Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ktoré reformy by vybrali experti a čo odkazujú koalícii? Odpovedá Mikloš, Draxler, Vašáková či Kažimír

Ekonómovia z Panela expertov Denníka E odpovedali na tri otázky :

Ak by bolo na vás, aké opatrenie by ste do tejto vládnej ponuky reforiem zaradili vy?

 • Ktoré opatrenie alebo aký druh opatrení, ktoré reformné menu obsahuje, považujete za málo dôležité alebo ho vyslovene neodporúčate?
 • Čo by ste odkázali politikom, ktorí teraz budú z tejto ponuky vyberať?

Odpovedá Mikloš, Draxler, Vašáková, Kažimír, Bláhová, Suďa, Haluš, Kahanec, Letovanec, Hirman, Štefanides, Melioris a Ovčarik.

Na úvod krátky výber z odpovedí panelistov:

Ivan Mikloš, ekonóm, bývalý minister financií

Vláda by sa mala sústrediť na menší počet kľúčových reforiem, ktoré zabezpečia rýchly a udržateľný ekonomický rast a dostanú nás znovu na trajektóriu dobiehania vyspelých krajín, pretože z tejto cesty sme už, žiaľ, zišli.


Juraj Draxler, vedúci Inštitútu strategických analýz SAV, bývalý minister školstva

Dokument neobsahuje v podstate žiadnu víziu. Teda trochu plastický obraz Slovenska, ako by mohlo vyzerať o pár rokov a čo presne pre to musíme urobiť. Ak napríklad hovoríme o zelenom Slovensku, žiadalo by sa povedať presnejšie, čo by to malo znamenať. Len nákup modernejších technológií na spracovanie odpadu či výmenu spaľovacích motorov za elektrické a viac investícií do železníc?


Lívia Vašáková, poradkyňa predsedu vlády pre Plán obnovy a Zelenú ekonomiku

Kľúčová na Pláne obnovy a odolnosti bude jeho implementácia tak v oblasti reforiem, ako aj investícií. Európska komisia dáva Slovensku reformné odporúčania už celé desaťročie a len málo sa z nich podarilo vo významnej miere realizovať.


Peter Kažimír, guvernér NBS, bývalý minister financií

Dobre, ak vybrať jedno opatrenie, tak je to vzdelanostná ekonomika.


Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku

Čo by som odkázala politikom? Aby sa k práci všetkých úradníkov, ktorí na reformnom menu celé leto usilovne pracovali, vyjadrovali s rešpektom, mali by totiž s nimi mať spoločný cieľ, a to slúžiť verejnosti. Veľmi si prajem, aby diskusia o tom, čo sa z menu vyberie, bola menej mocenskou hrou a viac vecnou analýzou.


Pavol Suďa, hlavný analytik portálu Finstat.sk

Očakával by som, že v kapitole vzdelávanie bude menej „digitálnych“ fráz a detailnejšie rozpracovaná a rozpočtovaná idea „virtuálneho vzdelávacieho prostredia“. Od čias Márie Terézie je to najambicióznejšia a zároveň najužitočnejšia kvalitatívna zmena.


Martin Haluš, riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky na ministerstve životného prostredia

Štát by nemal dotovať napríklad spaľovne a recyklačné zariadenia na spracovanie plastov, ale vytvoriť trhové prostredie, aby vznikli samy na komerčnom princípe. Ako? Napríklad ďalším zvyšovaním poplatkov za skládkovanie.


Martin Kahanec, ekonóm, špecialista na trh práce

Na nastavenie priorít a ich realizáciu je potrebné silné líderstvo, stotožnenie sa politických elít s reformami, a aj otvorená a úprimná komunikácia s verejnosťou. To mi zatiaľ chýba asi najviac a to je aj moje hlavné odporúčanie politikom: zhostite sa tejto svojej kľúčovej úlohy!


Miriama Letovanec, šéfka tímu Implementačnej jednotky

Úspešnej implementácii nepomôžu manažérske kurzy ani príručky. Ide tu o znalosť zákonov, práce jednotlivých rezortov, o komunikáciu s odbormi a asociáciami. Ide tu o balansovanie na hrane odbornej a politickej. Ide tu aj o hľadanie kompromisu a o schopnosť riešiť konflikty. V prípade potreby niektoré aj vyvolať.


Zdenko Štefanides, hlavný analytik VÚB banky

Z môjho pohľadu je prioritou pre reformný plán určite školstvo. Ostatné veci sú „nice to have“, ale ak sa chceme naozaj posunúť ďalej, tak komplexná reforma školstva je na prvom mieste.


Andrej Svorenčík, ekonóm na Univerzite v Mannheime

Osobne nechápem, prečo stovke odborníkov a analytikov pri písaní dokumentu ani raz neprišla kultúra a kreatívny priemysel na um. Možno to bude tak, ako v nedávnom rozhovore pre N predseda SAV charakterizoval prístup k podpore vedy na Slovensku: „Kúpim ti husle, keď sa naučíš hrať.“


Karel Hirman, energetický analytik

V prípade podpory investičných projektov v energetike by som v súlade s deklarovanou prioritou zverejnených zámerov vlády uprednostnil opatrenia na zlepšenie energetickej efektívnosti. Z nich by určite mala mať prioritu komplexná obnova verejných budov a bytového fondu.


Libor Melioris, ekonóm

V skratke, aj keby sme neurobili žiadne reformy, ale vďaka prílevu zdrojov by sa v najbližších rokoch nemuseli zvyšovať dane ani škrtať výdavky, tak bolo by to podľa niektorých špičkových svetových ekonómov v poriadku.


A teraz celé odpovede:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Arca pred veriteľmi ďalej uniká, súdy jej v tom pomáhajú
 • Telekomunikácie: Mobilní operátori si vysúťažili frekvencie na 5G siete za 100 mil. eur
 • Pandémia: Minister Sulík predstavil svoj protipandemický plán, rieši aj odškodnenie prevádzok, minister Krajčí svoj plán stiahol
 • Cesty: V štúdii uskutočniteľnosti pre cestu 1. triedy medzi Žilinou a Topoľčanmi sú viaceré chyby, tvrdí ÚHP
 • Prepúšťanie: Česká pošta plánuje k 1. marcu 2021 zrušiť vyše 2300 pracovných miest
 • Firmy: Danone redukuje 2-tisíc pracovných miest vrátane štvrtiny pozícií v centrálach, je to 2 % celkovej pracovnej sily
 • Biznis: Podnikateľská aktivita v eurozóne v novembri prudko klesla, dôvodom sú plošné uzávery v dôsledku pandémie
 • Kiná: Firma Cineworld sa dohodla na ďalšom odklade splátok dlhu do júna 2022, získa aj nové pôžičky za 450 miliónov dolárov
 • Prvá pomoc+ a odvodové prázdniny: Čo by malo platiť a neplatí
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám o tom

Minúta po minúte

Na severe Švédska sa ešte v sobotu zrútila 230-metrová veterná turbína. Pri nehode sa nikto nezranil. Presná príčina známa nie je.

V čase incidentu neboli na mieste prítomní žiadni robotníci. Podobný incident sa vo Švédsku ešte nestal. Turbína, jej čepele a veža, na ktorej stála, sa zrútili v sobotu večer počas silného vetra neďaleko odľahlého mesta Skelleftea.

Konštrukcia, ktorú postavila spoločnosť Vestas so sídlom v Dánsku, bola jednou zo 72 plánovaných turbín tzv. veternej farmy, ktorej časť majú uviesť do prevádzky v decembri.

Nebolo bezprostredne jasné, či bola zrútená turbína v čase incidentu v prevádzke alebo vo výstavbe. (tasr, bloomberg)

Sulík vysvetlil, že SaS predloží svoj protipandemický plán najprv pandemickej komisii, aby k nemu zaujala stanovisko. Následne ho predloží na ústredný krízový štáb. Kritike premiéra nerozumie. „Neviem, čo viac mám urobiť, aby bol pán premiér spokojný,“ povedal.

Premiérovu reakciu, že to je „cesta do pekla“, komentovať nechcel. Ale vecnej diskusii sa nebráni.

Nie je podľa neho pravda, že by sa v pláne nepozerali na obsadenosť lôžok.

Ruský úrad Roskomnadzor začal správne konanie proti firme Google. Ako dôvod uvádza, že americký internetový gigant neplní zákonnú požiadavku na odstraňovanie zakázaného obsahu z výsledkov vyhľadávania.

Roskomnadzor tvrdí, že Google v priemere neodstránil až 30 % nebezpečného obsahu. Vo výsledkoch vyhľadávania sa v rozpore s ruskými zákonmi objavili najmä stránky s extrémistickou, pornografickou a samovražednou tematikou.

Aktivity veľkých internetových firiem v Rusku sa nedávno dostali do centra pozornosti, keď ruskí zákonodarcovia predstavili návrh normy umožňujúcej vláde obmedziť prístup k sociálnym sieťam. Mohla by tak urobiť, ak dospeje k záveru, že diskriminujú ruské médiá. (čtk)

Taliansko pozastavilo farmársky chov noriek do konca februára. Rozhodlo sa tak pre riziko infekcie koronavírusom. Začiatkom mesiaca sa Dánsko rozhodlo vyhubiť približne 15 až 17 miliónov noriek po tom, čo sa u miestnych obyvateľov objavila zmutovaná verzia koronavírusu. (tasr)

Kvalita ovzdušia v EÚ sa v poslednom desaťročí zlepšila, jeho znečistenie je však najzásadnejším ekologickým rizikom. V roku 2018 spôsobilo predčasnú smrť 379-tisíc obyvateľom EÚ. Vyplýva to z aktuálnej správy Európskej agentúry pre životné prostredie. (čtk)

Čínski výrobcovia smartfónov sa usilujú získať väčší podiel na trhu, ktorému dominuje firma Huawei. Tá je zasiahnutá americkými sankciami, čo cítia aj jej dodávatelia. Huawei nedávno oznámil, že v dôsledku tlaku USA predáva divíziu Honor.

V auguste firma Huawei uviedla, že nebude schopná vyrábať čipy pre svoje najdrahšie smartfóny. „Teraz pozorujeme, či už ide o Xiaomi, Oppo alebo Vivo, že zlepšujú výhľad na budúci rok,“ uviedol Derek Wang zo spoločnosti Realme, ktorá sa delí o  dodávateľský reťazec s firmou Oppo.

Kto číha na Huawei:

 • Realme – firma bola založená v roku 2018 a tento rok pravdepodobne zdvojnásobí odbyt smartfónov na 50 miliónov. Pomocou nízkych cien si vybudovala základňu v juhovýchodnej Ázii a Indii. Na budúci rok plánuje expandovať v segmente najluxusnejších telefónov v Európe a Číne bez ohľadu na situáciu konkurenta Huawei.
 • Xiaomi – zvýšila výhľad objednávok na obdobie medzi 4. štvrťrokom tohto a prvým kvartálom budúceho roka na 100 miliónov prístrojov. Je to o 50 % viac než pred augustovým zostrením americkým sankcií voči Huawei.
 • Oppo a Vivo – výhľad firiem sa od augusta zvýšil o 8 % na 90 miliónov, respektíve 70 miliónov prístrojov. Objednávky Huawei na toto obdobie klesli o 55 % na 42 miliónov smartfónov.

Ako si delia trh

V 1. polroku Huawei nakrátko predbehol Samsung a bol najväčším výrobcov mobilných telefónov na svete. V 3. štvrťroku však čínskej firme klesol odbyt o 23 % na 51,7 milióna kusov, uviedla spoločnosť Canalys.

V 3. kvartáli mal Huawei na čínskom trhu 41,2-percentný podiel, značka Vivo držala 18,2 %, Oppo 16,8 % a Xiaomi 12,6 %. Apple ovládal 6,2 %, rastie však dopyt po jeho prístrojoch z nového radu iPhone 12 s podporou 5G sietí.

Ako USA tlačia na Huawei

Spojené štáty dlhší čas obviňujú Huawei z krádeže technológií a podozrievajú firmu zo špionáže pre čínsku vládu. Huawei to dlhodobo odmieta.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa v auguste oznámila sprísnenie májových sankcií, ktoré firme Huawei znemožňujú získať bez zvláštneho povolenia čipy vyvinuté či vyrábané s využitím amerických technológií. (čtk, reuters)

Jeff Bezos prvý raz investoval do startupu zameraného na africký trh. Majiteľ a zakladateľ Amazonu podporil začínajúcu finančno-technologickú firmu Chipper Cash, ktorú pred dvoma rokmi založili v San Franciscu dvaja Afričania.

Bezos je najbohatším človekom na svete, investíciu uskutočnil prostredníctvom fondu Bezos Expeditions. Firma Chipper Cash získala od investorov celkovo 30 miliónov dolárov, ktoré použije na expanziu do ďalších afrických krajín a nových služieb.

Chipper Cash založili Ham Serunjogi z Ugandy a Maijid Moujaled z Ghany. Firma umožňuje rýchle a lacné cezhraničné prevody platieb cez mobilnú aplikáciu v Afrike a do zahraničia.

Má tri milióny užívateľov v Ghane, Ugande, Keni, Tanzánii, Rwande, Nigérii a Juhoafrickej republike. Denne podľa svojich internetových stránok spracuje v priemere 80-tisíc transakcií.

Kontext

Investície do platobných spoločností v Afrike lákajú v poslednom čase aj iných investorov. Americký poskytovateľ platobných služieb Stripe v októbri kúpil za vyše 200 miliónov dolárov platobnú firmu PayStack so sídlom v Lagose.

Visa vlani kúpila významný menšinový podiel v nigérijskom spracovateľovi platieb Interswitch. Minulý rok vstúpil na burzu nigérijský špecialista na elektronický obchod Jumia, za ktorým stojí Mastercard. (čtk, bloomberg)

Africký mor ošípaných sa rozšíril do okresu Revúca, zasiahol tak už jedenásty okres na Slovensku. Laboratórium potvrdilo nákazu z dvoch diviakov na území poľovného revíru Gemer v okrese Revúca.

V susednom okrese Rožňava bolo zaznamenaných už niekoľko pozitívnych prípadov nákazy u diviačej zveri, naposledy na konci októbra. V okrese Rimavská Sobota bol u uloveného diviaka potvrdený mor v závere júla.

Doteraz nákazu potvrdili v okresoch Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota, Vranov nad Topľou, Prešov, Bardejov, Sabinov a Revúca. Od júla 2019, keď sa nákaza na Slovensku objavila, eviduje štát už 378 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných.

Od januára do októbra vstúpilo na burzu 165 firiem typu SPAC zameraných na akvizície. Je to takmer dvojnásobok oproti celému vlaňajšku a päťnásobok oproti roku 2015. SPAC nemajú reálnu činnosť, sú založené kvôli získaniu kapitálu.

SPAC zakladajú väčšinou podnikatelia, manažéri hedžových fondov alebo športoví manažéri. Sú čoraz obľúbenejšou formou vstupu na akciový trh pre podniky, ktoré sa chcú vyhnúť zdĺhavému procesu IPO.

Od januára do októbra SPAC získali z ponúk akcií celkovo 56 miliárd dolárov, čo je takmer dvanásťnásobok sumy za rovnaké obdobie roka 2015. Podľa analytikov zatiaľ nie je jasné, či sa tento nárast podarí udržať aj po pandémii.

Ako to funguje

Peniaze získané z ponuky akcií, prípadne v kombinácii s úverom, použijú SPAC na nákup inej firmy. Tá tak prostredníctvom akvizície automaticky vstúpi na burzu. Investori, ktorí nakupujú akcie SPAC, spravidla vopred nevedia, akú firmu budú nakoniec vlastniť.

Ak sa manažérom špeciálnej firmy nepodarí nájsť cieľ na prevzatie do určitého termínu, čo bývajú zvyčajne dva roky, je SPAC zlikvidovaná a investori získajú späť svoje peniaze.

Viac o firmách SPAC (special purpose acquisition company):

 • Nemajú žiadne predchádzajúce aktivity ani finančné záznamy, ku ktorým by bol prístup.
 • Záujem o ne sa zvyčajne odvíja od povesti manažérskych tímov, zvyknú ich viesť renomované osobnosti. Jednou z nich je Bill Ackman, ktorého firma Pershing Square Tontine Holdings získala v júli 4 miliardy dolárov a stala sa zatiaľ najväčším SPAC podnikom.
 • Existovali už v 90. rokoch, často však boli len poslednou možnosťou pre menšie firmy, ktoré sa chceli stať verejne obchodovanými. Pandémia však prinútila niektoré podniky, aby zvážili rýchlejší spôsob získania peňazí a vstupu na burzu. (čtk, cnbc)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať