Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Už aj Kažimírova NBS odkazuje koalícii, že plán obnovy nemôžu ďalej skrývať

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Leaseplan logoLeasePlan Click&Drive – – Široká ponuka skladových vozidiel na operatívny leasing. Teraz v modernom on-line showroome. Nevlastnite. Jazdite! (inzercia)


Dobrý deň, dnes je posledný pracovný deň týždňa, v ktorom mala koalícia podľa prísľubu ministra financií Eduarda Hegera ukázať reformný plán obnovy Slovenska. Tlak na jeho zverejnenie silnie, lebo silný je už aj tlak času. O dva týždne by základné kontúry slovenských reforiem mali mať v rukách už aj v Bruseli, kde sa bude rozhodovať o prideľovaní veľkých peňazí.

Dnešný Ekonomický newsfilter na 1200 slov a 5 minút čítania pripravil Oliver Brunovský.


1. NBS ponúka koalícii pomoc s plánom obnovy

Vládny plán obnovy nevidela ešte ani centrálna banka. Jej guvernér Peter Kažimír sa síce včera snažil tváriť diplomaticky, no napriek tomu rozčarovanie jedného z najvplyvnejších analytických tímov v krajine prezradili Kažimírove formulácie ako „neviem, či vôbec plán obnovy existuje,“ a „prihovárame sa za to, aby necirkuloval po internete iba v podobe uniknutého dokumentu“.

Prečo majú kažimírovci pravdu: 

  • Kostru plánu obnovy, v rámci ktorého má Slovensko šancu získať takmer 7 miliárd eur na zásadné reformy, by Slovensko malo prvý raz ukázať Európskej komisii o 2 týždne.
  • Pracuje sa na ňom zhruba tri mesiace, no verejnosť sa k nemu zatiaľ vôbec nemala možnosť vyjadriť.
  • Plán obnovy by mal pritom zásadným spôsobom ovplyvniť život v krajine na desiatky rokov a zaviaže aj ďalšie politické reprezentácie, ktoré prídu k moci v ďalších voľbách.

V čom koalícia zlyhala: Premiér Matovič

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Podcast Denníka N

Ekonomika

Teraz najčítanejšie