Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ak nespálime taliansky rádioaktívny odpad, hrozí 10-miliónová pokuta

Jadrová elektráreň V1 v Jaslovských Bohuniciach. Archívne foto - TASR
Jadrová elektráreň V1 v Jaslovských Bohuniciach. Archívne foto – TASR
  • Javys konečne prezradil, o aké peniaze ide pri spaľovaní talianskeho rádioaktívneho odpadu: Očakávané tržby = 26 miliónov, zisk = 5 – 8 miliónov.
  • Štátna firma teraz tlačí na vládu, aby ju neblokovala, lebo keď biznis padne, sankcie môžu byť do 10 miliónov. 

Slovensko sa za druhej vlády Smeru zaviazalo, že spáli 865 ton talianskeho rádioaktívneho odpadu.

Neboli na to vybudované kapacity a nikto ľuďom nevysvetlil, aký má tento biznis a celkovo spracovanie zahraničného odpadu pre krajinu význam. Rovnaký taliansky odpad už začali spaľovať Rakúšania, ale potom s tým skončili po námietkách verejnosti.

Aj u nás sa k moci dostali politici, ktorí chceli v minulosti spaľovanie cudzieho rádioaktívneho odpadu úplne zakázať.

Nešťastné je, že štátna Jadrová a vyraďovacia sústava (Javys) už minula 20 miliónov eur na nové zariadenia, ktoré majú umožniť aj spracovanie zahraničného odpadu.

Doteraz Javys nepovedal ani jedno číslo, ktoré by dokazovalo, že zahraničné aktivity majú veľký ekonomický zmysel.

Až minulý týždeň generálny riaditeľ firmy Pavol Štuller na osobnom stretnutí Denníku E prezradil, o aké sumy tu ide.

O čom je zmluva

  • Javys podpísal zmluvu s talianskou štátnou firmou Sogin v roku 2015.
  • Jej celková hodnota je 37 miliónov, z čoho Javys má dostať 26 miliónov a zvyšok iná talianska firma.
  • Pôvodný odhad zisku bol podľa riaditeľa firmy Pavla Štullera 5 – 8 miliónov.
  • Ak teraz celý kontrakt padne, hrozia celkové sankcie až do výšky 10 miliónov.

Problém je, že Slováci nevedia zmluvu dodržať bez novej spaľovne. Všetok taliansky odpad sa má spáliť a vyviezť zo Slovenska do konca roka 2023. Z celkového množstva 865 ton stihli spracovať len zhruba 10 percent.

Javys má teda v ďalších troch rokoch podľa zmluvy povinnosť Talianom spracovať 250 ton ročne. Stará spaľovňa však stíha spracovať len asi 130 ton a táto kapacita musí stačiť na všetok domáci aj zahraničný odpad, nielen na jeden kontrakt s Talianmi.

V tomto momente podľa Javysu nie je jasné, aké sankcie hrozia za prekročenie termínu.

Scenár s väčšou pokutou

Scenár s vysokou 10-miliónovou pokutou by nastal, ak by sa spaľovanie zahraničného rádioaktívneho odpadu na Slovensku úplne zakázalo. Takýto zákaz sa v minulom volebnom období neúspešne pokúsila dostať do zákona v zásade celá súčasná koalícia.

SaS a Sme rodina zmenili názor a tento biznis už podporujú. OĽaNO a Za ľudí názor nezmenili, ale ani nejdú do parlamentu s návrhom zákona, ktorý by išiel proti záujmom ich koaličných partnerov.

Cudzí rádioaktívny odpad sa teda spaľovať stále môže, ale tento stav je veľmi krehký a závisí od nastavenia verejnej mienky.

Scenár s menšou pokutou

Ak sa aj spaľovanie zahraničného odpadu nezakáže, stále hrozí, že Javys nedostane v krátkom čase povolenie na uvedenie nových zariadení do prevádzky.

Nové technológie majú napríklad umožniť, aby sa maximálna kapacita spaľovania a lisovania zvýšila na dvojnásobok. Zámer je už vo finále posudzovania vplyvov na životné prostredie. Čaká sa na definitívny súhlas ministerstva životného prostredia.

Jeho šéf Ján Budaj (OĽaNO) je však striktne proti spaľovaniu zahraničného rádioaktívneho odpadu a nie je vylúčené, že projekt Javysu ešte zabrzdí alebo zastaví.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Hrozí veľké zdržanie

Ak by Budaj povolenie pre projekt nedal, nastal by druhý scenár – zahraničný odpad by sa v Javyse spracovával naďalej, ale pomalšie. V takom prípade by odpad z Talianska nespracoval za tri roky, ale možno za desať.

Šéf Javysu hovorí, že nevie, aké sankcie by z toho vyplývali. Museli by o tom rokovať s talianskou firmou Sogin, ktorá môže trvať na striktnom uplatnení sankcií alebo v niečom ustúpi, lebo bude rada, že sa odpadu konečne zbaví.

Nie je teda vylúčené, že Javys nakoniec na talianskom odpade nič nezarobí.

Javys chce robiť biznis

Odpad pochádza z jadrovej elektrárne Caorso, ktorú Taliani vyradili po havárii v Černobyli a následnom referende. Na spracovanie čaká už približne 30 rokov. Pôvodne sa oň mali postarať Rakúšania, ktorí však napokon spoluprácu ukončili pre odpor verejnosti.

Taliansky odpad je pre Javys prelomová záležitosť. Treba si pripomenúť, že štátna firma vznikla na to, aby sa postarala o bezpečné vyradenie odstavených jadrových elektrární v Jaslovských Bohuniciach. Ľudia to akceptovali ako nevyhnutnosť.

Javys sa však už niekoľko rokov snaží podnikať aj v zahraničí. Hovorí, že vďaka novým klientom si vystačí s o niečo menšími dotáciami z verejných zdrojov. Doterajšie zahraničné zákazky boli v porovnaní s celkovými výnosmi Javysu veľmi malé.

26-miliónová talianska zákazka je už úplne niečo iné. Javys verí, že to je vstupenka na medzinárodný trh.

Európa vyraďuje jadro

Oblasť vyraďovania jadrových zariadení v Európe má veľkú perspektívu. Po haváriách v jadrových elektrárňach Černobyľ a Fukušima viaceré európske krajiny postupne zatvárajú svoje jadrové elektrárne. Nemecko chce tie svoje odstaviť do konca roka 2022. Stavby bude treba búrať, techniku a rôzne materiály lisovať, pretavovať a spaľovať.

Javys to chápe ako svoju veľkú príležitosť. Akurát neexistuje spoločenský konsenzus na tom, že má štátna firma takýto biznis so zahraničím robiť a či to bude pre ňu a pre krajinu prínosné.

Javys argumentuje, že zahraničný odpad na Slovensku nezostáva, len sa spracuje a vyvezie naspäť. Zákon totiž hovorí, že množstvo rádioaktivity, ktoré sa dovezie, sa následne musí aj vyviezť.

Odporcovia tomu neveria a hovoria, že na Slovensku predsa len niečo z dovezenej rádioaktivity zostáva.

Dnes na DennikE.sk

Jedna stena musí ísť preč. Hygienici spresňujú pravidlá pre terasy a podniky riešia, či tam ešte bude dosť teplo

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Terasy reštaurácií, ktoré tam chcú podávať jedlo, budú musieť mať od piatka najmenej jednu stenu odkrytú. Upravuje to nová vyhláška hygienikov, ktorá tentoraz už jednoznačne deklaruje, že čiastočná ochrana pred poveternostnými podmienkami je povolená.

Minúta po minúte

Rakúsko patrí spoločne s Českom a Slovinskom medzi krajiny, ktoré chcú strediská otvoriť. Švajčiarske strediská sú už otvorené. Taliansko a Nemecko sú proti, obávajú sa totiž, že nový koronavírus sa môže v strediskách rýchlo šíriť.

Kto je proti: Denník Salzburger Nachrichten pripomína, že nemecká kancelárka Angela Merkelová požaduje zatvorenie všetkých lyžiarskych stredísk v Európe, aby sa pandémia dostala pod kontrolu. Podporujú to aj Taliansko a Francúzsko.

Takisto maďarský premiér Viktor Orbán vyzval v piatok Maďarov, aby si nerezervovali zahraničné lyžovačky. Dodal, že nebude nikomu brániť, ale tí, ktorí vycestujú, musia pri návrate počítať s prísnymi kontrolami a karanténou. Prvá vlna pandémie bola podľa neho spojená s viacerými ohniskami nákazy v lyžiarskych strediskách, preto budú teraz platiť prísne pravidlá.

Kto je za: Okrem Rakúska nechcú lyžiarske strediská zatvárať ani ďalšie krajiny na čele so Švajčiarskom, kde sa už lyžuje. Otvoriť chcú však napríklad aj Česko, Slovinsko či Španielsko.

Rakúsko chce spustiť lyžiarske strediská po tom, ako sa spomalí šírenie nového koronavírusu, uvádza sa na stránke vlády. Na to nepotrebuje žiadnu dohodu s inými krajinami. Podobne ako v lete sa budú musieť počas zimnej sezóny dodržiavať rozsiahle preventívne a bezpečnostné opatrenia.

Napríklad Aprés Ski bary nebudú fungovať tak, ako sme ich poznali. Konzumácia jedla a nápojov bude zrejme povolená len vonku. Pri státí v rade na lanovkách alebo v reštauráciách sa bude musieť dodržovať odstup minimálne jeden meter. Okrem toho budú ľudia v kabínkach alebo lokáloch musieť mať prekryté ústa a nos rúškom alebo inak. Maximálny počet osôb na kabínku nie je stanovený, lanovky sú považované za verejný dopravný prostriedok a platia pre ne rovnaké predpisy ako napríklad vo viedenskom metre.

Slovensko zatiaľ neprijalo jednoznačné stanovisko, minister cestovného ruchu Andrej Doležal hľadá spôsob, ako strediská otvoriť, podporu vlády však nemá istú.

Británia sa chystá podľa Financial Times na budúci týždeň schváliť vakcínu spoločností BioNTech a Pfizer proti koronavírusu a jej dodávky sa začnú len pár hodín po schválení.

Premiér Johnson vymenoval námestníka ministra obchodu Nadhima Zahawiho za člena vlády zodpovedného za očkovanie proti covidu-19. Premiérov krok sa chápe ako znamenie, že britská vláda pripravuje program hromadného očkovania v najbližších dňoch. (ft, čtk)

Erik Tomáš (Hlas) kritizuje ministra Krajniaka, že ako opozičný politik hlasoval za takzvané obedy zadarmo a teraz ich ruší. „Skupina 510-tisíc detí, ktorí mali na tieto obedy nárok, sa zúži len na 61-tisíc detí rodičov v hmotnej núdzi,“ povedal Tomáš.

Krajniak reaguje, že zvýšili príspevok na stravovanie dieťaťa na sumu 1,30 eura za jeden obed. Rodičom, ktorí majú na príspevok nárok, dali podľa Krajniaka slobodnú voľbu – či dieťa posielať do školskej jedálne, alebo mu zabezpečiť obed inde.

Novela, ktorú v novembra schválil parlament, má byť účinná od budúceho školského roka.

Veľká Británia očakáva na prelome rokov v dôsledku brexitu problémy s dodávkami niektorých potravín z EÚ: môže ísť napríklad konzervované paradajky, olivy, víno či detskú výživu. Môže to aj zvýšiť ceny, ale Británia nebude mať problém so základnými potravinami, povedal Dominic Goudie z britského združenia výrobcov potravín a nápojov.

Nedostatok skladovacích priestorov počas vianočnej sezóny, ktorá tento rok prebieha v čase, keď sa Británia chystá opustiť jednotný trh EÚ, vystavuje krajinu riziku nedostatku niektorých potravinárskych výrobkov.

Do konca prechodného obdobia zostáva len 5 týždňov. Veľkí výrobcovia a priemyselné skupiny varujú, že skladová kapacita potravinárskeho dodávateľského reťazca je na vrchole a ďalšie šoky nezvládne.

Spoločnosť Unilever, výrobca zmrzliny Ben & Jerry či majonézy Hellmann’s, uviedla, že si vytvára zásoby kľúčových produktov, ale jej „sklady sú už úplne plné“. Rovnako je na tom jej konkurent Nestlé, pre ktorého je aktuálne prioritou udržať dodávky produktov do Veľkej Británie, pretože rokovania medzi Londýnom a Bruselom o obchodnej dohode uviazli na mŕtvom bode.

V tomto „rušnom období roka“ je však vytváranie zásob ťažké, upozornil švajčiarsky potravinársky gigant Nestlé. „Flexibilita, ktorú sme mali v marci, keď sme reagovali na požiadavky spojené s ochorením COVID-19 v oblasti presunu zásob, v tomto ročnom období neexistuje,“ skonštatoval Unilever. „Potrebujeme, aby vlády na oboch stranách urobili všetko, čo je potrebné, aby prístavy a cesty zostali otvorené pre plynulé zásobovanie.“

Firmy a dokonca aj britskí ministri varovali pred možným narušením dodávok od budúceho roka pre dlhé rady nákladných vozidiel na hraniciach bez ohľadu na to, či sa podarí dosiahnuť obchodnú dohodu alebo nie.

Problém je v tom, že k odchodu Británie z európskeho trhu dochádza v tom najhoršom možnom čase, keď vianočný tovar zaberá úložný priestor v skladoch.

Podľa ľudí z britského potravinárskeho priemyslu je pravdepodobné, že nastanú problémy s dodávkami niektorých kľúčových výrobkov z EÚ. Veľká Británia dováža z kontinentu množstvo produktov – od konzervovaných paradajok cez olivy po víno a detskú výživu.

Ďalej sa domnievajú, že aj v prípade dohody o obchode s EÚ sa ceny niektorých potravín v Británii pravdepodobne zvýšia.

Firmy na ostrovoch sa snažia prijať ďalších pracovníkov v oblasti logistiky, aby zabezpečili, že prístavy budú schopné čeliť zvýšenému dopytu po vykládke a skladovaní zásob. A veľké koncerny ako Unilever posilňujú výrobu v Británii.

„No najväčšie obavy vyvoláva obmedzená skladovacia kapacita, najmä nedostatok potravinovo bezpečných skladov,“ uviedol Dominic Goudie z britského združenia výrobcov potravín a nápojov. Británii síce „nedôjde základné jedlo“, ale podľa neho môže dôjsť k sporadickému nedostatku určitých výrobkov a značiek.

Viac ako štyri roky po tom, čo Veľká Británia v referende rozhodla o odchode z EÚ, do ktorej vstúpila v roku 1973, obe strany stále nedosiahli dohodu o budúcich obchodných vzťahoch. (tasr)

Vývoj čínskeho dopravného lietadla C919 je na konci a miestny úrad pre civilné letectvo sleduje posledné skúšobné lety. Informoval o tom štátny výrobca lietadiel Commercial Aircraft Corp of China.

Prvé veľké dopravné lietadlo vyvinuté v Číne má na trhu dopravných lietadiel, ktoré majú okolo 150 miest, konkurovať Airbusu A320 a Boeingu 737.

Firma ráta s tým, že lietadlo C919 získa osvedčenie letovej spôsobilosti na budúci rok. (čtk)

Čína od januára zakáže dovoz všetkého odpadového materiálu, čím vyvrcholí trojročný proces postupnej redukcie prijímania odpadu zo zahraničia. Krajina od 80. rokov dovážala pevný odpad, ktorý miestne spoločnosti čistili, drvili a premieňali na surový materiál pre tamojší priemysel.

Čína bola roky najväčším importérom odpadu na svete, čo často viedlo k znečisteniu životného prostredia, keď sa dané materiály nedali recyklovať alebo patrične spracovať.

Vláda v Pekingu však v roku 2018 začala zatvárať dvere pred zahraničným odpadom, čo vo vývozných krajinách spôsobilo jeho hromadenie.

Čína odvtedy vo zvyšujúcej sa miere zakazuje import rôznych druhov plastu, autodielov, papiera, textilu, dreva a kovu. Od 1. januára 2021 zakáže dovoz všetkých druhov odpadu. (afp, tasr)

Akcie v USA zakončili skrátený týždeň rastom, index Nasdaq sa dokonca vyšplhal na doterajšie maximum. Akciovému trhu pomáhala nádej na ekonomické oživenie v budúcom roku vďaka správam o vakcíne proti koronavírusu, ktoré prevážili nad údajmi o rastúcom počte nakazených. (reuters)

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský nečakane odvolal riaditeľa štátneho podniku Lesy SR Mateja Vigodu. Ministerstvo tvrdí, že chce „zdynamizovanie transformačných procesov a nastavenie účinnej obchodnej politiky“.

Vigoda viedol štátne lesy len od jari, najprv ako dočasne poverený riaditeľ, potom riadne vymenovaný. Novým dočasne povereným riaditeľom bude Tomáš Čuka, ktorý viedol odštepný závod v Leviciach.

„Rozhodnutie pána ministra plne rešpektujem,“ reagoval na odvolanie Vigoda. „Je mi ľúto, že som nemohol naplniť svoje plány reorganizácie štátneho podniku, s ktorými som vyhral výberové konanie. Toto náhle rozhodnutie prichádza v čase rozbehnutých transformačných procesov a nastavovania novej obchodnej politiky, ktorá mala zabezpečiť korektné dodávateľsko-odberateľské vzťahy, a predovšetkým naštartovať procesy lesného hospodárenia aj smerom k mimo produkčným funkciám lesa.“

Lesy SR spravujú približne polovicu lesov na Slovensku.

Euro dnes voči doláru vystúpilo na najvyššie úrovne od prelomu augusta a septembra, americký dolár bol, naopak, ku košu mien najnižšie za takmer tri mesiace.

  • Dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára voči košu šiestich popredných mien, strácal o 17.25 SEČ 0,2 % na 91,77 bodu.
  • Európska mena sa posilňovala voči doláru o 0,4 % na 1,1955 USD.

Dolár tento mesiac klesol už o viac než 2,2 %. Nálada na globálnom trhu sa zlepšila po volebnom víťazstve Joea Bidena a po správach o pokroku vakcín proti covidu-19, čo znížilo dopyt po bezpečných menách.

Investori po priaznivých správach z Číny uprednostňujú meny krajín, ktoré obchodujú s komoditami, na čele s austrálskym dolárom. (čtk, e)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať