Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Mičovského najbližšia podriadená musí vysvetľovať väzby na starú agrárnu gardu z čias Smeru a HZDS

Generálna tajomníčka služobného úradu ministerstva pôdohospodárstva Vladimíra Fabriciusová. Foto - MP SR
Generálna tajomníčka služobného úradu ministerstva pôdohospodárstva Vladimíra Fabriciusová. Foto – MP SR

Stačilo si hocikedy pripomenúť veľkosť zistení, ktoré odkrývala policajná akcia Dobytkár, a rozhodnutie OĽaNO zveriť kreslo ministra pôdohospodárstva rešpektovanému bojovníkovi proti korupcii Jánovi Mičovskému sa zdalo zrazu prirodzené.

Rozumieť tomu museli aj ľudia z farmárskeho prostredia, ktorí by vo vedení ministerstva videli človeka zo svojich radov predsa len radšej ako bývalého lesníka Mičovského.

Lenže ani následné nominácie na štátnych tajomníkov nepriniesli do vedenia ministerstva expertízu s farmárskym pozadím – Martin Fecko má skúsenosti predovšetkým z pozemkových úradov a Samuel Vlčan je bývalý bankár.

Rastúcu nedôveru medzi farmármi a vedením ministerstva po pár týždňoch umocnili snahy ministra zvyšovať ceny prenájmu štátnej pôdy či návrh krátiť automatické priame platby a posilniť z toho granty, ktoré nie sú nárokovateľné. Nečakane rýchlo navrhnuté zmeny v dotovaní preto ministerstvo aj napokon odložilo.

Farmári však stále hromžia, že aj iné zmeny sa dejú prirýchlo a ministerstvo im nedáva čas na prispôsobenie.

Upokojeniu situácie na ministerstve, ktoré rozdeľuje každý rok takmer trištvrte miliardy eur, neskôr nepomohlo ani náhle oznámenie, že štátny tajomník Vlčan odchádza z ministerstva už po troch mesiacoch.

Ešte viac v tej chvíli na seba pozornosť rôznych záujmových skupín agrosektora priťahuje ďalšia vplyvná osoba nového vedenia – generálna tajomníčka služobného úradu ministerstva Vladimíra Fabriciusová.

Jej jarné vymenovanie na post, z ktorého riadi verejné obstarávania ministerstva a výber ľudí, vyvolalo najprv priaznivé emócie. Vyštudovaná ekologička prišla pracovať pre Mičovského z čela Správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana, ktorú už od roku 2010 viedla tak dobre, že získala za to aj prestížne ocenenie UNESCO za najlepší manažment biosférickej rezervácie na svete.

Fabriciusová je však aj partnerkou najsilnejšieho agropodnikateľa z Podpoľania Martina Malatinca, ktorý už dlhé roky vo veľkom čerpá eurofondy aj z rezortu pôdohospodárstva. Za jednofarebnej vlády Smeru v rokoch 2012 až 2016 získal z agrorezortu pre svoje farmy deväť eurofondových podpôr v objeme 3,9 milióna eur.

Martin Malatinec – Foto Poľnoinfo

Silná trojica

Fabriciusovej konflikt záujmov však treba chápať  širšie. Jej životný partner má totiž v biznise veľmi blízko k dvom ešte vplyvnejším mužom agrosektora, ktorí už v minulosti pôsobili aj v politike i vo vysokých štátnych funkciách, a tak majú s presadzovaním vplyvu veľké skúsenosti.

Ide o bývalého šéfa štátneho Slovenského pozemkového fondu z obdobia prvej vlády Smeru Miloslava Šebeka. A tiež bývalého vysokého predstaviteľa HZDS Miroslava Maxona, ktorý to okrem silného postavenia v pôdohospodárstve dotiahol nakrátko až na funkciu ministra financií.

Agrárne biznisy Malatinca, Šebeka a Maxona sa navzájom prelínajú, niektoré firmy vlastnia aj spoločne. Cez farmárske organizácie lobujú za rovnaké veci a nielen Malatinec, ale i Šebek a Maxon sú úspešní aj v načerpávaní eurofondov. Dohromady táto trojica získala za ostatných desať rokov na svoje agrárne i potravinárske firmy z rezortov pôdohospodárstva, hospodárstva i školstva projektové eurofondy za vyše 20 miliónov eur.

Otázka na riziko, či silná trojica dokáže cez vplyv vedúcej ministerského úradu ovplyvňovať dianie, je preto prirodzená. Zvlášť je táto otázka na mieste pri zohľadnení skúseností samotného ministra. Mičovský sa totiž, pôvodom ochranár a lesník, typovo viac hodil na ministra životného prostredia. Nikdy nepôsobil vo vysokej exekutívnej funkcii, kde by sa mohol naučiť techniky, ako zvládnuť manažovať rezort, okolo ktorého sa pohybuje také množstvo zákulisných hráčov.

Všetci traja agropodnikatelia však odmietajú konštrukciu, že zasahujú do chodu rezortu pôdohospodárstva s využitím kontaktov na Fabriciusovú.

Malatinec hovorí, že svoju partnerku dokonca sám odhováral od toho, aby prijala pracovnú ponuku z ministerstva poľnohospodárstva. „Aby sme sa vyhli sporom, o pracovných veciach sa preto vôbec nerozprávame,“ dodal.

„S pánmi Šebekom a Malatincom mám profesionálny i priateľský vzťah a rád s nimi spolupracujem, no s pani Fabriciusovou sa osobne ani nepoznám,“ odpísal Maxon s tým, že do ničoho cez ňu nezasahuje.

Miroslav Maxon. Foto – TASR

Ona žiadny konflikt záujmov nevidí

Samotná vedúca úradu Fabriciusová konflikt záujmov nevidí. „Na ministerstve nemám dosah na žiadne dotačné politiky či prerozdeľovanie podpôr, a tak môžem vylúčiť, že by som kvôli môjmu partnerovi mohla byť v akomkoľvek konflikte záujmov,“ uviedla.

Tvrdí, že prácu vie úplne oddeliť od osobného života a o jej súkromnom vzťahu s Malatincom ešte pred nástupom na ministerstvo informovala aj ministra Mičovského.

„Práve minister Mičovský po zistení tejto skutočnosti zabezpečil, že na dotácie žiadny vplyv nemám. Nie som ani v žiadnych pracovných skupinách, ktoré sa venujú dotačnej politike či iným stratégiám rezortu. Moja pracovná činnosť na úrade je zameraná na úlohy a povinnosti, ktoré nemajú súvis s osobou pána Malatinca,“ povedala generálna tajomníčka služobného úradu Fabriciusová.

Svoj kredit čestnej a serióznej verejnej manažérky podporila aj pripomenutím, že mimo funkcie v Chránenej krajinnej oblasti Poľana pracovala pre štát aj v investičnej agentúre SARIO, kde sa s ňou žiadne kauzy nikdy nespájali.

„Naopak, hneď po svojom príchode na Ministerstvo pôdohospodárstva som pri verejných obstarávaniach niektorých tovarov a služieb dokázala znížiť nákupné ceny až o 60 percent,“ uviedla.

Osobne sa za nezávislosť a čestnosť svojej šéfky služobného úradu pred Denníkom E zaručil aj sám minister Mičovský. „Plne stojím za pani Fabriciusovou. Okamžite nám sem vniesla poriadok a to, že je čestná, už dokázala aj na iných postoch,“ povedal minister.

„Chyby tu ešte urobíme, ale svinstvá a zlodejiny od nás nezažijete,“ komentoval situáciu Mičovský v kontexte rozhodnutia o prehodnotení presunu dotácií medzi priamymi platbami a eurofondami. 

Žena s rastúcim vplyvom

Fabriciusová a Mičovský sa však musia pripraviť na to, že nezávislosť vedúcej úradu bude spochybňovaná vždy o to viac, ako bude v sporoch na ministerstve vyhrávať názor, ktorý presadzuje ona.

Len nedávno vyšla víťazne z dvoch konfliktov,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Ak ste nepriznali príjem z predaja nehnuteľnosti, čakajte poštu z daňového úradu

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Ak ste nepriznali príjem z predaja nehnuteľnosti, čakajte poštu z daňového úradu. Finančná správa oslovila takmer 13-tisíc daňovníkov, ktorých predaj bytu či domu nebol od dane oslobodený. Dala termín na podanie priznania a zaplatenie dane do konca marca.

Minúta po minúte

Minister práce Milan Krajniak potvrdil, že v hre je aj zákaz vychádzania v nočných hodinách. Zmena by mohla nastať aj v prechode zo všeobecných na konkrétnejšie potvrdenia pre ľudí, ktorí chodia do práce či školy.

„Asi sa budeme snažiť zaviesť nejaký limit vo večernej hodine, pretože na debate s odborníkmi padlo, že jedno z najväčších ohrození je, že najmä vo večerných hodinách v spojitosti s konzumáciou alkoholu je jedno z najväčších epidemiologických rizík,“ povedal minister v relácii RTVS O 5 minút 12.

„Rovnako asi môžeme očakávať, že tí ľudia, ktorí chodia do školy a do práce, budú potrebovať nie všeobecné potvrdenie… ale malo by tam byť uvedené, kde je výkon práce a v akom čase, aby sa to dalo skontrolovať,“ dodal.

Karanténne príspevky by mohli kompenzovať celú čistú mzdu, povedal Milan Krajniak v RTVS. „Dúfam, že to bude na úrovni prakticky vykrytia čistej mzdy,“ dodal. Zmena by mohla platiť aj od pondelka.

„Musíme pomôcť ľuďom, pretože keď sa stane, že dvaja ľudia pracujú a teraz musia zostať v karanténe, myslím rodina, dvaja manželia plus majú malé deti, tak dostávali 55 % percent hrubého príjmu ako pandemickú OČR alebo pandemickú PN-ku,“ povedal Krajniak.

„Ak by sme sa na tom dohodli, ja verím, že od zajtra. S tým, že na marcovej schôdzi by sme to schválili s tým, že by to platilo od 1. marca,“ dodal Krajniak.

USA schválili vakcínu proti koronavírusu od firmy Johnson & Johnson na núdzové použitie. Ide tak o tretiu očkovaciu látku schválenú v USA, podáva sa pri nej iba jedna dávka. Do konca marca majú Spojené štáty sľúbených od výrobcu 20 miliónov dávok.

„Je to vzrušujúca správa pre všetkých Američanov a povzbudivý vývoj v našom úsilí o ukončenie tejto krízy. Teraz ale nemôžeme poľaviť alebo sa domnievať, že víťazstvo je samozrejmosťou,“ uviedol prezident Joe Biden krátko po schválení.

Očkovanie touto vakcínou je podľa amerických odborníkov vhodné pre osoby vo veku 18 rokov a viac. Vakcína poskytuje spoľahlivú ochranu pred ťažkým priebehom covidu-19, teda hospitalizáciou a smrťou. Počas rozsiahleho klinického testovania dosiahla účinnosť v USA 86 percent a v JAR 82 percent.

Výsledky ukázali, že 28 dní po podaní vakcíny neboli evidované žiadne hospitalizácie ani úmrtia súvisiace s nákazou u všetkých očkovaných.

Vakcínu je možné uchovávať v chladničke až tri mesiace, čo uľahčí distribúciu. (tasr, čtk, ap)

V skladoch krajín EÚ sa hromadia vakcíny od firmy AstraZeneca, ich použitie okrem iného odmieta aj verejnosť, hoci ju zdravotnícke úrady schválili. EÚ sa pritom s touto farmaceutickou firmou sporí kvôli spomaleným dodávkam.

Napríklad Francúzsko do piatka spotrebovalo len 16 percent z 1,1 milióna dávok vakcíny, ktorá sa musí aplikovať dvakrát. Prvá zásielka prišla do Paríža začiatkom februára. Nemecko do štvrtka použilo zhruba pätinu z 1,45 milióna dávok preparátu. Približne rovnaké množstvo vakcíny použilo aj Taliansko, ktoré dostalo vyše milión dávok. Španielsko do piatka použilo jednu tretinu z 808 000 dávok.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová priznala, že využitie tejto vakcíny spomaľuje aj to, že ju ľudia odmietajú. Verejne preto vyhlásila, aby mali otvorenú myseľ: „Všetky kompetentné úrady nám hovoria, že tomuto prípravku môžete veriť.“

To je podľa médií výrazná zmena tónu. Len pred niekoľkými týždňami viedli európski politici s firmou AstraZeneca vyhrotený spor kvôli dodávkam a francúzsky prezident vtedy povedal, že jej vakcína je pre starších ľudí „takmer neúčinná“. (čtk, financial times)

Deväť slovenských miest získalo spolu 12 miliónov eur a 28 škôl si podelí jeden milión eur z nórskych fondov. Financie by mali použiť na zateplenie budov, viac zelene, vodozádržné opatrenia a aj podporu alternatívnych spôsobov prepravy.

Informovalo o tom ministerstvo životného prostredia. Envirorezort uvádza, že v piatok nadobudlo účinnosť 34 projektových zmlúv.

„Vďaka financiám z nórskych fondov mestá budú môcť zlepšiť kvalitu bývania a znížiť produkciu emisií oxidu uhličitého či posilniť schopnosť reagovať na klimatické zmeny prostredníctvom plánovania a realizácie konkrétnych opatrení,“ tvrdí rezort.

Základné a stredné školy prispejú k upevňovaniu povedomia žiakov o klimatickej kríze a spôsoboch, ako sa pripraviť na nepriaznivé dôsledky globálneho otepľovania. Má ísť nielen o teoretickú výučbu, ale aj praktickú v priestoroch škôl a školských areáloch.

Žiadatelia budú podľa envirorezortu spolupracovať so subjektmi z prispievateľských krajín, ktorými sú Nórsko a Island. Rezort verí, že vďaka „kvalitne realizovaným projektom“ sa podarí naplniť hlavný cieľ programu, a to zmierňovať zmenu klímy a prispôsobovať sa tejto zmene. (tasr)

Rakúsko a Dánsko sa chcú dohodnúť na úzkej spolupráci s Izraelom v oblasti výskumu a výroby očkovacích látok a liekov proti koronavírusu. Lídri krajín sa majú stretnúť 4. marca.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v sobotu oznámil, že spolu s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou budú o tom hovoriť budúci týždeň s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.

Podľa Kurza budú obaja cestovať do Izraela 4. marca. „Našou hlavnou prioritou je urýchliť výrobu a zaobstaranie vakcín pre budúcnosť,“ uviedol šéf rakúskej vlády na sociálnej sieti.

Cieľom podľa neho musí byť aj príprava na fázu po lete v súvislosti s možnými ďalšími mutáciami koronavírusu. (tasr, dpa)

Pandémia vyhnala rozpočtový deficit Kanady za 9 mesiacov na takmer 162 miliárd eur. Na konci roka 2019 mala pritom krajina ešte prebytok. Dôvodom sú opatrenia súvisiace s pandémiou. (tasr)

V Kanade riešia záhadu masla, ktoré v teple nemäkne. Spotrebitelia si všimli, že v poslednom čase sa horšie rozotiera, majú pochybnosti o jeho kvalite. Jedným z možných vysvetlení je to, že chovatelia začali kravám dávať do krmiva viac palmového tuku.

Potravinársku aféru s názvom „buttergate“ podľa anglického označenia pre maslo ako prví na sociálnych sieťach rozšírili profesionálni kuchári a gastronomickí blogeri. „S naším maslom sa niečo deje a ja na to prídem. Všimli ste si, že pri izbovej teplote už nemäkne? Je vodové? Gumové?“ napísala na Twitteri začiatkom februára kanadská autorka kuchárskych kníh Julie Van Rosendaalová.

Tá prišla aj s prvým vysvetlením – za zmenu kvality masla zodpovedá zmenené zloženie krmív. V Kanade totiž vlani dlhá karanténa a ľudia, ktorí sa počas nej venovali pečeniu, spôsobili, že dopyt po masle stúpol o 12 %.

Doplnky na báze palmového tuku sa pridávajú do krmív už roky, zvyšujú produkciu mlieka aj jeho tučnosť. Vlani sa však tieto doplnky začali používať vo väčšej miere. Podľa doterajších zistení môže mať maslo vyrobené z mlieka kráv, ktoré bohato kŕmia palmovým tukom, vyššiu teplotu topenia.

Šéf potravinárskeho laboratória na univerzite Dalhousie Sylvain Charlebois tvrdí, že palmový tuk v krmivách je síce povolený, ale nie úplne neškodný, najmä s ohľadom na životné prostredie. Farmári však nesúhlasia, podľa nich je palmový tuk spoľahlivým prostriedkom ako kravám dodať energiu a žiadne jeho škodlivé vplyvy na kvalitu mlieka nie sú známe. (čtk, bbc)

Železničná spoločnosť Slovensko dosiahla vlani kladný hospodársky výsledok 10 miliónov eur. Stalo sa tak preto, že účtovne rozpustila rezervu, ktorú si vytvárala pre prípad prehry vo veľkom súdnom spore. V oblasti tržieb od cestujúcich však hlási výrazný pokles.

„Žiaľ, pod všetko sa podpísala koronakríza, a keďže nevieme predvídať jej ďalší vývoj, ťažko sa nám odhaduje, kedy sa dostaneme opäť na lepšie čísla. Pretrvávajúci lockdown nám neustále spôsobuje pokles cestujúcich, ktorých budeme chcieť opäť pritiahnuť do vlakov, čo si bude vyžadovať ďalšie marketingové aktivity,“ priblížil hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Tiež poukázal na to, že napriek kríze sa nezastavila obnova vozidlového parku, ktorý potrebuje nemalé investície. „Ďalšou položkou v našom rozpočte sú opatrenia, ktoré si zasa vyžiadala pandémia. Celkovú situáciu teda nemôžeme hodnotiť pozitívne,“ zhrnul.

Zároveň skonštatoval, že ZSSK hľadá úspory na dennej báze takmer všade. Počas minulého roka tak podľa hovorcu ušetrili na ľudských zdrojoch 2,4 milióna eur, a to v podobe „home office“ či krátenia úväzkov, na energiách zasa oproti plánu ušetrili 3,4 milióna eur, hoci od decembra ZSSK jazdí na novej trati do Komárna. Na ostatných službách, bez tých opravárenských, vykazuje spoločnosť úsporu 4 milióny eur.

Takisto na zamedzenie zvyšovania ďalších strát a nákladov stopli komerčné vlaky InterCity či zredukovali dĺžku jednotlivých vlakov.

Otázka realizácie a financovania dopravných služieb vo verejnom záujme, a teda aj hospodárenia ZSSK v čase koronakrízy, je podľa hovorcu stále otvorená.

„Intenzívne komunikujeme s naším akcionárom, ministerstvom dopravy, ale aj s ministerstvom financií o tom, ako zabezpečiť naše fungovanie tak, aby výpadky v našich službách a rozpočte neovplyvnili budúcnosť železničnej dopravy na Slovensku,“ dodal.

Súčasne zdôraznil, že v tejto chvíli je ťažké niečo predvídať, medziročný prepad cestujúcich a tržieb je obrovský. Pokles cestujúcich pri porovnaní januára 2020 a 2021 je 65,98 %. Prepad tržieb v rovnakom porovnaní predstavuje 72,13 %, a to všetko po zarátaní novej trate Bratislava – Dunajská Streda – Komárno.

„Pokiaľ nevidíme na koniec pandémie, nevieme seriózne plánovať ani naše financie, ani marketingové kampane motivujúce ľudí na návrat do vlakov,“ podotkol Kováč. (tasr)

Ministerstvo vnútra plánuje 200 miliónov eur z fondu obnovy využiť na boj proti korupcii, modernizáciu krízového riadenia, zefektívnenie finančného vyšetrovania či modernizáciu polície.

„Ministerstvo vnútra SR je v intenzívnom kontakte s Ministerstvom financií SR, s ktorým dolaďuje komponent s názvom Boj proti korupcii, bezpečnosť a ochrana obyvateľstva tak, aby bol pripravený na ďalšie rokovania s Európskou komisiou,“ priblížil rezort.

Hlavným cieľom opatrení má byť zavedenie efektívneho proaktívneho finančného vyšetrovania s vybudovaním personálnych a informačných kapacít. Zefektívniť by sa mohol aj boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí. Prispieť by k tomu mali nové nástroje na ich odhaľovanie.

Pripravované opatrenia sa podľa MV SR zameriavajú aj na zníženie nedôvery v políciu jej modernizáciou, digitalizáciou, zlepšením analytických možností a poskytovaním pomoci obetiam trestných činov.

Víziou je tiež zvýšenie odolnosti v krízových situáciách, ako je napríklad pandémia ochorenia covid-19, a modernizácia systému krízového riadenia. (tasr)

Vodiči a niektorí ďalší zamestnanci Dopravného podniku Bratislava sa môžu dať zaočkovať už tento víkend. „Sme za túto možnosť nesmierne vďační, lebo bez našich kolegov by mesto nemohlo plnohodnotne fungovať,“ uviedol riaditeľ DPB Martin Rybanský.

„Od začiatku pandémie sme zdôrazňovali, že naši vodiči sú v prvej línii, dennodenne odvezú desaťtisíce ľudí bez ohľadu na to, aká je epidemická situácia. Aj vďaka nim sa do práce dostanú lekári, lekárky, zdravotníci a ľudia z mnohých ďalších profesií, ktoré spadajú do kritickej infraštruktúry. Sú jednými z nich.“

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať