Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Heger navrhol zmenu dlhovej brzdy, aby reagovala na krízu. Pár rokov zostane tak či tak vypnutá

Minister financií Eduard Heger a premiér Igor Matovič. Foto - TASR
Minister financií Eduard Heger a premiér Igor Matovič. Foto – TASR
 • Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) dal tento týždeň na pripomienkovanie zmeny v pravidlách dlhovej brzdy. V roku 2011 sa na tomto ústavnom zákone dohodla Radičovej vláda so Smerom. 
 • Dlh Slovenska pre koronakrízu výrazne stúpa a dlhodobo zostane nad aktuálne platnými sankčnými pásmami dlhovej brzdy. Aby mala zmysel aj naďalej a strážila verejné financie, treba ju zásadne zmeniť.
 • Je zrejmé, že dlhová brzda bude po novom naviazaná na čistý dlh a tomu sa prispôsobia aj sankčné pásma. Zatiaľ však nie je isté, kedy sa opäť zapne.

Navrhnutá zmena mimoriadne dôležitého nástroja prichádza preto, že dlhová brzda najmä pre koronakrízu neodráža realitu. Dlh krajiny v ďalších rokoch výrazne prevýši jej najvyššie sankčné pásma, okrem toho môže byť takmer 6 rokov vypnutá. Jej úlohou je pritom vláde zväzovať ruky, aby nemohla bezhlavo míňať.

Nedostatky a ďalšie výhrady, ktoré vyplynuli z praxe, sa pokúša riešiť návrh ministra financií Eduarda Hegera. Tento týždeň ho predložil na pripomienkovanie.

Heger na ministerstve rozbehol diskusiu s odborníkmi z IFP, Národnej banky Slovenska (NBS) aj rozpočtovej rady, čo s tým treba urobiť. Výsledkom je, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Zmätok z vládnych opatrení, každý ich vykladá po svojom. A biznis tíchne
 • Prvá pomoc+: V pondelok 9. novembra začne štát prijímať výkazy k prvej pomoci za október, budú už v zvýšenej výške
 • Sociálne: Na Slovensku sa opäť zavedie pandemický rodičovský príspevok, schválila to vláda
 • Prieskum: Nálada v slovenskej ekonomike sa v októbri zlepšila, dôveru podnikateľov už začala ovplyvňovať druhá vlna pandémie
 • Vývoj: Nemecká ekonomika stúpla v 3. štvrťroku podľa inštitútu DIW asi o 6 % po rekordnom prepade o 9,7 % v 2. kvartáli
 • Doprava: Najrušnejším letiskom v Európe je parížske letisko Charlesa de Gaulla, z prvého miesta odsunulo londýnsky Heathrow
 • Firmy: Taliansky protimonopolný úrad vyšetruje Google pre podozrenie zo zneužívania dominantného postavenia na trhu
 • Núdzový stav: Smiem si kúpiť balený obed cez okienko?
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám

Vyššie príspevky pre viac podnikateľov aj SOS dotácia. Aké zmeny vláda schválila v prvej pomoci

Na snímke minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) počas predstavovania Prvej pomoci+. Foto – TASR
Na snímke minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) počas predstavovania Prvej pomoci+. Foto – TASR

Vláda schválila, že bude naďalej poskytovať finančné kompenzácie zamestnávateľom a SZČO zasiahnutých mimoriadnou situáciou. S pripomienkou odobrila úpravy v projekte Prvá pomoc, podpora z neho sa bude týkať už žiadostí za október, predĺži sa aj na január až marec 2021.

Ťažké podnikanie na Orave? Štyria Liptáci tam počas koronakrízy pripravujú už druhý supermarket

Ilustračné foto - Verex Holding
Ilustračné foto – Verex Holding

Do oravských predajní potravín CBA Verex nenastúpilo po víkendovom testovaní 10 pracovníkov, čo je desatina. Firma si však práve zacvičuje ľudí do nového diskontu v Námestove, ktorý chce otvoriť v decembri, a tak výpadok zvládla.

Minúta po minúte

Oslobodenie od dane za používanie letných terás a sedení v Prešove s účinnosťou od 1. novembra schválilo mestské zastupiteľstvo. Pristúpilo k tomu vzhľadom na trvanie mimoriadnej situácie a ekonomickú situáciu.

Zmena všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnych daniach sa vzťahuje na príslušné opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

Radnica zároveň už informovala, že majitelia kaviarní a gastroprevádzok v Prešove budú môcť prevádzkovať svoje letné terasy alebo sedenia aj po 31. októbri.

„Všetci chceme veriť tomu, že budúci rok už bude koronavírus na ústupe. Už teraz však musíme urobiť všetko preto, aby sme prevádzkovateľom reštaurácií a kaviarní pomohli prekonať toto náročné obdobie,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Niektorí poslanci skonštatovali, že k odpusteniu poplatkov mohlo dôjsť už skôr. (tasr)

Nemecká ekonomika v 3. štvrťroku podľa inštitútu DIW stúpla o približne 6 % po rekordnom prepade o 9,7 % v 2. kvartáli. Oživovanie hospodárstva, ktoré sa začalo v lete, pravdepodobne spomalí druhá vlna pandémie.

Inštitút DIW poukázal na hrozbu ďalších reštrikcií súvisiacich s koronavírusom. Pripomenul, že veľa firiem stále bojuje s dôsledkami obmedzení, ktoré vláda zaviedla na jar po vypuknutí pandémie, a sotva im zostali finančné rezervy.

Spolkový štatistický úrad Destatis plánuje zverejniť predbežný odhad vývoja HDP v 3. štvrťroku koncom týždňa. (tasr, reuters)

Železnice SR nebudú zabezpečovať hromadné testovanie zamestnancov na covid-19 vo vlastnej réžii. Majú totiž pracoviská s celoslovenskou pôsobnosťou a nie je v možnostiach spoločnosti pokryť celé územie Slovenska.

Firmy, ktoré zamestnávajú viac ako 4000 ľudí, môžu otestovať zamestnancov na covid-19 vo vlastnej réžii. Štát im na účely hromadného firemného testovania poskytne antigénové testy, registračné formuláre, certifikáty a príslušníka Ozbrojených síl SR, ktorý bude na priebeh testovania dohliadať.

Rovnaké podmienky platia aj pre skupiny firiem, ktoré v jednom areáli môžu zriadiť spoločné odberné miesto s účasťou aspoň 4000 zamestnancov. Vyplýva to z informácií na vládnom webe somzodpovedny.sk.

Hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová zdôraznila, že v spoločnosti pravidelne zasadá krízový štáb. Plošné testovanie môže mať dosah na personálne zabezpečenie železničnej dopravnej prevádzky. Železnice preto vydali interné postupy k zabezpečeniu vlakovej dopravy pri nedostatku dopravných zamestnancov počas núdzovej situácie.

Hovorkyňa poznamenala, že pri testovaní ide o individuálne rozhodnutie zamestnancov, ktoré ŽSR rešpektujú, a podľa rozhodnutí budú prispôsobovať prevádzkové kapacity. Reagovala aj na možnosť, ak sa zamestnanci odmietnu dať testovať. Zamestnancom v takom prípade vzniká prekážka na strane zamestnanca bez náhrady mzdy.

„ŽSR dodržiavajú všetky nariadenia a usmernenia Úradu verejného zdravotníctva SR a vlády SR a svojim zamestnancom odporúčajú tieto pravidlá dodržiavať,“ podotkla Feik Achbergerová. Dodala, že ŽSR netestujú zamestnancov priebežne; pri podozrení kontaktujú regionálny úrad verejného zdravotníctva a postupujú v zmysle odporúčaní. (tasr)

Mercedes-Benz zvýši svoj podiel v automobilke Aston Martin na 20 % do roku 2023 zo súčasných 2,6 %. Stane sa tak jedným z najväčších akcionárov trápiaceho sa britského výrobcu luxusných vozidiel.

Zvýšenie podielu sa má uskutočniť v rámci širšieho úpisu nových akcií, ich hodnota pre nemeckú skupinu by mala byť najviac 286 miliónov libier.

Obe automobilky sa dohodli aj na prehĺbení strategickej spolupráce, ktorú naštartovali v roku 2013. Aston Martin tak získa napojenie na dôležité technológie nemeckej firmy vrátane technológií pre elektrické a hybridné autá.

Viac o automobilke Aston Martin:

 • bola založená pred vyše sto rokmi, jej autá preslávil fiktívny tajný agent James Bond;
 • od vstupu na burzu pred dvomi rokmi zažíva náročné časy, tento rok jej akcie stratili dve tretiny hodnoty;
 • v máji sa stal novým šéfom Tobias Moers, ktorý v minulosti stál na čele značky AMG zo skupiny Mercedes-Benz;
 • v 3. štvrťroku sa prepadla do straty 29 miliónov libier, vlani bola v zisku 43 miliónov libier. Výnosy jej klesli o takmer polovicu na 124 miliónov libier. (čtk, reuters)

Najrušnejším letiskom v Európe je tento rok parížske Letisko Charlesa de Gaulla, za deväť mesiacov vybavilo 19,3 milióna pasažierov. Z prvého miesta odsunulo londýnsky Heathrow, ktorým prešlo o 300-tisíc cestujúcich menej.

Šéf letiska Heathrow John Holland-Kaye upozornil britskú vládu, že zaostáva v otváraní hraníc za európskymi krajinami a príliš pomaly zavádza testovanie pasažierov.

Letisko Heathrow za tri štvrťroky vygenerovalo stratu 1,5 miliardy libier, počet pasažierov sa prepadol o takmer 80 %. Očakáva, že za celý rok vybaví 22,6 milióna cestujúcich.

Vedenie najväčšieho britského letiska tvrdí, že má dostatok hotovosti na najbližších 12 mesiacov aj v prípade, že by nastal extrémny scenár s úplným výpadkom tržieb. (ft)

Zamestnanci zariadení sociálnych služieb, ktoré sa ocitnú v karanténe, dostanú infekčný príplatok, schválila to vláda. Podľa ministra práce Krajniaka bude vo výške 200 eur v čistom a dostanú ho zamestnanci zariadenia v karanténe, ktorí sa budú ďalej starať o klientov.

Obedy zadarmo sa budú vyplácať aj počas pandémie

Obedy zadarmo sa budú vyplácať aj v prípade, že škola alebo jedáleň sú zatvorené, povedal minister práce Krajniak. Ak je zatvorená jedáleň a škola funguje, bude štát uhrádzať obedy prostredníctvom škôl rodičom. Ak je jedáleň otvorená a škola nefunguje, bude sa dotácia uhrádzať školám, aby mohli jedálne fungovať.

Nálada v slovenskej ekonomike sa v októbri zlepšila, dôveru podnikateľov však už začala ovplyvňovať druhá vlna pandémie. Pesimizmus sa najviac prejavil v službách a stavebníctve. Naopak, dôvera v priemysle stúpla najvyššie od apríla 2018.

Októbrové údaje o dôvere v ekonomiku zverejnil Štatistický úrad SR na internetovej stránke. Trojmesačný kĺzavý priemer sezónne upraveného indikátora ekonomického sentimentu vzrástol štvrtý mesiac po sebe na 88,4 bodu. Medziročne bol nižší o 9,8 bodu a zaostal aj za dlhodobým priemerom.

Výraznejší optimizmus sa prejavil len v priemysle, dôvera v stavebníctve klesla najnižšie od júna 2013. Druhý mesiac po sebe sa citeľne znížila dôvera v obchode, mierne u spotrebiteľov.

Na novodobom minime bola ekonomická nálada v júni, keď klesla na 64,8 bodu. Vo februári, teda mesiac pred potvrdením prvého prípadu koronavírusu, bola na 98 bodoch. (e, čtk)

Polícia a armáda pomôžu veterinárom zastaviť šírenie afrického moru ošípaných. Vláda schválila dvoch policajných veterinárnych lekárov a maximálne 15 vojenských na kontroly domácich chovov. (tasr)

Pandemická OČR sa bude vyplácať v závislosti od počtu žiadostí, povedal minister práce Milan Krajniak. Podľa neho sa nedá veľmi rátať s tým, že by sa jej vyplácanie príliš skrátilo, zákonná lehota na výplatu tejto dávky je dva mesiace.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať