Denník N

Kollár chce nájomné byty za peniaze v 2. pilieri a ekonómovia sa taktne pýtajú, ako to chce spraviť

Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček
  • Siedmich ekonómov sme sa pýtali, čo hovoria na predstavu predsedu Sme rodina, že peniaze z druhého piliera čoskoro skončia aj vo výstavbe nájomných bytov – všetci boli skôr skeptickí.
  • Nikto z nich Kollárov nápad nepochválil. Ak si to vôbec vedia predstaviť, musí to byť podľa nich dobrovoľné a štát to nesmie správcom dôchodkov prikázať.

Predseda parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár už viackrát zopakoval, že by chcel, aby na výstavbu nájomných bytov použil štát peniaze z druhého piliera.

Povedal, že všetko sa to spustí schválením nového stavebného zákona. „Štátne nájomné byty budeme ako štát stavať, pripravujeme legislatívu a na jeseň to odštartujeme zmenou stavebného zákona,“ hovorí Kollár vo videu, ktoré zverejnil v polovici augusta.

Kollár si na nájomných bytoch postavil časť svojej predvolebnej kampane a pretlačil ich aj do programového vyhlásenia vlády.

Zaplatiť sa majú z „covid zdrojov“, ktoré máme z Európskej únie – to mal Kollárovi sľúbiť premiér -, niekoľko miliárd majú „pustiť“ dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS). Prísľub od nich údajne dostal „po ťažkých rokovaniach“.

„Presunú tam zdroje, výnosnosť bude od 1,5 do 3 %, to sa ešte ustáli. Sporitelia budú mať garanciu v hodnote bytov,“ hovorí Kollár.

Kollár sľubuje, špecialisti na ministerstvách mlčia

Na zmenách dôchodkových pravidiel vrátane druhého piliera pracujú odborné tímy na ministerstvách financií a práce. Tie by mali o Kollárovom pláne vedieť, ale o detailoch chystaných zmien hovoriť nechcú. Nie je preto napríklad vôbec jasné, či pripravujú podmienky a parametre pre investície správcov do výstavby nájomných bytov.

„V súčasnosti je návrh a detaily základných zásad reformy dôchodkového zabezpečenia v procese prípravy,“ odmietlo konkrétnu odpoveď ministerstvo práce.

Žiadnu reakciu na Kollárove slová o peniazoch z druhého piliera v nájomných bytoch nedali ani lídri reformného tímu z Inštitútu finančnej politiky.

Kým Kollár má vo financovaní nájomných bytov jasno, viacerí nezávislí ekonómovia, ktorých sme sa na to pýtali, to nepovažujú za až taký dobrý nápad.

Ak áno, potom to musí byť podľa nich pre správcov dobrovoľné, nie povinné a najlepšie by bolo, ak by za taký finančný nástroj, zrejme dlhopisy, ručil štát, prípadne ich priamo vydal.

No problém vidia už v tom, že nikto presne nepovedal, do akého finančného nástroja by vlastne správcovia investovali úspory sporiteľov. „Celá diskusia sa začína z opačného konca. Žiadny investor by nemal uvažovať o produkte, ktorý ešte neexistuje,“ hovorí napríklad analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Ekonómovia odpovedali na otázku: Mali by dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) investovať do výstavby nájomných bytov? Viete si predstaviť nejaký model, nastavenie, pri ktorom by ste to považovali za rozumné?

Odpovedajú šéf inštitútu INEKO Peter Goliaš, špecialista na dôchodkové sporenie Ján Šebo, viceguvernér NBS Ľudovít Ódor, analytik INESS-u Radovan Ďurana, ekonóm SAV Vladimír Baláž, šéf Asociácie DSS Miroslav Kotov a prodekan Ekonomickej fakulty UMB v Banskej Bystrici Michal Mešťan.

Peter Goliaš,

riaditeľ INEKO

Kľúčové je, aby DSS samostatne rozhodovali,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie