Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: O nájomných bytoch z dôchodkových fondov nikto nič nevie a experti sú skeptickí

Foto - TASR
Foto – TASR

Ford logo Spoľahnite sa – vo Forde máme dostatok dodávok pre vaše podnikanie. Príďte si pre novú dodávku ešte dnes!V prvý deň školského roka sme riešili množstvo praktických otázok.

Rieši ich aj vláda, minister financií Heger potvrdil, že slovenský plán reforiem konzultuje nielen s premiérom Matovičom, ale aj s Európskou komisiou. Plán pripravuje na koaličné rokovania, zhruba o dva týždne by z eurokomisie mal dostať presné kritériá a plán obnovy by podľa nich mal byť definitívne pripravený do konca apríla.

Za pozornosť stoja aj informácie od finančnej správy – stanovený termín na odovzdanie daňových priznaní do konca októbra je zároveň termínom, ktorý nanovo štartuje nielen daňové kontroly a exekúcie, ale aj rôzne pravidelné hlásenia, ročné zúčtovania za zamestnancov, lehoty na účtovné závierky, výročné správy, správy audítorov či zoznamy dlžníkov.

Ekonomický newsfilter má dnes 1060 slov, bude vám stačiť 5 minút čítania. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Nájomné byty sa dajú stavať aj bez peňazí z 2. piliera, tvrdia ekonómovia

Dôchodková reforma je jednou z tých, ktoré Slovensko začalo pripravovať, a ide sa s ňou uchádzať o grant v rámci fondu obnovy EÚ pre budúce generácie.

Predseda parlamentu Boris Kollár však zároveň chce z druhého dôchodkového piliera čiastočne zaplatiť svoju hlavnú predvolebnú programovú prioritu – výstavbu nájomných bytov.

Prečo je to problém: Jedným z problémov slovenského dôchodkového systému je jeho dlhodobá finančná neudržateľnosť a slabá výkonnosť fondov, pod ktorú sa veľkou mierou podpísali aj zásahy politikov s ich programovými prioritami.

Čo na to hovoria ekonómovia: Na aktuálnych zmenách dôchodkových pravidiel pracujú odborné tímy na ministerstvách financií a práce, o detailoch chystaných zmien však vládni zamestnanci zatiaľ hovoriť nechcú.

Denník E oslovil siedmich ďalších slovenských ekonómov s otázkami, či by dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) mali investovať do výstavby nájomných bytov a či si vedia predstaviť racionálne nastavenie nejakého modelu.

  • Súhlasia, že podpora nájomného bývania je štandardnou formou pomoci ľuďom s nižším príjmom v celej Európe.
  • Štát si

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie