Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Sociálna poisťovňa má nového riaditeľa Káčera, Krajniak nečakane odvolal Vážneho

Juraj Káčer a Ľubomír Vážny. Foto N - Tomáš Benedikovič
Juraj Káčer a Ľubomír Vážny. Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister Krajniak odvolal Vážneho pre porušenia zákona. Nový riaditeľ Juraj Káčer bol doteraz bratislavským viceprimátorom.

Poslanec Smeru Ľubomír Vážny nečakane skončil ako riaditeľ Sociálnej poisťovne, ktorým bol od roku 2016. Odvolala ho vláda na návrh ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina).

Krajniak v júli vravel, že chcú Vážneho odvolať po tom, ako novelou zákona rozšíria dôvody, ktoré im to umožnia. Nakoniec to spravil inak. Prečo mu na tom tak mohlo záležať? Sociálna poisťovňa patrí k najdôležitejším inštitúciám v štáte – zabezpečuje výplatu dôchodkov a sociálnych dávok. Minulý rok hospodárila s príjmami vo výške 8,4 miliardy eur.

Zmena plánu

Obsadenie postu riaditeľa je pre vládne strany dôležité – v minulosti Sociálnu poisťovňu viedol aj Dušan Muňko blízky Robertovi Ficovi, za Radičovej vlády ju zasa prebral rešpektovaný manažér Ľuboš Lopatka.

Minister Krajniak sa pri výmene Vážneho napokon rozhodol pre rýchlejšiu a jednoduchšiu cestu, ako je zmena zákona – zozbieral podozrenia spojené s jeho osobou a odvolal ho pre neplnenie zákonom stanovených povinností. Celá procedúra trvala len tri dni – 7. septembra mu doručil dôvody odvolania, Vážny sa k nim vyjadril listom 8. septembra a už o deň neskôr minister predložil návrh na vládu. Tá ho v stredu odvolala a na jeho miesto už aj vymenovala viceprimátora Bratislavy Juraja Káčera.

Vážny už oznámil, že sa v súvislosti so svojím odvolaním obráti na Ústavný súd alebo na inú súdnu inštitúciu. Podporil ho v tom jeho stranícky šéf Robert Fico. Vážny tvrdí, že žiaden predpis neporušil a riadne to vyargumentoval. Odôvodnenie považuje za diletantizmus a amaterizmus.

Spôsob jeho odvolania bol podľa Fica nezákonný a nedôstojný, kedže Vážny neurobil nič, čo by bolo v rozpore so zákonom.

Šéf Smeru vyčítal ministrovi Krajniakovi aj to, že si Vážneho ani len nezavolali na vládu a nepočkali dostatočne na to, aby obvinenia z porušenia zákonov vyvrátil.

„Vláda vie, že generálny riaditeľ neporušil žiaden právny predpis.“ Fico tvrdí, že ide o nechutné „krágľovanie“ ľudí, a myslí si, že by Vážny mal svoje odvolanie napadnúť na súde.

Káčer je známy ako bratislavský komunálny politik. Je poslancom zastupiteľstva v Dúbravke, na župe aj v mestskom zastupiteľstve. V komunálnych voľbách kandidoval za koalíciu pravicových strán. Je aj členom rady Environmentálneho fondu a ako viceprimátor mal na starosti agendu športu, školstva, komunikácie so župou a bezpečnosti. V jeho životopise sa o jeho skúsenostiach so sociálnou problematikou nepíše.

Vážneho funkčné obdobie sa má skončiť podľa súčasného zákona až v roku 2022. Dovtedy mal byť prakticky neodvolateľný, hoci s jeho menom sa spája niekoľko škandálov a na čele štátnej inštitúcie zosobňoval konkrétnu politickú stranu. Vážny po rozštiepení Smeru zostal v strane, hoci ho viazali dobré vzťahy aj s Petrom Pellegrinim, ktorý v politike začínal ako jeho poslanecký asistent.

Do funkcie Vážneho schválila na šesť rokov v roku 2016 ešte Ficova vláda. Ako jeden z mála dôvodov na odvolanie sa v zákone spomína porušenie zákonov a to minister Krajniak teraz využil.

Podľa ministra Krajniaka je odvolanie Vážneho zo Sociálnej poisťovne dôvodné. Jeho nástupca Juraj Káčer nastúpi do funkcie už vo štvrtok. Minister vraví, že poisťovňa by mala byť modernou inštitúciou, nie ako doteraz. Mala napríklad zjednotiť informačné systémy, ktorých má teraz až 47. Milan Krajniak vysvetľoval, že pri odvolávaní Vážneho sa opreli o rozhodnutie Ústavného súdu a umožnili, aby sa riaditeľ poisťovne k dôvodom vyjadril. Preto by malo byť právne v poriadku.

Káčer sľúbil vláde, že pokiaľ s ním nebude spokojná, sám z funkcie odíde. Podľa Krajniaka tak na zasadnutí kabinetu reagoval na otázku premiéra Matoviča. Vzdal sa už aj postu viceprimátora Bratislavy, ale komunálnym poslancom chce zostať.

Krajniakove dôvody

Ako teda zdôvodnil koniec Vážneho? Šéf poisťovne podľa ministra obišiel jej dozornú radu pri tendri na prevoz peňazí, ktorý vyhrala firma Bonul. Takéto veľké tendre podľa Krajniaka musí okrem Vážneho schváliť aj dozorná rada poisťovne. Tento dôvod však nakoniec vypustil a vláda sa stotožnila len s ďalšími dvomi. Ďalším dôvodom bolo, že riaditeľ zámerne uvádzal v plánoch poisťovne nižšie výdavky na jej vlastné fungovanie a riskoval tak, že úrad poruší zákon o rozpočtových pravidlách.

Sociálna poisťovňa. Foto – TASR

Posledným dôvodom bolo, že Sociálna poisťovňa neposielala riadne rozhodnutia o zániku nároku na materské dávky a porušovala tak zákon. „Takýmto konaním organizačných zložiek Sociálnej poisťovne dochádza k hrubému porušovaniu zákona o sociálnom poistení a k hrubému zásahu do práv klientov poisťovne, ktorým je takýmto konaním odopreté domáhať sa svojich prípadných práv opravného prostriedku,“ zdôvodnil Krajniak.

Vážny sa bránil listom, v ktorom napísal, že dôvody na jeho odvolanie sú „irelevantné, účelové, protizákonné a nezakladajú sa na pravde“. Tvrdí, že snaha odvolať ho je politicky motivovaná a jeho príslušnosť k strane Smer by nemala byť prekážkou pri výkone funkcie riaditeľa. V liste sa navyše pokúsil vyvrátiť, že by porušil zákon.

Vážny sa nepriamo vyhrážal, že v prípade odvolania z funkcie pôjde na Ústavný súd, už v čase, keď v súvislosti s jeho výmenou nová vláda zvažovala, že zmení v zákone dôvody na odvolanie. „Ak upravia zákon, ktorým ma môžu odvolať, tak ma odvolajú. Otázka znie, či bude ten zákon v súlade s ústavou,“ vravel. „Pokiaľ to nebude v súlade s ústavou, môžu ma odvolať, ale ja dám sťažnosť na Ústavný súd.“ Na súd by sa mohol odvolať aj teraz, pokiaľ situáciu vyhodnotí tak, že dôvody na jeho odvolanie sú nedostatočné.

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. Foto – TASR

Vážneho väzby na Fica a Smer boli počas jeho riaditeľovania v Sociálnej poisťovni zjavné a neprejavili sa len tým, že Bonul bol úspešný v tendroch na súkromnú bezpečnostnú službu. Ako riaditeľ napríklad prijal na ústredie poisťovne Ficovho bratranca Rastislava Rybanského, ktorý bol predtým na úrade vlády. Keď sa o tom dozvedela verejnosť, Rybanský z poisťovne odišiel.

V apríli 2020 sa mal stať šéfom pobočky Sociálnej poisťovne v Rimavskej Sobote ďalší prominent Smeru – exposlanec Michal Bagačka. Na miesto napokon nenastúpil po tom, ako sa o jeho vymenovanie začal zaujímať Denník N.

Niečo z minulosti

Vážneho minulosť je spojená aj s podnikateľmi, ktorí sú považovaní za mecenášov stojacich pri vzniku Smeru. Ide hlavne o oligarchu Vladimíra Poóra, s ktorým sa dobre pozná; rovnako aj s Milanom Fiľom a Jurajom Širokým, ktorého Váhostav dostával veľké štátne zákazky na výstavbu diaľnic počas obdobia, keď bol Vážny ministrom dopravy.

Najväčším Vážneho škandálom je tender na elektronické mýto z čias prvej Ficovej vlády, keď riadil ministerstvo dopravy. Jeho ľudia vtedy z tendra vyradili troch najlacnejších uchádzačov a nechali bez súťaže vyhrať najdrahšiu firmu – SkyToll. Pre následné problémy s výberom mýta zažilo Slovensko najväčšie protesty kamionistov v histórii.

Ďalšou kauzou Ľubomíra Vážneho boli analýzy PPP projektov na výstavbu diaľnic, ktoré niekto sfalšoval. Výstavba vyše 70 kilometrov diaľnic medzi Martinom a Prešovom tak vychádzala cez PPP drahšie o 29 miliónov eur, hoci pôvodná analýza nacenila rozdiel v neprospech PPP na 546 miliónov eur. Polícia prípad vyšetrovala, ale skonštatovala, že skutok sa nestal.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

ÚVO kontroluje zákazky na právne služby bývalého Hegerovho poradcu, spája ich hnutie OĽaNO

Úrad pre verejné obstarávanie kontroluje niekoľko zákaziek na právne služby, ktoré sa spájajú s bývalým poradcom Eduarda Hegera Michalom Miškovičom. Boli na ministerstve životného prostredia, v Tipose aj na pozemkovom fonde, všetky vyzvali na predloženie ponuky rovnaké advokátske kancelárie. ÚVO zistenia odstúpil orgánom činným v trestnom konaní.

Mimoriadne rokovanie tripartity k plánu obnovy sa uskutoční 26. apríla. „Všetci sociálni partneri dostanú návrh plánu obnovy a budú sa môcť k nemu priamo vyjadriť. Veľmi ma to teší, lebo o ich poznámky a prípadne pripomienky veľmi stojím,“ uviedol minister práce Milan Krajniak.

To, že vláda prisľúbila riadne prerokovanie plánu obnovy aj na mimoriadnom zasadnutí tripartity, potvrdila na sociálnej sieti aj Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ). Takisto podotkla, že vláda prisľúbila aj predstavenie ďalšej pomoci podnikateľským subjektom.

Rokovanie dnes vzhľadom na zmenu vo vedení rezortu práce viedol podpredseda Hospodárskej a sociálnej rady SR a viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Roman Karlubík.

Účastníci prediskutovali aj návrh Stratégie a akčného plánu na zlepšenie postavenia Slovenska v indexe DESI do roku 2025 a takisto aktuálny stav štátnej pomoci občanom, zamestnávateľom a pripravované opatrenia na oživenie ekonomiky zo strany vlády.

Pozvanie na rokovanie tripartity prijal aj hlavný hygienik SR Ján Mikas. Sociálni partneri sa naňho obrátili s otázkami o účinkoch epidemických opatrení, najmä povinnom nosení respirátorov na vybraných pracoviskách.

Budaj chce zmeniť posudzovanie vplyvov na životné prostredie cez nový klimatický zákon

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Posudzovanie vplyvov na životné prostredie by malo obsahovať samostatnú časť venovanú klimatickej zmene. Počíta s tým envirorezort v klimatickom zákone. Do medzirezortného pripomienkového konania má prísť do konca roka, predtým o ňom bude rozhodovať Rada vlády pre európsku zelenú dohodu.

Microsoft potvrdil kúpu Nuance Communications za takmer 20 miliárd dolárov vrátane dlhu. Firma sa zaoberá okrem iného vývojom umelej inteligencie a rozpoznávania reči.

Microsoft oznámil transakciu na internetovej stránke. Snaží sa posilniť prechod na cloudové služby aj o odvetvie zdravotníctva.

S Nuance začali spolupracovať v roku 2019 na automatizácii zdravotníckej dokumentácie. Obe firmy ťažia z rozmachu medicíny na diaľku, keďže v pandémii sa časť komunikácie s lekármi presunula na internet.

Prevzatie Nuance je druhou najväčšou akvizíciou Microsoftu po sociálnej sieti LinkedIn z roku 2016 v hodnote 26 miliárd dolárov.

Viac o firme Nuance Communications:

  • Jej produkty používa vyše 55 % amerických lekárov a 77 % nemocníc.
  • Tržby podniku zo segmentu lekárskej starostlivosti vlani stúpli o 37 %.
  • Pomáhala Applu pri spustení osobného asistenta Siri. Produkuje softvér, ktorý sa používa napríklad v automobilovom priemysle. (čtk, bloomberg, reuters)

Štart ďalšej etapy schémy pomoci pre gastro a cestovný ruch si vyžaduje niekoľko dní. Ministerstvo dopravy pracuje na technickom spustení a testovaní a oznamuje, že preto dočasne nebude možné podávať ani žiadosti za obdobie prvej etapy.

Veľká schéma pomoci je súčasne na posúdení v Bruseli, rezort tvrdí, že na ňu majú pozitívne ohlasy a očakávajú jej schválenie.

Európska komisia medzičasom zdvihla limit pomoci z troch na 10 miliónov eur na prevádzku. Po schválení Európskou komisiou a zvýšení prostriedkov do schémy pomoci je ministerstvo pripravené spustiť aj veľkú schému pomoci. Tá bude slúžiť pre podniky, ktoré vyčerpajú aktuálne platnú pomoc de minimis, teda prekročia 200 000 eur. (tasr)

Podiel nesplácaných úverov v eurozóne napriek recesii klesol najnižšie od roku 2015, vo 4. štvrťroku dosiahol 2,63 %. ECB však varovala, že banky sa dostatočne nepripravujú na prílev zlých pôžičiek po skončení pandémie.

Banky zlepšujú úverové portfóliá vďaka vysokým vládnym zárukám a úverovým programom. Tie držia nad vodou podnikový sektor, aj keď veľká časť odvetvia služieb musela za posledný rok prerušiť činnosť z dôvodu epidemických opatrení.

ECB očakáva, že hlboká recesia bude mať v nasledujúcich rokoch vplyv na ekonomiku. Upozornila, že realita banky dobehne, a varuje, že niektoré z nich nie sú na to pripravené a nemajú zodpovedajúce varovné systémy.

Z ďalších štatistík ECB:

  • Rezervy bánk na stratové úvery sa vlani takmer zdvojnásobili.
  • Ziskovosť bánk klesla a návratnosť vlastného kapitálu sa vo 4. štvrťroku znížila na 1,53 %, čo je hlboko pod náklady na kapitál. V porovnateľnom období predchádzajúceho roka dosiahla 5,16 %. (čtk, reuters)

V Holandsku odsúdili na rok do väzenia majiteľov spoločnosti zodpovednej za fipronilovú kauzu z roku 2017. Holandská firma predávala nelegálny pesticíd fipronil a pred štyrmi rokmi ohrozila produkciu miliónov slepačích vajec v Európe.

Fipronilová nákaza sa v lete 2017 rozšírila z Holandska, kde sa sliepky aj vajcia nakazili pesticídom fipronil. Kríza zasiahla aj Slovensko. Fipronil sa používa proti všiam, blchám a kliešťom. Na zvieratá, ktoré produkujú potraviny, sa používať nesmie.

Sudcovia vo svojom rozsudku uviedli, že dvaja majitelia spoločnosti Chickfriend – Martin van de B. a Mathijs IJ – vedome a zámerne použili rakovinotvornú látku fipronil, ktorá vo väčších množstvách ohrozuje zdravie ľudí, zvierat a rastlín.

Pre túto nákazu, ktorá v roku 2017 postihla stovky európskych fariem a chovateľov, boli v štátoch EÚ zničené milióny vajec a 3,5 milióna kurčiat muselo byť utratených.

Obaja obvinení tvrdili, že za kauzou stojí ich belgický dodávateľ, súd však rozhodol, že ako riaditelia profesionálne zameranej spoločnosti si mali byť vedomí toho, čo nimi ponúkaný produkt obsahuje. (dutchnews, tasr)

SaS chce do programového vyhlásenia vlády presadiť popri zavedení výdavkových stropov aj znižovanie daní a odvodov. O zakomponovaní daňovej brzdy do zákona o rozpočtovej zodpovednosti hovorí ako o možnosti, o ktorej budú diskutovať.

„Naším cieľom je, aby sme výrazne zvýšili udržateľnosť a efektívnosť verejných financií na Slovensku,“ skonštatoval poslanec a predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS). Aj z toho dôvodu by podľa neho bolo prospešné, keby sa vláda Eduarda Hegera (OĽaNO) zaviazala v programovom vyhlásení k zavedeniu ústavného zákona, ktorého cieľom bude postupné znižovanie celkového daňovo-odvodového zaťaženia na päťročný kĺzavý priemer troch krajín Európskej únie s najnižším celkovým daňovo-odvodovým zaťažením. „Prípadne zakomponovanie daňovej brzdy priamo do zákona o rozpočtovej zodpovednosti,“ dodal.

Viskupič pripúšťa aj možnosť, že by sa pre daňovú brzdu pripravil samostatný ústavný zákon. „Asi najviac je to v stave, že sa bude hľadať cesta spraviť špeciálny zákon o nezvyšovaní daňového zaťaženia a prijať ich iba.“ Nevie ale, či sa to stihne do začiatku májovej schôdze.

Šéf finančného parlamentného výboru vraví, že o tom nerokujú s opozíciou, snažia sa hľadať cesty v rámci koalície.

Viskupič zároveň zdôrazňuje, že daňové a odvodové zákony treba prijímať tak, aby ich účinnosť bola vždy od 1. januára nasledujúceho roka. „Aj toto pomôže všetkým vyvarovať sa chaosu z neustále sa meniacich pravidiel,“ zdôraznil. (tasr, e)

Takmer dve stovky holandských turistov odcestovali na grécky ostrov Rodos v rámci experimentu, ktorého cieľom je zistiť, či je možné aj počas pandémie zorganizovať turistické pobyty. Aj napriek prísnym podmienkam sa na cestu v hodnote 399 eur na osobu, ktorú pripravili spoločnosti SunWeb a Transavia, prihlásilo 25-tisíc ľudí.

Spolu 189 cestujúcich muselo pred odletom absolvovať dva testy na koronavírus. Počas pobytu na Rodose však budú mať len málo príležitostí na prehliadku ostrova. Z letiska pôjdu priamo do all inclusive turistického rezortu a majú zákaz opustiť areál, v ktorom sú ubytovaní. Nesmú ísť dokonca ani na susednú pláž, iba na tú, ktorá patrí danému hotelu.

Pred návratom domov, na konci osemdňového pobytu, budú musieť absolvovať ďalšie dva testy na covid-19 a po návrate do Holandska ich čaká desaťdňová karanténa. V prípade negatívnych testov sa však dĺžka karantény skráti na päť dní.

Turisti, u ktorých sa počas „pandemickej dovolenky“ potvrdí pozitívny test na koronavírus, budú presunutí do samostatného hotela, kde budú v karanténe v súlade s gréckymi protipandemickými opatreniami.

Portál DutchNews.nl pripomenul, že v priebehu tohto týždňa sa na Rodose predpovedajú teploty okolo 18 až 20 stupňov, čo je výrazný kontrast voči sneženiu a krupobitiu v niektorých častiach Holandska. (dutchnews, tasr)

Americká sieť Domino’s Pizza a startup Nuro zo Silicon Valley tento týždeň spustia rozvoz pizze robotickými vozidlami. Začnú v Houstone, štvrtom najväčšom meste USA. Snažia sa čo najviac vyťažiť z nárastu objednávok počas pandémie.

Pre veľké spoločnosti je totiž momentálne ťažké zamestnať dostatok vodičov na uspokojenie dopytu.

Nuro a Domino’s pôvodne plánovali spustenie dodávok pizze robotickými vozidlami ešte koncom roka 2019.

Spoločnosť Nuro, ktorú v roku 2016 založili dvaja bývalí inžinieri z Googlu, sa sústredila na vývoj malého vozidla na prepravu balíkov s nízkou rýchlosťou na rozdiel od iných startupov, ktoré sa venujú autonómnym autám pre ľudí. Jej produkt už získal súhlas regulačných úradov pre nasadenie do prevádzky.

Texaský Houston sa vyznačuje jedným z najvyšších počtov úmrtí na cestách v krajine. Manažér Nuro tvrdí, že s týmito nástrahami ich technológia „vie pracovať.“ (tasr)

Európska únia stanovila dočasné clá na hliníkové ploché valcované výrobky z Číny v rozmedzí 19,3 % až 46,7 %. Predbežné vyšetrovanie totiž ukázalo, že sa v EÚ predávajú za umelo nízku cenu. Clá vstupujú do platnosti zajtra. (čtk)

Európska komisia vyzvala členov Európskej aliancie pre čistý vodík na predkladanie projektov v oblasti obnoviteľných a nízkouhlíkových vodíkových technológií a riešení do 7. mája.

Projekty preskúmajú na stretnutí Fóra pre čistý vodík 17. – 18. júna.

Cieľom stratégie EÚ v oblasti vodíka je rozšíriť zavádzanie čistého vodíka v Európe. Stratégia EÚ má za cieľ inštalovať 6 GW obnoviteľných vodíkových elektrolyzérov a vyrábať jeden milión ton vodíka z obnoviteľných zdrojov energie do roku 2024 a 40 GW obnoviteľných vodíkových elektrolyzérov a 10 miliónov ton vodíka do roku 2030.

Kľúčovým cieľom Európskej aliancie pre čistý vodík  je identifikovať a vybudovať reťazec životaschopných investičných projektov týkajúcich sa celého hodnotového reťazca vodíka, a to s ohľadom na zelenú transformáciu ekonomiky, vytváranie čistého trhu s vodíkom prispievajúceho k rastu a zamestnanosti a znižovanie emisií skleníkových plynov. (tasr)

Česi po obnovení prevádzok vybraných obchodov vyrazili na nákupy, vláda povolila predaj detského oblečenia, obuvi a papierenského tovaru. Rozhodnutie odôvodnila návratom časti detí do škôl. Otvorené môžu byť aj niektoré služby, fungovať už môžu aj farmárske trhy. (čtk)

Finančná správa spustí vo štvrtok saldokonto, vďaka ktorému budú mať klienti s aktívnou elektronickou schránkou na jej portáli prehľad o stave osobného účtu, teda o neuhradených a uhradených predpisoch, nedoplatkoch, preplatkoch či preddavkoch.

Aktuálne údaje vyplývajúce z daňových priznaní podaných za rok 2020 sa v saldokonte objavia postupne, keďže finančná správa podané daňové priznania v súčasnosti ešte spracováva.

Finančná správa bude uhradené predpisy zobrazovať s históriou jedného roka, predpisy uhradené po lehote splatnosti jeden rok po dátume poslednej úhrady, preddavky s históriou dvoch rokov. Prístup do osobného účtu daňovníka bude môcť mať aj štatutárny zástupca a zástupca s generálnou mocou alebo používatelia  s obmedzeným prístupom k službám portálu finančnej správy, ak majú vyznačené oprávnenie „osobný účet – prístup k údajom“.

Projekt saldokonto je ďalším krokom v digitalizácii finančnej správy. Cieľom je uľahčovať komunikáciu klientov s finančnou správou bez nevyhnutnosti osobnej návštevy. Ďalším proklientskym projektom, na ktorom finančná pracuje, bude v tomto roku zavedenie obojsmernej komunikácie.

Európska komisia navrhla oslobodiť od DPH tovar a služby, ktoré poskytujú orgány či agentúry EÚ štátom a občanom v časoch krízy. Ide napríklad o diagnostické testy a testovací materiál, laboratórne vybavenie, respirátory, rúška, plášte, dezinfekciu, ale tiež stany, záchranné vesty, oblečenie či jedlo.

Iniciatíva tak maximalizuje efektívnosť finančných prostriedkov EÚ, ktoré sa vynakladajú vo verejnom záujme v reakcii na krízy.

Komisia čerpá zo skúseností získaných počas pandémie nového koronavírusu, keď sa ukázalo, že DPH účtovaná na niektoré transakcie je v konečnom dôsledku iba nákladovým faktorom pri obstarávaniach, ktorý zbytočne zaťažuje limitované rozpočty.

Legislatívny návrh, ktorým sa mení smernica o DPH, bude predložený Európskemu parlamentu na vyjadrenie a Rade EÚ na prijatie. Členské štáty majú do 30. apríla prijať a uverejniť zákony, právne predpisy a správne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou. (tasr)

Ranný štrajk vodičov MHD prebehol v Bratislave bez mimoriadnych udalostí, informuje dopravný podnik. Do štrajku sa podľa neho zapojili dve tretiny vodičov.

„Ešte nevieme presne povedať, koľko spojov nebolo vypravených, tento údaj budeme mať kompletný až vo večerných hodinách,“ povedala hovorkyňa Ľubica Melcerová.

Štrajk vodičov MHD prebehol medzi 8.00 až 9.00, keď vodiči odstavili vozidlá na konečných zastávkach.

„V snahe zachovať obsluhu najväčších nemocníc ostali premávať linky 9, 32, 98, 209 a 211. Obsluhované boli aj všetky električkové radiály, ktoré pokryla náhradná autobusová doprava. Po 9.00 sa podľa pokynov dopravného dispečingu, ktorý DPB posilnil na 16 ľudí, postupne obnovila premávka. V plnom rozsahu bola obnovená o 10.30,“ dodáva dopravný podnik.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať