Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Vláda v tajnom dokumente plánuje veľké zmeny v daniach do 2 rokov a skokový rast platov učiteľov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vládny reformný plán rieši osem oblastí, v ktorých sa chceme uchádzať o európske peniaze z Fondu obnovy a rozvoja. Slovensko môže z neho získať asi sedem miliárd eur.

Za vládny plán reforiem zodpovedá minister financií Eduard Heger (OĽaNO). Kým ho vláda zrejme 15. októbra pošle na odobrenie do Bruselu, musí získať súhlas koaličnej rady, aby sa reformy aj začali robiť. Z pracovnej verzie dokumentu zo začiatku septembra sme vybrali opatrenia, ktorými by vláda chcela meniť dane, dôchodky, pravidlá pre verejné financie.

Väčšina aktuálneho dokumentu vznikla v čase, keď sa predpokladalo, že nám Európska komisia dá z fondu obnovy peniaze na reformy na základe takzvaných míľnikov. Návrh plánu tak napríklad ráta aj so skokovým nárastom platov učiteľov a jeho tvorcovia počítali s tým, že sa to zaplatí z tohto fondu. Dnes je už zrejmé, že platy sa z fondu obnovy zaplatiť nemôžu.

Do 15. októbra sa autori dokumentu pokúsia prerobiť ho tak, aby oveľa podrobnejšie opisoval aj plán investičných výdavkov.

Dokument pri väčšine z ôsmich reformných oblastí nemá vyčíslené náklady na reformu. Tam, kde odhady sú, je zrejmé, že pôjde často nielen o zásadné, ale aj nákladné zmeny.

Napríklad plánovaná rozsiahla reforma školstva je aj veľmi nákladná. Ak by išlo všetko podľa plánu, v najbližších rokoch by stála niekoľko miliárd eur, z toho len zvýšenie platov učiteľov miliardu. Alebo reforma starostlivosti o duševné zdravie, ktorá je súčasťou veľkých zmien v zdravotníctve, by v rokoch 2021 až 2026 stála dokopy približne 800 miliónov.

Veľké veci vláda chystá aj v daniach a dôchodkoch. Pri daniach chce zmeniť daňový mix tak, aby sa menej zdaňovala práca a viac spotreba, majetok a negatívne externality. Plánuje tiež zmeny v štátnych dôchodkoch, aj v druhom pilieri a základné zmeny chce dať do ústavného zákona, ktorý má platiť už od decembra.

Tu je prehľad navrhovaných zmien:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Mikloš naznačuje, že by matovičovcom rád pomohol s reformami
  • Zákonník práce: Ministerstvo predložilo návrh novely, chce meniť gastrolístky, tripartitu či home-office
  • Turizmus: Česi tento rok cez leto minuli na Slovensku viac peňazí ako vlani
  • Spor: Čína hrozí odvetou za rozhodnutie americkej administratívy začať v USA blokovať čínske aplikácie TikTok a WeChat
  • Uniknutý plán reforiem: Prečítajte si náčrt zmien v daniach, dôchodkoch a ďalších oblastiach

Mám 100 eur investovať do jedného fondu alebo ich rozdeliť do dvoch? Je lepší podielový fond alebo riadená investícia?

Foto - JumpStory
Foto – JumpStory

Je lepšie dať 100 eur do jedného fondu alebo ich radšej rozdeliť do dvoch investícií? A kedy má zmysel podielový fond a kedy iná investícia? Šiesti odborníci na financovanie odpovedajú na otázky Denníka E.

Decodom krízu prežije, dlhy vyrovná do konca roka a nechá si vyše dve tretiny zamestnancov

Vladimír Šrámek - Foto TASR
Vladimír Šrámek – Foto TASR

Nábytkáreň Decodom si z 1150 zamestnancov napokon nechá vyše 800, aj keď hrozilo razantnejšie prepúšťanie. Firma sa postupne stabilizuje, má vyššie objednávky, ako očakávala, a avizuje, že všetky dlhy po lehote splatnosti uhradí do konca roku.

Minúta po minúte

Česi tento rok cez leto minuli na Slovensku viac peňazí ako vlani. Populárnou prázdninovou destináciou Čechov bolo aj Chorvátsko, hitom sa však stala domáca dovolenka.

Podľa analýzy Českej sporiteľne pritom do Chorvátska aj na Slovensko vyrazilo tento rok menej Čechov ako vlani.

Konkrétne na Slovensku to bolo o 5 % menej a pri Jadrane dovolenkovalo v júli o štvrtinu (25 %) ľudí menej, zatiaľ čo v auguste dosiahol medziročný pokles 16 %.

Napriek menšiemu počtu českých turistov v oboch krajinách ich dovolenkové výdavky vzrástli. Na Slovensku počas oboch mesiacov, v Chorvátsku len v auguste.

„V oboch prípadoch však nárast nedosahuje ani 10 %,“ povedala analytička Českej sporiteľne Tereza Hrtúsová. „Pomerne malý pokles výdavkov o 5 % oproti minulému roku zaznamenali v Rakúsku. O niečo väčší, o pätinu, už bol pokles výdavkov v Nemecku,“ dodala.

Aj prílev zahraničných turistov do Českej republiky bol v dôsledku pandémie oveľa menší. Z údajov poskytovateľa platobnej techniky Global Payments vyplýva, že turisti z krajín, ako je Rusko, Japonsko či USA, tento rok uskutočnili v Česku o 76 % menej platieb kartou ako vlani. V prípade zahraničných turistov z Európy klesli takéto platby medziročne o 19 %.

Dáta spoločnosti Global Payments ďalej ukázali, že najväčší výpadok zahraničných turistov eviduje Praha. Návštevnosť českej metropoly totiž klesla v tomto roku medziročne o 93 %. Hotely v hlavnom meste boli v júli obsadené len na 22 %. Prirodzenou reakciou na menšiu ziskovosť je prepúšťanie, ku ktorému sa niektoré hotely, napríklad Hilton, už uchýlili.

Na druhej strane horské oblasti a kempy výpadok turistov takmer nezaznamenali. Najväčší záujem bol o Krkonoše, Šumavu a juh Moravy. (tasr)

Dlh za poplatok za pobyt v štátnom karanténnom zariadení predstavuje aktuálne viac ako 674 600 eur z celkovej výšky pohľadávok vyše 1,4 milióna eur. Ministerstvo vnútra stále priebežne vystavuje faktúry.

Ministerstvo prijalo niekoľko listov od občanov, ktorí pripomienkujú platby faktúr za pobyt v karanténnom zariadení.

Eviduje i žiadosti občanov o odpustenie platby a žiadosti o inú formu pomoci pri vyrovnaní sa s platbami za pobyty v karanténnych zariadeniach.

Celkovo bolo v štátnej karanténe 23 600 občanov. (tasr)

Čína hrozí odvetou za rozhodnutie americkej vlády začať v USA blokovať čínske aplikácie TikTok a WeChat. Čínske ministerstvo obchodu vyjadrilo svoj „rozhodný odpor“ a TikTok požiadal americký súd, aby rozhodnutie vyhlásil za neplatné.

Ak sa Spojené štáty budú držať doterajšieho kurzu a nenapravia svoje chyby, Čína podnikne nevyhnutné opatrenia, aby ochránila svoja legitímne práva a záujmy čínskych firiem, uviedlo čínske ministerstvo.

Bližšie podrobnosti k možným krokom však neuviedlo, upozornila agentúra Reuters.

Akcie v USA dnes opäť klesali. Investori sa ďalej zbavovali technologických titulov a obavy vzbudzuje aj nárast nových prípadov koronavírusovej nákazy.

Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, stratil 0,88 percenta a uzavrel na 27657,29 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 1,12 percenta na 3319,41 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom sú zastúpené mnohé firmy z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil o 1,07 percenta na 10793,28 bodu.

Za celý týždeň stratil Dow Jones 0,03 percenta, index S&P 500 0,65 percenta a Nasdaq 0,56 percenta. Index S&P 500 klesol prvýkrát od vlaňajšieho prelomu septembra a októbra tri týždne po sebe. Tretí týždeň za sebou sa oslabil aj Nasdaq.

Straty vykázali veľké technologické spoločnosti Apple, Microsoft, Amazon a Alphabet. (reuters, čtk)

Štát by nemal zdaňovať vzduch, ale len reálne zarobené peniaze, hovorí daňový expert

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

„Do zákona o dani z príjmov sa dostali pravidlá, ktoré umožňujú štátu brať si daň, aj keď subjekt nič nezarobí,“ hovorí Richard Panek, daňový expert z EY, ktorý sa podieľal na príprave Daňového manifestu 2020 s cieľom podporiť podnikanie.

Kysučanom hrozí zrušenie autostrády do Česka, lebo je veľmi drahá

Rozostavaný úsek kysuckej diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec. Foto – TASR
Rozostavaný úsek kysuckej diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec. Foto – TASR

Národná diaľničná spoločnosť upúšťa od plánu postaviť rýchlocestu R5 z Kysúc na českú hranicu. Tá je síce veľmi potrebná, lebo spája priemyselné regióny, ale zároveň je technicky mimoriadne náročná, a preto aj drahá.

V Prešove pokračovali pochody odborárov z KOZ proti zmenám v minimálnej mzde a zámeru prijať ďalšie organizácie do tripartity. Organizátori odhadli počet ľudí na 500, chystajú ešte protesty v Banskej Bystrici, Žiline, Trenčíne a Trnave. (tasr)

Americká softvérová spoločnosť Salesforce.com vytvorí 12-tisíc nových pracovných miest. Firma v dôsledku koronakrízy registruje silný dopyt po podnikovom softvéri, ktorý podporuje prácu na diaľku a internetový obchod.

Salesforce.com aktuálne zamestnáva na celom svete takmer 54-tisíc ľudí a zaoberá sa vývojom cloudového podnikateľského softvéru, napríklad na správu vzťahov so zákazníkmi, poznamenáva agentúra Reuters. (čtk)

Zatiaľ nevieme, či dáta o ľuďoch testovaných na COVID-19 niekto cez bezpečnostnú dieru stiahol alebo nie, uviedol riaditeľ NCZI Peter Bielik. Sám označil incident za megaúnik. Rozsah možného zneužitia údajov z aplikácie Moje ezdravie bude vedieť upresniť až po ukončení interného vyšetrovania.

Napriek tomu, že Národné centrum zdravotníckych informácií priznalo, že dáta neboli správne zabezpečené, zatiaľ neplánuje upozorniť testovaných ľudí na možnosť zneužitia ich údajov. Takýto postup je bežný, keď uniknú údaje súkromným firmám.

Etickí hekeri pred pár dňami prišli na to, že cez triviálnu chybu sa dalo dostať k osobným údajom 390-tisíc ľudí, ktorí boli testovaní. Problém nahlásili národnej kyberjednotke CSIRT. Tá v stredu zalarmovala Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré kompromitovanú funkciu v aplikácii vyplo. Potenciálnym útočníkom však bola k dispozícii od vydania aplikácie, teda od marca, potvrdil riaditeľ NCZI.

Aplikácia Moje ezdravie bola vyvinutá výhradne internými kapacitami NCZI.

Minister Krajčí nevylučuje vyvodenie personálnej zodpovednosti v dôsledku úniku dát v NCZI. Z funkcie by mohol odísť generálny riaditeľ úradu Peter Bielik.

„Priznám sa, že nevylučujem žiadnu možnosť. Počkám si na došetrenie celej situácie. Takéto veci sa naozaj nemôžu stávať, aj napriek tomu, že sme v krízovej situácii, veľa vecí sa robilo s tým najlepším úmyslom vo veľkej rýchlosti, ale toto je naozaj niečo, čo sa stávať nemôže,“ povedal.

Únik osobných údajov iným smerom ako k etickým hekerom sa podľa jeho slov zatiaľ nepotvrdil. Ozrejmil, že pre incident podalo NCZI podnet na Úrad na ochranu osobných údajov SR, ktorý situáciu prešetruje. Rovnako na Národný bezpečnostný úrad, ktorý robí audit. Súhlasí, že aj získanie dát etickými hekermi je závažný únik. „Ak autority povedia, že došlo k zanedbaniu povinnosti, tak to bude vážne,“ doplnil. Zároveň zdôraznil, že nešlo o dáta súvisiace s elektronickými zdravotníctvom, teda ereceptami či evyšetreniami, tie neboli ohrozené. (tasr)

Zraniteľnosť aplikácie Moje ezdravie je už odstránená. V piatok to uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií. Chyba umožnila etickým hekerom získať osobné údaje ľudí testovaných na koronavírus.

Šéf NCZI Peter Bielik priznal, že ak by problém neodhalili, mohlo dôjsť ku škodám. Spoločnosť Nethemba, ktorá na problém poukázala, podľa jeho slov prisľúbila, že získané osobné údaje testovaných ľudí nezneužije. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať