Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Nemôžete sa vrátiť k tomu, ako vyzerala vaša ekonomika vo februári, hovorí šéfekonómka EBOR

Beata Javorcik. Foto - Globsec
Beata Javorcik. Foto – Globsec

V socialistických krajinách boli menšie predsudky voči ženám, ktoré chceli byť matematičkami a vedkyňami, tvrdí Beata Javorcik z Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR). Vzdelávanie by podľa nej malo tvoriť základ obnovy spolu s investíciami do zelenej ekonomiky.

Javorcik vystúpila pred dvoma týždňami v diskusii na konferencii Tatra Summit na Štrbskom Plese.

V rozhovore sa dozviete aj:

 • ako home office znevýhodňuje ženy oproti mužom,
 • v čom by mali byť priority našej ekonomickej obnovy a prečo sa nemáme pokúšať stavať ju na rovnakých základoch, na ktorých fungovala pred pandémiou,
 • prečo sa nevyhneme zavedeniu uhlíkových daní,
 • ako presvedčiť firmy, aby začali brať klimatickú zmenu vážne,
 • a že časť ľudí pre zatváranie neekologického priemyslu príde o prácu, no musia vedieť, že sa o nich postaráme.

Na Tatra Summite ste viackrát hovorili o význame vzdelávania pri obnove ekonomiky. Prežili ste veľkú časť života na školách, nielen ako študentka, ale aj ako učiteľka. Prednášali ste aj na oxfordskej fakulte Christ Church, ktorá sa preslávila halou, kde sa nakrúcali scény z Harryho Pottera. Ako veľmi sa realita podobá na film?

Táto hala je z obdobia Tudorovcov. Študenti fakulty sa tu stretávajú pri jedle trikrát denne. Večera je formálnym podujatím, je nutné sa na ňu riadne obliecť, čo znamená prísť v talári. Naozaj to trochu pripomína zábery z Harryho Pottera. Počas večere sú prítomní aj členovia profesorského zboru, ktorí rovnako ako vo filme sedia za vrchstolom.

Večera začína čítaním modlitby v latinčine. Keď tam prichádzate prvýkrát, máte pocit, že ste sa nejakým tunelom vrátili do minulosti. Je to veľké privilégium.

V diskusii ste hovorili aj o tom, že rodové rozdiely vo vzdelávaní sú v bývalých socialistických krajinách menšie než na Západe. Ako je to možné?

V mnohých západných krajinách sa automaticky predpokladá, že dievčatá nie sú rovnako nadané v matematike a prírodných vedách ako muži. Samotní učitelia ich odrádzajú od toho, aby sa vydali na vedeckú dráhu.

Napríklad na spomínanej fakulte v Oxforde, kde som bola súčasťou prijímacej komisie, sme mali neustále problém s prijímaním študentiek. Jednou z podmienok totiž bolo mať A-level skúšku z matematiky (obdoba maturitnej skúšky z rozšírených vedomostí v danom predmete vo Veľkej Británii – pozn. E).

V socialistických krajinách takáto predpojatosť voči ženám a ich matematickým schopnostiam neexistovala. Rodová rovnosť bola jednou z myšlienok, ktoré socialistický blok propagoval. Spomeňme si napríklad na ženy, ktoré vo filmoch šoférujú traktor, ženy doktorky a podobne.

Ako sa to prejavuje dnes?

To, že dievčatám sa nevtĺkalo, že sú horšie v matematike, spôsobilo, že slobodnejšie rozmýšľali o tom, čo dokážu. Dnes to vidíme napríklad v porovnaní výsledkov chlapcov a dievčat v bývalom západnom a východnom Nemecku. Vo východnom sú rozdiely v skóre oveľa menšie, dievčatá sa približujú chlapcom.

Čo je Európska banka pre obnovu a rozvoj

European Bank for Reconstruction and Development  (v angličtine skratka EBRD) bola založená v roku 1991 na pomoc ekonomikám v postkomunistických krajinách. Slovensko sa stalo jej členom po osamostatnení v roku 1993. Napriek jej názvu sa pôsobenie banky odvtedy rozšírilo do štyroch desiatok krajín vrátane strednej Ázie a južného a východného Stredozemia. Pomáha najmä súkromnému sektoru, požičiava peniaze, garantuje pôžičky, prípadne priamo majetkovo vstupuje do podnikov. Veľkú časť jej práce tvorí poradenstvo. Sídlo má v Londýne. Šéfekonómka má kľúčovú úlohu pri tvorbe stratégie, jej tím sleduje mikro- a makroekonomické dáta a predpovedá budúci vývoj ekonomík.

Na platových rozdieloch to však až tak nevidno.

Platové rozdiely sú problémom vo východných aj v západných krajinách, dokonca aj v takom Nórsku.

Jedna profesorka z Harvardu urobila veľmi zaujímavý výskum v Spojených štátoch. Zistila, že v povolaniach, kde je nutné odpracovať viac hodín týždenne, napríklad v advokácii, sú platové rozdiely medzi mužmi a ženami vysoké. Zatiaľ čo v profesiách, kde na počte odpracovaných hodín záleží menej, ako napríklad vo farmácii, sú nerovnosti menšie.

Vysvetliť sa to dá tým, že pre ženy je oveľa náročnejšie pracovať šialene dlho a mať popritom rodinu. Potom to vedie k tomu, že sa takýmto pozíciám vyhýbajú a robia radšej konzultačnú prácu alebo si zakladajú vlastné malé firmy.

Okrem toho ste v diskusii spomínali aj riziká, ktoré pre ženy predstavuje home office. V čom je problém?

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Šanta dostal po Majskom, Kočnerovi a Ruskovi pred súd aj Stopku z Euro-Buildingu
 • Cesty: V štúdii uskutočniteľnosti pre cestu 1. triedy medzi Žilinou a Topoľčanmi sú viaceré chyby, tvrdí ÚHP
 • Prepúšťanie: Česká pošta plánuje k 1. marcu 2021 zrušiť vyše 2300 pracovných miest
 • Firmy: Danone redukuje 2-tisíc pracovných miest vrátane štvrtiny pozícií v centrálach, je to 2 % celkovej pracovnej sily
 • Biznis: Podnikateľská aktivita v eurozóne v novembri prudko klesla, dôvodom sú plošné uzávery v dôsledku pandémie
 • Kiná: Firma Cineworld sa dohodla na ďalšom odklade splátok dlhu do júna 2022, získa aj nové pôžičky za 450 miliónov dolárov
 • Prvá pomoc+ a odvodové prázdniny: Čo by malo platiť a neplatí
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám o tom

Minúta po minúte

Aerolínie Qantas plánujú od pasažierov medzinárodných letov žiadať očkovanie proti koronavírusu. Podľa šéfa spoločnosti bude vakcína „nevyhnutnosťou“ pre medzinárodné cestovanie. Ide o prvé veľké aerolínie, ktoré verejne predostreli možnosť odmietnuť cestujúcich, ktorí nebudú zaočkovaní proti covidu-19.

„Zvažujeme zmenu podmienok pre medzinárodných cestovateľov, budeme žiadať ľudí, aby mali očkovanie pred tým, než nastúpia do lietadla,“ povedal Alan Joyce v televízii. Podľa neho sa tak stane hneď, ako sa tieto vakcíny stanú bežne dostupné.

Či sa bude táto zmena týkať aj domácich liniek, zatiaľ povedať nechcel.

Šéf aerolínií si takisto myslí, že k podobnému kroku sa uchýlia aj viaceré letecké spoločnosti. (čtk, current affair)

Richard Sulík vysvetľuje, prečo SaS nie je za ďalšie kolá celoplošného testovania. Strana podľa neho súhlasila s testovaním len počas Dušičiek. „Následne však nedošlo k otvoreniu reštaurácií či fitnescentier,“ povedal s tým, že teraz by malo byť na rade otváranie prevádzok, a nie ďalšie vlny testovania.

Sulíka mrzí, že Matovič „stoj čo stoj“ otvorenie prevádzok blokuje. (ta3)

Európska komisia chce zjednodušiť prístup k lacným generickým liekom, teda ku kópiám originálnych prípravkov, ktoré môžu prísť na trh po vypršaní patentovej ochrany. To by mohlo znížiť príjmy veľkých farmaceutických firiem.

Návrh dokumentu odráža stratégiu Komisie pre farmaceutický sektor, ktorej cieľom je zvýšiť dostupnosť liekov a zabrániť opakovaniu problémov s ich nedostatkom, ktoré sa objavili na jar počas prvej vlny pandémie. (čtk, reuters)

Vysoká spotreba elektriny ukazuje, že priemyselné firmy vyrábajú na jeseň viac ako vlani

Zdroj: Jerguš Stručka na základe dát z portálu ENTSO-E
Zdroj: Jerguš Stručka na základe dát z portálu ENTSO-E

Spotreba elektriny je túto jeseň už vyššia ako pred rokom, spôsobili to zrejme veľké priemyselné firmy, najmä automobilky. Hutnícke fabriky sú na tom horšie a najviac trpia malé podniky, ktoré majú silné zastúpenie v gastrosektore.

Minister dopravy Doležal chce zabrániť, aby sa slovenskí lyžiari presunuli do Rakúska alebo Talianska. Detaily plánu zatiaľ nezverejnil, aby ich najskôr mohli posúdiť pandemická komisia a ústredný krízový štáb.

Bratislavská župa podala trestné oznámenie pre rekonštrukciu cesty medzi Sencom a Pezinkom. Reaguje tak na kontrolu hospodárenia z rokov 2016 – 2018 v spoločnosti Regionálne cesty Bratislava. Zákazka bola podľa nej predražená o vyše 664-tisíc eur.

Obstarávanie sa uskutočnilo v rokoch 2017 až 2018 a porušenie zákona o verejnom obstarávaní, princípu hospodárnosti a predraženie zákazky konštatoval podľa TASR hlavný kontrolór Úradu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Milan Slezák.

Poukázal na to, že stavebné práce boli realizované na základe dvoch zmlúv o dielo, ktoré boli výsledkom dvoch podlimitných zákaziek. Podľa kontrolóra sa však malo verejné obstarávanie uskutočniť v súlade s postupom pre nadlimitnú zákazku.

Kontrolór vyčítal aj to, že verejné obstarávania boli realizované a zmluvy podpísané ešte pred pridelením dotácie 7,2 milióna eur, pričom zmluvami z marca a septembra 2018 nebol jasne a presne definovaný predmet zákazky a taktiež bola prijatá ekonomicky nevýhodnejšia cenová ponuka.
Súčasné vedenie kraja sa bránilo tým, že v čase realizácie zákazky vlastnil kraj len 68 percent akcií spoločnosti RCB a mal obmedzený vplyv na manažment firmy spravujúcej cesty II. a III. triedy. Konateľa spoločnosti vymenoval minoritný akcionár a nie samosprávny kraj.
BSK sa po nástupe nového vedenia podarilo získať nad cestárskou spoločnosťou úplnú manažérsku a vlastnícku kontrolu. V septembri schválilo krajské zastupiteľstvo urovnanie záväzkov spoločnosti RCB a následne v októbri založenie novej cestárskej spoločnosti Regionálna správa ciest Bratislavského samosprávneho kraja (RSC BSK), kde už bude kraj stopercentným vlastníkom.

Minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina) má plán pre lyžiarske strediská pred otvorením zimnej sezóny so súborom opatrení podľa okresov a jasnými pravidlami, ich súčasťou má byť aj testovanie. Plán tento týždeň dostanú na schválenie pandemická komisia a ústredný krízový štáb.

Na severe Švédska sa ešte v sobotu zrútila 230-metrová veterná turbína. Pri nehode sa nikto nezranil. Presná príčina známa nie je.

V čase incidentu neboli na mieste prítomní žiadni robotníci. Podobný incident sa vo Švédsku ešte nestal. Turbína, jej čepele a veža, na ktorej stála, sa zrútili v sobotu večer počas silného vetra neďaleko odľahlého mesta Skelleftea.

Konštrukcia, ktorú postavila spoločnosť Vestas so sídlom v Dánsku, bola jednou zo 72 plánovaných turbín tzv. veternej farmy, ktorej časť majú uviesť do prevádzky v decembri.

Nebolo bezprostredne jasné, či bola zrútená turbína v čase incidentu v prevádzke alebo vo výstavbe. (tasr, bloomberg)

Sulík vysvetlil, že SaS predloží svoj protipandemický plán najprv pandemickej komisii, aby k nemu zaujala stanovisko. Následne ho predloží na ústredný krízový štáb. Kritike premiéra nerozumie. „Neviem, čo viac mám urobiť, aby bol pán premiér spokojný,“ povedal.

Premiérovu reakciu, že to je „cesta do pekla“, komentovať nechcel. Ale vecnej diskusii sa nebráni.

Nie je podľa neho pravda, že by sa v pláne nepozerali na obsadenosť lôžok.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať