urobiť, ak dospeje k záveru, že diskriminujú ruské médiá. (čtk)

Taliansko pozastavilo farmársky chov noriek do konca februára. Rozhodlo sa tak pre riziko infekcie koronavírusom. Začiatkom mesiaca sa Dánsko rozhodlo vyhubiť približne 15 až 17 miliónov noriek po tom, čo sa u miestnych obyvateľov objavila zmutovaná verzia koronavírusu. (tasr)

Kvalita ovzdušia v EÚ sa v poslednom desaťročí zlepšila, jeho znečistenie je však najzásadnejším ekologickým rizikom. V roku 2018 spôsobilo predčasnú smrť 379-tisíc obyvateľom EÚ. Vyplýva to z aktuálnej správy Európskej agentúry pre životné prostredie. (čtk)

Čínski výrobcovia smartfónov sa usilujú získať väčší podiel na trhu, ktorému dominuje firma Huawei. Tá je zasiahnutá americkými sankciami, čo cítia aj jej dodávatelia. Huawei nedávno oznámil, že v dôsledku tlaku USA predáva divíziu Honor.

V auguste firma Huawei uviedla, že nebude schopná vyrábať čipy pre svoje najdrahšie smartfóny. „Teraz pozorujeme, či už ide o Xiaomi, Oppo alebo Vivo, že zlepšujú výhľad na budúci rok,“ uviedol Derek Wang zo spoločnosti Realme, ktorá sa delí o  dodávateľský reťazec s firmou Oppo.

Kto číha na Huawei:

 • Realme – firma bola založená v roku 2018 a tento rok pravdepodobne zdvojnásobí odbyt smartfónov na 50 miliónov. Pomocou nízkych cien si vybudovala základňu v juhovýchodnej Ázii a Indii. Na budúci rok plánuje expandovať v segmente najluxusnejších telefónov v Európe a Číne bez ohľadu na situáciu konkurenta Huawei.
 • Xiaomi – zvýšila výhľad objednávok na obdobie medzi 4. štvrťrokom tohto a prvým kvartálom budúceho roka na 100 miliónov prístrojov. Je to o 50 % viac než pred augustovým zostrením americkým sankcií voči Huawei.
 • Oppo a Vivo – výhľad firiem sa od augusta zvýšil o 8 % na 90 miliónov, respektíve 70 miliónov prístrojov. Objednávky Huawei na toto obdobie klesli o 55 % na 42 miliónov smartfónov.

Ako si delia trh

V 1. polroku Huawei nakrátko predbehol Samsung a bol najväčším výrobcov mobilných telefónov na svete. V 3. štvrťroku však čínskej firme klesol odbyt o 23 % na 51,7 milióna kusov, uviedla spoločnosť Canalys.

V 3. kvartáli mal Huawei na čínskom trhu 41,2-percentný podiel, značka Vivo držala 18,2 %, Oppo 16,8 % a Xiaomi 12,6 %. Apple ovládal 6,2 %, rastie však dopyt po jeho prístrojoch z nového radu iPhone 12 s podporou 5G sietí.

Ako USA tlačia na Huawei

Spojené štáty dlhší čas obviňujú Huawei z krádeže technológií a podozrievajú firmu zo špionáže pre čínsku vládu. Huawei to dlhodobo odmieta.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa v auguste oznámila sprísnenie májových sankcií, ktoré firme Huawei znemožňujú získať bez zvláštneho povolenia čipy vyvinuté či vyrábané s využitím amerických technológií. (čtk, reuters)

Jeff Bezos prvý raz investoval do startupu zameraného na africký trh. Majiteľ a zakladateľ Amazonu podporil začínajúcu finančno-technologickú firmu Chipper Cash, ktorú pred dvoma rokmi založili v San Franciscu dvaja Afričania.

Bezos je najbohatším človekom na svete, investíciu uskutočnil prostredníctvom fondu Bezos Expeditions. Firma Chipper Cash získala od investorov celkovo 30 miliónov dolárov, ktoré použije na expanziu do ďalších afrických krajín a nových služieb.

Chipper Cash založili Ham Serunjogi z Ugandy a Maijid Moujaled z Ghany. Firma umožňuje rýchle a lacné cezhraničné prevody platieb cez mobilnú aplikáciu v Afrike a do zahraničia.

Má tri milióny užívateľov v Ghane, Ugande, Keni, Tanzánii, Rwande, Nigérii a Juhoafrickej republike. Denne podľa svojich internetových stránok spracuje v priemere 80-tisíc transakcií.

Kontext

Investície do platobných spoločností v Afrike lákajú v poslednom čase aj iných investorov. Americký poskytovateľ platobných služieb Stripe v októbri kúpil za vyše 200 miliónov dolárov platobnú firmu PayStack so sídlom v Lagose.

Visa vlani kúpila významný menšinový podiel v nigérijskom spracovateľovi platieb Interswitch. Minulý rok vstúpil na burzu nigérijský špecialista na elektronický obchod Jumia, za ktorým stojí Mastercard. (čtk, bloomberg)

Africký mor ošípaných sa rozšíril do okresu Revúca, zasiahol tak už jedenásty okres na Slovensku. Laboratórium potvrdilo nákazu z dvoch diviakov na území poľovného revíru Gemer v okrese Revúca.

V susednom okrese Rožňava bolo zaznamenaných už niekoľko pozitívnych prípadov nákazy u diviačej zveri, naposledy na konci októbra. V okrese Rimavská Sobota bol u uloveného diviaka potvrdený mor v závere júla.

Doteraz nákazu potvrdili v okresoch Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota, Vranov nad Topľou, Prešov, Bardejov, Sabinov a Revúca. Od júla 2019, keď sa nákaza na Slovensku objavila, eviduje štát už 378 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať