Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ktoré reformy by vybrali experti a čo odkazujú koalícii? Odpovedá Mikloš, Draxler, Vašáková či Kažimír

Ekonómovia z Panela expertov Denníka E odpovedali na tri otázky :

Ak by bolo na vás, aké opatrenie by ste do tejto vládnej ponuky reforiem zaradili vy?

 • Ktoré opatrenie alebo aký druh opatrení, ktoré reformné menu obsahuje, považujete za málo dôležité alebo ho vyslovene neodporúčate?
 • Čo by ste odkázali politikom, ktorí teraz budú z tejto ponuky vyberať?

Odpovedá Mikloš, Draxler, Vašáková, Kažimír, Bláhová, Suďa, Haluš, Kahanec, Letovanec, Hirman, Štefanides, Melioris a Ovčarik.

Na úvod krátky výber z odpovedí panelistov:

Ivan Mikloš, ekonóm, bývalý minister financií

Vláda by sa mala sústrediť na menší počet kľúčových reforiem, ktoré zabezpečia rýchly a udržateľný ekonomický rast a dostanú nás znovu na trajektóriu dobiehania vyspelých krajín, pretože z tejto cesty sme už, žiaľ, zišli.


Juraj Draxler, vedúci Inštitútu strategických analýz SAV, bývalý minister školstva

Dokument neobsahuje v podstate žiadnu víziu. Teda trochu plastický obraz Slovenska, ako by mohlo vyzerať o pár rokov a čo presne pre to musíme urobiť. Ak napríklad hovoríme o zelenom Slovensku, žiadalo by sa povedať presnejšie, čo by to malo znamenať. Len nákup modernejších technológií na spracovanie odpadu či výmenu spaľovacích motorov za elektrické a viac investícií do železníc?


Lívia Vašáková, poradkyňa predsedu vlády pre Plán obnovy a Zelenú ekonomiku

Kľúčová na Pláne obnovy a odolnosti bude jeho implementácia tak v oblasti reforiem, ako aj investícií. Európska komisia dáva Slovensku reformné odporúčania už celé desaťročie a len málo sa z nich podarilo vo významnej miere realizovať.


Peter Kažimír, guvernér NBS, bývalý minister financií

Dobre, ak vybrať jedno opatrenie, tak je to vzdelanostná ekonomika.


Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku

Čo by som odkázala politikom? Aby sa k práci všetkých úradníkov, ktorí na reformnom menu celé leto usilovne pracovali, vyjadrovali s rešpektom, mali by totiž s nimi mať spoločný cieľ, a to slúžiť verejnosti. Veľmi si prajem, aby diskusia o tom, čo sa z menu vyberie, bola menej mocenskou hrou a viac vecnou analýzou.


Pavol Suďa, hlavný analytik portálu Finstat.sk

Očakával by som, že v kapitole vzdelávanie bude menej „digitálnych“ fráz a detailnejšie rozpracovaná a rozpočtovaná idea „virtuálneho vzdelávacieho prostredia“. Od čias Márie Terézie je to najambicióznejšia a zároveň najužitočnejšia kvalitatívna zmena.


Martin Haluš, riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky na ministerstve životného prostredia

Štát by nemal dotovať napríklad spaľovne a recyklačné zariadenia na spracovanie plastov, ale vytvoriť trhové prostredie, aby vznikli samy na komerčnom princípe. Ako? Napríklad ďalším zvyšovaním poplatkov za skládkovanie.


Martin Kahanec, ekonóm, špecialista na trh práce

Na nastavenie priorít a ich realizáciu je potrebné silné líderstvo, stotožnenie sa politických elít s reformami, a aj otvorená a úprimná komunikácia s verejnosťou. To mi zatiaľ chýba asi najviac a to je aj moje hlavné odporúčanie politikom: zhostite sa tejto svojej kľúčovej úlohy!


Miriama Letovanec, šéfka tímu Implementačnej jednotky

Úspešnej implementácii nepomôžu manažérske kurzy ani príručky. Ide tu o znalosť zákonov, práce jednotlivých rezortov, o komunikáciu s odbormi a asociáciami. Ide tu o balansovanie na hrane odbornej a politickej. Ide tu aj o hľadanie kompromisu a o schopnosť riešiť konflikty. V prípade potreby niektoré aj vyvolať.


Zdenko Štefanides, hlavný analytik VÚB banky

Z môjho pohľadu je prioritou pre reformný plán určite školstvo. Ostatné veci sú „nice to have“, ale ak sa chceme naozaj posunúť ďalej, tak komplexná reforma školstva je na prvom mieste.


Andrej Svorenčík, ekonóm na Univerzite v Mannheime

Osobne nechápem, prečo stovke odborníkov a analytikov pri písaní dokumentu ani raz neprišla kultúra a kreatívny priemysel na um. Možno to bude tak, ako v nedávnom rozhovore pre N predseda SAV charakterizoval prístup k podpore vedy na Slovensku: „Kúpim ti husle, keď sa naučíš hrať.“


Karel Hirman, energetický analytik

V prípade podpory investičných projektov v energetike by som v súlade s deklarovanou prioritou zverejnených zámerov vlády uprednostnil opatrenia na zlepšenie energetickej efektívnosti. Z nich by určite mala mať prioritu komplexná obnova verejných budov a bytového fondu.


Libor Melioris, ekonóm

V skratke, aj keby sme neurobili žiadne reformy, ale vďaka prílevu zdrojov by sa v najbližších rokoch nemuseli zvyšovať dane ani škrtať výdavky, tak bolo by to podľa niektorých špičkových svetových ekonómov v poriadku.


A teraz celé odpovede:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zástupca podnikov Machunka: Nezatvárajme firmy, radšej v nich testujme každý deň

Rastislav Machunka. Foto - TASR
Rastislav Machunka. Foto – TASR

Ak by boli slovenské firmy dva týždne zavreté, strácali by dôveru svojich partnerov, hovorí viceprezident asociácie zamestnávateľov Rastislav Machunka. „Lebo v biznise je to tak – proste ste to nedodali. A že ste tam mali covid, to je váš problém, nedodržiavali ste opatrenia, tak vás zavreli a hotovo.“

Minúta po minúte

Čína má šancu do roku 2035 zdvojnásobiť veľkosť svojej ekonomiky a vymeniť na vedúcej pozícii USA, tvrdí analytička Bank of America Global Research Helen Čchiaová. O dosiahnutí tejto méty vlani hovoril čínsky prezident Si Ťin-Pching.

Ak má Čína zdvojnásobiť objem HDP, musela by ďalších 15 rokov rásť priemerným tempom 4,7 % ročne. Časť pozorovateľov to považuje za ťažko dosiahnuteľné, Čchiaová však tvrdí, že pri zabezpečení reforiem Peking môže cieľ splniť.

„Myslíme si, že Čína bude schopná to dosiahnuť,“ uviedla Čchiaová v programe CNBC Street Signs Asia. Keď všetko pôjde podľa predpokladov Bank of America, mohla by Čína vystriedať USA na poste najväčšej ekonomiky sveta okolo roku 2027 alebo 2028.

Aké sú ďalšie prognózy

Čína je jednou z mála krajín, ktoré vlani napriek pandémii pokračovali v raste. Oficiálne dáta ukazujú, že jej HDP stúpol o 2,3 %, a MMF predpovedá, že tento rok sa rast môže zrýchliť na 8,1 %.

Americká ekonomika vlani klesla o 3,5 %, na tento rok jej menový fond predpovedá rast o 5,1 %.

Kritici poukazujú na riziká, pre ktoré Čína nesplní cieľ zdvojnásobenia ekonomiky do roku 2035. Patria k nim starnúca populácia, vysoké zadlženie v pomere k HDP a zvolený rastový model, ktorý počíta s investíciami a je neudržateľný, pretože nemôže dlhodobo zabezpečiť hospodársky rast. (čtk)

Nemecký parlament schválil balíčky sociálnej a daňovej pomoci na uľahčenie dôsledkov pandémie. Rodičia dostanú jednorazový bonus na dieťa 150 eur. Na jedlo v gastroprevádzkach sa bude dlhší čas vzťahovať nižšia DPH 7 % namiesto 19 %.

Štát prispeje rodičom na každé dieťa jednorazovo 150 eurami. Takúto pomoc schválil parlament už vlani, ale v dvojnásobnej výške. Bonus dostane viac ako desať miliónov domácností a celkovo zaťaží rozpočet sumou 2,1 miliardy eur.

Ako vyzerá ďalšia pomoc:

 • Jednorazovú podporu 150 eur získajú aj ľudia s nízkymi príjmami, dlhodobo nezamestnaní a príjemcovia sociálnej pomoci. Vláda paušálny príspevok zdôvodňuje zvýšenými nákladmi obyvateľov počas pandémie.
 • Sadzbou DPH 7 % zostanú zaťažené jedlá v reštauráciách a ďalších gastropodnikoch až do konca roka 2022. Doteraz sa počítalo s ukončením zvýhodnenia tento rok v lete. Nápoje naďalej zostávajú v 19-percentnej sadzbe.
 • Daňovej pomoci sa dočkajú aj firmy mimo gastronómie. Ak v dôsledku pandémie vlani alebo tento rok vykazujú straty, môžu ich započítať k predchádzajúcim ziskom, čo im zníži zálohové platby. (čtk)

Volkswagen vlani znížil prevádzkový zisk bez mimoriadnych položiek o 45 % na 10,6 mld. eur. Tržby firmy klesli o vyše desatinu, tento rok počíta s ich výrazným oživením. Podobne ako konkurencia sa potýka s dôsledkami pandémie.

VW zverejnil správu o minuloročných výsledkoch na internetovej stránke.

 • Skupina vlani predala 9,2 milióna áut, čo je o 16,4 % menej než v predchádzajúcom roku.
 • Podiel VW na globálnom trhu s osobnými autami mierne stúpol na 13 % z 12,9 %.
 • Dividendy napriek horším hospodárskym výsledkom zostávajú na úrovni predchádzajúceho roka. Investori by mali dostať 4,8 eura na kmeňovú akciu a 4,86 eura na prioritnú. (čtk)

Veronika Remišová navrhla prerozdelenie 780 miliónov eur, ktoré Slovensko dostane z programu ReactEU určeného proti dôsledkom pandémie. Program je súčasťou 750-miliardového protikrízového balíka, na ktorom sa členské štáty dohodli vlani.

Aké rozdelenie navrhuje

 • Operačný program ľudské zdroje – +401,2 milióna eur (použiť sa majú napríklad na systém kurzarbeitu, nové pracovné miesta, sociálne a opatrovateľské služby či dištančné vzdelávanie).
 • Integrovaný regionálny operačný program – +246,8 milióna eur (napríklad na verejnú dopravu a cyklotrasy, na verejnú zeleň, regionálne školstvo, kultúrnu infraštruktúru či zateplenie domov).
 • Operačný program potravinovej a základnej materiálovej pomoci – +24 miliónov eur (potravinové a hygienické balíčky).
 • Operačný program efektívna verejná správa – +108 miliónov eur (na podporu ľudí v prvej línii boja s pandémiou).

Remišová očakáva, že Slovensko bude mať v roku 2021 k dispozícii 616 miliónov eur z programu a zvyšok v roku 2022. Pokryť sa môžu výdavky od 1. februára minulého roka, schválenie zmien operačných programov Európskou komisiou očakáva do apríla.

Celkovo je v programe ReactEU pre členské štáty vyčlenených 47,5 miliardy eur, po fonde obnovy (oficiálne RRF) je to s odstupom druhá najväčšia časť 750-miliardového balíka. (e, tasr)

Ceny ropy dnes výrazne klesajú, stláča ich silnejší dolár a vyhliadky na zvyšovanie ťažby. Napriek súčasnému poklesu od začiatku februára vykazujú nárast približne o pätinu.

 • Severomorská zmes Brent okolo 14.00 vykazovala pokles o 1,6 % na 65,8 dolára za barel.
 • Barel americkej ľahkej ropy WTI strácal 2,4 % a obchodoval sa za 62 dolárov.

Americký dolár sa posilňuje voči ostatným hlavným menám, ťaží najmä z rastúcich výnosov dlhopisov vlády Spojených štátov. Silnejší dolár zdražuje ropu a ďalšie komodity z hľadiska držiteľov iných mien, čo zvyčajne podkopáva dopyt.

Investori predpokladajú, že kartel OPEC spolu so spojencami na budúci týždeň rozhodnú o zvýšení dodávok suroviny na trh. Skupina sa vlani dohodla na obmedzení ťažby, aby podporila ceny v období, keď dopyt zasiahla pandémia.

Podľa analytikov firmy PVM sa ceny ropy veľmi rýchlo vyšplhali príliš vysoko. Brent je nad úrovňami z obdobia pred pandémiou, aj keď globálny dopyt po rope stále zaostáva. (čtk, reuters)

Mýtny tender kritizuje prvý silný hráč. Nemecký T-Systems nepodá ponuku

Mýtna brána SkyTollu, ktorú krátko po spustení systému v roku 2010 niekto zničil. Prvé mesiace slovenského mýta poznačili protesty autodopravcov. Foto - TASR
Mýtna brána SkyTollu, ktorú krátko po spustení systému v roku 2010 niekto zničil. Prvé mesiace slovenského mýta poznačili protesty autodopravcov. Foto – TASR

Nemecká firma T-Systems nepodá ponuku do slovenského mýtneho tendra. Kritizuje, že jeho podmienky rátajú s rozsiahlymi sankciami a neobmedzenou zodpovednosťou dodávateľa. Je to prvýkrát, čo takýto významný uchádzač skladá zbrane.

Chorvátska ekonomika vlani klesla o 8,4 % po 2,9-percentnom raste v roku 2019. Zásadný negatívny vplyv mala pandémia, ktorá zasiahla dôležitý cestovný ruch. Počet turistov sa prepadol o 63 % a prenocovaní o polovicu. (čtk)

Aerolinky ČSA požiadali Mestský súd v Prahe o povolenie reorganizácie podľa insolvenčného zákona. Cieľom je záchrana podniku, ktorý sa dostal do platobnej neschopnosti, no zatiaľ pokračuje v prevádzke.

ČSA evidujú za minulý rok stratu v prepočte 60 miliónov eur. Doposiaľ boli pod ochranným moratóriom, podobne ako ich materská spoločnosť Smartwings, ktorá pravdepodobne získa úver garantovaný štátom.

Viac o problémoch ČSA:

 • Firmu zasiahla pandémia, počas krízy musela zrušiť veľa spojov. V závere augusta, podobne ako Smartwings, požiadala o ochranné moratórium pred veriteľmi, ktoré vyprší v sobotu.
 • Podnik uviedol, že vyčerpal všetky možné riešenia situácie, a preto podal návrh na reorganizáciu.
 • Prípadný úpadok môže postihnúť aj klientov ČSA, ktorí si od nich kúpili letenky za miliardu korún a doposiaľ ich nevyužili.
 • Dopravca v dôsledku strát už vlani prepustil 300 ľudí, nedávno oznámil úradom zámer uvoľniť všetkých 430 zamestnancov. Tvrdí, že ide o súčasť reorganizácie a nemusí to reálne znamenať prepustenie všetkých pracovníkov. (čtk)

Štefan Holý (Sme rodina) vyčíta samosprávam, že Slovensko je na 146. mieste v rebríčku Doing Business vo vybavovaní stavebných povolení. Pokračuje tak vicepremiérova výmena názorov s primátormi a starostami, ktorí kritizujú jeho návrhy stavebnej legislatívy.

Svoju najnovšiu reakciu Holý adresoval Združeniu miest a obcí Slovenska a Únii miest Slovenska. Obe organizácie kritizovali snahy vziať kompetencie samosprávam.

Postavenie Slovenska v rebríčku Svetovej banky Doing Business vychádza pri stavebných povoleniach zo stavu do mája 2019. Okrem stavebných úradov samospráv zahŕňa aj také procedúry ako vklad do katastra.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať