Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Minister dopravy Doležal: Nie som nadšený z nápadu zaviesť bezplatnú autobusovú dopravu

Minister dopravy Andrej Doležal. Foto – Globsec
Minister dopravy Andrej Doležal. Foto – Globsec

Neexistuje, aby bolo cestovanie autom rýchlejšie než jazda vlakom, tvrdí v rozhovore Andrej Doležal zo Sme rodina.

Vláda chce podľa reformného plánu presvedčiť ľudí, aby namiesto auta cestovali viac vlakom. Cieľom je, aby priemerný Slovák o štyri roky najazdil po koľajniciach o tretinu viac ako dnes.

Doležalovi sa však nepáči, že železniciam by mali konkurovať menej ekologické autobusy zadarmo pre dôchodcov a študentov.

Koalícia ich v lete prisľúbila ako súčasť sociálneho balíčka. Podľa Doležala by to ohrozilo iný sľub, ktorý sme dali Európskej únii – znižovať tvorbu emisií.

Rozhovor s ministrom Andrejom Doležalom sme urobili po jeho vystúpení na konferencii Tatra Summit. Sľúbil v ňom, že na budúci rok hostí privezie špeciálne vypraveným vlakom.

V rozhovore sa dozviete:

 • ako chce Andrej Doležal presvedčiť ľudí, aby po Slovensku cestovali radšej vlakom namiesto auta;
 • prečo napriek prioritizácii železníc musíme investovať čoraz viac peňazí do diaľnic a ciest;
 • čo bude úlohou národnej dopravnej autority a či zavedie jednotné cestovné vo vlakoch a v autobusoch na celom Slovensku;
 • či vláda poskytne dotáciu slovenskému startupu na výrobu batérií do elektromobilov InoBat;
 • ako by mala fungovať nová schéma na obnovu rodinných domov a kto z nej dostane viac peňazí.
Andrej Doležal v diskusii na konferencii Tatra Summit. Foto – Globsec

Aké veľké sú vaše skúsenosti s cestovaním vlakom?

V poslednom čase veľmi intenzívne. Absolvoval som stretnutie vo vlaku so všetkými generálnymi riaditeľmi železníc. Išli sme južnou trasou, takže viem, čo je to šesť hodín do Košíc.

Predtým sme boli v Trenčíne. Išli sme síce po vynovenej trati, ale skončili sme na starej stanici. Ako som hovoril aj tu v diskusii, keď hovoríme o cestovaní, nemôžeme sa oháňať iba frázami, ale musíme zmeniť svoj spôsob uvažovania.

Čo to znamená pre vás osobne?

To znamená, že je úplne prirodzené, aby minister dopravy išiel príkladom a cestoval vlakom čo najviac.

Keď ste teda v slovenských vlakoch v poslednom čase precestovali toľko kilometrov, aká zmena je kľúčová, aby ľudia najazdili vlakmi v priemere o tretinu viac ako dnes? 

Skrátiť čas cestovania. Dnes nie je problém vo vlakoch a vo vozovom parku. Viac ako 60 percent máme obnovených. Či už kompletne novými súpravami, alebo zrekonštruovanými. Problémom sú obmedzenia traťovej rýchlosti. Načo mi je vlak, ktorý môže ísť rýchlosťou 200 kilometrov za hodinu, keď jazdí po južnej trase tridsiatkou alebo štyridsiatkou?

O koľko viac ľudí by potom dokázali železnice prepraviť?

Máme štúdiu, že ak by sme zvýšili priemernú rýchlosť v diaľkovej doprave na 140 kilometrov za hodinu a v regionálnej na 80, tak dokážeme previezť dvojnásobný počet cestujúcich. To je 150 miliónov ročne. Odľahčí to cesty, a teda, paradoxne, zlepší aj cestovanie autom.

Kedy sa toho dočkáme?

Nestane sa to lusknutím prsta. Musíme naštartovať dlhodobý ozdravný proces železničnej infraštruktúry. Plán obnovy môže byť prvý impulz. Navrhujeme v ňom na železničnú sieť 700 miliónov eur. No celkovo máme v tejto oblasti investičný dlh 10 miliárd. To znamená, že musíme urobiť systémové zmeny, a to nielen s pomocou plánu obnovy a štandardných európskych fondov. Potrebujeme nástroj na dlhodobé financovanie dopravnej infraštruktúry na Slovensku. Jedného dňa sa totiž tie fondy skončia.

Hovoríte, že železnice majú byť priorita, no stále investujeme viac do ciest.

To je fakt, ktorý potrebujeme zvrátiť.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Veľkofarmárov z J&T pribúda. Po Tkáčovi a Fedorovi vstupuje do poľnohospodárstva aj ďalší človek blízky tejto skupine

Ján Nosko. Foto – J&T
Ján Nosko. Foto – J&T

Polovicu v najväčšej slovenskej farmárskej skupine kúpil bývalý zamestnanec skupiny J&T Ján Nosko. Od Daniela Krátkeho kúpil podiel v jeho Slovenskom farmárskom družstve, ktoré obhospodaruje 30-tisíc hektárov pôdy. S financovaním obchodu pomohla J&T, no Nosko odmieta špekuláciu, že vo farmách len zastupuje záujmy Patrika Tkáča.

V Harmanci našli antigénové testy 46 percent pozitívnych a PCR nula. Ako sa to stalo?

Ilustračné foto TASR
Ilustračné foto TASR

Antigénové testovanie v harmaneckých papierňach zlyhalo – ukázalo nereálne vysokú, až 46-percentnú mieru nákazy. Následné PCR testy nenašli nákazu ani u jedného. Verejné orgány aj iní odborníci to hodnotia ako anomáliu, ktorá nesmie poškodiť dôveru v testovanie.

Minúta po minúte

Foxconn získal vo Vietname povolenie na výstavbu továrne na laptopy a tablety za 270 miliónov dolárov. Zmluvný výrobca elektroniky by v nej mal ročne produkovať pre svojho zákazníka Apple osem miliónov prístrojov iPad a MacBook.

Taiwanská firma doposiaľ vo Vietname investovala 1,5 miliardy dolárov. Okrem továrne, na ktorú získala povolenie, zvažuje podľa vietnamských médií v krajine aj ďalšiu investíciu za 1,3 miliardy dolárov

Foxconn presúva na žiadosť Applu výrobu niektorých prístrojov iPad a MacBook z Číny do Vietnamu. Podľa skorších informácií chce americký gigant regionálne rozdeliť výrobu, aby sa vyhol dôsledkom obchodného napätia medzi Pekingom a Washingtonom.

Podľa výskumnej firmy TrendForce sa všetky iPady montujú v Číne. Okrem Foxconnu ich vyrába aj taiwanská spoločnosť Compal Electronics a čínska BYD Electronic International. (čtk, reuters)

Zadlžená Arca na valnom zhromaždení zmenila stanovy a potvrdila najväčšieho akcionára Rastislava Veliča na čele predstavenstva. Menšinový spolumajiteľ Peter Krištofovič tvrdil, že zhromaždenie nebolo zvolané v súlade so zákonom.

Arca Investments je kľúčovou firmou zadlženej skupiny, ktorá sa snaží o súdne oddlženie v Česku. Velič (60 % podiel) a Krištofovič (30 %) sa sporia a obviňujú už dlhšie. Krištofovič okrem iného presadzoval oddlženie reštrukturalizáciou na Slovensku, ktoré má prísnejšiu legislatívu.

Veľkú časť dlhov Arcy tvoria zmenky a dlhopisy, ktoré si nakúpili aj malí investori.

Čo tvrdí Velič

 • Na valnom zhromaždení schválili účtovnú závierku a potvrdili Veliča na čele predstavenstva.
 • Zmenili počet členov predstavenstva a zvolili dozornú radu „v mierne novom zložení“.
 • Neprijali návrh Petra Krištofoviča zvoliť do predstavenstva jeho a bývalého hlavného akcionára Pavla Krúpu.
 • Zhromaždenie sa uskutočnilo korešpondenčne, Krištofovičovu kritiku považuje za snahu zaujať médiá.

Čo hovorí Krištofovič

 • Zhromaždenie sa podľa neho neuskutočnilo v súlade so zákonom, hovorí, že nedostal podklady 30 dní pred jeho konaním, ale iba päť dní, a to nekompletné.
 • Preto sa na zhromaždení podľa svojho vyhlásenia nezúčastnil.

Podľa odborárov by firma AT&T mohla na Slovensku uvoľniť 300 ľudí, čo je zhruba desatina pracovnej sily. Podnik rozsah prepúšťania nepotvrdil. Portál Aktuality.sk v piatok informoval, že o prácu by mohlo prísť 440 zamestnancov.

Firma AT&T Global Network Services Slovakia pôsobí na Slovensku vyše 10 rokov, zamestnáva zhruba 2800 ľudí. Poskytuje zákaznícku podporu, správu a rozvoj siete a ďalšie služby. Dopyt po nich znížila pandémia.

Predseda odborového zväzu UniJA Martin Horkavý povedal, že na základe rokovaní so zamestnancami možno očakávať zrušenie zhruba troch stoviek pracovných pozícií.

Čo hovorí firma

AT&T uviedla, že sa snaží obmedziť dôsledky na zamestnancov. Tvrdí, že plánované úspory sú súčasťou skôr oznámených krokov a nie sú výsledkom súčasnej krízy. Chce sa zamerať na rastové oblasti a reaguje aj na nižší dopyt, keďže preferencie klientov sa vzhľadom na pandémiu zmenili.

Portál Aktuality.sk napísal, že v AT&T by mohlo prísť o prácu 440 ľudí, z toho 150 pracovníkov dostalo výpoveď v Košiciach. Nahlásené prepúšťanie v sektore bez menovania firmy potvrdilo aj ústredie práce. (čtk, reuters)

Za minulý rok sa vybralo elektronické mýto takmer 211 mil. eur, čo je o 4,6 % menej oproti predchádzajúcemu roku. Od spustenia elektronického výberu mýta v roku 2010 na mýte vybrali viac ako 2 miliardy eur.

V decembri výber mýta prekročil 16 mil. eur, čo bolo o vyše 8 % viac ako v decembri 2019.  Informoval o tom manažér pre komunikačnú stratégiu a PR mýtnej firmy SkyToll Anton Bódis.

V elektronickom mýtnom systéme bolo na konci roka zaregistrovaných 276 600 palubných jednotiek. Na vozidlá zo zahraničia z toho pripadlo 74,3 %.

Za celý rok 2020 využilo elektronický mýtny systém takmer 369-tisíc unikátnych vozidiel s registrovanou palubnou jednotkou. (tasr)

SOPK žiada vládu a poslancov, aby sa vrátili k štandardným postupom pri schvaľovaní zákonov. Schvaľovanie bez akejkoľvek odbornej diskusie a oponentúry podľa Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory spochybňuje systém riadneho fungovania právneho štátu.

Komora pripomenula, že nepriame novely zákonov využívali v rôznej miere všetky doterajšie koalície, no opozičné strany takýto postup vždy kritizovali, až kým sa samy nestali súčasťou vládnej koalície.

„Je neakceptovateľné zneužívať súčasnú zdravotnú situáciu na podkopávanie ústavných a právnych základov Slovenskej republiky. Pre ilustráciu uvádzame, že NR SR od 22. apríla 2020 do 13. januára 2021 prijala v skrátenom legislatívnom konaní celkom 50 zákonov,“ uviedla SOPK.

Prijímanie zákonov cez nepriame novely a v skrátenom legislatívnom konaní je podľa komory protiústavné, obchádza sa štandardný legislatívny proces a ide o škodlivú prax. Prílepky spôsobujú chaos v zákonoch, problémy pre občanov, ale aj pre podnikateľov. Zároveň deformujú právny systém a zvyšujú náklady pre podnikateľov, ktorí musia sledovať zmätočné novelizovanie zákonov. (tasr)

Ruským aerolinkám vlani v dôsledku pandémie klesol počet cestujúcich o 46 % na 69,2 milióna. Najväčší letecký dopravca Aeroflot, v ktorom väčšinový podiel vlastní štát, prišiel o 61 % cestujúcich.

Predbežné údaje o vlaňajších výkonoch ruských aeroliniek zverejnil úrad pre leteckú dopravu Rosaviacija. Najväčší Aeroflot prepravil 14,6 milióna ľudí.

Rusko na konci marca v dôsledku pandémie zastavilo medzinárodné lety, neskôr ich na niektorých trasách obnovilo. Vnútroštátne lety tvrdo zasiahli obmedzenia pohybu, dopyt sa však postupne zotavuje. (čtk, reuters)

Amazon otvorí v Taliansku dve nové logistické centrá, investuje do nich vyše 230 miliónov eur. V distribučnom centre v Novare a baliacom stredisku neďaleko Modeny vytvorí v najbližších troch rokoch spolu 1100 pracovných miest.

Budovaním nových kapacít chce Amazon uspokojiť rastúci dopyt zákazníkov a rozšíriť výber a podporu pre malé a stredné podniky, ktoré predávajú svoje produkty s jeho logistickou podporou.

Najväčší svetový e-shop v Taliansku doteraz investoval 5,8 miliardy eur. V krajine pôsobí desať rokov a zamestnáva 5800 ľudí. (čtk, reuters)

Štát v štyroch aukciách predal štátne dlhopisy za takmer 550 miliónov eur. Informovala o tom Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity.

V aukcii dlhopisov splatných 21. januára 2031 bol akceptovaný dopyt na úrovni 78,4 milióna eur, priemerný výnos bol na hodnote -0,4622 % p. a.

V aukcii dlhopisov splatných 12. júna 2028 dosiahol akceptovaný dopyt úroveň 167 miliónov eur, priemerný výnos bol -0,5342 % p. a.

V aukcii dlhopisov splatných 9. októbra 2030 agentúra akceptovala dopyt investorov 190 miliónov eur, priemerný výnos do splatnosti bol -0,4192 % p. a.

V aukcie dlhopisov splatných 14. mája 2032 bol akceptovaný dopyt 114,2 milióna eur, priemerný výnos bol -0,3337 % p. a. (tasr)

Európska komisia schválila slovenský program na pomoc profesionálnym športovým klubom vo výške 8 miliónov eur. Podpora bude mať formu priamych grantov pre spoločnosti, ktoré zaznamenali výrazný pokles príjmov.

Cieľom tejto schémy je zaistiť pokračovanie činností aj napriek pandemickej situácii. Komisia skonštatovala, že predložená schéma štátnej pomoci je v súlade s jej podmienkami stanovenými v dočasnom právnom rámci.

Poskytnutá podpora nepresiahne 800 000 eur pre jednu spoločnosť a bude vyplatená najneskôr do 30. júna 2021. (tasr)

Akcie firmy Stellantis sa pri debute na európskych burzách výrazne posilnili, dopoludnia pridávali na akciovom trhu v Miláne vyše 7,5 %. Nová automobilka vznikla spojením konkurentov PSA a Fiat Chrysler.

Zlúčená skupina je štvrtým najväčším výrobcom áut na svete. S jej akciami sa dnes začalo obchodovať na burzách v Miláne a Paríži, v utorok vstúpi aj na newyorskú burzu.

Výkonný šéf novej automobilky Carlos Tavares (doteraz riadil PSA) oznámil, že fúzia v najbližších rokoch vďaka predpokladaným úsporám nákladov zhodnotí majetok akcionárov o 25 miliárd eur.

Čo hovorí analytička

Analytička Monica Bosiová z banky Intesa Sanpaolo predpovedala, že trh začne predpokladané úspory do cien akcií Stellantisu započítavať až vtedy, keď sa prejavia, teda od 2. polroka.

Upozornila, že i bez ohľadu na predpokladané úspory považuje akcie Stellantisu podľa všetkých ukazovateľov za podhodnotené oproti väčšine priamych konkurentov.

Viac o automobilke Stellantis:

 • PSA a FCA už skôr uviedli, že zlúčená skupina bude schopná zredukovať náklady o viac ako 5 miliárd eur ročne bez toho, aby musela zatvárať továrne.
 • Ročná produkcia by sa mala pohybovať okolo 8 miliónov áut, tržby podľa prepočtov presiahnu 165 miliárd eur.
 • Má 14 značiek, napríklad Peugeot, Citroën, Opel, Fiat, Chrysler, Jeep, Maserati, Alfa Romeo či Ram, a zamestnáva 400-tisíc ľudí. (čtk, reuters, bloomberg)

Automobilky u nás vlani vyrobili približne 985-tisíc vozidiel, o 11 % menej oproti roku 2019. „Ešte začiatkom jesene sme prognózovali pokles o viac ako 20 %,“ povedal Alexander Matušek, prezident Zväzu automobilového priemyslu SR.

Tvrdí, že aj vďaka týmto výsledkom sa nenaplnili „pôvodné katastrofické predpovede o dvojcifernom hospodárskom poklese slovenskej ekonomiky“.

Zväz verí, že vo výrobe automobilov sa tento rok podarí dosiahnuť medziročný rast. „Je mimoriadne dôležité v rámci boja proti pandémii podporiť opatrenia na udržanie výroby, ktorá by mohla v roku 2021 opätovne prekročiť úroveň 1 miliónov vozidiel,“ píše zväz v tlačovej správe.

Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že už má pripravený manuál na testovanie vo firmách, no ešte chce o ňom rokovať s koaličnými partnermi. „Po diskusii na úrovni koalície zverejníme jeho konečnú podobu.“

Firma Grab zvažuje, že tento rok uskutoční primárnu verejnú ponuku akcií v Spojených štátoch. Ázijská alternatívna taxislužba by predajom akcií mohla získať najmenej 2 miliardy dolárov.

Grab má sídlo v Singapure a pôsobí v ôsmich krajinách juhovýchodnej Ázie. Firma štartovala v roku 2012 v Malajzii a rýchlo sa vypracovala na veľký podnik, ktorého hodnota presahuje 16 miliárd dolárov. Venuje sa aj rozvozu jedla a poskytovaniu finančných služieb.

V roku 2018 prevzal Grab od konkurenčného Uberu jeho aktivity v juhovýchodnej Ázii. V rámci transakcie Uber získal v Grabe menšinový podiel. (čtk, reuters)

Inšpekcia životného prostredia dala hriňovskej mliekarni pokutu 135-tisíc eur. Ide o doteraz najvyššiu pokutu udelenú inšpekciou za mimoriadne zhoršenie vôd na Slatine, rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

„Inšpekcia za ostatné roky riešila znečistenie na rieke Slatina niekoľkokrát a aj uložila viacero pokút, no stav sa nikdy zásadne nezmenil. Verím, že toto rozhodnutie prispeje k postupnému zlepšeniu situácie a ochrane vodného toku Slatina,“ povedal generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo.

Mliekareň spôsobila v Slatine znečistenie v auguste. Vypúšťala odpadovú vodu z priemyselnej výroby do povrchových vôd. Použila na to kanalizáciu, ktorá bola určená na dočerpávanie dažďovej vody do rieky Slatina, priblížila inšpekcia.

„Namiesto dažďovej vody však počas kontroly vytekala z výpustného objektu biela, po mlieku zapáchajúca tekutina. Pracovníčky SIŽP počas kontroly za asistencie polície odobrali vzorky vody z drenážnej šachty certifikovaným odberovým zariadením do sterilizovaných sklenených nádob,“ uviedla SIŽP.

Vzorky vody testovalo akreditované laboratórium Slovenského vodohospodárskeho podniku. Vo vode zistili mnohonásobne prekročené limitné hodnoty znečistenia.

Spoločnosť nemá podľa SIŽP povolenie na vypúšťanie priemyselných odpadových vôd cez kanalizáciu. Inšpektori nariadili mliekarni zabrániť ďalšiemu vypúšťaniu nevyčistených priemyselných vôd. Spoločnosť tiež mala predložiť monitoring kanalizácie areálu mliekarne na prešetrenie. SIŽP v rámci kontroly zistila, že hriňovská mliekareň nemá schválený havarijný plán.

Spoločnosť sa môže voči rozhodnutiu odvolať do 15 dní. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať