Igor Matovič v šľapajach Jána Počiatka a Ľudovíta Kaníka

Predseda vlády verí, že naozaj dôležité veci má vláda ľudu len oznamovať, s diskusiou sú iba problémy.
Predseda vlády Igor Matovič svojim podriadeným a partnerom osobne zdôrazňuje, že bez jeho povolenia nesmú zverejniť dokument nazvaný Národný integrovaný reformný plán.
Ide o zhruba 80-stranový výsledok dvojmesačnej práce zhruba stovky expertov a politikov, ktorý má dva ciele.
Prvým je, aby si táto krajina povedala, čo dôležité chce v najbližších rokoch zmeniť, aby sa nerozpadla, ale prosperovala viac, ako doteraz.
Druhý cieľ tohto dokumentu je presvedčiť Európsku komisiu, že máme dôveryhodný a rozumný plán na zmeny, ktoré by potom zo spoločného zaplatila EÚ (Fond obnovy).
Tento dokument vznikol v júli a v auguste a robila ho špička vládnych a iných prizvaných expertov. Prípravu riadili ľudia z ministerstva financií (Inštitút finančnej politiky a Útvar hodnoty za peniaze) a ľudia poverení premiérom (expermanentný krízový štáb, najmä Peter Škodný).
V stovke expertov, ktorí dokument alebo jeho časti pripomienkovali, boli viacerí aktívni aj bývalí politici, ale predovšetkým desiatky expertov na školstvo, životné prostredie, inovácie, zdravotníctvo, verejné financie, správu štátu či digitalizáciu.
O ich dobrom namiešaní a kvalite svedčí, že hoci išlo o relatívne veľkú akciu, počas dvoch mesiacov sa neozvala ani jedna rešpektovaná skupina špecialistov so sťažnosťou, že by bola z tvorby tohto textu vynechaná.
Zadanie sa mení
Potiaľ je všetko v poriadku. Dokonca je správne, že premiér Igor Matovič zabudol na svoj sľub o