Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ako KDH vybavilo matkám nízke dôchodky

Július Brocka. Foto - TASR
Július Brocka. Foto – TASR

Na jeseň roku 2003 sa na chodbách parlamentu odohralo nenápadné rokovanie s vážnymi dôsledkami pre státisíce slovenských žien. Na jednej strane sedel vtedajší minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník a na strane druhej poslanec za KDH a predseda sociálneho výboru Július Brocka.

Minister predkladal zákon o sociálnom poistení, kľúčovú súčasť jeho veľkej dôchodkovej reformy. Poslanec mu oznámil, že jeho hnutie má vážny problém s jednym ustanovením.

Podľa vládneho návrhu mal štát prispievať matkám na dôchodok, ak sa o malé dieťa starajú a zostanú doma. Návrh bol štedrý – rodičovská dovolenka by sa do dôchodku počítala, ako keby matky počas nej platili odvody z priemernej mzdy.

Keďže viac ako 80 % pracujúcich žien zarábalo a zarába menej ako priemernú mzdu, bol to veľmi motivačný návrh. Každé dieťa by im zvýšilo dôchodok a najmä pre kuchárky, účtovníčky a iné nízko platené ženy by pri dvoch alebo troch deťoch išlo o veľmi slušné peniaze. Domáca starostlivosť o deti by tak bola finančne odmeňovaná.

Prečo sa teda návrh nepáčil prorodinne založenému KDH? Pretože limitoval svoju štedrosť na prvé tri roky veku, teda rodičovskú dovolenku definovanú Zákonníkom práce. Kresťanskí demokrati chceli, aby zákon podporoval aj matky, ktoré sú doma oveľa dlhšie.

Nedomysleli

Kaník mohol návrh zmeniť, ale len ak to nemalo vážne finančné dôsledky. Inak by dostal od ministerstva financií po prstoch. A tak ponúkol kompromis bez nákladov. Bude to šesť rokov, ako chcel Brocka, ale štedrosť sa zníži zo 100 % na 60 %. Za každý rok starostlivosti o dieťa teda matka dostane len dôchodok zo 60 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Ani Brocka, ani Kaník, ani nikto iný si vtedy neuvedomil, čo urobili. Dnes po 17 rokoch to však vidíme jasne.

Drvivá väčšina pracujúcich matiek totiž s dieťaťom šesť rokov doma nesedí, a vráti sa do práce oveľa skôr. Najčastejšie, keď má dieťa tri roky – samozrejme, ak medzitým nemá ďalšie. Zákon ich teda poškodzuje. Vyčerpajú si len dva až tri roky z možných šesť, ale dôchodok sa im počíta z nízkej sumy, v podstate z minimálnej mzdy. Bezdetné kolegyne tak dostanú na starobu viac.

Skutočným výhercom sú matky, ktoré nikdy nepracovali. Na minimálny dôchodok musíte mať odpracovaných aspoň 15 rokov. Ak má však nepracujúca žena napríklad 3 deti a viac, môže započítaním rokov na materskej získať dôchodok, aj keď nikdy nemala zamestnanie či živnosť. Najmä na východe Slovenska to vyvoláva pocit nespravodlivosti a sociálne napätie.

Zložitá inovácia

Súčasný minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak a jeho poradca pre dôchodkovú reformu Vladimír Palko boli počas schvaľovania dôchodkovej reformy v KDH, ale venovali sa iným témam.

Dnes poukazujú na to, že ženy majú tým nižšie dôchodky, čím mali viac detí. Je to nelogické a nespravodlivé a v konečnom dôsledku nevýhodné pre nás všetkých – bez detí nebudú v budúcnosti dôchodky pre nikoho.

Ako riešenie navrhujú zložitú inováciu, aby sa časť zaplatených odvodov detí započítavala do dôchodkov rodičom. Ešte aj názorovo a ideologicky blízky Postoj

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Žilinská Kia je bližšie k výrobe elektromobilov, najprv však zrejme príde nový Sportage

Nové logo značky Kia. Foto – CarBuzz
Nové logo značky Kia. Foto – CarBuzz

Žilinská Kia je bližšie k výrobe elektromobilov, najprv však zrejme príde nový Sportage. Nová stratégia značky Kia znamená pre žilinskú automobilku väčšiu pravdepodobnosť produkcie elektromobilu, hoci tento rok to ešte určite nebude.

Prečo všetci v Európe šetria, len slovenskí spotrebitelia míňajú v kríze viac? Úprimne, neviem, hovorí šéf výskumu NBS

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Dobré leto nie je optimistický scenár, ale realistický, hovorí šéf výskumu NBS Martin Šuster o tom, kedy bude lepšie. „Dúfam, že v lete už budeme dovolenkovať aspoň na Slovensku. Dovtedy budú vysoko rizikové skupiny zaočkované. Leto navyše vírus spomalí, keďže aj koronavírus je sezónny.“

Minúta po minúte

Nemecký farmaceutický gigant Bayer skúma, či môže pomôcť firme CureVac vyrábať a nielen vyvíjať vakcínu proti covidu. Riaditeľ Bayeru Werner Baumann povedal, že pritom „nejde primárne o finančné dôvody, ale o čo najrýchlejšie sprístupnenie vakcíny“.

Bayer tento mesiac súhlasil s tým, že pomôže nemeckej spoločnosti CureVac s vývojom jej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorá je už v neskorom štádiu klinických štúdií a ešte nebola schválená.

Koncern, ktorý okrem iného vyrába aj lieky, teraz „intenzívne skúma“, či môže rozšíriť túto spoluprácu z vývoja aj na výrobu vakcíny pre CureVac, povedal Baumann.

„Vďaka našej výrobnej sieti v Nemecku a USA a tomu zodpovedajúcim dodacím lehotám by sme boli v zásade schopní vyrábať vakcíny vo väčšom množstve,“ vyhlásil.

Prečo je to dôležité: Na celom svete sa už začalo s očkovaním proti ochoreniu, a hoci sa pritom používajú rôzne vakcíny, mnoho krajín tvrdí, že ich schopnosť dostať nový koronavírus pod kontrolu je obmedzená pre nižšie objemy dodávok vakcín oproti tým, aké očakávali.

V piatok (15. 1.) americký výrobca liekov Pfizer oznámil, že dôjde k dočasnému spomaleniu dodávok vakcíny, ktorú vyvinul s nemeckým partnerom BioNTech, v dôsledku zmien vo výrobných procesoch zacielených na zvýšenie produkcie.

Veľa bánk v eurozóne podceňuje budúce straty z nesplácaných úverov, varuje člen Rady guvernérov ECB Jannis Stournaras. Problém bude podľa neho najmä s klientmi, ktorí v súčasnosti využívajú odklad splátok.

  • Ďalšia vlna pandémie a nové kolo reštriktívnych opatrení v celej Európe by mohli podľa guvernéra gréckej centrálnej banky viesť k dlhšej a hlbšej recesii spojenej s vlnou firemných bankrotov, rastom zlyhaných úverov a stratou pracovných miest, poznamenal.
  • Stournaras uviedol, že nízke úrokové sadzby spolu s pomalým hospodárskym oživením predstavujú pre európske banky veľkú výzvu „s jasnými dôsledkami na ich základnú ziskovosť a kapacitu generovať kapitál“.

Talianska vláda sa pokúsi požičať si ďalších 32 miliárd eur (zhruba 2 % HDP) na pomoc firmám, ktoré poškodili obmedzenia na zastavenie šírenia nového koronavírusu.

Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré kabinet vydal v noci z piatka na sobotu po skončení zasadnutia. Parlament musí túto novú pomoc schváliť, ale napriek politickej kríze, ktorá ohrozuje prežitie vlády, sa to považuje za formalitu.

Ako zle je na tom Taliansko:

  • Talianska centrálna banka v piatok vo štvrťročnej správe skonštatovala, že ekonomika sa na úroveň pred pandémiou nevráti pred rokom 2023.
  • Podľa odhadov banky by sa mal hrubý domáci produkt (HDP) Talianska tento rok zvýšiť o 3,5 % po poklese o 9,2 % v roku 2020 a v roku 2023 očakáva jeho rast o 2,3 %.
  • Stav verejných financií Talianska, ktorý bol už pred pandémiou zlý, sa dramaticky zhoršil. Oficiálne údaje zo začiatku januára naznačujú, že v 3. štvrťroku 2020 sa rozpočtový deficit vyšplhal na 9,4 % HDP, čo bol strmý nárast z 2,2 % HDP v rovnakom období 2019.
  • Taliansko však patrí medzi hlavných príjemcov pomoci z obrovského fondu obnovy Európskej únie a očakáva pôžičky a granty v hodnote približne 220 miliárd eur. (tasr)

Premiér Matovič hovorí, že za čudné výsledky testovania v Harmanci môžu zlé testy. „V Harmanci testovali testami Eko Test Covid od čínskej firmy Assure Tech z Hangzhou, ktoré nemajú nič spoločné s testami používanými pri plošnom testovaní, ktoré majú chybovosť pri určení falošnej pozitivity 0,32 % (podľa výrobcu) … a 0,05 % podľa testovania v Trenčíne = t. j. z 10 000 testovaných bolo chybne za pozitívnych označených 5 ľudí.“

Ukrajina zvažuje obnovenie výroby nákladných lietadiel Antonov-74. Chce ich dodať ozbrojeným zložkám. Lietadlo je schopné uletieť 4 600 kilometrov rýchlosťou 560 kilometrov za hodinu.

V rokoch 1985 až 2004 vyrobili 62 týchto lietadiel.

Ukrajina je aj konštruktérom najväčšieho dopravného lietadla na svete An-225.

V posledných rokoch však výrobu takmer zastavili pre vážnu ekonomickú krízu a prerušenie vzťahov s Ruskom, kde sa vyrábala významná časť komponentov. (čtk)

Taliansko-americká automobilka Fiat Chrysler (FCA) a francúzska PSA v sobotu oficiálne dokončili dlho očakávané spojenie. Vzniká tak firma Stellantis, ktorá je štvrtým najväčším výrobcom áut na svete.

Automobilky to oznámili cez spoločné vyhlásenie. V pondelok sa s akciami firmy začne obchodovať na burzách v Miláne a Paríži, v utorok v New Yorku.

Nová firma má 14 značiek áut, ročne by mala predať viac než osem miliónov vozidiel a zamestnávať viac ako 400 000 ľudí. Spoločnosti sa na fúzii v hodnote viac než 50 miliárd dolárov dohodli koncom roka 2019. (čtk)

V Harmanci našli antigénové testy 46 percent pozitívnych a PCR nula. Ako sa to stalo?

Ilustračné foto TASR
Ilustračné foto TASR

Antigénové testovanie v harmaneckých papierňach zlyhalo – ukázalo nereálne vysokú, až 46-percentnú mieru nákazy. Následné PCR testy nenašli nákazu ani u jedného. Verejné orgány aj iní odborníci to hodnotia ako anomáliu, ktorá nesmie poškodiť dôveru v testovanie.

Počet pozitívnych prípadov v druhom kole testovania v nitrianskom Jaguari a u jeho dodávateľov klesol o viac ako polovicu. Zo všetkých 4283 vykonaných testov vyšli testy pozitívne u 34 osôb.

To predstavuje 0,79 percenta, teda v porovnaní s minulým týždňom pokles o viac ako polovicu.

Samotná automobilka zaznamenala 12 osôb s pozitívnym výsledkom testu, teda 0,57 percenta zamestnancov, a dodávateľské firmy 22 osôb s pozitívnym výsledkom, teda 1,02 percenta.

V nitrianskom okrese prebieha druhé kolo testovania. Nitrianska automobilka Jaguar Land Rover začala testovať už vo štvrtok 14. januára a testovanie ukončila v piatok o 22:30. Celkovo sa ho zúčastnilo 4 283 zamestnancov Jaguar Land Rover Slovakia a dodávateľských firiem, ktoré vykonávajú činnosť priamo v areáli.

Služba WhatsApp o tri mesiace predĺžila používateľom lehotu, dokedy musia odsúhlasiť nové pravidlá na ochranu osobných údajov. Doteraz tak mali urobiť do 8. februára, v piatok firma uviedla, že im dá čas do 15. mája.

Naďalej platí, že ak používateľ nové pravidlá neodsúhlasí, nebude už môcť WhatsApp používať. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať