Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Matovič neustúpil, nedá Dôvere a Unionu peniaze navyše, ich poistenci však nemusia byť v strese

Dexfinity.com – Ecommerce Akcelerátor. Skutočná výzva podnikania začína za hranicami. Nečakajte. Exportujte!Dobrý deň,

Igor Matovič včera pri svojom rozohnení proti Pente a súkromným zdravotným poisťovniam pripomínal Roberta Fica spred zhruba 8 rokov.

Ficovo angažovanie sa skončilo tak, že súkromným zdravotným poisťovniam nik neublížil. Naopak, Penta uzavrela so Smerom kartel a ďalej úspešne podnikala v zdravotníctve, čoho výsledkom je súčasný stav.

Držme všetci súčasnému premiérovi prsty, aby to s jeho plánmi nedopadlo rovnako nešťastne.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1200 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravil Konštantín Čikovský


1. OĽaNO vs Dôvera

Všeobecná zdravotná poisťovňa dostane od štátu ako svojho vlastníka do jej základného imania navyše 100 miliónov eur, nie 300 miliónov eur, ako navrhovali ministri financií a zdravotníctva Eduard Heger a Marek Krajčí (obaja OĽaNO).

Súkromné zdravotné poisťovne nedostanú na krytie problémov v covid kríze od štátu navyše žiadne špeciálne peniaze.

  • Rozhodlo sa na koaličnej rade, kde šéfovia strán dostali vysvetlenie histórie vyberania peňazí z Dôvery, najmä výplaty nezdanených vyše 400 miliónov eur jej akcionárom.
  • Minister hospodárstva Richard Sulík už potom nežiadal poslať peniaze navyše priamo všetkým poisťovniam podľa ich veľkosti, stačilo mu, že Heger a Krajčí znížili objem pomoci pre štátnu poisťovňu na tretinu.

Prečo je to dôležité: Rozhodnutie vlády dať peniaze navyše len štátnej poisťovni je natoľko kontroverzné, že spustí ďalšiu vlnu debaty o tom, či sú súkromné zdravotné poisťovne na Slovensku pre zdravie ľudí plusom alebo mínusom.

Dva hlavné argumenty ministrov OĽaNO:

  • Štát už teraz pomáha rovnako všetkým zdravotným poisťovniam počas krízy tým, že prispieva podnikom v rámci Prvej pomoci na výplaty, a teda aj na platenie zdravotného poistenia. Do konca roka by tak z celkovej pomoci podnikom malo pripadnúť na zdravotné poistenie zhruba sto miliónov.
  • Všeobecná zdravotná je podľa čísel ministerstva zdravotníctva už teraz v praxi znevýhodňovaná, pretože jej podiel na výdavkoch v zdravotníctve je vyšší (68,8 %) ako jej podiel na príjmoch zo zdravotného poistenia (67,7%). Tento rozdiel zodpovedá podľa ministerstva zdravotníctva výpadku príjmov poisťovne, respektíve jej vyšším nákladom na zdravotnú starostlivosť za zhruba 60 miliónov eur. Problém tohto argumentu je, že vyšší podiel na výdavkoch ako na príjmoch systému možno vysvetliť nielen nespravodlivosťou v systéme prerozdeľovania peňazí, ale aj nižšou efektivitou nákupov štátnej poisťovne.

Matovič varoval Dôveru, že ak bude reagovať strašením svojich poistencov, že vinou štátu dostanú horšiu zdravotnú starostlivosť, uvoľní vláda pravidlá na prepoisťovanie ľudí. V súčasnosti je systém mimoriadne komplikovaný – prehlásiť sa z jednej do druhej zdravotnej poisťovne možno len raz ročne, od januára, ale s podaním prihlášky do konca septembra.

Čo bude nasledovať: Dôvera a Union budú na rozhodnutie vlády reagovať prudko, ale dajú si pozor, aby ich poistenci nepocítili reálny vplyv sporov so štátom. S výpadkom si dokážu poradiť aj samy, respektíve s malou pomocou od svojich majiteľov. Odhadované škody súkromných poisťovní spôsobené covidom sú totiž len zhruba na úrovni ich typických ročných ziskov.

Viac o téme: Premiér nazýva šéfa Penty Haščáka mafiánom, peniaze navyše pošle štát len svojej poisťovni (Veronika Folentová/E)


2. Bankári by už zasa radi viac predávali

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Zdravotníctvo

Ekonomika

Teraz najčítanejšie