Denník N

Ekonomický newsfilter: Ešte nikdy sme nemali tak dobre napísaný rozpočet

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Dobrý deň,

včera mala slovenská vláda jeden z lepších dní. Prijala síce rozpočet s tragicky veľkým deficitom, no jeho text ukazuje, že táto koalícia ešte má šancu urobiť veľkú zmenu v rozmýšľaní o tom, ako plánovať verejné výdavky.

Druhá dobrá správa je, že tento raz prichádza pomoc poškodeným podnikateľom skôr, ako štát fakticky zavrel alebo výrazne pribrzdil podnikanie desiatkam tisícov podnikov.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1200 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravili ho Konštantín Čikovský a Oliver Brunovský.


Pripomienka: Dnes o 19.00 h na FB Denníka N sledujte našu diskusiu s Eduardom Hegerom, Petrom Kažimírom a Ivanom Miklošom o tom, načo a ako robiť reformy.


1. Rozpočet po čase bez podvodov

Vláda včera schválila rozpočet, ktorý je aj podľa rozpočtovej rady po dlhšom období realistický, čiže v ňom nie sú umelo podhodnotené výdavky a nadhodnotené príjmy.

Text rozpočtu na budúci rok je výnimočný aj svojou zrozumiteľnosťou a tým, že vo výdavkovej časti je okamžite čitateľný posun od suchého opisu pravdepodobných výdavkov jednotlivých ministerstiev a iných inštitúcií smerom k predstaveniu činností, ktoré štát zabezpečuje.

Prvý rozpočet, ktorý predložil minister financií Eduard Heger (OĽaNO), je najslabší v tom, že hoci sa tvári ako trojročný, dôveryhodné a zrozumiteľné sú len čísla roka 2021. Plány na rok 2022 a 2023 treba brať s veľkou rezervou, keďže navrhované znižovanie deficitu v týchto rokoch nie je ničím podložené.

Realistický plán deficitu: Rozpočtová rada vydala prvý komentár k rozpočtu už večer. Hovorí v ňom, že predpokladá nižší deficit ako vláda v tomto aj v budúcom roku. To je dobrá správa, lebo v minulých rokoch to bolo naopak – vláda odhady deficitov umelo znižovala.

  • Vláda aktuálne ešte odhaduje deficit pre tento rok na úrovni takmer 10 percent HDP, rozpočtová rada ráta už len s ôsmimi percentami.
  • Prepočty na budúci rok sú si bližšie, obe inštitúcie predpokladajú deficit okolo sedem percent, aj keď obe rátajú s rezervou jedného percenta HDP, ktorá bude potrebná pre problémy spôsobené druhou vlnou pandémie.

Pochvala aj za ekonomickú politiku: Prvé hodnotenie rozpočtovej rady kvituje aj to, že „vláda nepredpokladá zásadnejšie konsolidačné opatrenia“. Nešetrenie vlády z pohľadu objemu celkových výdavkov totiž analytici rady hodnotia ako spôsob stimulovania zamrznutej ekonomiky.

A analogicky dostáva vláda pochvalu za plánovanú štruktúru nových výdavkov v budúcom roku. Až 86 % z nich totiž budú jednorazové protikrízové výdavky a kapitálové investície, teda nie bežné výdavky, ktoré by mali potom tendenciu sa v ďalších rokoch opakovať.

Zmena rozmýšľania o texte rozpočtu: Text rozpočtu prvý raz opisuje ciele, ktoré vláda sleduje míňaním verejných peňazí, a dáva situáciu do kontextu.

  • Príklad definície cieľa: Kapitola kultúra sa začína vetou: „Hlavným cieľom kultúrnej politiky je budovanie citlivej, otvorenej, informovanej a odlišnosti akceptujúcej spoločnosti; podpora a šírenie umenia a kreatívnych aktivít; ochrana a sprístupňovanie hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva a rozvoj kultúrnej a kreatívnej ekonomiky.“
  • Príklad uvedenia kontextu: „Sektor verejnej správy na Slovensku vrátane samospráv zamestnáva priemerný počet úradníkov na svoju veľkosť, pracuje v ňom 20,5 úradníka na 1 000 obyvateľov (priemer EÚ je 20,3) (…) Pri zúžení definície na kvalifikovaných zamestnancov (bez administratívnych pracovníkov) má Slovensko 13,5 úradníka na 1 000 obyvateľov oproti priemeru EÚ na úrovni 15,6,“ píše sa v kapitole Zamestnanosť vo verejnej správe.

Posilnenie vplyvu ministerstva financií: Všetky investičné výdavky nad jeden milión eur by mali byť v budúcom roku podmienené posúdením Útvaru hodnoty za peniaze.

Tomu zodpovedá aj položkovanie rozpočtu. Investície, ktoré ešte pečiatku analytikov z ministerstva financií nemajú, nie sú zapísané v rubrike príslušného ministerstva, ale v takzvanej Všeobecnej pokladničnej správe.

To nie je len administratívny detail, ale má to aj reálny mocenský význam. Výdavky z tejto spoločnej kapitoly má na podpis

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Eduard Heger

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Pomoc ekonomike

Ekonomika

Teraz najčítanejšie