Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Nemôžete sa vrátiť k tomu, ako vyzerala vaša ekonomika vo februári, hovorí šéfekonómka EBOR

Beata Javorcik. Foto - Globsec
Beata Javorcik. Foto – Globsec

V socialistických krajinách boli menšie predsudky voči ženám, ktoré chceli byť matematičkami a vedkyňami, tvrdí Beata Javorcik z Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR). Vzdelávanie by podľa nej malo tvoriť základ obnovy spolu s investíciami do zelenej ekonomiky.

Javorcik vystúpila pred dvoma týždňami v diskusii na konferencii Tatra Summit na Štrbskom Plese.

V rozhovore sa dozviete aj:

 • ako home office znevýhodňuje ženy oproti mužom,
 • v čom by mali byť priority našej ekonomickej obnovy a prečo sa nemáme pokúšať stavať ju na rovnakých základoch, na ktorých fungovala pred pandémiou,
 • prečo sa nevyhneme zavedeniu uhlíkových daní,
 • ako presvedčiť firmy, aby začali brať klimatickú zmenu vážne,
 • a že časť ľudí pre zatváranie neekologického priemyslu príde o prácu, no musia vedieť, že sa o nich postaráme.

Na Tatra Summite ste viackrát hovorili o význame vzdelávania pri obnove ekonomiky. Prežili ste veľkú časť života na školách, nielen ako študentka, ale aj ako učiteľka. Prednášali ste aj na oxfordskej fakulte Christ Church, ktorá sa preslávila halou, kde sa nakrúcali scény z Harryho Pottera. Ako veľmi sa realita podobá na film?

Táto hala je z obdobia Tudorovcov. Študenti fakulty sa tu stretávajú pri jedle trikrát denne. Večera je formálnym podujatím, je nutné sa na ňu riadne obliecť, čo znamená prísť v talári. Naozaj to trochu pripomína zábery z Harryho Pottera. Počas večere sú prítomní aj členovia profesorského zboru, ktorí rovnako ako vo filme sedia za vrchstolom.

Večera začína čítaním modlitby v latinčine. Keď tam prichádzate prvýkrát, máte pocit, že ste sa nejakým tunelom vrátili do minulosti. Je to veľké privilégium.

V diskusii ste hovorili aj o tom, že rodové rozdiely vo vzdelávaní sú v bývalých socialistických krajinách menšie než na Západe. Ako je to možné?

V mnohých západných krajinách sa automaticky predpokladá, že dievčatá nie sú rovnako nadané v matematike a prírodných vedách ako muži. Samotní učitelia ich odrádzajú od toho, aby sa vydali na vedeckú dráhu.

Napríklad na spomínanej fakulte v Oxforde, kde som bola súčasťou prijímacej komisie, sme mali neustále problém s prijímaním študentiek. Jednou z podmienok totiž bolo mať A-level skúšku z matematiky (obdoba maturitnej skúšky z rozšírených vedomostí v danom predmete vo Veľkej Británii – pozn. E).

V socialistických krajinách takáto predpojatosť voči ženám a ich matematickým schopnostiam neexistovala. Rodová rovnosť bola jednou z myšlienok, ktoré socialistický blok propagoval. Spomeňme si napríklad na ženy, ktoré vo filmoch šoférujú traktor, ženy doktorky a podobne.

Ako sa to prejavuje dnes?

To, že dievčatám sa nevtĺkalo, že sú horšie v matematike, spôsobilo, že slobodnejšie rozmýšľali o tom, čo dokážu. Dnes to vidíme napríklad v porovnaní výsledkov chlapcov a dievčat v bývalom západnom a východnom Nemecku. Vo východnom sú rozdiely v skóre oveľa menšie, dievčatá sa približujú chlapcom.

Čo je Európska banka pre obnovu a rozvoj

European Bank for Reconstruction and Development  (v angličtine skratka EBRD) bola založená v roku 1991 na pomoc ekonomikám v postkomunistických krajinách. Slovensko sa stalo jej členom po osamostatnení v roku 1993. Napriek jej názvu sa pôsobenie banky odvtedy rozšírilo do štyroch desiatok krajín vrátane strednej Ázie a južného a východného Stredozemia. Pomáha najmä súkromnému sektoru, požičiava peniaze, garantuje pôžičky, prípadne priamo majetkovo vstupuje do podnikov. Veľkú časť jej práce tvorí poradenstvo. Sídlo má v Londýne. Šéfekonómka má kľúčovú úlohu pri tvorbe stratégie, jej tím sleduje mikro- a makroekonomické dáta a predpovedá budúci vývoj ekonomík.

Na platových rozdieloch to však až tak nevidno.

Platové rozdiely sú problémom vo východných aj v západných krajinách, dokonca aj v takom Nórsku.

Jedna profesorka z Harvardu urobila veľmi zaujímavý výskum v Spojených štátoch. Zistila, že v povolaniach, kde je nutné odpracovať viac hodín týždenne, napríklad v advokácii, sú platové rozdiely medzi mužmi a ženami vysoké. Zatiaľ čo v profesiách, kde na počte odpracovaných hodín záleží menej, ako napríklad vo farmácii, sú nerovnosti menšie.

Vysvetliť sa to dá tým, že pre ženy je oveľa náročnejšie pracovať šialene dlho a mať popritom rodinu. Potom to vedie k tomu, že sa takýmto pozíciám vyhýbajú a robia radšej konzultačnú prácu alebo si zakladajú vlastné malé firmy.

Okrem toho ste v diskusii spomínali aj riziká, ktoré pre ženy predstavuje home office. V čom je problém?

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Za zbieranie peňazí na Šírava Park dostala CEE Real Estate Group od NBS pokutu 20-tisíc eur

Zdroj - CEE Real Estate Group
Zdroj – CEE Real Estate Group

Za zbieranie peňazí na Šírava Park dostala CEE Real Estate Group od NBS pokutu 20-tisíc eur. Centrálna banka nariadila spoločnosti nepovolené kolektívne investovanie skončiť. Firma ponúkala ľuďom investíciu s garantovaným výnosom 25 % ročne na 24 rokov.

Vratka z nezaplatených faktúr je dobrá vec. Má však aj svoje riziká, upozorňuje odborníčka

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Daňové úrady budú od januára vracať DPH podnikateľom, ktorým odberatelia za dodané tovary alebo služby nezaplatia. Pri nevymožiteľných pohľadávkach si budú môcť v opravnom priznaní znížiť základ dane. Novelu zákona o DPH už podpísala prezidentka.

Minúta po minúte

Ekonomický newsfilter: Banky už blokujú majetky Arcy, aj keď len preventívne +

 • Mičovský odvolal z čela štátnych lesov vlastného favorita, ktorý už dlhšie prekážal drevárom
 • Nový model už má mať pre budúcnosť aj trnavská automobilka. Zatiaľ to však tvrdia len jej odbory
 • Pri Tipose Heger nastavenú latku slušnejších výberov ľudí neudržal

Po krátkej ťažkej chorobe zomrel vo veku 66 rokov Dušan Smoleňák, bývalý riaditeľ poisťovne Gerling na Slovensku, ktorý neskôr pôsobil v japonskej poisťovni Mitsui Sumitomo (dnes MSIG Insurance Europe). Bol uznávaným špecialistom najmä na poisťovanie priemyslu.

Výstavba nemecko-ruského plynovodu Severný prúd 2 by mala napriek amerických sankciám v decembri pokračovať po prerušení na jeden a pol roka. Nord Stream je pre krajiny strednej Európy vrátane Slovenska riziko, pretože Gazpromu umožňuje pri vývoze obísť ich plynovody.

Prečo projekt stál: Dostavbe plynovodu Severný prúd 2 chcú zabrániť Spojené štáty. V decembri 2019 sa výstavba náhle zastavila pred dánskym ostrovom Bornholm. Dôvodom bolo, že pre sankcie USA projekt opustili obe švajčiarske lode, ktoré kládli potrubie. Americký kongres predtým aj napriek kritike zo strany Nemecka a Ruska schválil zákon na ochranu energetickej bezpečnosti Európy (PEESA).

Čo je Nord Stream 2:

 • Dvomi linkami 1200 kilometrov dlhého plynovodu Severný prúd 2 by sa malo ročne prepraviť až 55 miliárd kubických metrov (m3) plynu z Ruska do Európy.
 • Projekt v hodnote okolo 9,5 miliardy eur je už na 94 % hotový.

Prečo Američania protestujú: USA sa už dlho snažia projekt zastaviť; tvrdia totiž, že plynovod príliš zvýši závislosť Európy od ruského plynu. Kritici tvrdia, že USA len chcú zvýšiť predaj svojho skvapalneného plynu do Európy.

Heger chce zdaniť vývoz ziskov na platenie jácht v daňových rajoch, Sulík ho varuje, že poškodí aj poctivých

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Sulík žiada Hegera, aby prerobil zmenu zákona o zdaňovaní príjmov v zahraničí, inak SaS v utorok nemusí podporiť veľkú novelu zákona o dani z príjmov. Minister financií chce zmenu, ktorá by postihla oligarchov, ktorí vyvážajú zisky do daňových rajov. Sulík mu odkazuje, že je za, ale že návrh zmeny zákona je napísaný tak, že postihne aj slušných.

Tohtoročný Black Friday bol v USA pre eshopy o pätinu úspešnejší ako minulý rok a rovnaký výsledok sa očakáva aj v pondelok na takzvaný Cyber Monday. Príčinou je podľa Adobe Analytics aj fakt, že Američania v obave z nákazy radšej nakupovali na internete než v kamenných predajniach.

 • Americkí spotrebitelia minuli online počas Čierneho piatka (Black Friday) 9 miliárd USD (7,55 miliardy eur), uviedla firma Adobe. To bolo v porovnaní s vlaňajším Čiernym piatkom o 21,6 % viac a boli to druhé najvyššie jednodňové tržby z online predaja v USA v histórii po vlaňajšom Cyber Monday, čo je pondelok, ktorý nasleduje po Čiernom piatku.
 •  Až 40 % nákupov sa zrealizovalo prostredníctvom smartfónov a mnoho spotrebiteľov podporilo malé firmy, ktorých tržby vyskočili o 545 % v porovnaní s ich priemernými dennými tržbami počas októbra.
 • Očakáva sa, že tohtoročný Cyber Monday (30. 11.) prekoná vlaňajší a online predajcovia zaznamenajú rekordné tržby, pričom experti počítajú s 10,8 miliardy USD až 12,7 miliardy USD, čo by bolo v medziročnom porovnaní viac o 15 % až 35 %.
 • Adobe Analytics sleduje maloobchodné webové stránky a transakcie 80 zo 100 najväčších online maloobchodných predajcov v USA.

Mičovský v piatok nečakane vyhodil svojho vyvoleného lesníka a určite tým potešil drevárov

Minister Ján Mičovský vymenoval Mateja Vigodu za riaditeľa lesov v marci, v novembri ho už odvolal. Foto – N/Tomáš Benedikovič a TASR
Minister Ján Mičovský vymenoval Mateja Vigodu za riaditeľa lesov v marci, v novembri ho už odvolal. Foto – N/Tomáš Benedikovič a TASR

Bývalého generálneho riaditeľa štátnych Lesov SR Mateja Vigodu kritizovali najmä tuzemskí drevári. V piatok ho náhle odvolal minister pôdohospodárstva Mičovský. Drevárom prekážalo, že v rámci čistenia zoznamu odberateľov štátneho dreva od priekupníkov začal v lete preverovať aj zmluvy lesov so spracovateľskými firmami.

Rakúsko patrí spoločne s Českom a Slovinskom medzi krajiny, ktoré chcú strediská otvoriť. Švajčiarske strediská sú už otvorené. Taliansko a Nemecko sú proti, obávajú sa totiž, že nový koronavírus sa môže v strediskách rýchlo šíriť.

Kto je proti: Denník Salzburger Nachrichten pripomína, že nemecká kancelárka Angela Merkelová požaduje zatvorenie všetkých lyžiarskych stredísk v Európe, aby sa pandémia dostala pod kontrolu. Podporujú to aj Taliansko a Francúzsko.

Takisto maďarský premiér Viktor Orbán vyzval v piatok Maďarov, aby si nerezervovali zahraničné lyžovačky. Dodal, že nebude nikomu brániť, ale tí, ktorí vycestujú, musia pri návrate počítať s prísnymi kontrolami a karanténou. Prvá vlna pandémie bola podľa neho spojená s viacerými ohniskami nákazy v lyžiarskych strediskách, preto budú teraz platiť prísne pravidlá.

Kto je za: Okrem Rakúska nechcú lyžiarske strediská zatvárať ani ďalšie krajiny na čele so Švajčiarskom, kde sa už lyžuje. Otvoriť chcú však napríklad aj Česko, Slovinsko či Španielsko.

Rakúsko chce spustiť lyžiarske strediská po tom, ako sa spomalí šírenie nového koronavírusu, uvádza sa na stránke vlády. Na to nepotrebuje žiadnu dohodu s inými krajinami. Podobne ako v lete sa budú musieť počas zimnej sezóny dodržiavať rozsiahle preventívne a bezpečnostné opatrenia.

Napríklad Aprés Ski bary nebudú fungovať tak, ako sme ich poznali. Konzumácia jedla a nápojov bude zrejme povolená len vonku. Pri státí v rade na lanovkách alebo v reštauráciách sa bude musieť dodržovať odstup minimálne jeden meter. Okrem toho budú ľudia v kabínkach alebo lokáloch musieť mať prekryté ústa a nos rúškom alebo inak. Maximálny počet osôb na kabínku nie je stanovený, lanovky sú považované za verejný dopravný prostriedok a platia pre ne rovnaké predpisy ako napríklad vo viedenskom metre.

Slovensko zatiaľ neprijalo jednoznačné stanovisko, minister cestovného ruchu Andrej Doležal hľadá spôsob, ako strediská otvoriť, podporu vlády však nemá istú.

Británia sa chystá podľa Financial Times na budúci týždeň schváliť vakcínu spoločností BioNTech a Pfizer proti koronavírusu a jej dodávky sa začnú len pár hodín po schválení.

Premiér Johnson vymenoval námestníka ministra obchodu Nadhima Zahawiho za člena vlády zodpovedného za očkovanie proti covidu-19. Premiérov krok sa chápe ako znamenie, že britská vláda pripravuje program hromadného očkovania v najbližších dňoch. (ft, čtk)

Erik Tomáš (Hlas) kritizuje ministra Krajniaka, že ako opozičný politik hlasoval za takzvané obedy zadarmo a teraz ich ruší. „Skupina 510-tisíc detí, ktorí mali na tieto obedy nárok, sa zúži len na 61-tisíc detí rodičov v hmotnej núdzi,“ povedal Tomáš.

Krajniak reaguje, že zvýšili príspevok na stravovanie dieťaťa na sumu 1,30 eura za jeden obed. Rodičom, ktorí majú na príspevok nárok, dali podľa Krajniaka slobodnú voľbu – či dieťa posielať do školskej jedálne, alebo mu zabezpečiť obed inde.

Novela, ktorú v novembra schválil parlament, má byť účinná od budúceho školského roka.

Veľká Británia očakáva na prelome rokov v dôsledku brexitu problémy s dodávkami niektorých potravín z EÚ: môže ísť napríklad konzervované paradajky, olivy, víno či detskú výživu. Môže to aj zvýšiť ceny, ale Británia nebude mať problém so základnými potravinami, povedal Dominic Goudie z britského združenia výrobcov potravín a nápojov.

Nedostatok skladovacích priestorov počas vianočnej sezóny, ktorá tento rok prebieha v čase, keď sa Británia chystá opustiť jednotný trh EÚ, vystavuje krajinu riziku nedostatku niektorých potravinárskych výrobkov.

Do konca prechodného obdobia zostáva len 5 týždňov. Veľkí výrobcovia a priemyselné skupiny varujú, že skladová kapacita potravinárskeho dodávateľského reťazca je na vrchole a ďalšie šoky nezvládne.

Spoločnosť Unilever, výrobca zmrzliny Ben & Jerry či majonézy Hellmann’s, uviedla, že si vytvára zásoby kľúčových produktov, ale jej „sklady sú už úplne plné“. Rovnako je na tom jej konkurent Nestlé, pre ktorého je aktuálne prioritou udržať dodávky produktov do Veľkej Británie, pretože rokovania medzi Londýnom a Bruselom o obchodnej dohode uviazli na mŕtvom bode.

V tomto „rušnom období roka“ je však vytváranie zásob ťažké, upozornil švajčiarsky potravinársky gigant Nestlé. „Flexibilita, ktorú sme mali v marci, keď sme reagovali na požiadavky spojené s ochorením COVID-19 v oblasti presunu zásob, v tomto ročnom období neexistuje,“ skonštatoval Unilever. „Potrebujeme, aby vlády na oboch stranách urobili všetko, čo je potrebné, aby prístavy a cesty zostali otvorené pre plynulé zásobovanie.“

Firmy a dokonca aj britskí ministri varovali pred možným narušením dodávok od budúceho roka pre dlhé rady nákladných vozidiel na hraniciach bez ohľadu na to, či sa podarí dosiahnuť obchodnú dohodu alebo nie.

Problém je v tom, že k odchodu Británie z európskeho trhu dochádza v tom najhoršom možnom čase, keď vianočný tovar zaberá úložný priestor v skladoch.

Podľa ľudí z britského potravinárskeho priemyslu je pravdepodobné, že nastanú problémy s dodávkami niektorých kľúčových výrobkov z EÚ. Veľká Británia dováža z kontinentu množstvo produktov – od konzervovaných paradajok cez olivy po víno a detskú výživu.

Ďalej sa domnievajú, že aj v prípade dohody o obchode s EÚ sa ceny niektorých potravín v Británii pravdepodobne zvýšia.

Firmy na ostrovoch sa snažia prijať ďalších pracovníkov v oblasti logistiky, aby zabezpečili, že prístavy budú schopné čeliť zvýšenému dopytu po vykládke a skladovaní zásob. A veľké koncerny ako Unilever posilňujú výrobu v Británii.

„No najväčšie obavy vyvoláva obmedzená skladovacia kapacita, najmä nedostatok potravinovo bezpečných skladov,“ uviedol Dominic Goudie z britského združenia výrobcov potravín a nápojov. Británii síce „nedôjde základné jedlo“, ale podľa neho môže dôjsť k sporadickému nedostatku určitých výrobkov a značiek.

Viac ako štyri roky po tom, čo Veľká Británia v referende rozhodla o odchode z EÚ, do ktorej vstúpila v roku 1973, obe strany stále nedosiahli dohodu o budúcich obchodných vzťahoch. (tasr)

Vývoj čínskeho dopravného lietadla C919 je na konci a miestny úrad pre civilné letectvo sleduje posledné skúšobné lety. Informoval o tom štátny výrobca lietadiel Commercial Aircraft Corp of China.

Prvé veľké dopravné lietadlo vyvinuté v Číne má na trhu dopravných lietadiel, ktoré majú okolo 150 miest, konkurovať Airbusu A320 a Boeingu 737.

Firma ráta s tým, že lietadlo C919 získa osvedčenie letovej spôsobilosti na budúci rok. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať