Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Šéfom telekomunikačného úradu sa stane Doležalov kandidát Ivan Marták, súperi spochybňovali „písomku“

Ivan Marták. Foto - TASR
Ivan Marták. Foto – TASR

Novým predsedom Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb sa stane bývalý dlhoročný šéf stratégie Orangeu Ivan Marták.

V stredu jeho nomináciu schválil parlament. Marták aktuálne pôsobí na telekomunikačnom úrade na nižšej pozícii a kľúčový úrad prevezme približne v čase, keď je jeho hlavnou úlohou zastrešiť prechod na rýchle 5G siete.

Za Martákovo vymenovanie hlasovalo 114 poslancov, medzi nimi takmer celá koalícia aj väčšina Smeru a Hlasu. Zdržali sa štrnásti vrátane poslanca OĽaNO Petra Kremského.

Kremský v minulosti odporúčal, aby sa výberové konanie na obsadenie vplyvného postu zopakovalo. Vyrušili ho

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Mikloš naznačuje, že by matovičovcom rád pomohol s reformami
  • Pôdohospodárstvo: Poradný zbor ministra Mičovského opustili už takmer všetci agroexperti
  • Zákonník práce: Ministerstvo predložilo na pripomienkovanie novelu, chce meniť gastrolístky, tripartitu či home-office
  • Firmy: Na zadlženú Arcu Investments podali v Česku insolvenčný návrh
  • Bonul: Firma sa odvolala proti rozhodnutiu NBÚ vziať jej previerku
  • Železnice: ČD a ZSSK po zaradení Česka medzi rizikové krajiny obmedzia diaľkové vlaky
  • Slovenská pošta: Upozorňuje na falošné emaily, pýtajú si poplatky za doručenie
  • USA: Trumpova administratíva od nedele zablokuje sťahovanie TikToku a WeChat
  • Uniknutý plán reforiem: Prečítajte si náčrt zmien v daniach, dôchodkoch a ďalších oblastiach
  • Kto vymýšľa reformný plán: Kompletný zoznam Hegerovej skupiny

Decodom krízu prežije, dlhy vyrovná do konca roka a nechá si vyše dve tretiny zamestnancov

Foto - TASR
Foto – TASR

Nábytkáreň Decodom si z 1150 zamestnancov napokon nechá vyše 800, aj keď hrozilo razantnejšie prepúšťanie. Firma sa postupne stabilizuje, má vyššie objednávky, ako očakávala, a avizuje, že všetky dlhy po lehote splatnosti uhradí do konca roku.

Minúta po minúte

Štát by nemal zdaňovať vzduch, ale len reálne zarobené peniaze, hovorí daňový expert

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

„Do zákona o dani z príjmov sa dostali pravidlá, ktoré umožňujú štátu brať si daň, aj keď subjekt nič nezarobí,“ hovorí Richard Panek, daňový expert z EY, ktorý sa podieľal na príprave Daňového manifestu 2020 s cieľom podporiť podnikanie.

V Prešove pokračovali pochody odborárov z KOZ proti zmenám v minimálnej mzde a zámeru prijať ďalšie organizácie do tripartity. Organizátori odhadli počet ľudí na 500, chystajú ešte protesty v Banskej Bystrici, Žiline, Trenčíne a Trnave. (tasr)

Americká softvérová spoločnosť Salesforce.com vytvorí 12-tisíc nových pracovných miest. Firma v dôsledku koronakrízy registruje silný dopyt po podnikovom softvéri, ktorý podporuje prácu na diaľku a internetový obchod.

Salesforce.com aktuálne zamestnáva na celom svete takmer 54-tisíc ľudí a zaoberá sa vývojom cloudového podnikateľského softvéru, napríklad na správu vzťahov so zákazníkmi, poznamenáva agentúra Reuters. (čtk)

Zatiaľ nevieme, či dáta o ľuďoch testovaných na COVID-19 niekto cez bezpečnostnú dieru stiahol alebo nie, uviedol riaditeľ NCZI Peter Bielik. Sám označil incident za megaúnik. Rozsah možného zneužitia údajov z aplikácie Moje ezdravie bude vedieť upresniť až po ukončení interného vyšetrovania.

Napriek tomu, že Národné centrum zdravotníckych informácií priznalo, že dáta neboli správne zabezpečené, zatiaľ neplánuje upozorniť testovaných ľudí na možnosť zneužitia ich údajov. Takýto postup je bežný, keď uniknú údaje súkromným firmám.

Etickí hekeri pred pár dňami prišli na to, že cez triviálnu chybu sa dalo dostať k osobným údajom 390-tisíc ľudí, ktorí boli testovaní. Problém nahlásili národnej kyberjednotke CSIRT. Tá v stredu zalarmovala Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré kompromitovanú funkciu v aplikácii vyplo. Potenciálnym útočníkom však bola k dispozícii od vydania aplikácie, teda od marca, potvrdil riaditeľ NCZI.

Aplikácia Moje ezdravie bola vyvinutá výhradne internými kapacitami NCZI.

Minister Krajčí nevylučuje vyvodenie personálnej zodpovednosti v dôsledku úniku dát v NCZI. Z funkcie by mohol odísť generálny riaditeľ úradu Peter Bielik.

„Priznám sa, že nevylučujem žiadnu možnosť. Počkám si na došetrenie celej situácie. Takéto veci sa naozaj nemôžu stávať, aj napriek tomu, že sme v krízovej situácii, veľa vecí sa robilo s tým najlepším úmyslom vo veľkej rýchlosti, ale toto je naozaj niečo, čo sa stávať nemôže,“ povedal.

Únik osobných údajov iným smerom ako k etickým hekerom sa podľa jeho slov zatiaľ nepotvrdil. Ozrejmil, že pre incident podalo NCZI podnet na Úrad na ochranu osobných údajov SR, ktorý situáciu prešetruje. Rovnako na Národný bezpečnostný úrad, ktorý robí audit. Súhlasí, že aj získanie dát etickými hekermi je závažný únik. „Ak autority povedia, že došlo k zanedbaniu povinnosti, tak to bude vážne,“ doplnil. Zároveň zdôraznil, že nešlo o dáta súvisiace s elektronickými zdravotníctvom, teda ereceptami či evyšetreniami, tie neboli ohrozené. (tasr)

Zraniteľnosť aplikácie Moje ezdravie je už odstránená. V piatok to uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií. Chyba umožnila etickým hekerom získať osobné údaje ľudí testovaných na koronavírus.

Šéf NCZI Peter Bielik priznal, že ak by problém neodhalili, mohlo dôjsť ku škodám. Spoločnosť Nethemba, ktorá na problém poukázala, podľa jeho slov prisľúbila, že získané osobné údaje testovaných ľudí nezneužije. (tasr)

Fond na podporu umenia vyhlásil mimoriadnu výzvu, v ktorej rozdelí 9,5 milióna eur zo záchranného balíka pre nezriaďovanú kultúru. Žiadosti o štipendium v štrnástich podprogramoch môžu uchádzači posielať do 5. októbra.

Mimoriadna výzva je určená pre jednotlivcov profesionálne pôsobiacich v oblasti divadla, tanca, hudby, literatúry a vizuálneho umenia, ale aj pre tých, ktorí o kultúre a umení píšu, respektíve sa organizačne podieľajú na realizácii kultúrnych aktivít.

„Na rozdiel od iných druhov štipendií poskytovaných z FPU, tentoraz je možné o podporu požiadať aj na interpretačné výkony, naštudovanie či realizáciu časti diela – herecké či tanečné naštudovanie, svetelný a zvukový dizajn,“ povedal riaditeľ FPU Jozef Kovalčik.

Proces podania žiadosti by mal byť jednoduchší než zvyčajne, výška štipendií sa bude pohybovať v rozmedzí 1500 až 3000 eur pre jedného prijímateľa, o čom rozhodnú odborné komisie.

Podpora by sa podľa ministerky kultúry Natálie Milanovej (OĽaNO) mala dostať aj k umelcom, ktorí už počas prvej vlny koronavírusu prepadli cez plošnú sieť pomoci. Milanová získala z ministerstva financií spolu 11 miliónov, ktoré majú rozdeliť verejnoprávne fondy – okrem Fondu na podporu umenia aj Audiovizuálny fond a Fond na podporu národnostných menšín.

Insolvenčný návrh na Arcu Investments podal Mestskému súdu v Prahe  investičný fond IFIS. Ako uviedol, napriek tomu, že Arca sídli na Slovensku, usiluje sa „v záujme veriteľov“ presadiť riešenie úpadku v ČR. Zároveň podniká kroky na zjednotenie veriteľskej základne a vykupuje pohľadávky voči Arce. (čtk)

EÚ kúpi od firiem Sanofi a GSK 300 miliónov dávok pripravovanej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorá by mohla byť schválená na budúci rok. EK zafinancuje časť nákladov na výrobu, jednotlivé dávky budú kupovať členské štáty.

Proti covidu zatiaľ neexistuje žiadna medzinárodne schválená vakcína. Mnoho očkovacích látok je v rôznom štádiu vývoja a testovania. EÚ už skôr uzavrela podobnú dohodu o nákupe 400 miliónov dávok s firmou AstraZeneca.

Sanofi a GSK majú tiež kontrakt s USA na dodávku 100 miliónov dávok s možnosťou zvýšenia o pol miliardy. Ďalších 60 miliónov si zabezpečila Británia. (čtk, reuters)

Slovensko naďalej nesúhlasí s výstavbou plynovodu Nord Stream 2 medzi Ruskom a Nemeckom, hovorí štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus. Vo štvrtok aj o plynovode diskutoval prostredníctvom videa so zástupcami Česka a Rakúska.

Zachovanie tranzitu plynu cez Ukrajinu (ktorý pokračuje aj cez Slovensko) označil za dôležitú hospodársku a bezpečnostnú garanciu pre celú Európu. Pripustil, že Česko, Rakúsko a Slovensko nemajú na Nord Stream 2 rovnaký názor.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať