Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Zatvárame, prepúšťame. Zostávame? Príbehy majiteľov pubov a reštaurácií, ktorí čakajú na štvrtok

Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Prešovská piváreň predpokladá, že od štvrtka prejde na rozvoz piva. Piváreň samotnú plánujú zatvoriť. „Kto si dá pivo v takom počasí vonku?“ pýta sa zástupca prevádzky Dominik Juraško.

Verí, že o rozvážané pivo bude záujem. Začne sa pri dvoch litroch a dopyt má povzbudiť rozvážka po Prešove zadarmo.

„V prvej vlne koronakrízy o rozvoz piva záujem najprv bol, začínali sme s ním prví,“ vysvetľuje Juraško. „Potom sa už pridalo viac podnikov, čiže sa to preriedilo, ale dalo sa zarobiť aspoň na živobytie,“ spomína.

Na úrad práce a naspäť

Podnik vtedy zostal bez zamestnancov, odísť museli dvaja brigádnici a jeden stály zamestnanec. Ten sa po prvej vlne z úradu práce vrátil, aby teraz opäť odišiel. Teraz už nie je jasné, či nejde o odchod natrvalo.

Juraško verí, že v čase obmedzení rozvozom zarobí na vlastné živobytie či splátku hypotéky, ale s ďalšími nákladmi

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Kľúčoví zamestnanci už spia vo firmách
 • Svetový obchod: WTO povolila EÚ uvaliť  clá na dovoz tovaru z USA za 4 mld USD ako odvetu za subvencie Boeingu
 • Testovanie: Firmy s viac ako 4000 zamestnancami budú môcť  testovať vo vlastnej réžii, musia sa prihlásiť do 27. októbra, pre menšie firmy pripraví štát takéto riešenie až neskôr
 • Doprava: RegioJet a FlixBus rušia prevádzku autobusových spojov z Bratislavy do Viedne a späť
 • Úmrtie: Zomrel Viliam Turan, podnikateľ v osobnej doprave a majiteľ cestovnej kancelárie Turancar
 • Prieskum: Podnikateľská nálada v Nemecku sa v októbri po piatich mesiacoch zhoršila
 • Vývoj: Dôvera v českú ekonomiku po päťmesačnom raste v októbri klesla, hlavne u spotrebiteľov, ale aj u firiem
 • Automobilky: EK podľa zdrojov agentúry Reuters schváli dohodu o spojení automobiliek Fiat Chrysler a PSA
 • Obmedzenia: Ako pracovať počas lockdownu?
 • Bývanie: Pôjdu ceny starých bytov pre pandémiu nadol?
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám

Bez testu nemôžete ísť do práce ani na pandemickú PN-ku a firma si od vás smie pýtať potvrdenie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Firmy na Orave a v bardejovskom okrese už riešia, čo so zamestnancami, ktorí sa nedali testovať. Nemôžu chodiť do práce, nemôžu čerpať ani pandemickú péenku, môžu mať teda home office alebo si musia čerpať voľno, prípadne majú absenciu. Neúčasť v práci je však pre zamestnávateľa z viacerých dôvodov vážna komplikácia.

Minúta po minúte

Osobnosťou architektúry a stavebníctva sa podľa odbornej poroty ocenenia ASB Gala stal architekt Juraj Benetin. Je spoluzakladateľom architektonického štúdia Compass, ktoré stojí za projektmi v Bratislave, ako sú Slnečnice, Zwirn či Nové Lido.

Ocenených bolo spolu 7 spoločností a 2 osobnosti. Odborná verejnosť si hlasovaním na www.asb.sk spomedzi nominovanej pätice rôznorodých osobností vybrala CEO developerskej spoločnosti YIT Slovakia Milana Murcka.

Stavebnou firmou sa podľa odbornej poroty i hlasovania stala spoločnosť Goldbeck Slovensko.

Ocenenia ASB Developer roka si odniesli spoločnosti Penta Real Estate (3. miesto v segmente rezidencia), Archikód (2. miesto v segmente rezidencia, YIT Slovakia (víťaz hlasovania na www.asb.sk a držiteľ hlavnej ceny v segmente rezidencia), J&T Real Estate (hlavná cena v segmente administratíva), Immofinanz Services Slovak Republic (hlavná cena v segmente retail), CTP Invest SK (hlavná cena v segmente priemysel a logistika).

Kto vyberal: O najlepších v jednotlivých kategóriách rozhodovala v hlavnom hlasovaní široká odborná porota, len v kategórii Developer roka boli nominácie výsledkom hodnotenia jednotlivých projektov, prostredníctvom ktorých sa do súťaže developerské spoločnosti kvalifikujú. Kritériá zostavila realitno-poradenská spoločnosť JLL spolu s organizátorom súťaže – vydavateľstvom JAGA. Kvalitatívne a kvantitatívne kritériá sú zostavené tak, aby medzi najlepšími mohli byť nielen veľkí hráči, ale aj takí, ktorí stavajú menšie, ale kvalitné a prínosné projekty.

V Česku platí od 28. októbra zákaz nočného vychádzania, platí od 21.00 do 4.59, a to až do konca núdzového stavu. Vláda tiež zakázala nedeľný maloobchodný predaj, netýka sa však lekární, benzínových staníc či okienok reštaurácií. Zákaz tiež platí pre konzumáciu a predaj nepotravinových produktov na trhoch.

Cez deň budú môcť ísť ľudia mimo domu len za prácou a podnikaním a cestovať len za rodinou a blízkymi osobami.

V noci dostanú výnimku ľudia na cestu do zamestnania, na neodkladné cesty a na prechádzku so psom do 500 metrov od domova.

Ďalším opatrením je zavedenie práce z domu (home office). „To by malo byť prikázané všade tam, kde je to možné,“ oznámil minister s tým, že sa to týka všetkých štruktúr, štátnych aj neštátnych. (tasr, idnes)

EÚ podporí na post šéfky WTO Nigérijčanku Ngozi Okonjo-Iweala. Je bývalou ministerkou financií Nigérie a má za sebou 25-ročnú kariéru vo Svetovej banke. Do čela Svetovej obchodnej organizácie sa prvýkrát postaví žena, pretože druhou kandidátkou je ministerka obchodu Južnej Kórey Yoo Myung-hee. (tasr)

Zákaz vychádzania by sa nemal dotknúť výdajných miest pre zásielky. Jednou z výnimiek je totiž aj cesta do prevádzok poštových služieb. Platforma Zásielkovňa hlási, že jej zostáva otvorených viac ako 950 výdajných miest. Zatvorených prevádzok bude menej ako 10 %. (tasr)

WTO oficiálne povolila EÚ uvaliť clá na dovoz tovaru z USA v hodnote 4 miliardy dolárov ročne ako odvetu za subvencie, ktoré Washington poskytoval Boeingu. Neočakáva sa, že tarify budú zavedené pred prezidentskými voľbami v USA.

Uvalenie ciel už pred dvoma týždňami schválil arbitrážny orgán WTO, rozhodnutie definitívne potvrdil orgán na riešenie sporov.

Ako reagovali USA

Americký delegát pri WTO vyzval EÚ, aby clá nezavádzala, pretože Washington už nezákonnú podporu Boeingu ukončil.

Podľa neho by si uvalenie ciel vynútilo reakciu zo strany Spojených štátov. Administratíva prezidenta Donalda Trumpa preferuje riešenie sporu okolo subvencovania výroby lietadiel dohodou.

EÚ už skôr zostavila zoznam amerických produktov, na ktoré by sa mohli vzťahovať nové clá. Sú na ňom napríklad lietadlá, vína, liehoviny, mrazené ryby, traktory a ďalšie výrobky.

História sporu

Spor medzi USA a EÚ ohľadne subvencovania výroby lietadiel sa ťahá už 16 rokov. WTO vlani na jeseň povolila USA ako odvetu na finančnú podporu pre Airbus clá na tovar z EÚ v objeme 7,5 miliardy dolárov ročne.

Washington potom zaviedol 10-percentné clo na európske lietadlá a 25 % na ďalší tovar, napríklad na francúzske vína, škótsku a írsku whisky alebo na syry. Tento rok clo na lietadlá stúplo na 15 %.

WTO pri riešení vzájomného sporu zistila, že USA aj EÚ v rozpore s jej pravidlami poskytujú Boeingu a Airbusu finančnú podporu s cieľom zabezpečiť im výhodnejšiu pozíciu na trhu. (čtk, reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať