Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Zapnite kameru a zahrajte si s kolegami online hru. Sedem aj prekvapivých rád vedcov k téme virtuálnych pracovných tímov

Ilustračné foto – JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

Zažívame mimoriadnu situáciu, a ak máte kancelársky typ práce, toto pravdepodobne čítate z domu. Práca na diaľku je vnímaná kontroverzne a súčasný pohľad na ňu skresľujú aktuálne okolnosti, napríklad to, že je pre mnohých nová, vynútená, a že na ňu doma nemáme vždy ideálne podmienky. Preto je dobré pozrieť sa na vedecké výskumy z obdobia pred pandémiou, ktorých rady dnes môžu pomôcť. 

Autorka je doktorandka na Fakulte managementu Univerzity Komenského, venuje sa projektovému riadeniu, pracuje v IT

Úvod: Práca z domu vie byť efektívnejšia, ale naráža na mnoho úskalí

Podľa prieskumu z roku 2016 malo už vtedy 85 % pracujúcich v rozvinutých krajinách skúsenosti s prácou vo virtuálnom tíme. Čiže v takom, kde je aspoň časť spolupracovníkov fyzicky na inom mieste a na prácu a komunikáciu na diaľku využívajú rôznu modernú techniku.

A predsa to bol pre väčšinu z nás šok, keď sme na jar 2020 boli nútení opustiť svoje pracoviská. Aj tí počítačovo gramotnejší museli spoznať nové digitálne nástroje a všetci sa museli prispôsobiť prelínaniu pracovného a rodinného času a priestoru.

Dnes už tušíme, že niektoré z týchto zmien budú trvalé, a práca z domu, kedysi vnímaná skôr ako privilégium, sa čochvíľa stane prirodzenou súčasťou našich pracovných životov. Prvotné skúsenosti z karantény ukazujú, že takýto pracovný režim neznamená nižšiu produktivitu, ba niektoré (aj slovenské) prieskumy tvrdia, že môže efektivitu zvýšiť.

Predsa sú však veci, ktoré sa na diaľku dobre robiť nedajú. V čom tkvie ten nepochybne zásadný rozdiel v spolupráci zoči-voči a cez počítač? Aká bude nová rovnováha medzi prácou na pracovisku a z domu a ako sa na ňu pripraviť?

Veda a výskum tieto otázky riešia od príchodu modernej informačno-komunikačnej techniky: teda oveľa dlhšie, než ich používanie vynútil či zintenzívnil covid-19. Tento článok pomenúva hlavné výzvy a úskalia virtuálnej spolupráce a ponúka ich možné riešenia tak, ako sa uvádzajú v odbornej literatúre. V závere tiež nájdete odporúčania na ďalšie čítanie o tejto téme.

1. Dôveru budujte v úvode projektu a osobne

Kľúčovým aspektom spolupráce medzi ľuďmi je dôvera. Ona je tým neviditeľným tmelom každého tímu, ktorý podnecuje otvorenú komunikáciu, vzájomnú podporu a ženie nás vpred k spoločným cieľom.

Vybudovať ju na diaľku bez osobného kontaktu je neľahká úloha, keďže, ako sa zdá, ju nadobúdame cez neformálne osobné interakcie, spontánne nepracovné rozhovory a časté stretnutia zblízka, ktoré je vo virtuálnom svete ťažké, až nemožné uskutočniť.

Štúdie naznačujú, že dôvera vybudovaná najmä v počiatku virtuálnej spolupráce má na výkon a súdržnosť tímu výrazný a dlhodobý vplyv. Ak chýba, ľudia nemajú takú chuť komunikovať, sú menej iniciatívni a voči kolegom menej empatickí či trpezliví. Objavujú sa nezhody v riešení spoločných úloh a vo výsledku trpia ľudia aj práca.

Výskumy ukazujú, že možným riešením je zvolať osobné stretnutie celého tímu na začiatku projektu. V korporáciách sa organizujú takzvané „kick-off“ schôdze, kde sa osobne stretne celý projektový tím, stanovia sa ciele, roly, nastaví sa komunikácia a rozdajú sa prvé úlohy.

Tieto úvodné stretnutia je kľúčové ponechať vo fyzickej forme a pridať im aj neformálny rozmer. Veľké medzinárodné firmy dobre vedia, prečo neváhali posielať kľúčových ľudí na „mítingy“ cez pol zemegule.

Čo v prípade, ak osobné stretnutie nie je možné? Využite možností digitálnej techniky, ktorá pomáha čo najvernejšie sprostredkovať osobný kontakt, a určite vždy uprednostnite videohovor pred telefonovaním a písaním.

experimente, kde výskumníci porovnávali schopnosť vybudovať tímovú dôveru prostredníctvom osobného stretnutia, videokonferencie, hlasového hovoru a textových správ, dopadli výsledky výrazne v neprospech písanej komunikácie. Chýbajúce neverbálne zložky, ako sú mimika, reč tela, intonácia a farba hlasu, sú na budovanie dôvery dôležitejšie, než si môžu mnohí myslieť. Ak druhého nevidíme a nepočujeme, zostaneme voči nemu dlhšie nedôverčiví.

2. Motivácia funguje aj „pohľadom cez plece“

Štúdie poukazujú na to, že vzájomná fyzická blízkosť kolegov má pozitívny vplyv na prácu jednotlivca. Jednoducho nás baví pracovať viac vtedy, keď sme obklopení ľuďmi pohrúženými do práce (spomeňte si na otvorené kancelárie a letmé pohľady na monitory kolegov okolo seba).

Pracovný čas ľudí v spoločných priestoroch je plný neplánovaných náhodných stretnutí. Tie vedú k spontánnym rozhovorom, ktoré dávajú pocit spolupatričnosti, a sú plné neštruktúrovaných výmen aj pracovných informácií.

To sa pri virtuálnej spolupráci, pochopiteľne, vytráca. Ľudia sa musia viac spoliehať na svoje pocity a domnienky o práci kolegov, čo ľahšie vedie k nedorozumeniam a možným konfliktom.

Ešte vypuklejšie je to v situáciách, kde sedí časť tímu fyzicky spolu a zvyšní pracujú virtuálne. V takomto nastavení sa môže objavovať delenie na „my a oni“, kde virtuálni členovia tímu môžu získať pocit, že sú odstrčení na vedľajšiu koľaj.

Riešením je hľadať spôsoby, ako zostať v aktívnom kontakte aj bez fyzickej blízkosti. Digitálna technika tieto problémy riešiť vie. Na spontánnu komunikáciu sa dajú využiť rôzne četovacie aplikácie či vnútrofiremné obdoby sociálnych sietí, ako sú Workplace a Yammer.

Niektorí zas skúmajú možnosti nepretržitých videospojení. Napríklad firma Slido má takto zriadený nonstop videomost medzi viacerými svojimi pracoviskami na Slovensku aj v zahraničí.

Firmy ako Sococo alebo Pragli ponúkajú „virtuálne kancelárie“, kde vidíte, kto čo robí: kolegovia akoby sedia spolu v miestnostiach, kam môžete niekoho pozvať „prisadnúť si“, čo pôsobí prívetivejšie, ako poslať e-mailom žiadosť o videohovor.

Aplikácia Sococo umiestni členov virtuálneho tímu do virtuálnych kancelárií, kde môžu rôzne interagovať. Zdroj – sococo.com

3. Vytvorte mix virtuálnej a osobnej komunikácie

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Mali by mať ľudia zaočkovaní proti covidu-19 nejaké výhody? Áno, ale nie exkluzivitu (9 odborníkov)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Mali by mať zaočkovaní ľudia nejaké výhody aj na Slovensku? Oslovení odborníci sa v zásade zhodujú, že očkovací preukaz by mohol byť pre nich vstupenkou na využívanie určitých služieb. „Zvýhodnenie áno, ale exkluzivita nie,“ vraví bývalý premiérov poradca Peter Škodný.

Chcem hypotéku: Akú šancu mám získať ju, keď som živnostník, mám s. r. o., chcem zmeniť prácu alebo čakáme dieťa?

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Akú šancu mám získať hypotéku, keď som živnostník, mám s. r. o., chcem zmeniť prácu alebo čakáme dieťa? Štyria odborníci na hypotéky hovoria tiež, ako si viete zväčšiť hypotéku jej správnym načasovaním podľa toho, aké máte príjmy.

Minúta po minúte

Minister práce Milan Krajniak potvrdil, že v hre je aj zákaz vychádzania v nočných hodinách. Zmena by mohla nastať aj v prechode zo všeobecných na konkrétnejšie potvrdenia pre ľudí, ktorí chodia do práce či školy.

„Asi sa budeme snažiť zaviesť nejaký limit vo večernej hodine, pretože na debate s odborníkmi padlo, že jedno z najväčších ohrození je, že najmä vo večerných hodinách v spojitosti s konzumáciou alkoholu je jedno z najväčších epidemiologických rizík,“ povedal minister v relácii RTVS O 5 minút 12.

„Rovnako asi môžeme očakávať, že tí ľudia, ktorí chodia do školy a do práce, budú potrebovať nie všeobecné potvrdenie… ale malo by tam byť uvedené, kde je výkon práce a v akom čase, aby sa to dalo skontrolovať,“ dodal.

Karanténne príspevky by mohli kompenzovať celú čistú mzdu, povedal Milan Krajniak v RTVS. „Dúfam, že to bude na úrovni prakticky vykrytia čistej mzdy,“ dodal. Zmena by mohla platiť aj od pondelka.

„Musíme pomôcť ľuďom, pretože keď sa stane, že dvaja ľudia pracujú a teraz musia zostať v karanténe, myslím rodina, dvaja manželia plus majú malé deti, tak dostávali 55 % percent hrubého príjmu ako pandemickú OČR alebo pandemickú PN-ku,“ povedal Krajniak.

„Ak by sme sa na tom dohodli, ja verím, že od zajtra. S tým, že na marcovej schôdzi by sme to schválili s tým, že by to platilo od 1. marca,“ dodal Krajniak.

USA schválili vakcínu proti koronavírusu od firmy Johnson & Johnson na núdzové použitie. Ide tak o tretiu očkovaciu látku schválenú v USA, podáva sa pri nej iba jedna dávka. Do konca marca majú Spojené štáty sľúbených od výrobcu 20 miliónov dávok.

„Je to vzrušujúca správa pre všetkých Američanov a povzbudivý vývoj v našom úsilí o ukončenie tejto krízy. Teraz ale nemôžeme poľaviť alebo sa domnievať, že víťazstvo je samozrejmosťou,“ uviedol prezident Joe Biden krátko po schválení.

Očkovanie touto vakcínou je podľa amerických odborníkov vhodné pre osoby vo veku 18 rokov a viac. Vakcína poskytuje spoľahlivú ochranu pred ťažkým priebehom covidu-19, teda hospitalizáciou a smrťou. Počas rozsiahleho klinického testovania dosiahla účinnosť v USA 86 percent a v JAR 82 percent.

Výsledky ukázali, že 28 dní po podaní vakcíny neboli evidované žiadne hospitalizácie ani úmrtia súvisiace s nákazou u všetkých očkovaných.

Vakcínu je možné uchovávať v chladničke až tri mesiace, čo uľahčí distribúciu. (tasr, čtk, ap)

V skladoch krajín EÚ sa hromadia vakcíny od firmy AstraZeneca, ich použitie okrem iného odmieta aj verejnosť, hoci ju zdravotnícke úrady schválili. EÚ sa pritom s touto farmaceutickou firmou sporí kvôli spomaleným dodávkam.

Napríklad Francúzsko do piatka spotrebovalo len 16 percent z 1,1 milióna dávok vakcíny, ktorá sa musí aplikovať dvakrát. Prvá zásielka prišla do Paríža začiatkom februára. Nemecko do štvrtka použilo zhruba pätinu z 1,45 milióna dávok preparátu. Približne rovnaké množstvo vakcíny použilo aj Taliansko, ktoré dostalo vyše milión dávok. Španielsko do piatka použilo jednu tretinu z 808 000 dávok.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová priznala, že využitie tejto vakcíny spomaľuje aj to, že ju ľudia odmietajú. Verejne preto vyhlásila, aby mali otvorenú myseľ: „Všetky kompetentné úrady nám hovoria, že tomuto prípravku môžete veriť.“

To je podľa médií výrazná zmena tónu. Len pred niekoľkými týždňami viedli európski politici s firmou AstraZeneca vyhrotený spor kvôli dodávkam a francúzsky prezident vtedy povedal, že jej vakcína je pre starších ľudí „takmer neúčinná“. (čtk, financial times)

Deväť slovenských miest získalo spolu 12 miliónov eur a 28 škôl si podelí jeden milión eur z nórskych fondov. Financie by mali použiť na zateplenie budov, viac zelene, vodozádržné opatrenia a aj podporu alternatívnych spôsobov prepravy.

Informovalo o tom ministerstvo životného prostredia. Envirorezort uvádza, že v piatok nadobudlo účinnosť 34 projektových zmlúv.

„Vďaka financiám z nórskych fondov mestá budú môcť zlepšiť kvalitu bývania a znížiť produkciu emisií oxidu uhličitého či posilniť schopnosť reagovať na klimatické zmeny prostredníctvom plánovania a realizácie konkrétnych opatrení,“ tvrdí rezort.

Základné a stredné školy prispejú k upevňovaniu povedomia žiakov o klimatickej kríze a spôsoboch, ako sa pripraviť na nepriaznivé dôsledky globálneho otepľovania. Má ísť nielen o teoretickú výučbu, ale aj praktickú v priestoroch škôl a školských areáloch.

Žiadatelia budú podľa envirorezortu spolupracovať so subjektmi z prispievateľských krajín, ktorými sú Nórsko a Island. Rezort verí, že vďaka „kvalitne realizovaným projektom“ sa podarí naplniť hlavný cieľ programu, a to zmierňovať zmenu klímy a prispôsobovať sa tejto zmene. (tasr)

Rakúsko a Dánsko sa chcú dohodnúť na úzkej spolupráci s Izraelom v oblasti výskumu a výroby očkovacích látok a liekov proti koronavírusu. Lídri krajín sa majú stretnúť 4. marca.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v sobotu oznámil, že spolu s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou budú o tom hovoriť budúci týždeň s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.

Podľa Kurza budú obaja cestovať do Izraela 4. marca. „Našou hlavnou prioritou je urýchliť výrobu a zaobstaranie vakcín pre budúcnosť,“ uviedol šéf rakúskej vlády na sociálnej sieti.

Cieľom podľa neho musí byť aj príprava na fázu po lete v súvislosti s možnými ďalšími mutáciami koronavírusu. (tasr, dpa)

Pandémia vyhnala rozpočtový deficit Kanady za 9 mesiacov na takmer 162 miliárd eur. Na konci roka 2019 mala pritom krajina ešte prebytok. Dôvodom sú opatrenia súvisiace s pandémiou. (tasr)

V Kanade riešia záhadu masla, ktoré v teple nemäkne. Spotrebitelia si všimli, že v poslednom čase sa horšie rozotiera, majú pochybnosti o jeho kvalite. Jedným z možných vysvetlení je to, že chovatelia začali kravám dávať do krmiva viac palmového tuku.

Potravinársku aféru s názvom „buttergate“ podľa anglického označenia pre maslo ako prví na sociálnych sieťach rozšírili profesionálni kuchári a gastronomickí blogeri. „S naším maslom sa niečo deje a ja na to prídem. Všimli ste si, že pri izbovej teplote už nemäkne? Je vodové? Gumové?“ napísala na Twitteri začiatkom februára kanadská autorka kuchárskych kníh Julie Van Rosendaalová.

Tá prišla aj s prvým vysvetlením – za zmenu kvality masla zodpovedá zmenené zloženie krmív. V Kanade totiž vlani dlhá karanténa a ľudia, ktorí sa počas nej venovali pečeniu, spôsobili, že dopyt po masle stúpol o 12 %.

Doplnky na báze palmového tuku sa pridávajú do krmív už roky, zvyšujú produkciu mlieka aj jeho tučnosť. Vlani sa však tieto doplnky začali používať vo väčšej miere. Podľa doterajších zistení môže mať maslo vyrobené z mlieka kráv, ktoré bohato kŕmia palmovým tukom, vyššiu teplotu topenia.

Šéf potravinárskeho laboratória na univerzite Dalhousie Sylvain Charlebois tvrdí, že palmový tuk v krmivách je síce povolený, ale nie úplne neškodný, najmä s ohľadom na životné prostredie. Farmári však nesúhlasia, podľa nich je palmový tuk spoľahlivým prostriedkom ako kravám dodať energiu a žiadne jeho škodlivé vplyvy na kvalitu mlieka nie sú známe. (čtk, bbc)

Železničná spoločnosť Slovensko dosiahla vlani kladný hospodársky výsledok 10 miliónov eur. Stalo sa tak preto, že účtovne rozpustila rezervu, ktorú si vytvárala pre prípad prehry vo veľkom súdnom spore. V oblasti tržieb od cestujúcich však hlási výrazný pokles.

„Žiaľ, pod všetko sa podpísala koronakríza, a keďže nevieme predvídať jej ďalší vývoj, ťažko sa nám odhaduje, kedy sa dostaneme opäť na lepšie čísla. Pretrvávajúci lockdown nám neustále spôsobuje pokles cestujúcich, ktorých budeme chcieť opäť pritiahnuť do vlakov, čo si bude vyžadovať ďalšie marketingové aktivity,“ priblížil hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Tiež poukázal na to, že napriek kríze sa nezastavila obnova vozidlového parku, ktorý potrebuje nemalé investície. „Ďalšou položkou v našom rozpočte sú opatrenia, ktoré si zasa vyžiadala pandémia. Celkovú situáciu teda nemôžeme hodnotiť pozitívne,“ zhrnul.

Zároveň skonštatoval, že ZSSK hľadá úspory na dennej báze takmer všade. Počas minulého roka tak podľa hovorcu ušetrili na ľudských zdrojoch 2,4 milióna eur, a to v podobe „home office“ či krátenia úväzkov, na energiách zasa oproti plánu ušetrili 3,4 milióna eur, hoci od decembra ZSSK jazdí na novej trati do Komárna. Na ostatných službách, bez tých opravárenských, vykazuje spoločnosť úsporu 4 milióny eur.

Takisto na zamedzenie zvyšovania ďalších strát a nákladov stopli komerčné vlaky InterCity či zredukovali dĺžku jednotlivých vlakov.

Otázka realizácie a financovania dopravných služieb vo verejnom záujme, a teda aj hospodárenia ZSSK v čase koronakrízy, je podľa hovorcu stále otvorená.

„Intenzívne komunikujeme s naším akcionárom, ministerstvom dopravy, ale aj s ministerstvom financií o tom, ako zabezpečiť naše fungovanie tak, aby výpadky v našich službách a rozpočte neovplyvnili budúcnosť železničnej dopravy na Slovensku,“ dodal.

Súčasne zdôraznil, že v tejto chvíli je ťažké niečo predvídať, medziročný prepad cestujúcich a tržieb je obrovský. Pokles cestujúcich pri porovnaní januára 2020 a 2021 je 65,98 %. Prepad tržieb v rovnakom porovnaní predstavuje 72,13 %, a to všetko po zarátaní novej trate Bratislava – Dunajská Streda – Komárno.

„Pokiaľ nevidíme na koniec pandémie, nevieme seriózne plánovať ani naše financie, ani marketingové kampane motivujúce ľudí na návrat do vlakov,“ podotkol Kováč. (tasr)

Ministerstvo vnútra plánuje 200 miliónov eur z fondu obnovy využiť na boj proti korupcii, modernizáciu krízového riadenia, zefektívnenie finančného vyšetrovania či modernizáciu polície.

„Ministerstvo vnútra SR je v intenzívnom kontakte s Ministerstvom financií SR, s ktorým dolaďuje komponent s názvom Boj proti korupcii, bezpečnosť a ochrana obyvateľstva tak, aby bol pripravený na ďalšie rokovania s Európskou komisiou,“ priblížil rezort.

Hlavným cieľom opatrení má byť zavedenie efektívneho proaktívneho finančného vyšetrovania s vybudovaním personálnych a informačných kapacít. Zefektívniť by sa mohol aj boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí. Prispieť by k tomu mali nové nástroje na ich odhaľovanie.

Pripravované opatrenia sa podľa MV SR zameriavajú aj na zníženie nedôvery v políciu jej modernizáciou, digitalizáciou, zlepšením analytických možností a poskytovaním pomoci obetiam trestných činov.

Víziou je tiež zvýšenie odolnosti v krízových situáciách, ako je napríklad pandémia ochorenia covid-19, a modernizácia systému krízového riadenia. (tasr)

Vodiči a niektorí ďalší zamestnanci Dopravného podniku Bratislava sa môžu dať zaočkovať už tento víkend. „Sme za túto možnosť nesmierne vďační, lebo bez našich kolegov by mesto nemohlo plnohodnotne fungovať,“ uviedol riaditeľ DPB Martin Rybanský.

„Od začiatku pandémie sme zdôrazňovali, že naši vodiči sú v prvej línii, dennodenne odvezú desaťtisíce ľudí bez ohľadu na to, aká je epidemická situácia. Aj vďaka nim sa do práce dostanú lekári, lekárky, zdravotníci a ľudia z mnohých ďalších profesií, ktoré spadajú do kritickej infraštruktúry. Sú jednými z nich.“

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať