Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Zapnite kameru a zahrajte si s kolegami online hru. Sedem aj prekvapivých rád vedcov k téme virtuálnych pracovných tímov

Ilustračné foto – JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

Zažívame mimoriadnu situáciu, a ak máte kancelársky typ práce, toto pravdepodobne čítate z domu. Práca na diaľku je vnímaná kontroverzne a súčasný pohľad na ňu skresľujú aktuálne okolnosti, napríklad to, že je pre mnohých nová, vynútená, a že na ňu doma nemáme vždy ideálne podmienky. Preto je dobré pozrieť sa na vedecké výskumy z obdobia pred pandémiou, ktorých rady dnes môžu pomôcť. 

Autorka je doktorandka na Fakulte managementu Univerzity Komenského, venuje sa projektovému riadeniu, pracuje v IT

Úvod: Práca z domu vie byť efektívnejšia, ale naráža na mnoho úskalí

Podľa prieskumu z roku 2016 malo už vtedy 85 % pracujúcich v rozvinutých krajinách skúsenosti s prácou vo virtuálnom tíme. Čiže v takom, kde je aspoň časť spolupracovníkov fyzicky na inom mieste a na prácu a komunikáciu na diaľku využívajú rôznu modernú techniku.

A predsa to bol pre väčšinu z nás šok, keď sme na jar 2020 boli nútení opustiť svoje pracoviská. Aj tí počítačovo gramotnejší museli spoznať nové digitálne nástroje a všetci sa museli prispôsobiť prelínaniu pracovného a rodinného času a priestoru.

Dnes už tušíme, že niektoré z týchto zmien budú trvalé, a práca z domu, kedysi vnímaná skôr ako privilégium, sa čochvíľa stane prirodzenou súčasťou našich pracovných životov. Prvotné skúsenosti z karantény ukazujú, že takýto pracovný režim neznamená nižšiu produktivitu, ba niektoré (aj slovenské) prieskumy tvrdia, že môže efektivitu zvýšiť.

Predsa sú však veci, ktoré sa na diaľku dobre robiť nedajú. V čom tkvie ten nepochybne zásadný rozdiel v spolupráci zoči-voči a cez počítač? Aká bude nová rovnováha medzi prácou na pracovisku a z domu a ako sa na ňu pripraviť?

Veda a výskum tieto otázky riešia od príchodu modernej informačno-komunikačnej techniky: teda oveľa dlhšie, než ich používanie vynútil či zintenzívnil covid-19. Tento článok pomenúva hlavné výzvy a úskalia virtuálnej spolupráce a ponúka ich možné riešenia tak, ako sa uvádzajú v odbornej literatúre. V závere tiež nájdete odporúčania na ďalšie čítanie o tejto téme.

1. Dôveru budujte v úvode projektu a osobne

Kľúčovým aspektom spolupráce medzi ľuďmi je dôvera. Ona je tým neviditeľným tmelom každého tímu, ktorý podnecuje otvorenú komunikáciu, vzájomnú podporu a ženie nás vpred k spoločným cieľom.

Vybudovať ju na diaľku bez osobného kontaktu je neľahká úloha, keďže, ako sa zdá, ju nadobúdame cez neformálne osobné interakcie, spontánne nepracovné rozhovory a časté stretnutia zblízka, ktoré je vo virtuálnom svete ťažké, až nemožné uskutočniť.

Štúdie naznačujú, že dôvera vybudovaná najmä v počiatku virtuálnej spolupráce má na výkon a súdržnosť tímu výrazný a dlhodobý vplyv. Ak chýba, ľudia nemajú takú chuť komunikovať, sú menej iniciatívni a voči kolegom menej empatickí či trpezliví. Objavujú sa nezhody v riešení spoločných úloh a vo výsledku trpia ľudia aj práca.

Výskumy ukazujú, že možným riešením je zvolať osobné stretnutie celého tímu na začiatku projektu. V korporáciách sa organizujú takzvané „kick-off“ schôdze, kde sa osobne stretne celý projektový tím, stanovia sa ciele, roly, nastaví sa komunikácia a rozdajú sa prvé úlohy.

Tieto úvodné stretnutia je kľúčové ponechať vo fyzickej forme a pridať im aj neformálny rozmer. Veľké medzinárodné firmy dobre vedia, prečo neváhali posielať kľúčových ľudí na „mítingy“ cez pol zemegule.

Čo v prípade, ak osobné stretnutie nie je možné? Využite možností digitálnej techniky, ktorá pomáha čo najvernejšie sprostredkovať osobný kontakt, a určite vždy uprednostnite videohovor pred telefonovaním a písaním.

experimente, kde výskumníci porovnávali schopnosť vybudovať tímovú dôveru prostredníctvom osobného stretnutia, videokonferencie, hlasového hovoru a textových správ, dopadli výsledky výrazne v neprospech písanej komunikácie. Chýbajúce neverbálne zložky, ako sú mimika, reč tela, intonácia a farba hlasu, sú na budovanie dôvery dôležitejšie, než si môžu mnohí myslieť. Ak druhého nevidíme a nepočujeme, zostaneme voči nemu dlhšie nedôverčiví.

2. Motivácia funguje aj „pohľadom cez plece“

Štúdie poukazujú na to, že vzájomná fyzická blízkosť kolegov má pozitívny vplyv na prácu jednotlivca. Jednoducho nás baví pracovať viac vtedy, keď sme obklopení ľuďmi pohrúženými do práce (spomeňte si na otvorené kancelárie a letmé pohľady na monitory kolegov okolo seba).

Pracovný čas ľudí v spoločných priestoroch je plný neplánovaných náhodných stretnutí. Tie vedú k spontánnym rozhovorom, ktoré dávajú pocit spolupatričnosti, a sú plné neštruktúrovaných výmen aj pracovných informácií.

To sa pri virtuálnej spolupráci, pochopiteľne, vytráca. Ľudia sa musia viac spoliehať na svoje pocity a domnienky o práci kolegov, čo ľahšie vedie k nedorozumeniam a možným konfliktom.

Ešte vypuklejšie je to v situáciách, kde sedí časť tímu fyzicky spolu a zvyšní pracujú virtuálne. V takomto nastavení sa môže objavovať delenie na „my a oni“, kde virtuálni členovia tímu môžu získať pocit, že sú odstrčení na vedľajšiu koľaj.

Riešením je hľadať spôsoby, ako zostať v aktívnom kontakte aj bez fyzickej blízkosti. Digitálna technika tieto problémy riešiť vie. Na spontánnu komunikáciu sa dajú využiť rôzne četovacie aplikácie či vnútrofiremné obdoby sociálnych sietí, ako sú Workplace a Yammer.

Niektorí zas skúmajú možnosti nepretržitých videospojení. Napríklad firma Slido má takto zriadený nonstop videomost medzi viacerými svojimi pracoviskami na Slovensku aj v zahraničí.

Firmy ako Sococo alebo Pragli ponúkajú „virtuálne kancelárie“, kde vidíte, kto čo robí: kolegovia akoby sedia spolu v miestnostiach, kam môžete niekoho pozvať „prisadnúť si“, čo pôsobí prívetivejšie, ako poslať e-mailom žiadosť o videohovor.

Aplikácia Sococo umiestni členov virtuálneho tímu do virtuálnych kancelárií, kde môžu rôzne interagovať. Zdroj – sococo.com

3. Vytvorte mix virtuálnej a osobnej komunikácie

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Týždeň v európskej ekonomike: Obchodnú politiku EÚ možno čaká „zelený“ obrat

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. EÚ sa môže pri obchodných dohodách inšpirovať „zelenou obchodnou politikou“ Nového Zélandu. Foto - TASR/AP
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. EÚ sa môže pri obchodných dohodách inšpirovať „zelenou obchodnou politikou“ Nového Zélandu. Foto – TASR/AP

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

  • EÚ sa môže v obchodných dohodách inšpirovať „zelenou obchodnou politikou“ Nového Zélandu.
  • Európska komisia spustila diskusiu o pravidlách, ktoré výrazne ovplyvnia súkromných investorov.
  • V obchodných rokovaniach s Britániou sa ticho rodí nádej, do konca je ešte ďaleko.

Do Slovensko.sk sa bude dať prihlásiť cez mobil aj bez občianskeho a čítačky. Postupne ho nahradí nový systém

Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Do polovice budúceho roka by sa malo dať na Slovensko.sk prihlásiť cez mobil aj bez občianskeho preukazu a čítačky, sľubuje ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Do mobilnej verzie by mali časom pribudnúť ďalšie funkcie, napríklad elektronický vodičský preukaz.

Minúta po minúte

Po krátkej ťažkej chorobe zomrel vo veku 66 rokov Dušan Smoleňák, bývalý riaditeľ poisťovne Gerling na Slovensku, ktorý neskôr pôsobil v japonskej poisťovni Mitsui Sumitomo (dnes MSIG Insurance Europe). Bol uznávaným špecialistom najmä na poisťovanie priemyslu.

Výstavba nemecko-ruského plynovodu Severný prúd 2 by mala napriek amerických sankciám v decembri pokračovať po prerušení na jeden a pol roka. Nord Stream je pre krajiny strednej Európy vrátane Slovenska riziko, pretože Gazpromu umožňuje pri vývoze obísť ich plynovody.

Prečo projekt stál: Dostavbe plynovodu Severný prúd 2 chcú zabrániť Spojené štáty. V decembri 2019 sa výstavba náhle zastavila pred dánskym ostrovom Bornholm. Dôvodom bolo, že pre sankcie USA projekt opustili obe švajčiarske lode, ktoré kládli potrubie. Americký kongres predtým aj napriek kritike zo strany Nemecka a Ruska schválil zákon na ochranu energetickej bezpečnosti Európy (PEESA).

Čo je Nord Stream 2:

  • Dvomi linkami 1200 kilometrov dlhého plynovodu Severný prúd 2 by sa malo ročne prepraviť až 55 miliárd kubických metrov (m3) plynu z Ruska do Európy.
  • Projekt v hodnote okolo 9,5 miliardy eur je už na 94 % hotový.

Prečo Američania protestujú: USA sa už dlho snažia projekt zastaviť; tvrdia totiž, že plynovod príliš zvýši závislosť Európy od ruského plynu. Kritici tvrdia, že USA len chcú zvýšiť predaj svojho skvapalneného plynu do Európy.

Heger chce zdaniť vývoz ziskov na platenie jácht v daňových rajoch, Sulík ho varuje, že poškodí aj poctivých

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Sulík žiada Hegera, aby prerobil zmenu zákona o zdaňovaní príjmov v zahraničí, inak SaS v utorok nemusí podporiť veľkú novelu zákona o dani z príjmov. Minister financií chce zmenu, ktorá by postihla oligarchov, ktorí vyvážajú zisky do daňových rajov. Sulík mu odkazuje, že je za, ale že návrh zmeny zákona je napísaný tak, že postihne aj slušných.

Tohtoročný Black Friday bol v USA pre eshopy o pätinu úspešnejší ako minulý rok a rovnaký výsledok sa očakáva aj v pondelok na takzvaný Cyber Monday. Príčinou je podľa Adobe Analytics aj fakt, že Američania v obave z nákazy radšej nakupovali na internete než v kamenných predajniach.

  • Americkí spotrebitelia minuli online počas Čierneho piatka (Black Friday) 9 miliárd USD (7,55 miliardy eur), uviedla firma Adobe. To bolo v porovnaní s vlaňajším Čiernym piatkom o 21,6 % viac a boli to druhé najvyššie jednodňové tržby z online predaja v USA v histórii po vlaňajšom Cyber Monday, čo je pondelok, ktorý nasleduje po Čiernom piatku.
  •  Až 40 % nákupov sa zrealizovalo prostredníctvom smartfónov a mnoho spotrebiteľov podporilo malé firmy, ktorých tržby vyskočili o 545 % v porovnaní s ich priemernými dennými tržbami počas októbra.
  • Očakáva sa, že tohtoročný Cyber Monday (30. 11.) prekoná vlaňajší a online predajcovia zaznamenajú rekordné tržby, pričom experti počítajú s 10,8 miliardy USD až 12,7 miliardy USD, čo by bolo v medziročnom porovnaní viac o 15 % až 35 %.
  • Adobe Analytics sleduje maloobchodné webové stránky a transakcie 80 zo 100 najväčších online maloobchodných predajcov v USA.

Mičovský v piatok nečakane vyhodil svojho vyvoleného lesníka a určite tým potešil drevárov

Minister Ján Mičovský vymenoval Mateja Vigodu za riaditeľa lesov v marci, v novembri ho už odvolal. Foto – N/Tomáš Benedikovič a TASR
Minister Ján Mičovský vymenoval Mateja Vigodu za riaditeľa lesov v marci, v novembri ho už odvolal. Foto – N/Tomáš Benedikovič a TASR

Bývalého generálneho riaditeľa štátnych Lesov SR Mateja Vigodu kritizovali najmä tuzemskí drevári. V piatok ho náhle odvolal minister pôdohospodárstva Mičovský. Drevárom prekážalo, že v rámci čistenia zoznamu odberateľov štátneho dreva od priekupníkov začal v lete preverovať aj zmluvy lesov so spracovateľskými firmami.

Rakúsko patrí spoločne s Českom a Slovinskom medzi krajiny, ktoré chcú strediská otvoriť. Švajčiarske strediská sú už otvorené. Taliansko a Nemecko sú proti, obávajú sa totiž, že nový koronavírus sa môže v strediskách rýchlo šíriť.

Kto je proti: Denník Salzburger Nachrichten pripomína, že nemecká kancelárka Angela Merkelová požaduje zatvorenie všetkých lyžiarskych stredísk v Európe, aby sa pandémia dostala pod kontrolu. Podporujú to aj Taliansko a Francúzsko.

Takisto maďarský premiér Viktor Orbán vyzval v piatok Maďarov, aby si nerezervovali zahraničné lyžovačky. Dodal, že nebude nikomu brániť, ale tí, ktorí vycestujú, musia pri návrate počítať s prísnymi kontrolami a karanténou. Prvá vlna pandémie bola podľa neho spojená s viacerými ohniskami nákazy v lyžiarskych strediskách, preto budú teraz platiť prísne pravidlá.

Kto je za: Okrem Rakúska nechcú lyžiarske strediská zatvárať ani ďalšie krajiny na čele so Švajčiarskom, kde sa už lyžuje. Otvoriť chcú však napríklad aj Česko, Slovinsko či Španielsko.

Rakúsko chce spustiť lyžiarske strediská po tom, ako sa spomalí šírenie nového koronavírusu, uvádza sa na stránke vlády. Na to nepotrebuje žiadnu dohodu s inými krajinami. Podobne ako v lete sa budú musieť počas zimnej sezóny dodržiavať rozsiahle preventívne a bezpečnostné opatrenia.

Napríklad Aprés Ski bary nebudú fungovať tak, ako sme ich poznali. Konzumácia jedla a nápojov bude zrejme povolená len vonku. Pri státí v rade na lanovkách alebo v reštauráciách sa bude musieť dodržovať odstup minimálne jeden meter. Okrem toho budú ľudia v kabínkach alebo lokáloch musieť mať prekryté ústa a nos rúškom alebo inak. Maximálny počet osôb na kabínku nie je stanovený, lanovky sú považované za verejný dopravný prostriedok a platia pre ne rovnaké predpisy ako napríklad vo viedenskom metre.

Slovensko zatiaľ neprijalo jednoznačné stanovisko, minister cestovného ruchu Andrej Doležal hľadá spôsob, ako strediská otvoriť, podporu vlády však nemá istú.

Británia sa chystá podľa Financial Times na budúci týždeň schváliť vakcínu spoločností BioNTech a Pfizer proti koronavírusu a jej dodávky sa začnú len pár hodín po schválení.

Premiér Johnson vymenoval námestníka ministra obchodu Nadhima Zahawiho za člena vlády zodpovedného za očkovanie proti covidu-19. Premiérov krok sa chápe ako znamenie, že britská vláda pripravuje program hromadného očkovania v najbližších dňoch. (ft, čtk)

Erik Tomáš (Hlas) kritizuje ministra Krajniaka, že ako opozičný politik hlasoval za takzvané obedy zadarmo a teraz ich ruší. „Skupina 510-tisíc detí, ktorí mali na tieto obedy nárok, sa zúži len na 61-tisíc detí rodičov v hmotnej núdzi,“ povedal Tomáš.

Krajniak reaguje, že zvýšili príspevok na stravovanie dieťaťa na sumu 1,30 eura za jeden obed. Rodičom, ktorí majú na príspevok nárok, dali podľa Krajniaka slobodnú voľbu – či dieťa posielať do školskej jedálne, alebo mu zabezpečiť obed inde.

Novela, ktorú v novembra schválil parlament, má byť účinná od budúceho školského roka.

Veľká Británia očakáva na prelome rokov v dôsledku brexitu problémy s dodávkami niektorých potravín z EÚ: môže ísť napríklad konzervované paradajky, olivy, víno či detskú výživu. Môže to aj zvýšiť ceny, ale Británia nebude mať problém so základnými potravinami, povedal Dominic Goudie z britského združenia výrobcov potravín a nápojov.

Nedostatok skladovacích priestorov počas vianočnej sezóny, ktorá tento rok prebieha v čase, keď sa Británia chystá opustiť jednotný trh EÚ, vystavuje krajinu riziku nedostatku niektorých potravinárskych výrobkov.

Do konca prechodného obdobia zostáva len 5 týždňov. Veľkí výrobcovia a priemyselné skupiny varujú, že skladová kapacita potravinárskeho dodávateľského reťazca je na vrchole a ďalšie šoky nezvládne.

Spoločnosť Unilever, výrobca zmrzliny Ben & Jerry či majonézy Hellmann’s, uviedla, že si vytvára zásoby kľúčových produktov, ale jej „sklady sú už úplne plné“. Rovnako je na tom jej konkurent Nestlé, pre ktorého je aktuálne prioritou udržať dodávky produktov do Veľkej Británie, pretože rokovania medzi Londýnom a Bruselom o obchodnej dohode uviazli na mŕtvom bode.

V tomto „rušnom období roka“ je však vytváranie zásob ťažké, upozornil švajčiarsky potravinársky gigant Nestlé. „Flexibilita, ktorú sme mali v marci, keď sme reagovali na požiadavky spojené s ochorením COVID-19 v oblasti presunu zásob, v tomto ročnom období neexistuje,“ skonštatoval Unilever. „Potrebujeme, aby vlády na oboch stranách urobili všetko, čo je potrebné, aby prístavy a cesty zostali otvorené pre plynulé zásobovanie.“

Firmy a dokonca aj britskí ministri varovali pred možným narušením dodávok od budúceho roka pre dlhé rady nákladných vozidiel na hraniciach bez ohľadu na to, či sa podarí dosiahnuť obchodnú dohodu alebo nie.

Problém je v tom, že k odchodu Británie z európskeho trhu dochádza v tom najhoršom možnom čase, keď vianočný tovar zaberá úložný priestor v skladoch.

Podľa ľudí z britského potravinárskeho priemyslu je pravdepodobné, že nastanú problémy s dodávkami niektorých kľúčových výrobkov z EÚ. Veľká Británia dováža z kontinentu množstvo produktov – od konzervovaných paradajok cez olivy po víno a detskú výživu.

Ďalej sa domnievajú, že aj v prípade dohody o obchode s EÚ sa ceny niektorých potravín v Británii pravdepodobne zvýšia.

Firmy na ostrovoch sa snažia prijať ďalších pracovníkov v oblasti logistiky, aby zabezpečili, že prístavy budú schopné čeliť zvýšenému dopytu po vykládke a skladovaní zásob. A veľké koncerny ako Unilever posilňujú výrobu v Británii.

„No najväčšie obavy vyvoláva obmedzená skladovacia kapacita, najmä nedostatok potravinovo bezpečných skladov,“ uviedol Dominic Goudie z britského združenia výrobcov potravín a nápojov. Británii síce „nedôjde základné jedlo“, ale podľa neho môže dôjsť k sporadickému nedostatku určitých výrobkov a značiek.

Viac ako štyri roky po tom, čo Veľká Británia v referende rozhodla o odchode z EÚ, do ktorej vstúpila v roku 1973, obe strany stále nedosiahli dohodu o budúcich obchodných vzťahoch. (tasr)

Vývoj čínskeho dopravného lietadla C919 je na konci a miestny úrad pre civilné letectvo sleduje posledné skúšobné lety. Informoval o tom štátny výrobca lietadiel Commercial Aircraft Corp of China.

Prvé veľké dopravné lietadlo vyvinuté v Číne má na trhu dopravných lietadiel, ktoré majú okolo 150 miest, konkurovať Airbusu A320 a Boeingu 737.

Firma ráta s tým, že lietadlo C919 získa osvedčenie letovej spôsobilosti na budúci rok. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať